Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0

Forum: Legjislacioni

Nėn-Forume Threads / Posts  Postimi i Fundit

 1. fv

  Jurisprudenca cfarė pėrbėn nė tėrėsi Jurisprudenca. Tė qėnit Avokat, Jurist, dhe Trup gjykues

  Veprimet e Forumit:

  Statistikat e Forumit:

  • Tema: 89
  • Postime: 423
 2. fv

  Interpretimi i kodit civil sipas idesė tuaj.

  Veprimet e Forumit:

  Statistikat e Forumit:

  • Tema: 6
  • Postime: 31
 3. fv

  Parime dhe rregulla pėr hartimin e akteve normative.

  Veprimet e Forumit:

  Statistikat e Forumit:

  • Tema: 8
  • Postime: 57
 4. fv

  Nocioni ligj pėrcaktohet si akt juridik i pėrgjithshėm, rregull e detyrueshme dhe si urdhėr shtetėror i sanksionuar, i adresuar numrit tė pakufizuar tė subjekteve tė sė drejtės pėr ta perfillur. Ligji miratohet konform me kushtetutėn, nė procedurė tė vecantė, zakonisht nga organi legjislativ i njėjtė qė e miraton kushtetutėn. Aspekti juridik-formal i ligjit konsiston nė konstatimin se ligji ėshtė akt juridik i shprehjes sė vullnetit politik tė ligjvėnėsit. Aspekti material i ligjit konsiston nė pėrmbajtjen e normave juridike te tij. Ligjet janė tė shumta dhe praktikisht i rregullojnė tė gjitha sferat e jetės shoqėrore, sic janė arsimi, kultura, shkenca, shėndetesia, ekonomia etj.

  Veprimet e Forumit:

  Statistikat e Forumit:

  • Tema: 31
  • Postime: 116
 5. fv

  Libraria e akteve ligjore

  Veprimet e Forumit:

  Statistikat e Forumit:

  • Tema: 15
  • Postime: 49