Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 5 nga 5

Teme: Ali Asllani

 1. #1
  Adiafori otan prepei fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Indola
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Postime
  420
  Forca e Rrespektit
  78

  Ali Asllani

  ALI ASLLANI.jpg

  Ali Asllani u lind nė Vajzė tė Vlorės ku qė nė moshė tė re mbeti jetim. Nė Vlorė kreu shkollėn fillore, nė Janinė shkollėn e mesme, gjimnazin "Zosimea" nė 1888. Nė fillim studioi mjekėsi, por pastaj vazhdoi Institutin e Lartė tė Shkencave politiko-shoqėroro-administrative nė Stamboll. Pas shkollės kreu stazhin nė prefekturėn e Janinės. Nė 1908 zevėndėsoi pėr tre muaj nėnprefektin e Delvinės dhe u kthye pėrsėri nė Janinė. Ai ishte njė nga antėrėt e shquar tė Klubit "Bashkimi". Pėr mbėshtetjen qė i dha Ismail Qemalit filloi tėØpersekutohej nga organet qeveritare turke, madje u dha urdhėr tė internohej nė Halep tė Sirisė. Mundi t'i shpėtojė internimit, kaloi nė Korfuz dhe prej andej nė Vlorė. Mori pjesė nė Kuvendin e Dibrės, si pėrfaqėsues i Klubit "Bashkimi" tė Janinės. Mė 1910 u kthye nė Stamboll, pas rėnies sė kabinetit qė e internoi. U emėrua sėrish nėnprefekt, por me kusht qė tė punonte nė viset shqiptare. Deri nė 1912 punoi si nėnprefekt nė Akseqi, Ellgen dhe Boskėr tė vilajetit tė Konjės nė Anadoll. Pas shpalljes sė Pavarsisė, Ismail Qemali, i besoi atij detyrėn e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Presidencės e tė Kėshillit tė Ministrave, ku qėndroi deri nė 22 janar 1914. Mėp pas punoi pėr disa kohė si nėnprefekt i Fierit e kajmekan i Ballshit. Pas largimit tė Princi Vidit shkoi disa kohėn nė Itali e u kthue sėrish ku administrata lokale e cakoti sekretar tė pėrgjithshėm (10.11.1915 - 1.1.1917). Pushtimi italian e gjeti nėnprefekt, por meqėnėse kundėrshtoi pushtimin u pushua nga puna. Nga 20 dhjetori i vitit 1918 - 5 nėntor 1920 ishte kryetar i Bashkisė sė Vlorės. Nė vitet 1921 - 1922 ishte kryekėshilltar i qeverisė dhe mė pas sekretar i pėrgjithshėm i kryeministrisė. Mė pas u caktua konsull nė Trieste, ku qėndroi deri nė fund tė prillit 1925. Po atė vit u emėrua "Zėvėndės i ngarkuar me punė" nė Sofje e mė pas, po aty, "sekretari parė" dhe "i ngarkuar me punė". Nė vitet 1930 -1932 ishte ministėr i akredituar nė shtetin grek. Mė 1934 pėrsėri ėshtė kryetar i Bashkisė sė Vlorės deri nė prag tė pushtimit fashist 1939, ku u emėrua antar i Kėshillit tė Lartė nė Tiranė. Pak kohė mė pas u largua nga jeta politike dhe vajti nė fshatin Vajzė tė Vlorės. Pas ēlirimit ėshtė ndėr tė parėt themelues tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve. Deri nė vitin 1952 mbahej nga tė ardhurat e pakta nga pėrkthimet pėr llogari tė Institutit tė Shkencave, por kjo mundėsi iu pre mė vonė. Ka botuar vjersha qė nė moshė tė re. U bė i njohur me poemėn "Hanko - Halla" nė 1942. Pak vite para vdekjes mundėn tė botohen disa libra tė tij dhe iu lidh njė pension i vogėl. Ndėr librat e botuar nė vitet 1960 - 66 pėrmendim: "Vidi - vidi pėllumbeshė" (1960), "Shqipėria kryesorja" (1961), "Vajzat dhe dallėndyshet" (1964), "Kur merr zjarr rrufeja" (1966) dhe pas vdekjes iu botua nė 1973 "Poezia shqipe". Eshtė autori i kėngės sė njohur "Vlora, Vlora".
  Pas viteve 90 iu botuan disa libra si "Poezi tė zgjedhura" nė 1996, dhe "Vidi, vidi pėllumbeshė" nė 1999.
  Vdiq nė Tiranė nė 20 dhjetor 1966.
  "Nėse njė pikė ujė bie nė njė liqen, nuk ka identitet, por nėse bie nė njė gjethe zambaku uji ndriēon si njė perlė. Ndaj zgjidh vendin dhe njerėzit e duhur pėr tė ndriēuar edhe ti! ”

 2. #2
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Snow Hristina
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  ne djall ska cte te duhet ty
  Mosha
  32
  Postime
  3,722
  Forca e Rrespektit
  203

  Pe: Ali asllani

  wooow sa interesante ja se kisha degju un kete ..
  :lekund: Ndonjėherė njerėzit nuk duan tė dėgjojnė tė vėrtetėn,
  sepse ata nuk duan qe iluzionet e tyre tė shkatėrrohen.
  :lekund:

 3. #3
  Adiafori otan prepei fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Indola
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Postime
  420
  Forca e Rrespektit
  78

  Pe: Ali asllani

  HAKERRIM

  Qė nga Korēa gjer te Shkodra mbretėron njė errėsirė,
  nėpėr fusha, nėpėr kodra, vėrshėllen njė egėrsirė!
  Pra, o burra, hani, pini, hani, pini or’ e ēas,
  Pėr ēakallin, nat’ e errėt, ėshtė ras’ e deli ras’!

  Hani, pini dhe rrėmbeni, mbushni xhepe, mbushni arka,
  tė pabrek’ ju gjeti dreka, milionier’ ju gjeti darka!
  Hani, pini e rrėmbeni, mbushni arka, mbushni xhepe,
  gjersa populli bujar t’ju pėrgjigjet: peqe, lepe!

  Ai rron pėr zotrinė tuaj, pun’ e tija, djers’ e ballit,
  ėsht’ kafshit pėr gojėn tuaj. Rroftė goja e ēakallit!
  Shyqyr zotit, s’ka mė mirė, lumturi dhe bukuri,
  dhe kur vjen e ju qan hallin, varni buz’ edhe turi!

  Hani, pini dhe rrėmbeni, ėshtė koha e ēakenjvet;
  hani, pini e rrembeni, ėsht’ bot e maskarenjve;
  Hani, pini, vidhni, mblidhni gjith’ aksione, monopole,
  ekselenca dhe shkelqesa, tuti quanti come vuole!

  Nėnshkrim i zotris suaj nėpėr banka vlen milion,
  ju shkėlqen nė kraharuar decorata “Grand Cordon”!
  Dhe kėrkoni me ballhapur (!) komb i varfėr t’ju thėrres’
  gjith me emrin tingėllonjės: Ekselenca e Shkelqes’
  dhe tė quheni pėrhera luftėtar’ e patriot’,
  nė ka zot dhe do duroj’, poshtėė ky zot, ky palo zot!

  Grand Cordon i zotris’sate, qė nė gji tė kan’ vendosur,
  ėsht’ pėshtyma e gjakosur e atdheut tė vremosur;
  dhe kolltuku ku ke hipur, duke hequr nderin zvarr’,
  ėsht’ trikėmbshi qė pėrdita varet kombi nė litar!
  Dhe zotrote kullurdise, diē, u bėre e pandeh,
  kundėr burrit tė vėrtetė zė e vjell e zė e leh!

  E na tunde, na lėkunde, nėpėr salla shkon e shkunde,
  mbasi dora e armikut ty me shok’ tė heq pėr hunde.
  Rroftė miku yt i huaj, qė pėr dita los e qesh,
  tė gradoi katėr shkallė, pse i the dy fjal’ nė vesh!

