Shqiptar te Bashkuar
android
Faqja 5 nga 5 I parėI parė 12345
Duke shikuar rezultatet 121 ne 143 nga 143
 1. #1
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i bella
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Aty ku nuk je ti!
  Postime
  8,461
  Forca e Rrespektit
  5849

  Charles Bukowski

  E njihni kete autor? ju pelqen e nese jo pse? e nese po pse perseri ?

  Henry Charles Bukowski nje shkrimtar dhe poet amerikan(16 gusht 1920-9 mars 1994)

  Per mua eshte nje autor i interpretuar ne menyren me te mire. Perzjerja midis marrezis dhe realitetit qe fut ne veprat e tij e ben te madh.
  Bukoswki-t bashkengjitet binomi "Seks dhe Alkool" me te gjitha ato qe vijn mbrapa kesaj. Per ate te qenit gjithmon nga ana te dobteve, per kritikat e tij mbi shoqerin, per ironin e tij therese e per shume akoma ju keshilloj "Pulp" . Megjithate, ne poezi pelqej shume eshte nje gjeni ne llojin e tij.  Jasht cdo rregulli ai eshte unik.

  disa fraza te tij:


  Poezia vlen per dicka, me besoni, te ndalon te cmendesh plotesisht.

  Hypa ne makin, u shkeputa nga trotuari dhe hyra ne trafik. Ishte ora gati dhjet e darkes,
  Kishte hene dhe jeta ime po shkonte dalengadale ne asnje vend.

  Kur jam i dehur jam ne frymezimin tim maksimal, kjo do te thote qe jam nje bir ku**e


  Aforizma nga Bukowski.

  Burrat e medhenj jan me te vetmuarit.

  Gjeni eshte njeriu i afte te thote gjera te thella ne menyr te thjesht

  Diferenza midis diktatures dhe demokracis eshte se ne demokraci votojm ne fillim e me pas
  marrim urdhra, ndersa ne diktature nuk do harxhojm kohen ton kot per te shkuar ne votim.

  Si mund ta thuash qe do nje person kur ne bote ka me mijra persona qe mund ti duash me shume
  nese i takon! Ne fakt nuk i takon.

  Shpirti i lire eshte i rralle, kur e sheh e njeh, sidomos sepse provon nje ndjenj te mire kur i je afer.

  "Paske nje fytyre interesante -thote Diana.- Cfare ben?"
  "Asgje."
  "Tamam tipi i mashkullit qe preferoj."


  p.s mund te vazhdoni edhe ju
  " Mm-hmm. Oh, so typical. Ooo, I'm a man. Ooo, I have a penis. Ooo, I have to win money to exert my power over women."

  UNE JAM KESHTU, NUK DO ME NDRYSHONI KURRE....Njihmeni NESE KENI DURIM.

 2. #121
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,512
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11800
  " you're a sexy woman."
  " that's all you see in me?"
  " I see a lot of sex. Maybe going forward will also see other things.."
  Bukowski


   

 3. #122
  Gjumash fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Bukowski
  Antarėsuar nė
  Jan 2017
  Vendodhja
  Asgardia
  Postime
  343
  Forca e Rrespektit
  81
  Kontributi im ishte te shkrija dhe te thjeshtoja poezin. Tani kam frike, frike se shume te tjer mund te shkruajne si Charles Bukowski, ose duhet te them qe po perpiqen per te shkruajtur si Charles Bukowski por une jam Charles Bukowski me i mire qe qarkullon. Stili im ndryshon vazhdimisht ashtu si edhe jeta ime. Asnjeri nuk mund t'me arrij mua pervec zonjes Vdekje.
  Ndersa kopjusit e mi do vdesin te alkoolizuar une do te dal ti pershendes ne mesnante.
  Buk
  "Kush je ne te vertet kur asnje nuk te shikon?"
  "Tu pensaci a migliorare il resto arriva da sč."

 4. #123
  >> KS- AL. etnike << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,372
  Forca e Rrespektit
  1514
  Citim Origjinale Postuar nga Bukowski Shfaq Poten
  Kontributi im ishte te shkrija dhe te thjeshtoja poezin. Tani kam frike, frike se shume te tjer mund te shkruajne si Charles Bukowski, ose duhet te them qe po perpiqen per te shkruajtur si Charles Bukowski por une jam Charles Bukowski me i mire qe qarkullon. Stili im ndryshon vazhdimisht ashtu si edhe jeta ime. Asnjeri nuk mund t'me arrij mua pervec zonjes Vdekje.
  Ndersa kopjusit e mi do vdesin te alkoolizuar une do te dal ti pershendes ne mesnante.
  Buk

  mefal si mund e kuptoj kete shkrim? ... eshte thenie nga shkrimtari, apo nga ti personalisht?


  nga shkrimtari mendoj me shum.... // apo?

  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 5. #124
  >> KS- AL. etnike << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,372
  Forca e Rrespektit
  1514
  Citim Origjinale Postuar nga Bukowski Shfaq Poten
  "Tani ekzistojne kumpjuterat
  akoma me shume kompjutera

  Se shpejti te gjithe do ta kene nga nje,
  edhe femijet 3 vjec do te kene kompjutera
  dhe te gjithe do te dijne gjithcka
  per gjithe te tjeret
  shume me perpara se te takohen
  dhe keshtu nuk do te duan me te takohen.
  Asnjeri nuk do doj te takoj me askend
  dhe keshtu do te behen te gjthe te vetmuar
  ashtu si jam une tani.

  po shihet sadopak....

  njerezit shum te dashur nga distanca online, porse jo aq nga afersia...

  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 6. #125
  Freedom fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  13,040
  Forca e Rrespektit
  903
  Mos harro esht gjithmon dikush apo dicka duke pritur per ty.
  Dicka me e mire,me inteligjente,me e keqe me jetgjate.

  Charles Bukowski.....
   

 7. #126
  Gjumash fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Bukowski
  Antarėsuar nė
  Jan 2017
  Vendodhja
  Asgardia
  Postime
  343
  Forca e Rrespektit
  81
  Me tregoni nje mashkull qe banon vetem dhe e mban kuzhinen vazhdimisht rremuje e, 5 here ne 9 do u tregoj nje mashkull te shkelqyer.
  (Bukovski 27/07/1967 birra e 19)

  Me tregoni nje mashkull qe banon vetem dhe qe e mban kuzhinen vazhdimisht te paster, 8 here ne 9 do ju tregoj nje mashkull te konsumuar ne shpirt, te merzitur.
  (Bukowski 27/7/1967 birra e 20)
  "Kush je ne te vertet kur asnje nuk te shikon?"
  "Tu pensaci a migliorare il resto arriva da sč."

 8. #127
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,512
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11800
  "Ke tė drejtė plako. Femrat i duan hipokritėt sepse ata i gėnjejnė mė mirė."

  Charles Bukowski
   

 9. #128
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,512
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11800
  "Edhe pse netėt ishin tė gjata, vitet fluturonin..."

  ~via Charles Bukowski
   

 10. #129
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,512
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11800
  "Ndonjėherė nuk ka paralajmėrim. Gjėrat ndodhin nė moment. Gjithēka ndryshon. I gjallė je - i vdekur je. Dhe gjithēka vazhdon tutje..."

  Charles Bukowski
   

 11. #130
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,512
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11800
  Fjalitė mė tė bukura tė dashurisė, nga Charles Bukowski


  Henry Charles Bukowski ka qenė njė poet dhe shkrimtar i njohur. Ai ka lėnė pas 6 romane, disa tregime, dhjetėra poezi dhe aforizma qė citohen kudo nė rrjetet sociale, apo nė portale tė ndryshme. Nė vazhdim do tė keni mundėsinė tė lexoni disa nga thėniet mė tė bukura tė Bukowskit pėr dashurinė :

  “Doja ta thoja me zė tė lartė atė qė ndieja, por qėndrova i heshtur nga frika se nuk do tė mė kuptonin”.

  “Njė nga ndjesitė mė tė bukura nė botė ėshtė kur pėrqafon dikė dhe ai person tė shtrėngon akoma mė fort mbrapsht”.

  “Unė nuk kam nevojė pėr dikė qė tė mė pėrsėrisė vazhdimisht se do tė jetė aty, se nuk do tė mė lėshojė, apo se nuk do tė mė tradhėtojė kurrė. Mė mjafton dikush qė nė tė gjitha rastet qė tė mė dėrgojė nė djall, sėrish tė rikthehet tek unė”.

  “Shpreheni atė qė ndjeni. Mos kini frikė nga pasojat, sepse koha nuk fal asnjė. Dashuroni, urreni, shpreheni ēdo emocion tė fortė qė po pėrjetoni. Njerėzit janė spektakli mė i bukur nė botė, dhe pėr tė cilin nuk paguhet ndonjė biletė”.

  “Mua mė pėlqejnė personat e hutuar, ata qė sapo i pėrqafon duken tė plotė, ndėrkohė qė mė parė tė dukeshin tė thyer nė mijėra copėza”.

  “Mund tė them se dashuria ėshtė si alkooli. E provon njė herė, tė trullos kokėn, por sėrish do njė gotė tjetėr, njė tjetėr, e kėshtu me radhė. Tė bėn tė ndihesh keq, aq keq sa nuk do ta provosh mė. Por, mė vonė, qė me gotėn e parė do tė tundohesh dhe nuk do tė thuash dot “Jo””.

  “Asnjė marrėdhėnie nuk ėshtė njė humbje kohe : nėse personi tjetėr nuk tė ka dhėnė atė qė kėrkoje, dije se tė ka mėsuar gjėnė pėr tė cilėn kishe vėrtet nevojė”.

  “Unė kurrė s’kam qenė i vetmuar. Kam qenė nė njė dhomė – jam ndier vetvrasės. Kam qenė nė depresion. Jam ndjerė i tmerrshėm – i tmerrshėm pėrtej gjithēkaje – por kurrė nuk e kam ndjerė se dikush do tė futet nė dhomė dhe do ta shėrojė atė qė jam duke e ndjerė… ose ndonjė numėr mė i madh i njerėzve.

  Me fjalė tė tjera, vetmia ėshtė diēka me tė cilėn asnjėherė s’kam qenė i shqetėsuar.

  Do ta citoj Ibsenin: “Mė tė fortit janė mė tė vetmuarit.” Unė kurrė s’kam menduar qė njė bjonde e bukur do tė vijė tani, tė bėjmė qejf dhe pastaj unė do tė ndihem mirė. Jo, kjo nuk do tė ndihmonte.

  E dini kėtė frazėn e zakonshme tė turmave “wow sonte ėshtė e premte, ēfarė do tė bėni? Do ta kaloni natėn i ulur kėtu?” Po, sepse nuk ka asgjė atje jashtė. Ėshtė vetėm marrėzia. Njerėz tė marrė qė shoqėrohen me njerėz tė marrė. Lėrini le ta marrosin veten.

  Unė kurrė s’kam i shqetėsuar me nevojėn pėr tė nxituar jashtė gjatė netėve. Unė fshihem nė bare sepse nuk dua tė fshihem nė fabrika. Kjo ėshtė e gjitha. Mė pėlqen vetja. Unė jam forma mė e mirė e dėfrimit qė e kam. Le tė pijmė edhe mė shumė Verė.”

  b;sh,filozofike
   

 12. #131
  Freedom fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  13,040
  Forca e Rrespektit
  903
  “Shpreheni atė qė ndjeni. Mos kini frikė nga pasojat, sepse koha nuk fal asnjė. Dashuroni, urreni, shpreheni ēdo emocion tė fortė qė po pėrjetoni. Njerėzit janė spektakli mė i bukur nė botė, dhe pėr tė cilin nuk paguhet ndonjė biletė”.
  #Bukowski.
   

 13. #132
  Freedom fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  13,040
  Forca e Rrespektit
  903
  Me fjalė tė tjera, vetmia ėshtė diēka me tė cilėn asnjėherė s’kam qenė i shqetėsuar.
  #Bukowski.
   

 14. #133
  Freedom fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  13,040
  Forca e Rrespektit
  903
  E dini kėtė frazėn e zakonshme tė turmave “wow sonte ėshtė e premte, ēfarė do tė bėni? Do ta kaloni natėn i ulur kėtu?” Po, sepse nuk ka asgjė atje jashtė. Ėshtė vetėm marrėzia. Njerėz tė marrė qė shoqėrohen me njerėz tė marrė. Lėrini le ta marrosin veten.
  #Bukowski.
   

 15. #134
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  8,952
  Forca e Rrespektit
  5069
  CHARLES BUKOWSKI  Quando Dio creņ l'amore non ci ha aiutato molto
  quando Dio creņ i cani non ha aiutato molto i cani
  quando Dio creņ le piante fu una cosa nella norma
  quando Dio creņ l'odio ci ha dato una normale cosa utile
  quando Dio creņ Me creņ Me
  quando Dio creņ la scimmia stava dormendo
  quando creņ la giraffa era ubriaco
  quando creņ i narcotici era su di giri
  e quando creņ il suicidio era a terra.

  Quando creņ te distesa a letto
  sapeva cosa stava facendo
  era ubriaco e su di giri
  e creņ le montagne e il mare e il fuoco

  allo stesso tempo.

  Ha fatto qualche errore
  ma quando creņ te distesa a letto
  fece tutto il Suo Sacro Universo.
  “La superficialitą mi inquieta ma il profondo mi uccide.” A.M

 16. #135
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  9,418
  Forca e Rrespektit
  4530


  Nga kjo lloj kategorie i vinte frymezimi ketij ?

  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 17. #136
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,512
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11800
  -A ke cigare? - pyet ajo.
  -Po. - them. -Kam cigare.
  -Shkrepsė? - pyet ajo. -Mjaftueshėm pėr tė djegur Romėn.
  -Uiski?
  -Mjaftueshėm uiski pėr njė lum dhimbjesh nė Misisipi.
  -A je i dehur?
  -Akoma jo.


  ~via Charles Bukowski
   

 18. #137
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,512
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11800
  “Nuk ishte shkaku vetėm se ai mė tradhėtonte me femra tjera, por ishte se gjithmonė dėshironte tė m’i tregojė nė detaje marrėdhėniet intime me to.”

  Kėshtu deklaroi Linda King pėr Charles Bukowskin.

  Linda ishte e dashura mė pikante e Charlesit, dhe personazhi kryesor i romanit “Femrat”.

 19. #138
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  31,818
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
   

 20. #139
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  6,234
  Forca e Rrespektit
  614
  I nxorri femrat ne shqiperi nga binaret ne periudhen 1998-2001. Po e lexonin librin nga 3 here dhe nuk lane faqe pa e mesuar permendesh.
  Tė njohėsh tė tjerėt ėshtė menēuri. Tė njohėsh veten ėshtė urtėsia mė e madhe. Ti imponohesh vullnetit tė tė tjerėve ėshtė forcė. Ti imponohesh vetes ėshtė forca mė e madhe – (Une dora vet)

 21. #140
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  31,818
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Drejtori Shfaq Poten
  I nxorri femrat ne shqiperi nga binaret ne periudhen 1998-2001. Po e lexonin librin nga 3 here dhe nuk lane faqe pa e mesuar permendesh.
  Une i here e kam lexu dhe me mjaftoi me dal nga binaret....3 here do kish qene overdoze
  Pale kur lexova ditarin sekret te Pushkinit dhe Mata Harit....ala i lava duret
   

 22. #141
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  6,234
  Forca e Rrespektit
  614
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Une i here e kam lexu dhe me mjaftoi me dal nga binaret....3 here do kish qene overdoze
  Pale kur lexova ditarin sekret te Pushkinit dhe Mata Harit....ala i lava duret
  Aty ike per shele bubi fare ti dmth…
  Tė njohėsh tė tjerėt ėshtė menēuri. Tė njohėsh veten ėshtė urtėsia mė e madhe. Ti imponohesh vullnetit tė tė tjerėve ėshtė forcė. Ti imponohesh vetes ėshtė forca mė e madhe – (Une dora vet)

 23. #142
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,813
  Forca e Rrespektit
  11372
  Mendova se me keto fraza Buku ishte top i topeve
  Por paskesh qene vetem nje tope.
  Eshte personazh ok.
  Por nje personazh i perdhunimeve..qe pershkruan pedofiline. Sadomazokizmin. Dhunen seksuale.
  Nje cope novele mu desh nje muaj ta shtyja..sepse prisja efektin wow.
  Por jo.
  Desh volla.
  "We're here to have a good time, not a long time
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 24. #143
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  6,234
  Forca e Rrespektit
  614
  Ndoshta je pak vone per ta lexuar ndoshta ke evoluar shpirterisht. Ne ate kohe kur doli libri populli vetem revisten Eros lexonin deri sa u shkermoqej ne dore…
  Tė njohėsh tė tjerėt ėshtė menēuri. Tė njohėsh veten ėshtė urtėsia mė e madhe. Ti imponohesh vullnetit tė tė tjerėve ėshtė forcė. Ti imponohesh vetes ėshtė forca mė e madhe – (Une dora vet)

Faqja 5 nga 5 I parėI parė 12345

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Charles Baudelaire
  Nga *Mia* ne forum Letėrsia botėrore
  Pergjigje: 20
  Postimi i Fundit: 01-06-2018, 20:21
 2. Pėrkujtohet 200-vjetori i Charles Dickens
  Nga GLOOM ne forum Letėrsia
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-02-2012, 12:42
 3. Ndahen princi Charles dhe Camilla?
  Nga Love ne forum Tė fundit nga Bota e Spektaklit
  Pergjigje: 22
  Postimi i Fundit: 27-06-2011, 00:30
 4. Harbohet “Charles”, striptizė kėngėtari maqedonas dhe Gzimi
  Nga Gjarperesha ne forum Tė fundit nga Bota e Spektaklit
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-11-2008, 13:27
 5. Hohenstaufen,Charles d'Anjou and Regnum Albaniae
  Nga Bilderberg ne forum Historia
  Pergjigje: 3
  Postimi i Fundit: 22-07-2008, 11:21

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •