What's Going On

Collapse

There are currently 144 users online. 11 members and 133 guests.

Most users ever online was 7,146 at 06:56 on 08-03-2018.

38 results in 0.0068 seconds.
Keywords
Members
Tags
 • You can also choose from the popular tags.

Sociale x

 • Dashuria, 10 arsye tė mira pėr tė zgjedhur njė grua tė rritur

  Dashuria, 10 arsye tė mira pėr tė zgjedhur njė grua tė rritur

  Dashuria, 10 arsye tė mira pėr tė zgjedhur njė grua tė rritur

  Shkrimtari francez, Yann Moix, deklaroi se pesėdhjetėvjeēaret pėr tė janė tė padukshme, por ka shumė qė mendojnė ndryshe: ja pėrse Njė det polemikash dhe njė imazh qė nuk del aq mirė: kjo ėshtė ajo qė ndodhi me Yann Moix pas shpėrthimeve tė tij nė lidhje me preferencat seksuale. Sigurisht qė zonjat mė tė rritura nuk janė ndier tė kėnaqura, megjithatė nė Francė ekziston njė shembull i shquar qė u jep grave tė pjeku...
  See more | Go to post

 • Studimi: Bėrja e dhuratave i bėn njerėzit mė tė lumtur se marrja e tyre

  Studimi: Bėrja e dhuratave i bėn njerėzit mė tė lumtur se marrja e tyre  Dy psikologė amerikanė kanė treguar se dhėnia e dhuratave na bėn mė tė lumtur se marrja e tyre. Gėzimi pėr tė dhuruar diēka zgjat mė shumė se sa marrja e dhuratės. Me fjalė tė tjera, pėr tė parė dikė qė me gėzim shpaketon dhuratat tona gjenerohet njė emocion mė intensifik dhe mė i qėndrueshėm. Kjo u demonstrua nga dy studiues nga Shkolla e Biznesit Booth tė Universitetit tė Ēikagos dhe Shkolla...
  See more | Go to post

 • 10 CIKLET / Kjo ėshtė arsyeja pse ēdo 7 vite, ndryshon kursi i jetės sonė

  10 CIKLET / Kjo ėshtė arsyeja pse ēdo 7 vite, ndryshon kursi i jetės sonė  Ēdo shtatė vjet, tė gjitha qelizat e trupit tonė rinovohen. Nė fund tė vitit tė shtatė, gjithēka ndryshon tek ne, ashtu si stinėt. Linja e jetės fillon me lindjen dhe mbaron me vdekjen. Pas 70 vjetėsh, cikli ėshtė i mbyllur. Ky cikėl ėshtė i ndarė nė 10 pjesė.

  Cikli i parė (0-7 VJET) Gjatė 7 viteve tė para, fėmija pėrqendrohet te vetja, sikur tė ishte qendra e botės. E gjithė fa...
  See more | Go to post

 • 10 shtetet qė janė shtėpia e super tė pasurve tė botės

  10 shtetet qė janė shtėpia e super tė pasurve tė botės

  [ATTACH=CONFIG]34092[/ATTACH]

  Pasuria globale ėshtė rritur me 14 trilion dollarė, duke prekur njė shifėr tė madhe prej 217 trilion dollarėsh
  See more | Go to post

 • Ekzistojnė dy mėnyra pėr tė qėnė i lumtur nė kėtė jetė: Njėra ėshtė tė bėhesh idiot,

  “Ekzistojnė dy mėnyra pėr tė qėnė i lumtur nė kėtė jetė: Njėra ėshtė tė bėhesh idiot, dhe tjetra serioz”

  10 fraza nga Sigmund Freud Nė 23 shtator tė 1939 vdes Sigmund Freud-i, mjek, neurolog dhe babai i psikoanalizės. Lindi nė 6 Maj 1856. Le ta kujtojmė me 10 nga frazat e tij mė tė mira: “Ekzistojnė dy mėnyra pėr tė qėnė i lumtur nė kėtė jetė; njė ėshtė tė bėhesh idiot dhe tjetra serioz.” “Ēdo njeri qė zgjohet dhe sillet ashtu si nė ėndėrr do tė merret pėr tė ēmen...
  See more | Go to post

 • Duhet t’i lani duart shpesh? Ja ēfarė tregon studimi i fundit!

