Announcement

Collapse
No announcement yet.

Rezultati Kerkimit

Collapse
11 results in 0.0071 seconds.
Keywords
Members
Tags
 • You can also choose from the popular tags.

ekonomi x

 • Si ti eliminoni pesticidet nga pemėt dhe perimet

  Si ti eliminoni pesticidet nga pemėt dhe perimet

  Si t’i eliminoni pesticidet nga pemėt dhe perimet

  Gabimi i cili mund t’ju dėmtojė shėndetin. Mbase mendoni qė me fshirje apo me shpėlarje do tė eliminoni gjithė ndyrėsitė dhe kimikalet nga pemėt, mirėpo shkencėtarėt konstatojnė qė pėr t’i eliminuar ato nevojitet pak mė shumė angazhim, . Pesticidet pėrdoren rregullisht me rastin e kultivimit tė pemėve, por tashmė me vite gjithnjė e mė shumė po rritet brengosja pėr ndikimin negativ tė tyre nė shėndetin tonė. Edhe pse shumica i lajmė pemėt para konsumimit, ekzistojnė bashkime tė caktuara tė cilat ato i thithin dhe tė cilat nė kėtė mėnyrė nuk...
  See more | Go to post

 • Punė e kryer: Erdogani sėrish nė pushtet

  Punė e kryer: Erdogani sėrish nė pushtet

  Numėrimi i votave ėshtė nė mbarim tė procesit nė Turqi pasi qytetarėt kanė dhėnė votat e tyre nė zgjedhjet e para parlamentare dhe presidenciale ė vendit. Mė shumė se 56 milionė njerėz kishin tė drejtė tė votojnė nė zgjedhjet e sė dielės, nė mė shumė se 180,000 kuti votimi nė tė gjithė Turqinė. Presidenti Rexhep Tajip Erdogan zyrtarisht ka fituar shumicėn e vendeve nė parlament nė bazė tė sistemit elektronik tė numėrimit tė votave. Gara presidenciale – 94,83 pėr qind e votave tė numėruara Rexhep Tajip Erdogan: 52.83 pėr qind Muharrem Inca: 30,68 pėr qind Selahattin Demirtas: 7.96 ...
  See more | Go to post

 • Gjėrat qė jua mėsojnė udhėtimet dhe jo shkolla

  Gjėrat qė jua mėsojnė udhėtimet dhe jo shkolla

  Gjėrat qė jua mėsojnė udhėtimet dhe jo shkolla

  Padyshim shkolla ka njė vlerė tė rėndėsishme dhe dashuria ndaj shkollės duhet tė ushqehet nė ēdo moshė, por megjithatė, sipas njė shkrimi nė prestigjiozen “Huffington Post”, thuhet se, nga ana tjetėr, udhėtimi ėshtė njė mėsues po aq i mirė (nė mos mė tepėr) pėr tė marrė mijėra leksione

  Alessandra Corsini  Mes morisė sė gjėrave qė mėsohen nė udhėtime e jo nė shkollė, nė njė artikull tė “Huffington Post” renditen tė paktėn dhjetė mė tė rėndėsishmet. Ja se ēfarė mund tė pėrfitoni nga udhėtimet:

  Si tė vlerėsoni dhe tė kuptoni njė kulturė tjetėr Leximi pėr njė kulturė tė caktuar nė librat e shkollės ėshtė krejt ndryshe nga pėrvoja e tė jetuarit nė atė kulturė. Edhe kur mu...
  See more | Go to post

 • Nga 17 shtatori Rruga e Kombit me pagesė, ja sa para do paguani

  Nga 17 shtatori Rruga e Kombit me pagesė, ja sa para do paguani

  Nga 17 shtatori Rruga e Kombit me pagesė, ja sa para do paguani Grupi ndėrministror qeveritar dhe kompania koncesionare e rrugės Milot-Morinė kanė pėrmbyllur procesin e negociatave duke dalė me njė formulė konkrete pėr tarifimin preferencial tė banorėve tė Qarkut tė Kukėsit, autobusėve tė linjės dhe pėrdoruesve tė shpeshtė. Burimet nga grupi negociator sqarojnė se tė gjitha automjetet e regjistruara nė Qarkun e Kukėsit do tė paguajnė njė tarifė prej 100 lekė me TVSH pėr njė kalim. Pėrdoruesit e Qarkut tė Kukėsit do tė parablejnė pėrmes telepass nė mėnyrė tė pėrshkallėzuar deri nė...
  See more | Go to post

 • Rritet alarmi pėr ndotjen e ajrit: Shqipėria nuk ka as laborator pėr matjet

  Rritet alarmi pėr ndotjen e ajrit: Shqipėria nuk ka as laborator pėr matjet  Ndėrsa raportet e Forumit Ekonomik Botėror e rendisin Shqipėrinė ndėr 10 shtetet mė tė rrezikuara nga ndotja e mjedisit, situata mund tė jetė edhe alarmante.

  Nė raportin e vet tė fundit, ky Forum konkludon se shkalla e vdekshmėrisė pėrsa i pėrket ndotjes sė ajrit pėr 100 mijė banorė ėshtė 171.4, pra afėrsisht 5,000 qytetarė shqiptarė nė vit rrezikojnė vdekjen nga ky shkak.
  Por sipas Kontrollit tė Lartė tė Shtetit, kjo situatė mund tė jetė edhe mė e rėndė pasi tė dhėnat e rapor...
  See more | Go to post

 • Shqiptarėt vėrshuan kuq e zi rrugėve tė Manhattan sikur vėrshojnė Drini, Cemi, Valbon

  Shqiptarėt vėrshuan kuq e zi rrugėve tė Manhattan sikur vėrshojnė Drini, Cemi, Valbona pėr t’u bashkuar nė Bunėn e Shqipėrisė Etnike. Ishte mėngjes herėt kur shqiptarėt e parė filluan tė ecin grupe – grupe pėrgjatė 6 ave nė Manhattan, tė kapur dorė pėr dore me fėmijėt apo duke folur me zė tė lartė me njėri – tjetrin “shqiptarshe’. Makinat ishin rreshtuar edhe mė herėt dhe nėpėr floats po bėheshin pėrgatitjet e fundit. Marko dhe Nick lėviznin sa ne njėrėn anė nė tjetrėn duke pėrshėndetur te ardhurit apo duke u kujdesur pėr detajet e fundit tė paradės. Dhe ishin po ata qė na vunė re mua dhe tim bir kur u afruam. “Trikot e vajzave janė gati. I ke marrė akoma?” Kjo ishte pėrshėndetja e marinsit Marko Kepi pasi mė pėrqafoi. E si mund tė ishte ndryshe kur ai po pėrjetonte paraden, kur ne venat e tij rridhte kėnga shqip kėnduar masivisht nga pjesėmarrėsit?! Pak nga pak, rruga mori ngjyrė kuq e zi cep mė ...
  See more | Go to post

 • Shqiptarėt punojnė mė shumė se qytetarėt europianė

  Shqiptarėt punojnė mė shumė se qytetarėt europianė

  Shqiptarėt punojnė mė shumė se qytetarėt europianė  Sipas njė sondazhi tė Komisionit Europian shqiptarėt qėndrojnė nė punė mė shumė se sa qytetarėt e tjerė tė Europės, 40 orė ėshtė mesatarja e javės sė punės nė shtetet europiane, ndėrsa nė Shqipėri punohet 48 orė nė javė. Serbėt dhe turqit ndjekin shqiptarėt me 47 orė punė nė javė. Kurse nė vendet e zhvilluar si Holanda, Gjermania, apo Britania java e punės zbret poshtė 40 orėshit. Sipas Kolė Nikollės, kryetar i Konfederatės sė Shqipėrisė ka njė lidhje mes produktivitetit, orareve tė punės dhe pagės. ...
  See more | Go to post

 • Tė huajt pastrojnė plazhin e Durrėsit, thirrja nė rrjetet sociale

  Tė huajt pastrojnė plazhin e Durrėsit, thirrja nė rrjetet sociale

  Tė huajt pastrojnė plazhin e Durrėsit, thirrja nė rrjetet sociale Kristina ėshtė nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe jeton e punon prej 3 vitesh nė Durrės. Kėtė tė dielė ajo dhe vajza e saj iu bashkuan thirrjes qytetare pėr tė pastruar plazhet e Durrėsit. “Plazhet duhet tė pastrohen. Janė plot me plastikė, mbetje urbane dhe spitalore. Ne tė gjithė kemi nevojė pėr plazhe tė pastra e pėr tė shijuar qėndrimin kėtu”, thotė Christine Loop. Tė rinjtė dhe qytetarėt te angazhuar nė problemet e komunitetit janė gjithnjė e mė tė pakėt, por shembujt pozitivė nuk mungojnė dhe f...
  See more | Go to post

 • VIDEO/ Pamje tė rralla, kur trupat britanike u futėn nė Prishtinė

  VIDEO/ Pamje tė rralla, kur trupat britanike u futėn nė Prishtinė  Pamje tė rralla filmika janė realizuar nga Televizioni i Katalonisė TV3, kur trupat britanike hyjnė nė Prishtinė me 12 qershor 1999, shkruan FMimages.org  Televizioni “TV3” tregon tėrheqjen e ushtrisė dhe paramilitarėve serbė nga Prishtina, tė cilėt duken shumė tė nervozuar dhe gėzimin e madh tė shqiptarėve tė Kosovės. 12 Qershori i vitit 1999, dita kur NATO ka ndėrhyrė nė Kosovė, paraqet njė prej datave mė tė rėndėsishme nė historinė e Kosovės,...
  See more | Go to post

 • Hidhet Shorti i Botėrorit Russia 2018

  Hidhet Shorti i Botėrorit Russia 2018

  Nė Pallatin Shtetėror tė Kremlinit, nė Moskė, u hodh shorti i grupeve tė finaleve tė botėrorit ‘Rusi 2018’. Nė ceremoni morėn pjesė shumė yje tė futbollit, trajnerė tė skuadrave tė kualifikuara, por edhe presidenti rus, Vladimir Putin, qė pėrshėndeti eventin dhe uroi pėr njė botėror mjaft tė suksesshėm. 4 vazo me nga 8 ekipe, u ndanė nė 8 grupe me nga 4 skuadra, ndėrsa u pėrcaktua edhe ndeshja hapėse. Ndeshja hapėse, mė 14 qershor do tė jetė Rusi-Arabia Saudite, njė short mjaft i favorshėm pėr pritėsit e eventit, qė tė startojnė me fitore. Shorti na dhuroi pėrplasje mjaft interesante qė nė fazėn e grupeve, ku spikat Portugali-Spanjė, por edhe Belgjikė-Angli, apo Argjentinė-Kroaci. Grupi A Rusi Uruguai Egjipt Arabi Saudite Grupi B Portugali Spanjė Iran Marok Grupi C Francė Peru Danimar...
  See more | Go to post

 • Protesta e opozitės, procedim penal nė gjendje tė lirė pėr 20 protestues

  Protesta e opozitės, procedim penal nė gjendje tė lirė pėr 20 protestues Policia e Shtetit ka nisur procedim penal nė gjendje tė lirė pėr 20 protestues tė opozitės. Policia njofton se nga analizimi i pamjeve filmike ka rezultuar se njė grup prej 20 personash kanė krijuar tension dhe kanė goditur efektivėt e policisė me rrjetė hekuri, gurė dhe shkopinj tek Ministria e Brendshme dhe pėrballė Kryeministrisė. Sipas bluve, ata janė proceduar pėr kundėrshtim tė punonjėsve tė policisė, shkelje tė lejes pėr protestės si dhe goditje pėr shkak tė detyrės. ...
  See more | Go to post

What's Going On

Collapse

There are currently 166 users online. 0 members and 166 guests.

Most users ever online was 7,146 at 08:56 on 08-03-2018.

Working...
X