  Koha dridhet e pėrdridhet, do vij’ dita qė do zgjidhet
  dhe nga trasta pem’ e kalbur doemos jasht’ do hidhet!
  Koha dridhet e pėrdridhet, prej gradimit katėr shkallė
  nuk do mbetet gjė nė dorė veē se vul’ e zezė nė ballė!

  Mirpo ju qė s’keni patur as nevoj’ as gjė tė keqe,
  mė pėrpara nga tė gjithė, ju i thatė armikut: “Peqe!”
  Qė tė zinit njė kolltuk, aq u ulėt u pėrkulėt,
  sa nė pragun e armikut vajtėt si kopil u ngulėt!
  As ju hahet, as ju pihet, vetėm titilli ju kihet…
  Teksa fshat’ i varfer digjet… kryekurva nis e krihet!

  Sidomos ju dredharakė, ju me zemra aq tė nxira,
  ju dinakė, ju shushunja, ju gjahtar’ nė errėsira!
  Ē’na pa syri, ē’na pa syri!... Hunda juaj ku nuk hyri:
  te i miri, te i ligu, te spiuni mė i ndyri!

  Dallavera nėpėr zyra, dallavera nė pazar,
  dallavera me tė huaj, dallavera me shqiptar’
  Vetėm, vetėm dallavera, dhe nė dėm tė kėtij vėndi
  qė ju rriti, qė ju ngriti, qė ju ngopi, qė ju dėndi!

  Nėse kombi vete mbarė, nesėr ju veproni ndryshe,
  dylli bėnet si tė duash, kukuvajk’ dhe dallandyshe…
  kukuvajka gjith, me lajka, nesėr silleni bujar,
  nėnė dorė e nėnė maska, shkoni jepni njė kapar!

  Dhe kujtoni tash e tutje me tė tilla dallavera
  kukuvajka do pėrtypi zog e zoga si pėrhera…
  Ja, ja grushti do tė bjeri pėrmbi krye tė zuzarve,
  koha ėshtė e maskarenjve, po Atdheu i shqipėtarve!

  Edhe ju tė robėruar, rob nė dor’ tė metelikut,
  fshini sofrat e kujtdoj’, puthni kėmbėn e armikut!
  Qė ta kesh armikun mik e pandehni mėnēuri,
  mjafton bėrja pasanik, pasanik dhe “bėj” i ri,
  dhe u bėtė pasanik, me pallate, me vetura,
  kurse burrat mė fisnikė, japin shpirtin nė tortura!

  Vėndi qėnka sofr’ e qorrit, vlen pėr goj’ e pėr lėfytė,
  bėni sikur veni vetull’, shoku shokut krreni sytė…
  Dhe pėr njė kėrkoni pesė, po mė mir’ njėzet e pesė.
  Le tė rrojė batakēiu dhe i miri le tė vdesė!

  Po njė dit’ qė nis e vrėret do mbaroj’ me bubullimė,
  ky i sotmi zėr’ i errėt, benet vetėtimė
  dhe i bije rrufeja pasuris’ dhe, kėsi lloj,
  nuk ju mbetet gjė nė dorė, vetėm njė kafshit’ pėr goj’!

  A e dini qė fitimi brėnda katėr vjet mizor’
  nuk ėsht’ yti, nuk ėsht’ imi, ėshtė i kombit arbror,
  ėsht’ i syrit nė lot mekuar, ėsht’ i vėndit djegur, pjekur,
  Ju do thoni si tė doni… po e drejta dermon hekur!


  Shkruar nga autori Ali Asllani nė vitin 1942.
  "Nėse njė pikė ujė bie nė njė liqen, nuk ka identitet, por nėse bie nė njė gjethe zambaku uji ndriēon si njė perlė. Ndaj zgjidh vendin dhe njerėzit e duhur pėr tė ndriēuar edhe ti! ”

 4. #4
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  9,390
  Forca e Rrespektit
  4530
  Vajza shqiptare


  I
  Kush tė ka dėrguar, hėna apo djelli?
  Pa mė thuaj, tė lutem, sa pate ka qjelli?
  Nėpėr ato pate, madhėri e artė,
  Ka tė tilla shtate, si tė zotris’ sate?

  Nė je ndonjė ėngjėll, udhėn ke lajthitur,
  Apo sjell melhemin zemrės sė goditur?
  Nė je ndonjė valė, kush ėsht’ ai mall,
  Qė tė ndez e derdhe e utrin’ mbi zall?

  Nė je ndonjė ēupė, do tė mbaj mbi sup,
  Do tė ngjesh nė zemėr, do tė pi me kup’!
  Nė je ndonjė lule, e ku do keē mbirė,
  Si mundet e bėnet lulja kaq e mirė?

  Nė se je sorkadhe, lumthi kush ka ēapa,
  Lum ai q’i vete zotris’ sate prapa!
  Kush tė paska rritur, kush tė ka selitur?
  Trupi i yt i bukur si flori i situr!

  Nė je ndonjė xhinde, xhinde e arratisur,
  Cilin ke vithisur, kujt i je kolisur?
  Ku ėshtė ai pyll, ku ėshtė ai mur
  ku ti vete fute dhe qėllon me gur?

  II
  Kush tė ka dėrguar, Hėna apo Djelli?
  Pa mė thuaj, tė lutem, sa yje ka qjelli?
  Ka tė tilla pyje nėpėr ata yje?
  Ka tė tilla xhinde nėpėr ata pyje?

  Qofshi tė ėrgjėnda, ka tė tilla xhinde?
  Rrofsh e qofsh, sa malet, zotrote ku linde?
  Desha qė ta dija ku ėshtė ylli yt,
  Desha qė ta dija ku ėsht’ pylli yt!

  Nė je ndonjė dritėz, dritėz perėndie,
  Lum kush tė ka afėr, kurse nata bie;
  Nė je ndonjė hije, hije hyjėnore,
  Kthema zemrėn time, zemrėn qė ma more!

  Nė je ndonjė erė, njė veri nė ver’,
  Nga se po tė digjet trupi ylyver?
  Nė je ndonjė ėndėrr, shum’ tė lutem shum’,
  Nė tė dasht’ qejfi tė tė shoh nė gjum’!

  Nė je xhevahire, nga se ku je dukur?
  Nga se xhevahiri rri nė kuti futur?
  Nė je ndonjė flutur, kush tė ka qėndisur?
  Kush ėshtė ajo dorė, qė tė ka stolisur?

  Pa le ta dėgjojmė njė herė e dy herė,
  fol, moj dallėndyshe, qė kėndon mbi derė!
  Fol moj dallėndyshe, se sa mė vjen mirė,
  Mos je ndonjė vajzė nga njė vend i lirė?


  - Un’ jam njė arbreshe, rroj kėtu nė rrėza,
  Njė gjak e njė gjuhė kemi me thėllza;
  Pullumb e sorkadhe jemi farė e fis,
  Kemi dhe shqiponjėn gjyshen e shtėpisė!

  Ēdo tė mira kemi, djelli si ar
  Derdhet pėrmbi neve nga ēdo vėnd mė par’,
  Lul’ e vėndit tėnė katėr stinat ēel
  Edhe erė e bukur na deh e na vel!

  A e more vesh kush mė ka qėndisur?
  Ėshtė dritė e djellit qė mė ka stolisur,
  Ėshtė drtiė e djellit, ėshtė dritė e hėnės,
  Mė shum’ nga tė gjithė ėshtė sisė e nėnės!  Magjepsese!
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 5. #5
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  9,390
  Forca e Rrespektit
  4530
  Vajza shqiptare


  I
  Kush tė ka dėrguar, hėna apo djelli?
  Pa mė thuaj, tė lutem, sa pate ka qjelli?
  Nėpėr ato pate, madhėri e artė,
  Ka tė tilla shtate, si tė zotris’ sate?

  Nė je ndonjė ėngjėll, udhėn ke lajthitur,
  Apo sjell melhemin zemrės sė goditur?
  Nė je ndonjė valė, kush ėsht’ ai mall,
  Qė tė ndez e derdhe e utrin’ mbi zall?