  Duhet t’i lani duart shpesh? Ja ēfarė tregon studimi i fundit!

  Duhet t’i lani duart shpesh? Ja ēfarė tregon studimi i fundit! Nėse nuk i lani duart shpesh, atėherė bėni njė gabim shumė tė madh. Nė fakt, kjo praktikė e thjeshtė na mbron nga viruset dhe bakteret. Studimet shkencore japin kėshilla tė shumta mbi efektet e larjes sė duarve, mbi reduktimin e pėrhapjes sė sėmundjeve tė ftohjes dhe infeksioneve gastrointestinale. Nuk gabohemi kur tregohemi tė kujdesshėm ndaj njė njeriu qė teshtin apo qė kollitet: por prekja e sipėrfaqeve tė kontaminuara nga ba...
  See more | Go to post

 • Rumiu, 35 aforizma dehėse

  Rumiu, 35 aforizma dehėse

  Heshtja ėshtė gjuha e Zotit. Gjithēka tjetėr ėshtė pėrkthim i keq! Rumiu, 35 aforizma “dehėse”

  Emri i tij i vėrtetė ėshtė Jalal ad-Din Muhammad Rumi (1207-1273), i njohur edhe si Mavlana (Mjeshtri) Jalal ud din Balkhi, pėr shkak tė vendlindjes sė tij nė Balkh tė Persisė. Por ata qė e duan poezinė e tij, e thėrrasin shkurt Rumi. Nė vijim, do t’ju njohim me disa nga thėniet e tij, sepse… pėr ata qė e njohin tashmė kėtė filozof, e dinė qė aforizmat e tij janė tė pafundme! Po...
  See more | Go to post

 • 10 gjėrat qė duhet tė bėsh, nėse personi qė do vuan nga ankthi…

  10 gjėrat qė duhet tė bėsh, nėse personi qė do vuan nga ankthi…

  10 gjėrat qė duhet tė bėsh, nėse personi qė do vuan nga ankthi…  Ėshtė e lehtė tė duash dikė kur gjithēka shkon mirė, por jo gjithmonė do tė jetė kėshtu. Nėse personi qė do, fillon tė vuajė nga ankthi, atėherė mbaji parasysh hapat e mėposhtėm pėr t’i kaluar kėto kohė tė vėshtira bashkė.

  Vlerėsoji pėr aspektet e tyre tė mira tė personalitetit. Ėshtė e lehtė ta bėsh dikė tė ndihet akoma mė keq, nėse ai ėshtė duke u ndjerė tashmė keq. Por nuk ėshtė kjo m...
  See more | Go to post

 • Rrenqethese, plaku me gjashte jetimet behet me shtepi te re

  Rrenqethese, plaku me gjashte jetimet behet me shtepi te re

  Rrėnqethėse, plaku me gjashtė jetimėt bėhet me shtėpi tė re

  Njė i moshuar nga fshati Bare i Mitrovicės, deri para pak ditėsh po jetonte nė kushte tejet tė rėnda me gjashtė fėmijėt jetim, tė djalit qė i ka vdekur kohė mė parė. Mirėpo, pėr fat tė mirė nė Kosovė ka njerėz bamirės qė nuk kursejnė ndihmėn pėr personat nė nevojė, transmeton Indeksonline. I tillė ėshtė pronari i fabrikės sė ėmbėlsirave Missini Sweets, Lindrit Misini. Ai posa ka dėgjuar pėr rastin e rėndė tė kė...
  See more | Go to post

 • Heronjtė e kohėve moderne, dy mėsues ndėrtojnė vetė shkollėn

  Heronjtė e kohėve moderne, dy mėsues ndėrtojnė vetė shkollėn

  Heronjtė e kohėve moderne, dy mėsues ndėrtojnė vetė shkollėn

  Donald Dervishi dhe Borsion Spaho janė heronj tė kohėve moderne! Ata janė tė dy mėsues, ndėrsa ėndrrėn tyre e kanė bėrė realitet sė fundmi duke ndėrtuar vetė shkollėn nė zonėn e Vėndresh Mal, nė Skrapar. Njė vit mė parė, dy mėsuesit morėn pjesėn nė programin “100 milionė” nė Top Channel, ku dolėn fitues tė 2.5 milionė lekėve tė vjetra, ndėrsa arritėn tė grumbullojnė edhe rreth 10 mijė dollarė si dhe materiale tė dhu...
  See more | Go to post

 • Nga fuqia psikike, tek vdekja dhe intuita. Ja tetė fenomene tė mistershme

  Shkenca ka fuqinė tė shfrytėzojė energjinė, t’i lejojė njerėzit tė fluturojnė, tė ndihmojė nė kurimin e sėmundjeve dhe tė shpjegojė shumė rreth botės. Por, edhe pse ėshtė e mrekullueshme dhe e dobishme, shkenca nuk mund tė shpjegojė gjithēka. Shkencėtarėt mund tė mos e zbulojnė kurrė se si ka lindur universi e as nuk mund tė ndihmojnė nė zgjidhjen e ēėshtjeve tė besimit, ashtu si kanė lėnė tė pashpjeguara plotėsisht edhe fenomenet qė lidhen me botėn paranormale. Edhe pse mund tė shpjegojė shum...
  See more | Go to post

 • Aftėsia pėr tė parashikuar tė ardhmen ekziston te ēdo njeri

  Aftėsia pėr tė parashikuar tė ardhmen ekziston te ēdo njeri

  Parashikimi i fatit apo aftėsia pėr tė paralajmėruar diēka qė do tė ndodhė janė fjalė qė na bėjnė menjėherė tė mendojmė pėr histori tė lashta me orakuj dhe fallxhorė, por nė realitet ato janė koncepte qė me kalimin e kohės kanė nxitur kuriozitetin dhe hulumtimin e komunitetit shkencor. Kėshtu, njė grup studiuesish amerikanė nga Universiteti i Northwestern, ai i Kalifornisė dhe Universiteti i Padovas, nė Itali kanė analizuar rreth 26 studime tė mėhershme, tė zhvilluara nga viti 1978-2010 dh...
  See more | Go to post

 • Agroturizmi, Rama fton emigrantėt: Investoni nė shtėpinė e prindėrve

  Agroturizmi, Rama fton emigrantėt: Investoni nė shtėpinė e prindėrve

  Kryeministri Edi Rama u drejtoi njė thirrje emigrantėve, qė tė ardhurat e 20 viteve punė t’i investojnė nė shtėpitė e prindėrve apo gjyshėrve tė tyre, nė kuadėr tė projektit 100 Fshatrat qė pėrfshin “Rilindja Rurale”. “Ėshtė e padiskutueshme qė kėto investime do tė mund tė kthejnė mbrapsht fitim shumė mė tepėr sesa ēfarė mund tė fitohet sot nė Greqi apo Itali”, deklaroi kreu i qeverisė. Kryeministri veēoi Vosk...
  See more | Go to post

 • Korēė/ Tė moshuarit nxirren jashtė nga 2 fėmijėt, fjalėt e tyre tė thyejnė zemrėn

  Nuk janė tė rralla rastet kur fėmijėt pėrzėnė prindėrit e tyre nga shtėpitė dhe i lėnė ose nė azil pleqsh ose nė mes tė katėr rrugėve.

  I tillė ėshtė rasti i kėtij ēifti tė moshuar nga Korēa, tė cilėt prej ditėsh enden rrugėve pasi djali dhe vajza e tyre i kanė nxjerrė jashtė. Tė pyetur nga qytetari qė ka filmuar videon se kush i nxori jashtė dhe ku po shkojnė, i moshuari shprehet: Nė fillim djali, pastaj ēupa. Po ja tė shohim pėr ndonjė pemė, rrimė poshtė saj, pse ku tė v...
  See more | Go to post

 • Koha e nxirjes, disa kėshilla pėr tė shmangur djegiet nga dielli

  Koha e nxirjes, disa kėshilla pėr tė shmangur djegiet nga dielli

  Koha e nxirjes, disa kėshilla pėr tė shmangur djegiet nga dielli

  Vera ėshtė koha e duhur pėr nxirje, por ekspozimi nė diell, ėshtė gjithashtu vendimtar pėr rritjen e eshtrave, sidomos te fėmijėt, pasi stimulon prodhimin e vitaminės D. Rreziqet, sidoqoftė, po mbesin, nė mungesė tė mbrojtjes adekuate, duke filluar nga djegiet mė tė rrezikshme. Ėshtė njė ftesė pėr tė “mos demonizuar” diellin ajo qė vjen nga Maurizio Nudo, kreu i kirurgjisė dermatologjike dhe terapisė lazer tė In...
  See more | Go to post

Postimet e Fundit

Collapse

 • NeVertiti
  Dashuria, 10 arsye tė mira pėr tė zgjedhur njė grua tė rritur
  by NeVertiti
  Dashuria, 10 arsye tė mira pėr tė zgjedhur njė grua tė rritur

  Shkrimtari francez, Yann Moix, deklaroi se pesėdhjetėvjeēaret pėr tė janė tė padukshme, por ka shumė qė mendojnė ndryshe: ja pėrse Njė det polemikash dhe njė imazh qė nuk del aq mirė: kjo ėshtė ajo qė ndodhi me Yann Moix pas shpėrthimeve tė tij nė lidhje me preferencat seksuale. Sigurisht qė zonjat mė tė rritura nuk janė ndier tė kėnaqura, megjithatė nė Francė ekziston njė shembull i shquar qė u jep grave tė pjeku...
  23-01-2019, 10:04
 • NeVertiti
  Studimi: Bėrja e dhuratave i bėn njerėzit mė tė lumtur se marrja e tyre
  by NeVertiti
  Studimi: Bėrja e dhuratave i bėn njerėzit mė tė lumtur se marrja e tyre  Dy psikologė amerikanė kanė treguar se dhėnia e dhuratave na bėn mė tė lumtur se marrja e tyre. Gėzimi pėr tė dhuruar diēka zgjat mė shumė se sa marrja e dhuratės. Me fjalė tė tjera, pėr tė parė dikė qė me gėzim shpaketon dhuratat tona gjenerohet njė emocion mė intensifik dhe mė i qėndrueshėm. Kjo u demonstrua nga dy studiues nga Shkolla e Biznesit Booth tė Universitetit tė Ēikagos dhe Shkolla...
  31-12-2018, 12:46
 • NeVertiti
  10 CIKLET / Kjo ėshtė arsyeja pse ēdo 7 vite, ndryshon kursi i jetės sonė
  by NeVertiti
  10 CIKLET / Kjo ėshtė arsyeja pse ēdo 7 vite, ndryshon kursi i jetės sonė  Ēdo shtatė vjet, tė gjitha qelizat e trupit tonė rinovohen. Nė fund tė vitit tė shtatė, gjithēka ndryshon tek ne, ashtu si stinėt. Linja e jetės fillon me lindjen dhe mbaron me vdekjen. Pas 70 vjetėsh, cikli ėshtė i mbyllur. Ky cikėl ėshtė i ndarė nė 10 pjesė.

  Cikli i parė (0-7 VJET) Gjatė 7 viteve tė para, fėmija pėrqendrohet te vetja, sikur tė ishte qendra e botės. E gjithė fa...
  23-12-2018, 19:10
 • NeVertiti
  10 shtetet qė janė shtėpia e super tė pasurve tė botės
  by NeVertiti
  10 shtetet qė janė shtėpia e super tė pasurve tė botės

  [ATTACH=CONFIG]34092[/ATTACH]

  Pasuria globale ėshtė rritur me 14 trilion dollarė, duke prekur njė shifėr tė madhe prej 217 trilion dollarėsh
  18-12-2018, 11:48
 • NeVertiti
  Ekzistojnė dy mėnyra pėr tė qėnė i lumtur nė kėtė jetė: Njėra ėshtė tė bėhesh idiot,
  by NeVertiti
  “Ekzistojnė dy mėnyra pėr tė qėnė i lumtur nė kėtė jetė: Njėra ėshtė tė bėhesh idiot, dhe tjetra serioz”

