Shqiptar te Bashkuar
android
Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit
Duke shikuar rezultatet 1 ne 30 nga 32
 1. #1
  Super Moderator fv Avatari i Abis
  Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  11,833
  Forca e Rrespektit
  3405

  Trahanaja, nje ushqim i persosur

  Trahanaja eshte nje ushqim i lashte, i perftuar nga fermentimi i drithrave – kryesisht grurit, i cili e ben ate me te shijshem dhe rezistent ne kohe. Por fermentimi nuk perforcon vetem shijen dhe aromen e nje ushqimi, ai e ben ate vecanerisht ushqyes duke i ber lendet e tij ushqyese me te perthithshme.
  Per te arritur fermentimin, nenat tona e kane ber trahanane me kos, i cili disponon bakteret e nevojshme per te perpunuar miellin e grurit. Ky proces kryeht nepermjet enzimave te caktuara te cilat shperbejne fitatet qe mbajne te bllokuara minerale te ndryshme dhe nuk i lene ato te kalojne muret e aparatit tretes. Per kete arsye, trahanaja eshte nje ushqim i pasur ne hekur, zink, magnez, kalium dhe kalcium. Kosi i ofron miellit te grurit aminoacidet qe atij i mungojne, duke krijuar nje protein te kompletuar. Per kete arsye, trahanaja eshte nje burim i pasur proteinash gjithashtu.

  Trahanaja prej elbi – nje superushqim

  Fermentimi i elbit prodhon disa subsatnca te quajtura beta-glukane, te cilat kane nje efekt te dobishem ne rregullimin e sheqerit ne gjak dhe ne uljen e kolesterolit. Madje se fundmi, keto molekula duket te kene efekt pozitiv edhe kunder kancerit. Si rrjedhoje, mund te provoni te shtoni miell elbi te mielli i grurit per te rritur vlerat ushqyese te trahanase. Perdorimi i miellit integral te grurit i rrit kenaqshem permbajtjen ne fibra dhe antioksidante.

  Cila eshte trahanaja me e mire?

  Trahanaja me e mire eshte ajo qe behet me miell gruri te perzier edhe me hime, dhe te zene me kos. Sa me i vogel raporti i grurit me kosin aq me ushqyeshme trahanaja. Nese i shtoni edhe miell elbi vlerat ushqyese perforcohen mrekullisht.  Nje kupe trahana eshte mengjesi ideale per femijet e vegjel

  E pasur ne minerale, acide organike, proteina dhe fibra, trahanaja eshte zgjedhja ideale per mengjesin e femijeve. Ajo eshte superiore ndaj makaronave, orizit, e vecanerisht drithrave te mengjesit, pasi fermentimi i grurit e ben ate shume me te ushqyeshem dhe te lehte per aparatin e tyre tretes nderkohe qe u jep atyre lenden e pare per formimin e kockave, dhe imunitetin.
  Blerina Bombaj


  🦂  🐾

 2. #2
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  18,729
  Forca e Rrespektit
  2297
  Ushqim tradicional i shijshem dhe karakteristik... kam marre ca me vete , do te mundohem qe ta gatuaj nje mengjes .
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 3. #3
  Yeap.. e vertet dhe une e perdor. Ma solli mami nga Shqipria ^-^
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 4. #4
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,905
  Forca e Rrespektit
  11372
  Me aq sa mbaj mend une..asnjehere skam ngrene trahana.

  Vetem emri ka dicka te frikshme kur e thua.
  "We're here to have a good time, not a long time
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 5. #5
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i vajza e detit
  Antarėsuar nė
  Nov 2018
  Postime
  1,054
  Forca e Rrespektit
  178
  Mami im e gatuante shume mire...me buke te thekur me gjalpe...sa here vjen...e vetmja gje qe i kerkoj eshte te me beje pak trahana....
   

