What's Going On

Collapse

There are currently 148 users online. 11 members and 137 guests.

Most users ever online was 7,146 at 06:56 on 08-03-2018.

16 results in 0.0043 seconds.
Keywords
Members
Tags
 • You can also choose from the popular tags.

Analize x

 • Albright e quan Putinin zvarranik

  Albright e quan Putinin zvarranik

  Albright e quan Putinin zvarranik

  Madeleine Albright ka bėrė dhe jetuar shumė histori. Kur flet pėr njė ringjallje tė fashizmit, ajo e thotė atė si dikush qė ka lindur nė epokėn e diktatorėve. Ajo ishte njė vajzė e vogėl kur familja e saj u largua nga Ēekosllovakia pasi nazistėt sulmuan vendin nė vitin 1939. Pas 10 ditėve tė fshehura, prindėrit e saj u arratisėn nga Pragė pėr nė Britani dhe gjetėn strehim nė Notting Hill Gate. Kujtimet e saj tė para tė jetės nė Londėr janė tė ēor...
  See more | Go to post

 • Ndalimi i udhėtarėve nga shtete myslimane, Gjykata Supreme mbėshtet Trump

  Ndalimi i udhėtarėve nga shtete myslimane, Gjykata Supreme mbėshtet Trump

  Gjykata e Lartė nė SHBA ka vendosur nė favor tė vendimit tė administratės Trump pėr tė ndaluar udhėtimin e njerėzve nga disa vende me shumicė myslimane drejt SHBA-ve. Gjykatat mė tė ulėta e kishin konsideruar ndalimin jokushtetues, por gjykata e lartė amerikane e ka kthyer kėtė vendim me njė votim 5-4 tė shpallur tė martėn. Sipas vendimit ndalohet tė hyjnė nė SHBA shumica e njerėzve nga Irani, Libia, Somal...
  See more | Go to post

 • Bregdeti i Vlorės “pushtohet” nga rusėt

  Bregdeti i Vlorės “pushtohet” nga rusėt

  Bregdeti i Vlorės “pushtohet” nga rusėt

  Edhe pse ende nė qershor, tė shumtė janė turistėt qė zgjedhin bregdetin e Vlorės pėr tė kaluar pushimet. Njė pjesė e mirė e tyre janė rusė. Sipas operatorėve turistikė, cdo ditė nė Vlorė vijnė rreth 250 pushues rusė dhe disa hotele, por edhe shtėpi me qira pėrgjatė bregdetit, janė tė prenotuara prej tyre edhe pėr dy muajt e ardhshėm. Nė intervistat pėr Top Channel ata shprehen tė kėnaqur me vendin qė kanė zgjedhur. Sipas tyre, turiz...
  See more | Go to post

 • Teatri/ Te gjithe KUNDER Edi Rames....

  Teatri/ Te gjithe KUNDER Edi Rames....

  Debati pėr Teatrin, tė gjithė kundėr Ramės: Projekt mafioz qė duhet ndalur

  Tentativa e qeverisė dhe Bashkisė Tiranė pėr tė shembur godinėn e Teatrit Kombėtar, pėrmes njė ligji tė posaēėm i cili do tė kalojė tinėz nė Kuvend me votat e mazhorancės, po gjen kundėrshti tė madhe jo vetėm nga artistėt, por edhe nga opinionistėt nė vend. Lapsi.al sjell pėrmbledhtazi qėndrimet e Artan Fugės, Mark Markut, Agron Gjekmarkajt, Andi Bejtes dhe Mustafa Nanos. Nė shkrimin ‘Teatri i turpit ko...
  See more | Go to post

 • Kampe Refugjatesh ne Shqiperi...

  Kampe Refugjatesh ne Shqiperi...

  Prapaskenat e Brukselit/ Si po negocion Edi Rama pėr ngritjen e kampeve tė refugjatėve

  Edi Rama qė e ka shndėrruar nė njė bast personal hapjen e negociatave tė Shqipėrisė me BE, po shfrytėzon kartėn ekstreme qė i ka ardhur nė dorė nė ēastin e fundit: tė negociojė me vendet Big tė BE-sė dhėnien e dritės jeshile nė kėmbim tė pranimit tė kapeve tė azilantėve qė vijnė nga Siria dhe vendet e tjera ne luftė, drejt Europės. Jo mė kot zv/ ministri i brendėshėm, Julian Hodaj i tha tele...
  See more | Go to post

 • Industria 4.0

  Industria 4.0

  Nje kerkim i koheve te fundit, ushtruar nga Oracle ne nivel global mbi disa ndermarje, shfaq se aktivitetet e para te Industrise 4.0 jane fokusuar ne ndryshimin e efikasitetit ne procese te brendshme por jo ne shmangien e kushtezimeve midis furnizuesve, klienteve dhe prodhuesve. Edhe pse shumica e ndermarjeve ka investuar ne programimin e industrise 4.0, vetem 17% e tyre shfaq permiresime dhe rritje nga pjesemarrja ne kete proēes dhe nje trasformim efikas te biznesit te tyre. Studimi kerkimor deshm...
  See more | Go to post

 • Nga 17 shtatori Rruga e Kombit me pagesė, ja sa para do paguani

  Nga 17 shtatori Rruga e Kombit me pagesė, ja sa para do paguani

  Nga 17 shtatori Rruga e Kombit me pagesė, ja sa para do paguani Grupi ndėrministror qeveritar dhe kompania koncesionare e rrugės Milot-Morinė kanė pėrmbyllur procesin e negociatave duke dalė me njė formulė konkrete pėr tarifimin preferencial tė banorėve tė Qarkut tė Kukėsit, autobusėve tė linjės dhe pėrdoruesve tė shpeshtė. Burimet nga grupi negociator sqarojnė se tė gjitha automjetet e regjistruara nė Qarkun e Kukėsit do tė paguajnė njė tarifė prej 100 lekė me TVSH pėr njė kalim. Pėr...
  See more | Go to post

 • Rritet alarmi pėr ndotjen e ajrit: Shqipėria nuk ka as laborator pėr matjet

  Rritet alarmi pėr ndotjen e ajrit: Shqipėria nuk ka as laborator pėr matjet  Ndėrsa raportet e Forumit Ekonomik Botėror e rendisin Shqipėrinė ndėr 10 shtetet mė tė rrezikuara nga ndotja e mjedisit, situata mund tė jetė edhe alarmante.

  Nė raportin e vet tė fundit, ky Forum konkludon se shkalla e vdekshmėrisė pėrsa i pėrket ndotjes sė ajrit pėr 100 mijė banorė ėshtė 171.4, pra afėrsisht 5,000 qytetarė shqiptarė nė vit rrezikojnė vdekjen nga ky shkak. ...
  See more | Go to post

 • Ligji i Lekes i ka ruajtur shqiptaret nga Bibla e Ku’rani.

  Ligji i Lekes i ka ruajtur shqiptaret nga Bibla e Ku’rani.

  Ligji i Lekes i ka ruajtur shqiptaret nga Bibla e Ku’rani. ”Feja e shqiptarit eshte shqiptaria.” ( Pashko Vasa ) Kanuni i Leke Dukagjinit ne realitet eshte Ligji me i larte qe vjen nga koha e Aleksandrit -Leka i madh. Kanuni i Leke Dukagjinit e deshmon me se miri se shqiptaret nuk jane ndikue nga asnji norme e rregulle qe te tjeret jane mundue me i nenshtrue permes Bibles apo Ku’ranit. Shqiptaret ne shpirt jane besimtar, por jo Fetar. Shqiptaret perkunder te gjitha menyrave qe per ...
  See more | Go to post

 • Shqiptarėt vėrshuan kuq e zi rrugėve tė Manhattan sikur vėrshojnė Drini, Cemi, Valbon

  Shqiptarėt vėrshuan kuq e zi rrugėve tė Manhattan sikur vėrshojnė Drini, Cemi, Valbona pėr t’u bashkuar nė Bunėn e Shqipėrisė Etnike. Ishte mėngjes herėt kur shqiptarėt e parė filluan tė ecin grupe – grupe pėrgjatė 6 ave nė Manhattan, tė kapur dorė pėr dore me fėmijėt apo duke folur me zė tė lartė me njėri – tjetrin “shqiptarshe’. Makinat ishin rreshtuar edhe mė herėt dhe nėpėr floats po bėheshin pėrgatitjet e fundit. Marko dhe Nick lėviznin sa ne njėrėn anė nė tjetrėn duke pėrshėndetur te...
  See more | Go to post

 • Shqiptarėt punojnė mė shumė se qytetarėt europianė

  Shqiptarėt punojnė mė shumė se qytetarėt europianė

  Shqiptarėt punojnė mė shumė se qytetarėt europianė  Sipas njė sondazhi tė Komisionit Europian shqiptarėt qėndrojnė nė punė mė shumė se sa qytetarėt e tjerė tė Europės, 40 orė ėshtė mesatarja e javės sė punės nė shtetet europiane, ndėrsa nė Shqipėri punohet 48 orė nė javė. Serbėt dhe turqit ndjekin shqiptarėt me 47 orė punė nė javė. Kurse nė vendet e zhvilluar si Holanda, Gjermania, apo Britania java e punės zbret poshtė 40 orėshit. Sipas Kolė Nikollės, kryetar i K...
  See more | Go to post

 • Fahri XHARRA – Ekstremizmi islamik nė Kosovė , njė realitet i hidhur

  Fahri XHARRA – Ekstremizmi islamik nė Kosovė , njė realitet i hidhur

  Fahri XHARRA – Ekstremizmi islamik nė Kosovė , njė realitet i hidhur  E pėrgatiti Fahri Xharra
  Para disa ditėsh nė Muzeun Historik Kombėtar nė Tiranė, u bė promovimi i monografisė “Paraqitja dhe zhvillimi i ekstremizmit islamist nė Kosovė dhe vendet e rajonit” i autorit prof. dr. Kolė Krasniqit, me parathėnie nga Prof. Dr. Pajtim Ribaj dhe Prof. James Albrecht, US. Nė njė ceremoni tė rastit qė ėshtė organizuar nė kėto ambiente tė bukura muzeale kanė marr pjesė ...
  See more | Go to post

 • VIDEO/ Pamje tė rralla, kur trupat britanike u futėn nė Prishtinė

  VIDEO/ Pamje tė rralla, kur trupat britanike u futėn nė Prishtinė  Pamje tė rralla filmika janė realizuar nga Televizioni i Katalonisė TV3, kur trupat britanike hyjnė nė Prishtinė me 12 qershor 1999, shkruan FMimages.org  Televizioni “TV3” tregon tėrheqjen e ushtrisė dhe paramilitarėve serbė nga Prishtina, tė cilėt duken shumė tė nervozuar dhe gėzimin e madh tė shqiptarėve tė Kosovės. 12 Qershori i vitit 1999, dita kur NATO ka ndėrhy...
  See more | Go to post

 • Shqiptarėt, siē i pa At Faveyrial dhe konvertimet me dhunė nga osmanėt

  Shqiptarėt, siē i pa At Faveyrial dhe konvertimet me dhunė nga osmanėt Nė librin e tij, Faveyrial na sjell dhe njė korrespondencė mjaft interesante tė marrė nga gazeta “La Turquie” e 19 nėntorit tė vitit 1870, e botuar nė Konstantinopojė, ku jepet njė korrespondencė e Berlinit. Ėshtė koha e luftės franko-prusiane, kur prusianėt i janė afruar portave tė Parisit. Njė gjendje e rėndė ku luhet fati i vetė Francės. Midis tė tjerash, nė kėtė gazetė shkruhet: «Njoftohet mbėrritja nė Marseille e...
  See more | Go to post

 • Cėshtja “xhafaj” dhe morali individualist

  Cėshtja “xhafaj” dhe morali individualist

  ĒĖSHTJA “XHAFAJ” DHE MORALI INDIVIDUALIST  Nga Spartak NGJELA

  Ēėshtja Xhafaj, kėshtu siē u zgjidh, krijoi hapjen e njė epoke tė re: Shqipėria mė nė fund dhe shenjėn se do tė jetė njė shtet borgjez – kapitalist i mbėshtetur te morali individualist. Kurse korrupsioni i lartė sot duket i tronditur. Natyrisht, ėshtė e kuptueshme.

  Por politika shqiptare mė nė fund po duket se ėshtė duke ecur drejt moralit individualist perėndimor. ...
  See more | Go to post

Postimet e Fundit

Collapse

 • NeVertiti
  Albright e quan Putinin zvarranik
  by NeVertiti
  Albright e quan Putinin zvarranik

  Madeleine Albright ka bėrė dhe jetuar shumė histori. Kur flet pėr njė ringjallje tė fashizmit, ajo e thotė atė si dikush qė ka lindur nė epokėn e diktatorėve. Ajo ishte njė vajzė e vogėl kur familja e saj u largua nga Ēekosllovakia pasi nazistėt sulmuan vendin nė vitin 1939. Pas 10 ditėve tė fshehura, prindėrit e saj u arratisėn nga Pragė pėr nė Britani dhe gjetėn strehim nė Notting Hill Gate. Kujtimet e saj tė para tė jetės nė Londėr janė tė ēor...
  08-07-2018, 17:55
 • NeVertiti
  Ndalimi i udhėtarėve nga shtete myslimane, Gjykata Supreme mbėshtet Trump
  by NeVertiti
  Ndalimi i udhėtarėve nga shtete myslimane, Gjykata Supreme mbėshtet Trump

  Gjykata e Lartė nė SHBA ka vendosur nė favor tė vendimit tė administratės Trump pėr tė ndaluar udhėtimin e njerėzve nga disa vende me shumicė myslimane drejt SHBA-ve. Gjykatat mė tė ulėta e kishin konsideruar ndalimin jokushtetues, por gjykata e lartė amerikane e ka kthyer kėtė vendim me njė votim 5-4 tė shpallur tė martėn. Sipas vendimit ndalohet tė hyjnė nė SHBA shumica e njerėzve nga Irani, Libia, Somal...
  26-06-2018, 15:17
 • NeVertiti
  Bregdeti i Vlorės “pushtohet” nga rusėt
  by NeVertiti
  Bregdeti i Vlorės “pushtohet” nga rusėt

  Edhe pse ende nė qershor, tė shumtė janė turistėt qė zgjedhin bregdetin e Vlorės pėr tė kaluar pushimet. Njė pjesė e mirė e tyre janė rusė. Sipas operatorėve turistikė, cdo ditė nė Vlorė vijnė rreth 250 pushues rusė dhe disa hotele, por edhe shtėpi me qira pėrgjatė bregdetit, janė tė prenotuara prej tyre edhe pėr dy muajt e ardhshėm. Nė intervistat pėr Top Channel ata shprehen tė kėnaqur me vendin qė kanė zgjedhur. Sipas tyre, turiz...
  25-06-2018, 05:29
 • Darius
  Teatri/ Te gjithe KUNDER Edi Rames....
  by Darius
  Debati pėr Teatrin, tė gjithė kundėr Ramės: Projekt mafioz qė duhet ndalur

  Tentativa e qeverisė dhe Bashkisė Tiranė pėr tė shembur godinėn e Teatrit Kombėtar, pėrmes njė ligji tė posaēėm i cili do tė kalojė tinėz nė Kuvend me votat e mazhorancės, po gjen kundėrshti tė madhe jo vetėm nga artistėt, por edhe nga opinionistėt nė vend. Lapsi.al sjell pėrmbledhtazi qėndrimet e Artan Fugės, Mark Markut, Agron Gjekmarkajt, Andi Bejtes dhe Mustafa Nanos. Nė shkrimin ‘Teatri i turpit ko...
  20-06-2018, 19:39
 • Darius
  Kampe Refugjatesh ne Shqiperi...
  by Darius
  Prapaskenat e Brukselit/ Si po negocion Edi Rama pėr ngritjen e kampeve tė refugjatėve

  Edi Rama qė e ka shndėrruar nė njė bast personal hapjen e negociatave tė Shqipėrisė me BE, po shfrytėzon kartėn ekstreme qė i ka ardhur nė dorė nė ēastin e fundit: tė negociojė me vendet Big tė BE-sė dhėnien e dritės jeshile nė kėmbim tė pranimit tė kapeve tė azilantėve qė vijnė nga Siria dhe vendet e tjera ne luftė, drejt Europės. Jo mė kot zv/ ministri i brendėshėm, Julian Hodaj i tha tele...
  20-06-2018, 19:16
 • Loyalty
  Industria 4.0
  by Loyalty
  Nje kerkim i koheve te fundit, ushtruar nga Oracle ne nivel global mbi disa ndermarje, shfaq se aktivitetet e para te Industrise 4.0 jane fokusuar ne ndryshimin e efikasitetit ne procese te brendshme por jo ne shmangien e kushtezimeve midis furnizuesve, klienteve dhe prodhuesve. Edhe pse shumica e ndermarjeve ka investuar ne programimin e industrise 4.0, vetem 17% e tyre shfaq permiresime dhe rritje nga pjesemarrja ne kete proēes dhe nje trasformim efikas te biznesit te tyre. Studimi kerkimor deshm...
  18-06-2018, 15:52
 • NeVertiti
  Nga 17 shtatori Rruga e Kombit me pagesė, ja sa para do paguani
  by NeVertiti
  Nga 17 shtatori Rruga e Kombit me pagesė, ja sa para do paguani Grupi ndėrministror qeveritar dhe kompania koncesionare e rrugės Milot-Morinė kanė pėrmbyllur procesin e negociatave duke dalė me njė formulė konkrete pėr tarifimin preferencial tė banorėve tė Qarkut tė Kukėsit, autobusėve tė linjės dhe pėrdoruesve tė shpeshtė. Burimet nga grupi negociator sqarojnė se tė gjitha automjetet e regjistruara nė Qarkun e Kukėsit do tė paguajnė njė tarifė prej 100 lekė me TVSH pėr njė kalim. Pėr...
  16-06-2018, 16:40
 • NeVertiti
  Rritet alarmi pėr ndotjen e ajrit: Shqipėria nuk ka as laborator pėr matjet
  by NeVertiti
  Rritet alarmi pėr ndotjen e ajrit: Shqipėria nuk ka as laborator pėr matjet  Ndėrsa raportet e Forumit Ekonomik Botėror e rendisin Shqipėrinė ndėr 10 shtetet mė tė rrezikuara nga ndotja e mjedisit, situata mund tė jetė edhe alarmante.

  Nė raportin e vet tė fundit, ky Forum konkludon se shkalla e vdekshmėrisė pėrsa i pėrket ndotjes sė ajrit pėr 100 mijė banorė ėshtė 171.4, pra afėrsisht 5,000 qytetarė shqiptarė nė vit rrezikojnė vdekjen nga ky shkak. ...
  15-06-2018, 15:12
 • NeVertiti
  Ligji i Lekes i ka ruajtur shqiptaret nga Bibla e Ku’rani.
  by NeVertiti
  Ligji i Lekes i ka ruajtur shqiptaret nga Bibla e Ku’rani. ”Feja e shqiptarit eshte shqiptaria.” ( Pashko Vasa ) Kanuni i Leke Dukagjinit ne realitet eshte Ligji me i larte qe vjen nga koha e Aleksandrit -Leka i madh. Kanuni i Leke Dukagjinit e deshmon me se miri se shqiptaret nuk jane ndikue nga asnji norme e rregulle qe te tjeret jane mundue me i nenshtrue permes Bibles apo Ku’ranit. Shqiptaret ne shpirt jane besimtar, por jo Fetar. Shqiptaret perkunder te gjitha menyrave qe per ...
  14-06-2018, 13:14
 • NeVertiti
  Shqiptarėt vėrshuan kuq e zi rrugėve tė Manhattan sikur vėrshojnė Drini, Cemi, Valbon
  by NeVertiti
  Shqiptarėt vėrshuan kuq e zi rrugėve tė Manhattan sikur vėrshojnė Drini, Cemi, Valbona pėr t’u bashkuar nė Bunėn e Shqipėrisė Etnike. Ishte mėngjes herėt kur shqiptarėt e parė filluan tė ecin grupe – grupe pėrgjatė 6 ave nė Manhattan, tė kapur dorė pėr dore me fėmijėt apo duke folur me zė tė lartė me njėri – tjetrin “shqiptarshe’. Makinat ishin rreshtuar edhe mė herėt dhe nėpėr floats po bėheshin pėrgatitjet e fundit. Marko dhe Nick lėviznin sa ne njėrėn anė nė tjetrėn duke pėrshėndetur te...
  14-06-2018, 12:45

Temat e Fundit

Collapse

 • NeVertiti
  Albright e quan Putinin zvarranik
  by NeVertiti
  Albright e quan Putinin zvarranik

  Madeleine Albright ka bėrė dhe jetuar shumė histori. Kur flet pėr njė ringjallje tė fashizmit, ajo e thotė atė si dikush qė ka lindur nė epokėn e diktatorėve. Ajo ishte njė vajzė e vogėl kur familja e saj u largua nga Ēekosllovakia pasi nazistėt sulmuan vendin nė vitin 1939. Pas 10 ditėve tė fshehura, prindėrit e saj u arratisėn nga Pragė pėr nė Britani dhe gjetėn strehim nė Notting Hill Gate. Kujtimet e saj tė para tė jetės nė Londėr janė tė ēor...
  08-07-2018, 17:55
 • NeVertiti
  Ndalimi i udhėtarėve nga shtete myslimane, Gjykata Supreme mbėshtet Trump
  by NeVertiti
  Ndalimi i udhėtarėve nga shtete myslimane, Gjykata Supreme mbėshtet Trump

  Gjykata e Lartė nė SHBA ka vendosur nė favor tė vendimit tė administratės Trump pėr tė ndaluar udhėtimin e njerėzve nga disa vende me shumicė myslimane drejt SHBA-ve. Gjykatat mė tė ulėta e kishin konsideruar ndalimin jokushtetues, por gjykata e lartė amerikane e ka kthyer kėtė vendim me njė votim 5-4 tė shpallur tė martėn. Sipas vendimit ndalohet tė hyjnė nė SHBA shumica e njerėzve nga Irani, Libia, Somal...
  26-06-2018, 15:17
 • NeVertiti
  Bregdeti i Vlorės “pushtohet” nga rusėt
  by NeVertiti
  Bregdeti i Vlorės “pushtohet” nga rusėt

  Edhe pse ende nė qershor, tė shumtė janė turistėt qė zgjedhin bregdetin e Vlorės pėr tė kaluar pushimet. Njė pjesė e mirė e tyre janė rusė. Sipas operatorėve turistikė, cdo ditė nė Vlorė vijnė rreth 250 pushues rusė dhe disa hotele, por edhe shtėpi me qira pėrgjatė bregdetit, janė tė prenotuara prej tyre edhe pėr dy muajt e ardhshėm. Nė intervistat pėr Top Channel ata shprehen tė kėnaqur me vendin qė kanė zgjedhur. Sipas tyre, turiz...
  25-06-2018, 05:29
 • Darius
  Teatri/ Te gjithe KUNDER Edi Rames....
  by Darius
  Debati pėr Teatrin, tė gjithė kundėr Ramės: Projekt mafioz qė duhet ndalur

  Tentativa e qeverisė dhe Bashkisė Tiranė pėr tė shembur godinėn e Teatrit Kombėtar, pėrmes njė ligji tė posaēėm i cili do tė kalojė tinėz nė Kuvend me votat e mazhorancės, po gjen kundėrshti tė madhe jo vetėm nga artistėt, por edhe nga opinionistėt nė vend. Lapsi.al sjell pėrmbledhtazi qėndrimet e Artan Fugės, Mark Markut, Agron Gjekmarkajt, Andi Bejtes dhe Mustafa Nanos. Nė shkrimin ‘Teatri i turpit ko...
  20-06-2018, 19:39
 • Darius
  Kampe Refugjatesh ne Shqiperi...
  by Darius
  Prapaskenat e Brukselit/ Si po negocion Edi Rama pėr ngritjen e kampeve tė refugjatėve

  Edi Rama qė e ka shndėrruar nė njė bast personal hapjen e negociatave tė Shqipėrisė me BE, po shfrytėzon kartėn ekstreme qė i ka ardhur nė dorė nė ēastin e fundit: tė negociojė me vendet Big tė BE-sė dhėnien e dritės jeshile nė kėmbim tė pranimit tė kapeve tė azilantėve qė vijnė nga Siria dhe vendet e tjera ne luftė, drejt Europės. Jo mė kot zv/ ministri i brendėshėm, Julian Hodaj i tha tele...
  20-06-2018, 19:16
 • Loyalty
  Industria 4.0
  by Loyalty
  Nje kerkim i koheve te fundit, ushtruar nga Oracle ne nivel global mbi disa ndermarje, shfaq se aktivitetet e para te Industrise 4.0 jane fokusuar ne ndryshimin e efikasitetit ne procese te brendshme por jo ne shmangien e kushtezimeve midis furnizuesve, klienteve dhe prodhuesve. Edhe pse shumica e ndermarjeve ka investuar ne programimin e industrise 4.0, vetem 17% e tyre shfaq permiresime dhe rritje nga pjesemarrja ne kete proēes dhe nje trasformim efikas te biznesit te tyre. Studimi kerkimor deshm...
  18-06-2018, 15:52
 • NeVertiti
  Nga 17 shtatori Rruga e Kombit me pagesė, ja sa para do paguani
  by NeVertiti
  Nga 17 shtatori Rruga e Kombit me pagesė, ja sa para do paguani Grupi ndėrministror qeveritar dhe kompania koncesionare e rrugės Milot-Morinė kanė pėrmbyllur procesin e negociatave duke dalė me njė formulė konkrete pėr tarifimin preferencial tė banorėve tė Qarkut tė Kukėsit, autobusėve tė linjės dhe pėrdoruesve tė shpeshtė. Burimet nga grupi negociator sqarojnė se tė gjitha automjetet e regjistruara nė Qarkun e Kukėsit do tė paguajnė njė tarifė prej 100 lekė me TVSH pėr njė kalim. Pėr...
  16-06-2018, 16:40
 • NeVertiti
  Rritet alarmi pėr ndotjen e ajrit: Shqipėria nuk ka as laborator pėr matjet
  by NeVertiti
  Rritet alarmi pėr ndotjen e ajrit: Shqipėria nuk ka as laborator pėr matjet  Ndėrsa raportet e Forumit Ekonomik Botėror e rendisin Shqipėrinė ndėr 10 shtetet mė tė rrezikuara nga ndotja e mjedisit, situata mund tė jetė edhe alarmante.

  Nė raportin e vet tė fundit, ky Forum konkludon se shkalla e vdekshmėrisė pėrsa i pėrket ndotjes sė ajrit pėr 100 mijė banorė ėshtė 171.4, pra afėrsisht 5,000 qytetarė shqiptarė nė vit rrezikojnė vdekjen nga ky shkak. ...
  15-06-2018, 15:12
 • NeVertiti
  Ligji i Lekes i ka ruajtur shqiptaret nga Bibla e Ku’rani.
  by NeVertiti
  Ligji i Lekes i ka ruajtur shqiptaret nga Bibla e Ku’rani. ”Feja e shqiptarit eshte shqiptaria.” ( Pashko Vasa ) Kanuni i Leke Dukagjinit ne realitet eshte Ligji me i larte qe vjen nga koha e Aleksandrit -Leka i madh. Kanuni i Leke Dukagjinit e deshmon me se miri se shqiptaret nuk jane ndikue nga asnji norme e rregulle qe te tjeret jane mundue me i nenshtrue permes Bibles apo Ku’ranit. Shqiptaret ne shpirt jane besimtar, por jo Fetar. Shqiptaret perkunder te gjitha menyrave qe per ...
  14-06-2018, 13:14
 • NeVertiti
  Shqiptarėt vėrshuan kuq e zi rrugėve tė Manhattan sikur vėrshojnė Drini, Cemi, Valbon
  by NeVertiti
  Shqiptarėt vėrshuan kuq e zi rrugėve tė Manhattan sikur vėrshojnė Drini, Cemi, Valbona pėr t’u bashkuar nė Bunėn e Shqipėrisė Etnike. Ishte mėngjes herėt kur shqiptarėt e parė filluan tė ecin grupe – grupe pėrgjatė 6 ave nė Manhattan, tė kapur dorė pėr dore me fėmijėt apo duke folur me zė tė lartė me njėri – tjetrin “shqiptarshe’. Makinat ishin rreshtuar edhe mė herėt dhe nėpėr floats po bėheshin pėrgatitjet e fundit. Marko dhe Nick lėviznin sa ne njėrėn anė nė tjetrėn duke pėrshėndetur te...
  14-06-2018, 12:45
Working...
X