  10 fraza nga Sigmund Freud Nė 23 shtator tė 1939 vdes Sigmund Freud-i, mjek, neurolog dhe babai i psikoanalizės. Lindi nė 6 Maj 1856. Le ta kujtojmė me 10 nga frazat e tij mė tė mira: “Ekzistojnė dy mėnyra pėr tė qėnė i lumtur nė kėtė jetė; njė ėshtė tė bėhesh idiot dhe tjetra serioz.” “Ēdo njeri qė zgjohet dhe sillet ashtu si nė ėndėrr do tė merret pėr tė ēmen...
  21-10-2018, 15:16
 • NeVertiti
  Duhet t’i lani duart shpesh? Ja ēfarė tregon studimi i fundit!
  by NeVertiti
  Duhet t’i lani duart shpesh? Ja ēfarė tregon studimi i fundit! Nėse nuk i lani duart shpesh, atėherė bėni njė gabim shumė tė madh. Nė fakt, kjo praktikė e thjeshtė na mbron nga viruset dhe bakteret. Studimet shkencore japin kėshilla tė shumta mbi efektet e larjes sė duarve, mbi reduktimin e pėrhapjes sė sėmundjeve tė ftohjes dhe infeksioneve gastrointestinale. Nuk gabohemi kur tregohemi tė kujdesshėm ndaj njė njeriu qė teshtin apo qė kollitet: por prekja e sipėrfaqeve tė kontaminuara nga ba...
  24-09-2018, 17:04
 • NeVertiti
  Rumiu, 35 aforizma dehėse
  by NeVertiti
  Heshtja ėshtė gjuha e Zotit. Gjithēka tjetėr ėshtė pėrkthim i keq! Rumiu, 35 aforizma “dehėse”

  Emri i tij i vėrtetė ėshtė Jalal ad-Din Muhammad Rumi (1207-1273), i njohur edhe si Mavlana (Mjeshtri) Jalal ud din Balkhi, pėr shkak tė vendlindjes sė tij nė Balkh tė Persisė. Por ata qė e duan poezinė e tij, e thėrrasin shkurt Rumi. Nė vijim, do t’ju njohim me disa nga thėniet e tij, sepse… pėr ata qė e njohin tashmė kėtė filozof, e dinė qė aforizmat e tij janė tė pafundme! Po...
  20-09-2018, 09:06
 • NeVertiti
  10 gjėrat qė duhet tė bėsh, nėse personi qė do vuan nga ankthi…
  by NeVertiti
  10 gjėrat qė duhet tė bėsh, nėse personi qė do vuan nga ankthi…  Ėshtė e lehtė tė duash dikė kur gjithēka shkon mirė, por jo gjithmonė do tė jetė kėshtu. Nėse personi qė do, fillon tė vuajė nga ankthi, atėherė mbaji parasysh hapat e mėposhtėm pėr t’i kaluar kėto kohė tė vėshtira bashkė.

  Vlerėsoji pėr aspektet e tyre tė mira tė personalitetit. Ėshtė e lehtė ta bėsh dikė tė ndihet akoma mė keq, nėse ai ėshtė duke u ndjerė tashmė keq. Por nuk ėshtė kjo m...
  16-09-2018, 10:01
 • NeVertiti
  Rrenqethese, plaku me gjashte jetimet behet me shtepi te re
  by NeVertiti
  Rrėnqethėse, plaku me gjashtė jetimėt bėhet me shtėpi tė re

  Njė i moshuar nga fshati Bare i Mitrovicės, deri para pak ditėsh po jetonte nė kushte tejet tė rėnda me gjashtė fėmijėt jetim, tė djalit qė i ka vdekur kohė mė parė. Mirėpo, pėr fat tė mirė nė Kosovė ka njerėz bamirės qė nuk kursejnė ndihmėn pėr personat nė nevojė, transmeton Indeksonline. I tillė ėshtė pronari i fabrikės sė ėmbėlsirave Missini Sweets, Lindrit Misini. Ai posa ka dėgjuar pėr rastin e rėndė tė kė...
  16-09-2018, 08:48
 • NeVertiti
  Heronjtė e kohėve moderne, dy mėsues ndėrtojnė vetė shkollėn
  by NeVertiti
  Heronjtė e kohėve moderne, dy mėsues ndėrtojnė vetė shkollėn

  Donald Dervishi dhe Borsion Spaho janė heronj tė kohėve moderne! Ata janė tė dy mėsues, ndėrsa ėndrrėn tyre e kanė bėrė realitet sė fundmi duke ndėrtuar vetė shkollėn nė zonėn e Vėndresh Mal, nė Skrapar. Njė vit mė parė, dy mėsuesit morėn pjesėn nė programin “100 milionė” nė Top Channel, ku dolėn fitues tė 2.5 milionė lekėve tė vjetra, ndėrsa arritėn tė grumbullojnė edhe rreth 10 mijė dollarė si dhe materiale tė dhu...
  13-09-2018, 10:58

Temat e Fundit

Collapse

 • NeVertiti
  Dashuria, 10 arsye tė mira pėr tė zgjedhur njė grua tė rritur
  by NeVertiti
  Dashuria, 10 arsye tė mira pėr tė zgjedhur njė grua tė rritur

  Shkrimtari francez, Yann Moix, deklaroi se pesėdhjetėvjeēaret pėr tė janė tė padukshme, por ka shumė qė mendojnė ndryshe: ja pėrse Njė det polemikash dhe njė imazh qė nuk del aq mirė: kjo ėshtė ajo qė ndodhi me Yann Moix pas shpėrthimeve tė tij nė lidhje me preferencat seksuale. Sigurisht qė zonjat mė tė rritura nuk janė ndier tė kėnaqura, megjithatė nė Francė ekziston njė shembull i shquar qė u jep grave tė pjeku...
  23-01-2019, 10:04
 • NeVertiti
  Studimi: Bėrja e dhuratave i bėn njerėzit mė tė lumtur se marrja e tyre
  by NeVertiti
  Studimi: Bėrja e dhuratave i bėn njerėzit mė tė lumtur se marrja e tyre  Dy psikologė amerikanė kanė treguar se dhėnia e dhuratave na bėn mė tė lumtur se marrja e tyre. Gėzimi pėr tė dhuruar diēka zgjat mė shumė se sa marrja e dhuratės. Me fjalė tė tjera, pėr tė parė dikė qė me gėzim shpaketon dhuratat tona gjenerohet njė emocion mė intensifik dhe mė i qėndrueshėm. Kjo u demonstrua nga dy studiues nga Shkolla e Biznesit Booth tė Universitetit tė Ēikagos dhe Shkolla...
  31-12-2018, 12:46
 • NeVertiti
  10 CIKLET / Kjo ėshtė arsyeja pse ēdo 7 vite, ndryshon kursi i jetės sonė
  by NeVertiti
  10 CIKLET / Kjo ėshtė arsyeja pse ēdo 7 vite, ndryshon kursi i jetės sonė  Ēdo shtatė vjet, tė gjitha qelizat e trupit tonė rinovohen. Nė fund tė vitit tė shtatė, gjithēka ndryshon tek ne, ashtu si stinėt. Linja e jetės fillon me lindjen dhe mbaron me vdekjen. Pas 70 vjetėsh, cikli ėshtė i mbyllur. Ky cikėl ėshtė i ndarė nė 10 pjesė.

  Cikli i parė (0-7 VJET) Gjatė 7 viteve tė para, fėmija pėrqendrohet te vetja, sikur tė ishte qendra e botės. E gjithė fa...
  23-12-2018, 19:10
 • NeVertiti
  10 shtetet qė janė shtėpia e super tė pasurve tė botės
  by NeVertiti
  10 shtetet qė janė shtėpia e super tė pasurve tė botės

  [ATTACH=CONFIG]34092[/ATTACH]

  Pasuria globale ėshtė rritur me 14 trilion dollarė, duke prekur njė shifėr tė madhe prej 217 trilion dollarėsh
  18-12-2018, 11:48
 • NeVertiti
  Ekzistojnė dy mėnyra pėr tė qėnė i lumtur nė kėtė jetė: Njėra ėshtė tė bėhesh idiot,
  by NeVertiti
  “Ekzistojnė dy mėnyra pėr tė qėnė i lumtur nė kėtė jetė: Njėra ėshtė tė bėhesh idiot, dhe tjetra serioz”

  10 fraza nga Sigmund Freud Nė 23 shtator tė 1939 vdes Sigmund Freud-i, mjek, neurolog dhe babai i psikoanalizės. Lindi nė 6 Maj 1856. Le ta kujtojmė me 10 nga frazat e tij mė tė mira: “Ekzistojnė dy mėnyra pėr tė qėnė i lumtur nė kėtė jetė; njė ėshtė tė bėhesh idiot dhe tjetra serioz.” “Ēdo njeri qė zgjohet dhe sillet ashtu si nė ėndėrr do tė merret pėr tė ēmen...
  21-10-2018, 15:16
 • NeVertiti
  Duhet t’i lani duart shpesh? Ja ēfarė tregon studimi i fundit!
  by NeVertiti
  Duhet t’i lani duart shpesh? Ja ēfarė tregon studimi i fundit! Nėse nuk i lani duart shpesh, atėherė bėni njė gabim shumė tė madh. Nė fakt, kjo praktikė e thjeshtė na mbron nga viruset dhe bakteret. Studimet shkencore japin kėshilla tė shumta mbi efektet e larjes sė duarve, mbi reduktimin e pėrhapjes sė sėmundjeve tė ftohjes dhe infeksioneve gastrointestinale. Nuk gabohemi kur tregohemi tė kujdesshėm ndaj njė njeriu qė teshtin apo qė kollitet: por prekja e sipėrfaqeve tė kontaminuara nga ba...
  24-09-2018, 17:04
 • NeVertiti
  Rumiu, 35 aforizma dehėse
  by NeVertiti
  Heshtja ėshtė gjuha e Zotit. Gjithēka tjetėr ėshtė pėrkthim i keq! Rumiu, 35 aforizma “dehėse”

  Emri i tij i vėrtetė ėshtė Jalal ad-Din Muhammad Rumi (1207-1273), i njohur edhe si Mavlana (Mjeshtri) Jalal ud din Balkhi, pėr shkak tė vendlindjes sė tij nė Balkh tė Persisė. Por ata qė e duan poezinė e tij, e thėrrasin shkurt Rumi. Nė vijim, do t’ju njohim me disa nga thėniet e tij, sepse… pėr ata qė e njohin tashmė kėtė filozof, e dinė qė aforizmat e tij janė tė pafundme! Po...
  20-09-2018, 09:06
 • NeVertiti
  10 gjėrat qė duhet tė bėsh, nėse personi qė do vuan nga ankthi…
  by NeVertiti
  10 gjėrat qė duhet tė bėsh, nėse personi qė do vuan nga ankthi…  Ėshtė e lehtė tė duash dikė kur gjithēka shkon mirė, por jo gjithmonė do tė jetė kėshtu. Nėse personi qė do, fillon tė vuajė nga ankthi, atėherė mbaji parasysh hapat e mėposhtėm pėr t’i kaluar kėto kohė tė vėshtira bashkė.

  Vlerėsoji pėr aspektet e tyre tė mira tė personalitetit. Ėshtė e lehtė ta bėsh dikė tė ndihet akoma mė keq, nėse ai ėshtė duke u ndjerė tashmė keq. Por nuk ėshtė kjo m...
  16-09-2018, 10:01
 • NeVertiti
  Rrenqethese, plaku me gjashte jetimet behet me shtepi te re
  by NeVertiti
  Rrėnqethėse, plaku me gjashtė jetimėt bėhet me shtėpi tė re

  Njė i moshuar nga fshati Bare i Mitrovicės, deri para pak ditėsh po jetonte nė kushte tejet tė rėnda me gjashtė fėmijėt jetim, tė djalit qė i ka vdekur kohė mė parė. Mirėpo, pėr fat tė mirė nė Kosovė ka njerėz bamirės qė nuk kursejnė ndihmėn pėr personat nė nevojė, transmeton Indeksonline. I tillė ėshtė pronari i fabrikės sė ėmbėlsirave Missini Sweets, Lindrit Misini. Ai posa ka dėgjuar pėr rastin e rėndė tė kė...
  16-09-2018, 08:48
 • NeVertiti
  Heronjtė e kohėve moderne, dy mėsues ndėrtojnė vetė shkollėn
  by NeVertiti
  Heronjtė e kohėve moderne, dy mėsues ndėrtojnė vetė shkollėn

  Donald Dervishi dhe Borsion Spaho janė heronj tė kohėve moderne! Ata janė tė dy mėsues, ndėrsa ėndrrėn tyre e kanė bėrė realitet sė fundmi duke ndėrtuar vetė shkollėn nė zonėn e Vėndresh Mal, nė Skrapar. Njė vit mė parė, dy mėsuesit morėn pjesėn nė programin “100 milionė” nė Top Channel, ku dolėn fitues tė 2.5 milionė lekėve tė vjetra, ndėrsa arritėn tė grumbullojnė edhe rreth 10 mijė dollarė si dhe materiale tė dhu...
  13-09-2018, 10:58
Working...
X