 6. #6
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i ricky_ch
  Antarėsuar nė
  Aug 2008
  Postime
  4,945
  Forca e Rrespektit
  1058
  Citim Origjinale Postuar nga Zana1 Shfaq Poten
  Ushqim tradicional i shijshem dhe karakteristik... kam marre ca me vete , do te mundohem qe ta gatuaj nje mengjes .  Ah s'ikur bukuria tė simbolizonte menēurinė?!?!
  Prindėrit janė tė bezdisshėm nga se janė tė programuarė si tė tillė: dashuri e pa fund!
  Pėr t'i kuptuarė prindėrit, sė pari duhesh kuptuarė jetėn !

 7. #7
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  18,729
  Forca e Rrespektit
  2297
  Shqip ose English ... ricky_ch . Nuk ke ? C'fare gjuhe eshte kjo mo ?
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 8. #8
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i ricky_ch
  Antarėsuar nė
  Aug 2008
  Postime
  4,945
  Forca e Rrespektit
  1058
  Citim Origjinale Postuar nga Zana1 Shfaq Poten
  Shqip ose English ... ricky_ch . Nuk ke ? C'fare gjuhe eshte kjo mo ?
  Haha, po ku dinė moj anglezėt ēka ėshtė tarhana (trahana)? ( kjo ėshtė nė gjuhė turke, se ke dėgjuar kurr?)

  Nejse, mund tė kuptohet edhe pse s'kupton turqishtėn.  Heren e fundit u redaktua nga ricky_ch; 1 Javė mė Parė ne 21:17.
  Ah s'ikur bukuria tė simbolizonte menēurinė?!?!
  Prindėrit janė tė bezdisshėm nga se janė tė programuarė si tė tillė: dashuri e pa fund!
  Pėr t'i kuptuarė prindėrit, sė pari duhesh kuptuarė jetėn !

 9. #9
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  18,729
  Forca e Rrespektit
  2297
  Sic duket jam mesuar duke degjuar Turqishten k'tej, e cila tingellon ndryshe ... mua me ngjau si gjuhe sllave, diku andej ... loool
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 10. #10
  Super Moderator fv Avatari i Abis
  Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  11,833
  Forca e Rrespektit
  3405
  Citim Origjinale Postuar nga vajza e detit Shfaq Poten
  Mami im e gatuante shume mire...me buke te thekur me gjalpe...sa here vjen...e vetmja gje qe i kerkoj eshte te me beje pak trahana....
  Nga anet e mia,e hajme me vaj ulliri..eshte super ushqim per mengjes


  🦂  🐾

 11. #11
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  41,291
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11803
  Nuk e ha trahanan,por eshte ushqim i lehte sidomos per ne mengjes.

 12. #12
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i vajza e detit
  Antarėsuar nė
  Nov 2018
  Postime
  1,054
  Forca e Rrespektit
  178
  Citim Origjinale Postuar nga Abis Shfaq Poten
  Nga anet e mia,e hajme me vaj ulliri..eshte super ushqim per mengjes
  edhe ketej behej me vaj ulliri...por me gjalpe dukej kaq e shijshme qe c'te te them!!..
   

 13. #13
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  32,747
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Grihet nje kokerr qepe , pak salce dhe kaverdisen te dyja
  Hidhet trahanaja dhe kaverdiset me keto te dyja , sa te skuqet cik nga salca
  Hidhet uje dhe trazohet derisa te filloj te trashet.

  Lihet ne zjarr edhe pak dhe ne tenxheren ku gatuhet hidhen copat e bukes qe i keni therrmuar.
  Mund ti hidhni vaj ulliri , ose gjalp te shkrire sipas preferencave.....therrmoji djath siper dhe merrni i rrote prasi ne dore , e ju knoq

  Dikur im ate e gatuante me cingaridhe , ueee ca shije i jepte
  Pjesa e Gjirokastres, Permetit e gatuan te kuqe, pjesa tjeter te bardhe ....


  Richy kjo e turqve eshte bicim corbe e jo trahana
   

 14. #14
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i vajza e detit
  Antarėsuar nė
  Nov 2018
  Postime
  1,054
  Forca e Rrespektit
  178
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Grihet nje kokerr qepe , pak salce dhe kaverdisen te dyja
  Hidhet trahanaja dhe kaverdiset me keto te dyja , sa te skuqet cik nga salca
  Hidhet uje dhe trazohet derisa te filloj te trashet.

  Lihet ne zjarr edhe pak dhe ne tenxheren ku gatuhet hidhen copat e bukes qe i keni therrmuar.
  Mund ti hidhni vaj ulliri , ose gjalp te shkrire sipas preferencave.....therrmoji djath siper dhe merrni i rrote prasi ne dore , e ju knoq

  Dikur im ate e gatuante me cingaridhe , ueee ca shije i jepte
  Pjesa e Gjirokastres, Permetit e gatuan te kuqe, pjesa tjeter te bardhe ....


  Richy kjo e turqve eshte bicim corbe e jo trahana
  superrr superr...une e adhuroj...super shije prz ne shqiptaret nuk kemi ndonje kuzhine te gjere...ama kemi disa gatime te shijshme...
   

 15. #15
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i ricky_ch
  Antarėsuar nė
  Aug 2008
  Postime
  4,945
  Forca e Rrespektit
  1058
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Grihet nje kokerr qepe , pak salce dhe kaverdisen te dyja
  Hidhet trahanaja dhe kaverdiset me keto te dyja , sa te skuqet cik nga salca
  Hidhet uje dhe trazohet derisa te filloj te trashet.

  Lihet ne zjarr edhe pak dhe ne tenxheren ku gatuhet hidhen copat e bukes qe i keni therrmuar.
  Mund ti hidhni vaj ulliri , ose gjalp te shkrire sipas preferencave.....therrmoji djath siper dhe merrni i rrote prasi ne dore , e ju knoq

  Dikur im ate e gatuante me cingaridhe , ueee ca shije i jepte
  Pjesa e Gjirokastres, Permetit e gatuan te kuqe, pjesa tjeter te bardhe ....


  Richy kjo e turqve eshte bicim corbe e jo trahana
  Ēka thua moj? Dmth zbulim i shqipėtarėve?  Tarhana - Wikipedia
  Ah s'ikur bukuria tė simbolizonte menēurinė?!?!
  Prindėrit janė tė bezdisshėm nga se janė tė programuarė si tė tillė: dashuri e pa fund!
  Pėr t'i kuptuarė prindėrit, sė pari duhesh kuptuarė jetėn !

 16. #16
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  32,747
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga ricky_ch Shfaq Poten
  Ēka thua moj? Dmth zbulim i shqipėtarėve?  Tarhana - Wikipedia
  Nuk thashe ate....


  Trahanaja behet ndryshe , kurse ajo qe ke sjelle te video e pare eshte corbe turke e cila behet me thjerza  Dhe ne pershtatjen qe i kemi bere e kemi bere me te mire sesa turqit....

  KLB
   

 17. #17
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i ricky_ch
  Antarėsuar nė
  Aug 2008
  Postime
  4,945
  Forca e Rrespektit
  1058
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Nuk thashe ate....


  Trahanaja behet ndryshe , kurse ajo qe ke sjelle te video e pare eshte corbe turke e cila behet me thjerza  Dhe ne pershtatjen qe i kemi bere e kemi bere me te mire sesa turqit....

  KLB
  Monique,

  jemi duke folur pėr tė njėjtėn gjė nė mėnyra tė ndryshme,
  sidomos nė Ballkan. Tani cila variant ėshtė me e mira
  varet nga shija. Mirėpo kryesorja ėshtė se si tarhana apo trahana
  flitet pėr tė njėjtėn gjellė. Tani kur thua ēorbė, ėshtė njėsoj tė thuash
  supė, emėrtim turk per supė...

  Google Ubersetzer

  YouTube
  Ah s'ikur bukuria tė simbolizonte menēurinė?!?!
  Prindėrit janė tė bezdisshėm nga se janė tė programuarė si tė tillė: dashuri e pa fund!
  Pėr t'i kuptuarė prindėrit, sė pari duhesh kuptuarė jetėn !

 18. #18
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  32,747
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga ricky_ch Shfaq Poten
  Monique,

  jemi duke folur pėr tė njėjtėn gjė nė mėnyra tė ndryshme,
  sidomos nė Ballkan. Tani cila variant ėshtė me e mira
  varet nga shija. Mirėpo kryesorja ėshtė se si tarhana apo trahana
  flitet pėr tė njėjtėn gjellė. Tani kur thua ēorbė, ėshtė njėsoj tė thuash
  supė, emėrtim turk per supė...

  Google Ubersetzer

  YouTube
  Jo pra shoku ,...Trahanaja ne Shqiperi eshte komplet gje tjeter nga corba turke...

  Emertimi eshte i njejte , jam dakort...por jo lloji.

  Corba psh ne Shqiperi behet ndryshe nga ajo ne Turqi...thjesht jane pershtatur emertimet, por skane lidhje gjekundi.
   

 19. #19
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i ricky_ch
  Antarėsuar nė
  Aug 2008
  Postime
  4,945
  Forca e Rrespektit
  1058
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Jo pra shoku ,...Trahanaja ne Shqiperi eshte komplet gje tjeter nga corba turke...

  Emertimi eshte i njejte , jam dakort...por jo lloji.

  Corba psh ne Shqiperi behet ndryshe nga ajo ne Turqi...thjesht jane pershtatur emertimet, por skane lidhje gjekundi.
  Mė duket ke mungesė informacioni Zonjė. Edhe emėrtimi edhe gjella janė tė njėjta. Tek ne i themi tėrhanė.

  Trahana - Wikipedia

  Trahana - Kuzhina Shqiptare - Arti Gatimit

  Tarhana - Wikipedia

  Recete/Si te gatuajme trahana tradicionale turke? – Frekuenca.com

  Recete origjinale per trahana: Kur te provoni kete corbe, nuk do te deshironi me asnje tjeter! - Telegrafi

  Nje recete tjeter e trahanase, supa me e ngrohte e dimrit - Telegrafi

  tarhana dhe trahana - Google Search


  Kur t'i lexosh kėto e kupton se ėshtė e njėjta gjellė. Supa e hollė, supa e trashė: por supa mbetet supė!
  Ah s'ikur bukuria tė simbolizonte menēurinė?!?!
  Prindėrit janė tė bezdisshėm nga se janė tė programuarė si tė tillė: dashuri e pa fund!
  Pėr t'i kuptuarė prindėrit, sė pari duhesh kuptuarė jetėn !

 20. #20
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  18,729
  Forca e Rrespektit
  2297
  Nuk e di se kujt i thonki trahana ju, por une vetem k’te njoh. ( nuk ka asnje lloj perzierje , ne te )

  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 21. #21
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  32,747
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga ricky_ch Shfaq Poten
  Tani une them si behen e ku ndryshojne , ti merresh me gugullime....

  Si te duash ti e leme
   

 22. #22
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  32,747
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Zana1 Shfaq Poten
  Nuk e di se kujt i thonki trahana ju, por une vetem k’te njoh. ( nuk ka asnje lloj perzierje , ne te )

  Trahana eshte kjo , por eshte pa salce .

  Gjirokastra, Permeti e bejne me salce sic e kam shpjeguar une dhe eshte shume e mire...
   

 23. #23
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  18,729
  Forca e Rrespektit
  2297
  Ok kjo qenka orgjinalja dmth ... se besoj qe ne kohen e trahanase , Nuk ka pasur salce?!
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 24. #24
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  32,747
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Zana1 Shfaq Poten
  Ok kjo qenka orgjinalja dmth ... se besoj qe ne kohen e trahanase , Nuk ka pasur salce?!
  Domate ka patur

  Tani se kur u shpik trahanaja sja kemi idene, por une di qe ne kohe te hershme gatuhet ne menyra te ndryshme.
  Eshte ceshtje krahinash ...
   

 25. #25
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  18,729
  Forca e Rrespektit
  2297
  Germo nje here andej nga krahina e jote,germo .... se pastaj I bien trahana me domate te grira, e perfundojme tek corbat e ricky-it . : p
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 26. #26
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i ricky_ch
  Antarėsuar nė
  Aug 2008
  Postime
  4,945
  Forca e Rrespektit
  1058
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Tani une them si behen e ku ndryshojne , ti merresh me gugullime....

  Si te duash ti e leme
  Po ku ndryshojnė s'ėshtė me rėndėsi, ėshtė me rėndėsi
  se flitet pėr tė njėjtėn gjė. Si bėjnė shqipetarėt, si e bėjnė
  grekėt, si e bėjnė boshnjakėt e turqit nuk ėshtė me rėndėsi,
  ėshtė me rėndėsi se flitet pėr tė njėjtėn gjellė!
  E ty tė nėse tė duket gugullimė ėshtė problem i yti.

  Ndėrsa ti kėmbėgul se ēfarė bėjnė shipėtarėt ėshtė ndryshe nga.....,
  ndėrsa unė them se ka varianta tė ndryshme, por nė esencė ėshtė e njėjta gjellė!
  Lexo pakėz, dhe tė kthjellėt truri!

  Ėshtė gjellė orientale...., shumė thjesht!
  Heren e fundit u redaktua nga ricky_ch; 1 Javė mė Parė ne 12:04.
  Ah s'ikur bukuria tė simbolizonte menēurinė?!?!
  Prindėrit janė tė bezdisshėm nga se janė tė programuarė si tė tillė: dashuri e pa fund!
  Pėr t'i kuptuarė prindėrit, sė pari duhesh kuptuarė jetėn !

 27. #27
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  32,747
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  PO cte te them ty aman....

  Mire qe sdi po ben edhe si eksperte

  E dashur amsive , trahanaja qe ne berjen e saj (pregatitjen si zahare e dimri)

  me poshte ke dy menyrat e pergatitjes

  Trahana me kos

  Pėr 1 kg miell pėrdoren dy gota kos dhe njė lugė e gjysmė gjelle me kos.

  Procesi i pėrgatitjes ėshtė i njėjtė si pėrgatitja e trahanasė me qumėsht.


  Trahana me Domate

  Dy gota me lėng domatesh tė shtrydhura, dy lugė gjelle gjalpė, njė lugė e gjysmė gjelle kripė.

  Edhe kjo recetė pėrgatitet si trahanja me qumėsht, nė kėtė rast nė vend tė qumėshtit hidhet lėngu i domateve.

  Cit - Trahanaja Me e Mire - Tre Receta Tradicionale Plot Shije dhe Vlera - AgroWeb

  Ke edhe trahana si supe qe thote richi
   

 28. #28
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  18,729
  Forca e Rrespektit
  2297
  Atehere paskemi versione Te ndryshme ... une vetem ate qe solla njoh . E ne kohen e trahanase qe perdorej ne dimer e per shkak te epidemise se varferise , harroji domatet e lengun e tyre. Por me kalimin e kohes sic duket , njerezit kane/paskan avancuar ne trahana lluksoze.

  Por k’to me qepe te grira, djathe, domate etj etj .. paska qene ne rregull, ricky . Loool
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 29. #29
  Super Moderator fv Avatari i Abis
  Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  11,833
  Forca e Rrespektit
  3405
  Sa te rrosh,do mesosh..nuk e dija qe paska trahana me salce,apo domate..kam nje jete qe njoh vetem nje version te trahanas,ajo e bere me uje dhe buke te grire,dhe vaj ulliri.


  🦂  🐾

 30. #30
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  32,747
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Abis Shfaq Poten
  Sa te rrosh,do mesosh..nuk e dija qe paska trahana me salce,apo domate..kam nje jete qe njoh vetem nje version te trahanas,ajo e bere me uje dhe buke te grire,dhe vaj ulliri.
  ta thashe zona e Permetit dhe Gjirokastres e ben te kuqe.... Me salce dmth

  Shqiperia e mesme e veriu e hane te bardhe , por e kuqe eshte me e mire me beso....
   

Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •