Announcement

Collapse
No announcement yet.

Rezultati Kerkimit

Collapse
120 results in 0.0063 seconds.
Keywords
Members
Tags
 • You can also choose from the popular tags.

Kronike x

 • 8 zakone tė kėqija qė dėmtojnė sistemin tonė imunitar

  8 zakone tė kėqija qė dėmtojnė sistemin tonė imunitar

  8 zakone tė kėqija qė dėmtojnė sistemin tonė imunitar  Disa sjellje mund ta bėjnė trupin mė tė prekshėm ndaj sėmundjeve, siē ėshtė konfirmuar nga specialistėt e Qendrės Immuno nė Spitalin Humanitas nė Milano, njė qendėr pėr sėmundjet imunopulmonike tė konceptuara me qėllim tė mjekėsisė precize, e cila integron kėrkimin nė aftėsi klinike nė gastroenterologji, pneumologji dhe alergji, dermatologji dhe reumatologji.

  Gjumi i paktė Gjatė gjumit trupi intensifikon reagimin imun ndaj viruseve dhe baktereve. Pėr pasojė, gjumi i paktė nuk lejon qė trupi tė luftojė sėmundjet nė mėnyrė efektive, siē konfirmohet nga njė studim i botuar nė Pflügers Archiv – European Journal of Physiology: “Studime tė tjera kanė tregua...
  See more | Go to post

 • Malet me borė tė Shqipėrisė duken si njė 'dallgė gjigande' nga brigjet italiane

  Nga brigjet italiane malet me borė tė Shqipėrisė duken si njė "dallgė gjigande". Shqipėria shfaqet nė momente tė caktuara nga brigjet e Salentos, por spektakli i kėsaj radhe me malet me dėborė ka lėnė pa frymė fqinjėt pėrballė. Fotot janė shkrepur nga Maria Pacoda njė fotografe nga Lecce e Italisė, nė zonėn e Santa Cesarea Terme dhe janė publikuar nga e pėrditshmja italiane La Repubblica. "Si njė valė deti qė pėrplaset me bregun. Me njė shikim tė shpejtė kėshtu tė duket, por nė tė vėrtet...
  See more | Go to post

 • Arrestimi i Balilit, ambasada e SHBA kėrkon “koka” tė tjera: Kush e ka radhėn?

  Arrestimi i Balilit, ambasada e SHBA kėrkon “koka” tė tjera: Kush e ka radhėn?

  Vendosja pas hekurave e Klement Balilit, ėshtė pėrshėndetur nga ambasada amerikane nė Tiranė. “Ne pėrgėzojmė Policinė e Shtetit dhe agjensitė ligjzbatuese partnere pėr arrestimin e trafikantit ndėrkombėtar tė drogės, Klement Balili”, thuhet nė reagimin e ambasadės sė SHBA. Sipas tyre arrestimi i Balilit “shėnon njė hap tė madh pėr popullin shqiptar nė rrugėn drejt sundimit tė zbatimit tė ligjit, dhe shėrben si njė pėrparim i prekshėm drejt hapjes sė bisedimeve me BE”. Ndėrkohė, ambasada e SHBA k...
  See more | Go to post

 • “Lufta” Rama-Meta, pasoja nė axhendėn e integrimit. Bushati anulon vizitat jashtė

  “Lufta” Rama-Meta, pasoja nė axhendėn e integrimit. Bushati anulon vizitat jashtė

  Pėrplasja institucionale mes Presidentit dhe Kryeministrit, me nė fokus kreun e diplomacisė shqiptare, ka prodhuar pasojat e para nė politikėn e jashtme tė vendit, duke filluar nga marrėdhėniet me Gjermaninė, vendi me mė shumė peshė nė Europė. Top Channel mėsoi se ministri i Jashtėm, Ditmir Bushati, e ka anuluar vizitėn e tij nė Gjermani, tė programuar pėr javėn e ardhshme. Bushati duhej tė takonte homologun e tij nė Berlin, ku tė martėn mė 15 janar do tė pritej nė vizitė zyrtare nga mini...
  See more | Go to post

 • Shperthim ne qender te Parisit, disa te plagosur (Live)

  Shperthim ne qender te Parisit, disa te plagosur (Live)

  Shperthim nė qendėr tė Parisit, disa tė plagosur (Live)  Njė shpėrthim i fuqishėm ėshtė shėnuar nė qendėr tė Parisit mėngjesin e sė shtunės. Lajmi ėshtė konfirmuar nga policia, e cila thotė se shpėrthimi ndodhi nė Rue de Trevise. Si pasojė e kėsaj ėshtė shkaktuar zjarr dhe panik nė zonq. Imazhet pas shpėrthimit janė postuar nė Tėitter dhe duken dėme tė shumta.

  RT - Explosion in central Paris

  READ MORE:...
  Policia i bėn thirrje qytetarėve tė qėndrojnė larg zonės ku ndodhi shpėrthimi. Tė dhėnat paraprake f...
  See more | Go to post

 • Raporti Shqipėri-Greqi, ministri helen gjen ‘fajtorin’: Ka ftohje tė klimės, por…

  Raporti Shqipėri-Greqi, ministri helen gjen ‘fajtorin’: Ka ftohje tė klimės, por…

  “Furtuna” nė qeverinė Rama, ku u shkarkuan 7 ministra, duke u zėvendėsuar me emra tė rinj, jo shumė tė angazhuar nė Partinė Socialiste apo politikė, ėshtė komentuar edhe nė Greqi. Mediat greke janė ndalur kryesisht te pasojat qė do tė ketė zėvendėsimi i ministrit tė Jashtėm, Ditmir Bushati me Gent Cakajn, nė marrėveshjet qė janė planifikuar pėr t’u firmosur nga tė dy vendet, ku mė me rėndėsi shihet “Pakti pėr Detin”. Lidhur me kėtė ēėshtje, ka folur ministri plotė...
  See more | Go to post

 • Fundjavė e acartė, temperaturat deri nė -14 gradė

  Fundjavė e acartė, temperaturat deri nė -14 gradė

  Fundjavė e acartė, temperaturat deri nė -14 gradė

  I ftohti polar ka zbritur nė tė gjithė territorin e vendit tonė. Duke nisur nga mesnata e sė mėrkurės, temperaturat kanė rėnė ndjeshėm dhe zonat veriore e juglindore tė vendit janė pėrfshirė nga reshjet e dėborės dhe ngricat. “Temperaturat mė tė ulėta janė shėnuar nė mėngjes, me -7 apo -8 gradė nė Korēė, Ersekė, Pukė dhe Kukės, ndėrsa maksimalja pritet tė shėnohet nė mesditė, kur termometri nuk do tė tregojė mė shumė se 9 apo 10 gradė nė zonat bregdetare si Saranda”, tha Adiola Bani, meteorologe. Por, nė orėt e pasdites...
  See more | Go to post

 • Fahri Xharra : As gegė e as toskė e as kosovar por vetėm shqipėtar

  Fahri Xharra : As gegė e as toskė e as kosovar por vetėm shqipėtar

  Fahri Xharra : As gegė e as toskė e as kosovar por vetėm shqipėtar

  Shkruan: Fahri XHARRA Deshta tė bėj njė analizė pak si ndryshe te njė libri tė botuar rishtas: “ Unė jam gegė”tė Mustafa Nanos. Po them ndryshe sepse do tė nisėm vetėm nga qėllimi i mesazhit (kumtit) tė cilin libri mundohet tė na jep. Librit ia potencon qėllimin e keq tė tij edhe parathėnja e Primo Shllakut. Jo rastėsisht u gjetėn kėta tė dy. Por tė shkojmė rradhazi , dhe tė shofim se si libri na e thotė atė qė e thoshin tė tjerėt ; apo e thot Mustafa Nano atė qė ne nuk deshem ta thonim: “ Tani pėr tani ėshtė e pamundur studimi i tė kaluarės sė shqi...
  See more | Go to post

 • Spitali, 10 rregulla qė duhet tė ndiqni kur vizitoni njė tė sėmurė

  Spitali, 10 rregulla qė duhet tė ndiqni kur vizitoni njė tė sėmurė.

  Njohja e sjelljeve tė lejuara dhe tė ndaluara pėr vizitorėt shpesh mund tė bėjė njė ndryshim tė madh pėr pacientėt e shtruar nė spital (dhe pėr shėndetin tuaj).
  Mbėshtetja e tė afėrmve dhe miqve ėshtė e rėndėsishme pėr pacientėt, por gjithashtu duhet tė jenė nė gjendje tė pushojnė, pasi ata pėrgjithėsisht zgjohen herė pas here pėr ekzaminime ose teste tė reja. Mė shumė arsye pėr tė minimizuar kohėn e vizitės dhe numrin e vizitorėve.

  Nuk duhet tė jeni tė sėmurė Shumica e pacientėve tė pranuar nė spital kanė njė sistem imunitar tė dobėsuar, qė do tė thotė se ata janė mė tė ekspozuar ndaj baktereve dhe infeksioneve. Pra, nėse keni k...
  See more | Go to post

 • Shkencėtarėt do tė bllokojnė diellin mė 2019

  Shkencėtarėt do tė bllokojnė diellin mė 2019

  Shkencėtarėt amerikanė kanė propozuar njė ide pėr ta luftuar ngrohjen globale. Ata thonė se kjo mund tė bėhet duke shpėrndarė elemente kimike nė atmosferėn e Tokės, tė cilat do ta dobėsonin nivelin e rrezatimit nga dielli. Ideja ėshtė e bazuar nė njė kėrkim shkencor tė shkencėtarėve tė Universitetit tė Harvardit, i cili ėshtė publikuar edhe nė revistėn “Publikimet shkencore pėr mjedisin”. Dikur konsiderohej teori konspirative, se qeveria amerikane lėshon grimca nė qiell pėr tė modifikuar motin. Megjithatė, tani, artikujt pėr eksperimentet e “gjeoinxhinierimit solar” janė pėrplot fotografi tė qie...
  See more | Go to post

 • 10 CIKLET / Kjo ėshtė arsyeja pse ēdo 7 vite, ndryshon kursi i jetės sonė

  10 CIKLET / Kjo ėshtė arsyeja pse ēdo 7 vite, ndryshon kursi i jetės sonė  Ēdo shtatė vjet, tė gjitha qelizat e trupit tonė rinovohen. Nė fund tė vitit tė shtatė, gjithēka ndryshon tek ne, ashtu si stinėt. Linja e jetės fillon me lindjen dhe mbaron me vdekjen. Pas 70 vjetėsh, cikli ėshtė i mbyllur. Ky cikėl ėshtė i ndarė nė 10 pjesė.

  Cikli i parė (0-7 VJET)

  Gjatė 7 viteve tė para, fėmija pėrqendrohet te vetja, sikur tė ishte qendra e botės. E gjithė familja sillet gati gati pėr tė kėnaqur ēdo dėshirė tė tij dhe nėse nuk e bėn, fėmija bėn kapriēo, i mbėrthyer prej zemėrimit.

  Nė shtatė vitet e para, fėmija ėshtė njė egoist i pėrsosur. Ai jeton plotėsisht i kėnaqur me veten. Nuk ka nevojė pėr ndonjė gjė tjetėr: ndjehet i plotėsuar.

  Cikli i dytė (7-14 VJET) Pa...
  See more | Go to post

 • Prestigjiozja italiane: Shqipėria e veriut, rrugėtimi mes shijes dhe traditės

  Prestigjiozja italiane: Shqipėria e veriut, rrugėtimi mes shijes dhe traditės

  “Pėrfytyroni tė udhėtoni nė njė vend ende larg zonave tė turizmit masiv. Pėrfytyroni, pastaj, tė zbuloni zona mė tė thella dhe mė pak turistike. Zona ku nuk ekziston as kaosi dhe as trafiku, ku jeni tė rrethuar vetėm nga natyra dhe ku vizitorėt, me pėrjashtim tė ndonjė aventurieri, numėrohen me gishtat e njė dore. Njė ėndėrr? Jo nė Shqipėri”, shkruan faqja e specializuar turistike italiane thetravelnews.it. ”Ju kemi folur tashmė pėr plazhet e Rivierės sė jugut, pėr kryeqytetin plot gjallėri, Tiranėn dhe pėr qytetet historike tė vendit. Kėtė herė do t’ju marrim me vete nė njė u...
  See more | Go to post

 • PD, mos iu qas kėsaj proteste!

  PD, mos iu qas kėsaj proteste!

  PD, mos iu qas kėsaj proteste! Tė gjithė jemi fajtorė qė e shkatėrruam kėtė gjeneratė Ky ėshtė brezi i ri, qė nuk e ka pėrjetuar kapėrcyellin e epokave nė 1990. Por ky ėshtė brezi qė ka provuar ti vėnė mėsuesit nė rresht, qė nė klasė tė pestė, pėr tė shkuar nė mitingjet e PD-sė dhe PS-sė. Ky ėshtė brezi qė ka dėgjuar(me prova bindėse) se, qė tė fillosh punė duhet tė jesh nė FRESH, LRI dhe FRPD. Ky ėshtė brezi qė prindėrit po i nxisin tė mėsojnė gjermanisht, pasi e ardhmja e tyre nuk ėshtė mė kėtu. Ky ėshtė brezi qė pėr pedagogė kanė edhe nga ata qė doktoraturat i kanė marrė copy...
  See more | Go to post

 • Numri mė i bukur nė botė

  Numri mė i bukur nė botė

  Numri mė i bukur nė botė  Njihuni me numrin qė i ka shėrbyer Leonardo da Vinēit, Bethovenit, Moxartit, Mikelanxhelos, Stradivarit e qė ėshtė pėrpjesėtimi hyjnor i gjithēkaje nė natyrė

  Ēfarė kanė tė pėrbashkėt piramidat e Egjiptit, “Mona Lisa”, luledielli, guaskat, kėrmilli, bohēet e pishės dhe gishtat tanė?

  Pėrgjigjja e kėsaj pyetjeje dhe shumė mė tepėr se kaq, mund tė fshihet nė vargun e numrave tė zbuluar nga matematikani italian Leonardo Fibonaēi. Karakteristika e kėtyre numrave tė njohur si progresioni i Fibonaēit, ėshtė fakti se secili ėshtė shuma e dy numrave paraardhės.

  Njė tjetėr veēori, ėshtė fakti se nėse pjesėton dy numrat ngjitur do tė marrim njė prodhim qė nė kufizėn e tridhjetė...
  See more | Go to post

 • Kjo ėshtė domethėnia e shqiponjės dykrenore nė flamurin shqiptar

  Kjo ėshtė domethėnia e shqiponjės dykrenore nė flamurin shqiptar

  Kjo ėshtė domethėnia e shqiponjės dykrenore nė flamurin shqiptar

  Flamuri i Shqipėrisė pėrveē qė ėshtė shumė i vjetėr vlerėsohet si njėri ndėr mė tė bukurit nė mbarė botėn. Por, cila ėshtė domethėnia e kėtij flamuri, e ngjyrave kuqezi, e shqiponjės dykrenore? Pėrgjigje nė kėto pyetje jep historiani Muhamet Mala, i cili thotė se pėrdorimi i shqiponjės si simbol nė jetėn politike por edhe atė fetare, i ka fillet qysh herėt nė histori. Sipas tij, shqiponja nė vete ngėrthen shumė elemente fisnike, ēka e ka bėrė atė simbol tė adhuruar. “Qysh herėt nė histori ėshtė pėrdorur shqiponja nė jetėn politike e fetare, tek kjo e fundit tek besimet pa...
  See more | Go to post

What's Going On

Collapse

There are currently 221 users online. 3 members and 218 guests.

Most users ever online was 7,146 at 08:56 on 08-03-2018.

Working...
X