  Nė je ndonjė ēupė, do tė mbaj mbi sup,
  Do tė ngjesh nė zemėr, do tė pi me kup’!
  Nė je ndonjė lule, e ku do keē mbirė,
  Si mundet e bėnet lulja kaq e mirė?

  Nė se je sorkadhe, lumthi kush ka ēapa,
  Lum ai q’i vete zotris’ sate prapa!
  Kush tė paska rritur, kush tė ka selitur?
  Trupi i yt i bukur si flori i situr!

  Nė je ndonjė xhinde, xhinde e arratisur,
  Cilin ke vithisur, kujt i je kolisur?
  Ku ėshtė ai pyll, ku ėshtė ai mur
  ku ti vete fute dhe qėllon me gur?

  II
  Kush tė ka dėrguar, Hėna apo Djelli?
  Pa mė thuaj, tė lutem, sa yje ka qjelli?
  Ka tė tilla pyje nėpėr ata yje?
  Ka tė tilla xhinde nėpėr ata pyje?

  Qofshi tė ėrgjėnda, ka tė tilla xhinde?
  Rrofsh e qofsh, sa malet, zotrote ku linde?
  Desha qė ta dija ku ėshtė ylli yt,
  Desha qė ta dija ku ėsht’ pylli yt!

  Nė je ndonjė dritėz, dritėz perėndie,
  Lum kush tė ka afėr, kurse nata bie;
  Nė je ndonjė hije, hije hyjėnore,
  Kthema zemrėn time, zemrėn qė ma more!

  Nė je ndonjė erė, njė veri nė ver’,
  Nga se po tė digjet trupi ylyver?
  Nė je ndonjė ėndėrr, shum’ tė lutem shum’,
  Nė tė dasht’ qejfi tė tė shoh nė gjum’!

  Nė je xhevahire, nga se ku je dukur?
  Nga se xhevahiri rri nė kuti futur?
  Nė je ndonjė flutur, kush tė ka qėndisur?
  Kush ėshtė ajo dorė, qė tė ka stolisur?

  Pa le ta dėgjojmė njė herė e dy herė,
  fol, moj dallėndyshe, qė kėndon mbi derė!
  Fol moj dallėndyshe, se sa mė vjen mirė,
  Mos je ndonjė vajzė nga njė vend i lirė?


  - Un’ jam njė arbreshe, rroj kėtu nė rrėza,
  Njė gjak e njė gjuhė kemi me thėllza;
  Pullumb e sorkadhe jemi farė e fis,
  Kemi dhe shqiponjėn gjyshen e shtėpisė!

  Ēdo tė mira kemi, djelli si ar
  Derdhet pėrmbi neve nga ēdo vėnd mė par’,
  Lul’ e vėndit tėnė katėr stinat ēel
  Edhe erė e bukur na deh e na vel!

  A e more vesh kush mė ka qėndisur?
  Ėshtė dritė e djellit qė mė ka stolisur,
  Ėshtė drtiė e djellit, ėshtė dritė e hėnės,
  Mė shum’ nga tė gjithė ėshtė sisė e nėnės!  Magjepsese!
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Ali sami jen
  Nga Lauri ne forum Personalite tė shquara Shqiptare /boteror
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-05-2016, 21:52
 2. Familja Asllani, nė kushte tė mjerueshme
  Nga Arfenilla ne forum Tė ndryshme
  Pergjigje: 3
  Postimi i Fundit: 11-01-2014, 03:30
 3. Ali Podrimja
  Nga CoNNecT ne forum Letėrsia moderne
  Pergjigje: 18
  Postimi i Fundit: 06-10-2013, 22:36
 4. Hafil Ali Korca
  Nga Lauri ne forum Personalite tė shquara Shqiptare /boteror
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2013, 14:31
 5. Historia e Ali Pash Tepelenes !!!!
  Nga ReNdEx ne forum Historia shqiptare.
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-05-2011, 22:27

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •