Shqiptar te Bashkuar
android
Faqja 2 nga 3 I parėI parė 123 E FunditE Fundit
Duke shikuar rezultatet 31 ne 60 nga 83
 1. #1
  . fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i WxP
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Durres
  Mosha
  31
  Postime
  3,902
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  10

  Poezi Dashurie

  Ja po e filloj une me nje te vjeter :lexim:
  Tė kam enderruar.

  Mbi dritare nata derdh qetsine
  dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
  Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
  njė zemėr te vetmuare mbushin shprese.
  Heshtja mbreteron...
  Dy sy tevegjel ngadalė mbyllen...
  njė buzeqeshje e ėmbėl
  vjedhurazi shikon
  dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
  ***
  Ngadale lundron ne det
  dhe ngritet e fluturon ne qiell
  me dy sy qė shkelqejne atje lartė
  buzeqeshja flet.
  Nata kalon...
  Buzeqeshja mbledhe krahet
  dhe kthehet ne qerdhen e vet...
  Serish heshta mbreteron...
  dhe sytė e vegjel hapen me nxitim
  Tani dielli i posalindur ndriqon
  " Tė kam enderruar,"
  njė ze tingellon
  dhe...
  sėrish heshtja mbreteron...
  Je SHQIPTAR? Po?
  Duaje SHQIPERIN si atdhetar...
  Jo si politikan apo Fetar.

 2. #31
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10

  Titulli: Poezi Dashurie

  Bisede mbremjeje


  Ē’mė vjen ėndėrrimtare nė kėtė vend plot re?
  Ta dhashė zemrėn time nė dorė e ti s’e pe.
  E mbushur ishte plotpėrplot me lumturi
  Dhe ishte kaq e nxehtė – si nuk e ndjeve ti?

  Me njė qeshje tė thashė ma ktheve dosido.
  Njė dhimbje ndjeu ajo… dhe heshti… dhe u ftoh.

  Hermann Hesse
   

 3. #32
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10

  Titulli: Poezi Dashurie

  FLUTUROJ E LIRE

  Nuk me besohet…ēudi…
  Ne piken e nisjes
  Ndodhem perseri.
  Njesoj…mendon dhe…ai.

  Nuk e kane thene me kot
  Por une besova endren
  Tani qe po derdh lot
  Nuk degjoj dot as kengen..

  Nuk i shkeputa prangat
  Per tu burgosut me ndryshe.
  Fluturoj e lire .
  Si nje dallandyshe.


  Mimoza Ahmeti.
  Heren e fundit u redaktua nga NeVertiti; 12-01-2017 ne 18:09.
   

 4. #33
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  7,617
  Forca e Rrespektit
  4977

  Titulli: Poezi Dashurie

  Non t’amo come se fossi rosa di sale, topazio
  o freccia di garofani che propagano il fuoco:
  t’amo come si amano certe cose oscure,
  segretamente, tra l’ombra e l’anima.

  T’amo come la pianta che non fiorisce e reca
  dentro di sé, nascosta, la luce di quei fiori;
  grazie al tuo amore vive oscuro nel mio corpo
  il concentrato aroma che ascese dalla terra.

  T’amo senza sapere come, né quando, né da dove,
  t’amo direttamente senza problemi né orgoglio:
  cosģ ti amo perché non so amare altrimenti

  che cosģ, in questo modo in cui non sono e non sei,
  cosģ vicino che la tua mano sul mio petto č mia,
  cosģ vicino che si chiudono i tuoi occhi col mio sonno.

  (Pablo Neruda)
   

 5. #34
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  RrI me mua

  Atėherė, kur jeta dukej mėrzi
  Ku s’dija ē’ish’ mėngjes a mbrėmje.
  U gjėnde ti si njė hyjni,
  Si oksigjen, si dritė u gjėnde.

  Kur shihja shpresėn se si venitej
  Ku s’kisha sy, as shpirtė, as mėndje,
  Dhe zemrėn plagė qė pėrpelitej
  U gjėnde ti, ah ti u gjėnde!

  I besoj zjarrit tė dashurisė
  Qė ndeze ti, me flak’t e tua,
  Perėndi e mirėsisė,
  Tani u gjėnde! Rri me mua!

  Poezi nga: Bledi Ylli
   

 6. #35
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Erdhi pranvera, m'a dehu penėn,
  shpėrtheu gonxhja dhe lulėzoi pemėn.
  Mė puthi rrezja, sy e qerpikė,
  shok' mė ka dielli, pranvera mik, o mik.
  M'u ul nė buzė, njė tufė bilbila,
  nė sy mė ēelėn, o trėnda filat.
  Dhe lulja mbushur, plot me aromė,
  hapi petalet, o- aq tė njoma.
  Nė krahė mė mori, sot kaltėrsia,
  si zogu i bardhė, erdhi dashuria.
  Mė ra mbi flokė, dhe m'u ngatėrrua,
  me flokun tim u dashurua.
  | Arben Duka |

   

 7. #36
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  7,617
  Forca e Rrespektit
  4977
  Fatmir Terziu

  Dashuria Ime

  Pėrditė gjej shenja tė pėrfjetura tė fėmijėrisė
  nė trupin tim. Brishtėsia e lodhur nga vitet,
  shqepet nėn arnat e pantallonave tė shkurtra,
  qė m’i arnonte nėna ime e lodhur
  kur kthehej nga puna,
  teksa pas ēdo ngulje tė gjilpėrės mallkonte
  topin e vogėl prej llastiku
  me tė cilin pėrhumbja orėt e lira me shokėt.
  Mes poreve tė lėkurės sime ndjeja ftohtėsi,
  tė njėjtė si ajo nga gjilpėra e tetanozit,
  ndėrsa tutje nė horizontin e lodhur tė ditės,
  qielli shkruante psalme tė vyera,
  pėr malet qė zbulonin kurrizin pėrditė
  mbi misteret e ngrira
  dhe pėr gjarpėrrinjtė me barqe tė fryra.
  Nėpėr hapėsirat e trazuara tė kohėrave mė vėrtiten
  ngarendjet e lidhura nė shilarėse drurėsh tė thatė
  ku paqtoheshin tė shkuarat e pakapshme,
  ku tjerreshin vitet,
  mbi njė furkė tė madhe tė mbushur me lesh
  nga kurrizet e deleve tė shkreta
  nėpėr ferra.
  Mbi njė pllajė tė madhe tė mbushur me re
  ndėrtonin foletė e tyre rrufetė
  dhe pastaj mbillnin farėn e tyre tė sertė
  nė djerrina tė pluguara thellė
  tė tjerrat bėnin krushqi me vetėtimat,
  qė ēanin si grifsha midis nesh.
  Nė rrjetėn e tyre tė shqyer
  ngecnin me dhėmbėt e tyre tė shkulura bubullimat
  bridhnin netėve si kafshė tė harbuara
  pranverat i bėnin si dimrat
  zhele-zhele nakatoseshin nėn qiell
  pėr tė imituar pantallonat e mia.
  Dhe bėheshim palė nė mjaft raste
  ato me hingėllima e ne me duatrtrokitje
  mbilleshin shenja tė pėrfjetura
  me gulēe tė fryra
  nga drobitjet.
  Jeta pėrcillej mes kėtyre shenjave tė pėrfjetura
  si dremitja e nuses nė odėn e nusėrimit
  mbulohej me vello tė trashė natyra,
  se ishin mbarsur bubullimat
  nė fakt lindnin tė pafytyrat,
  plagė qė hapeshin e strukeshin
  nė mish, nė tru e nė trup
  nėn hijen e qėllimshme qė tendosej
  kujdes se ėshtė turp!
  Mbi kėta arsye kalonte njė ngarkesė e madhe
  ku unė pavėmendshėm bėja pjesė
  qė nė moshė tė njomė kuptoja hallet
  derisa pas asaj nate tė gjatė
  ndritėn vetėm sytė e mi,
  sytė e yjeve ishin verbuar,
  pranė tė kisha TY.
  Mbi ato ditė nisėm tė fluturonim tė dy
  flokėt e bukur i mbaje fort me duar
  ndėrsa unė bėhesha palė me erėn
  t’i krihnim bashkė tė ndjeheshim tė lumtur
  ata shpupuriteshin bėnin bujė
  binin lehtė mbi gjoks e sillnin fllad mbi mua
  si toka pėr ujė
  trupi im kishte etje pėr puthjet e tua.
  Dhe tani,
  nė ēdo cep tė ecjes sime,
  ke gjenezėn e dashurive intime...
   

 8. #37
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Pėrse u bėm’ si dy tė huaj
  Mos mė pyet se nuk e di.
  Ndoshta shpirtėrat zjarrin shuajn’
  Atėherė, kur vdes njė dashuri.

  Pėrse kur ėmbėl vjen mėngjesi
  Dėshiroj kujtimin tėnd,
  Shpirti i etur ē’mund tė presi
  Nga njė dashuri qė dhėmb!


  Shpirti i etur zjarrin fiku
  E rreth tij s’gjen “copa drush”,
  Thua, dashuria iku?
  Jo, se zjarri bėhet prush!

  Vijnė kujtimet porsi era
  Zjarrin ndezin prap nė shpirt,
  E merr ngjyra si pranvera
  Ajo bojė e tij e hirtė.

  Do tė djegė, por sa do t’djegė
  Pėr sa ditė zemrėn do t’ngroh,
  Do t’vijė ora hi do tė mbesė
  Do t’vijė ora, thjeshtė do kohė.

  Mė pas do t’fryjė kujtimi yt,
  Mbi dashurinė e mbetur hi,
  Ndoshta rrjedhin lotė nga sytė
  Zemra s’ngrohet pėrsėri.

  Ja pėrse u bėmė tė huaj
  Fjalėt s’kanė dhe shumė rėnd’si,
  Nė fund tė fundit shpirti vuan
  “Vazhdon jeta gjithsesi’’.

  Poezi nga: Bledi Ylli
   

 9. #38
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Para se tė dashuroja…

  Para se tė dashuroja, e dashur,
  Asgjė s'ishte e imja:
  endesha rrugėve, midis sendeve
  asgjė s'kishte vlerė, as emėr nuk kishte:
  vetėm ajėr qė priste ishte bota.
  Unė pashė sallone nė ngjyrė hiri,
  galeri tė banuara prej hėnės,
  hangare tė pashpirt nė ndarje,
  pyetje qė ngulnin kėmbė nė rėrė.
  Gjithēka ishte bosh, e vdekur, e heshtur,
  rrėzuar, braktisur, lėshuar;
  gjithēka ishte e huaj, tjetėrsim,
  e tė tjerėve ishte dhe e askujt, -
  gjersa bukuria jote dhe varfėria
  e mbushėn vjeshtėn me dhurata.


  Pablo Neruda
   

 10. #39
  plak gjufurrak fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i kitrra 123
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  39
  Postime
  17,355
  Forca e Rrespektit
  8257
  Ty me tė dashtė

  me t’ vėshtrue si uri sfilitėse
  me t’ pėrjetue si etje alivanosėse
  me t’ pa si kėnaqėsi nokturne
  m’u rrėqeth si iriq imagjinar


  pastaj me t’ pėrqafue si epsh jehues
  me t’ shtrėngue si zinxhir robėrues


  me t’ lirue si pėllumbeshė pėr fluturim
  me t’ pėrplas nė shtrat plot ngazėllim  m’ u hedh mbi ty si tėrbim
  e me t’ pėrvlue - vullkan nė vlim


  me t’i fshi djersėt si shami
  m’u ēlodh sė bashku si dashni
  e m’u pėrtni me ty si rini
  e me piskat: “mirėserdhe lumtuni!”

  LB
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


 11. #40
  RDM33 fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i LeVoyageur
  Antarėsuar nė
  Jul 2011
  Vendodhja
  Me kembe te ngulura mire mbi......re :-)
  Postime
  7,153
  Forca e Rrespektit
  3351
  Edhe kur kujtesa


  Edhe kur kujtesa ime e lodhur
  Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatės
  Vetėm nė stacionet kryesore do tė ndalojė,
  Une ty s’do tė harroj.

  Do tė kujtoj
  Mbrėmjen e heshtur, tė pafund tė syve tė tu,
  Dėnesėn e mbytur, rrėzuar mbi supin tim
  Si njė dėborė e pashkundshme.

  Ndarja erdhi
  Po iki larg teje…
  Asgjė e jashtėzakonshme,
  Veē ndonjė natė
  Gishtat e dikujt do tė mpleksen nė flokėt e tu
  Me tė largėtit gishtat e mi, me kilometra tė gjatė…

  Ismail Kadare
  I live 'cause... i love!
  What does not kill me makes me stronger!!!

 12. #41
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Mos u zhduk...

  Mos u zhduk... Duke u zhdukur nga mua,
  e ēmishėruar vetvetes ju zhduke.
  Vetja jote kėshtu u tradhėtua
  me pandershmėri prostitute.

  Mos u zhduk... Tė zhdukesh ėshtė lehtė,
  tė ringjallesh pėr tjetrin s’ka se si.
  Vdekja tė tėrheq shumė thellė,
  tė vdesėsh nuk ėshtė mėnēuri.

  Mos u zhduk. Harro hijen e tretė.
  S’ka tė tretė. Dy janė dashurive.
  Bashkė do shkojmė nė gjyqin e shenjtė,
  kur gjaku t’na thėrrasė pėr pėrgjigje.

  Mos u zhduk... e kemi shlyer mėkatin,
  fajtorė s’jemi ne, as damkosur.
  ;;Tė denjė jemi unė dhe ti pėr tė falur
  nė-mos-dashje ē’kemi plagosur.

  Mos u zhduk. Tė zhdukesh ėshtė ēast,
  por si do takohemi nėpėr shekuj?
  Ē’sozi kemi nė botė, ti fantazmė dhe unė?
  - Fėmijėt tanė tė qeshur.

  Mos u zhduk. Jepma dorėn tėnde,
  nė tė jam shkruar unė - i besoj sekretit.
  Dashuria e fundit ėshtė e tmerrshme,
  S’ėshtė dashuri, por frikė e humbjes sė tjetrit.

  Yevgeni Yevtushenko
   

 13. #42
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  7,617
  Forca e Rrespektit
  4977
  Jacques Prévert, “Tre fiammiferi accesi”

  Tre fiammiferi accesi uno per uno nella notte
  Il primo per vederti tutto il viso
  Il secondo per vederti gli occhi
  L’ultimo per vedere la tua bocca
  E tutto il buio per ricordarmi queste cose
  Mentre ti stringo fra le braccia.

  tre fije shkrepse te ndezura

  tre fije shkrepseje te ndezur nje nga nje naten
  i pari per te pare fytyren
  i dyti per te pare syte
  i funfit per te pare gojen tende
  e te gjithe erresiren per te me kujtuar keto gjera
  nderkohe qe te shterngoj mes kraheve....

  perkthim made in jana :p
   

 14. #43
  RDM33 fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i LeVoyageur
  Antarėsuar nė
  Jul 2011
  Vendodhja
  Me kembe te ngulura mire mbi......re :-)
  Postime
  7,153
  Forca e Rrespektit
  3351
  Hans Kruppa – Tri dėshira


  S’mė duhet shumė
  kėsaj nate:

  njė qiri,
  njė batanije
  dhe njė copėz vėnd,
  nga ku tė kundroj
  gjumin tėnd.

  Pėrktheu: Ferdinand Laholli
  I live 'cause... i love!
  What does not kill me makes me stronger!!!

 15. #44
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Tė dua edhe atėherė kur ēmendesh nė histeri xhelozie.
  Madje edhe kur bėhesh si budallaqe dhe ma dhunon mendjen me ca teori qė vetėm ti di t’i shpikėsh.
  Do tė dua edhe kur tė plakemi dhe do tė besosh se mė nuk je e bukur.
  Do tė vrapoj pas teje, njėjtė si nė ditėn e parė, kur sajoja arsye vetėm qė tė tė isha pranė.
  Ti gjithnjė do tė jesh ajo ėndėrr nga e cila do tė refuzoj tė zgjohem .
  Lėri fjalėt dhe ndieje dashurinė time.
  Tė dua!
  Tė dua, sepse ti mė plotėson.

  (Albatros Rexhaj)
   

 16. #45
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Po ti nuk je
  Nuk je kurrkund . Kjo ditė e nxehtė e gjatė
  Mbuloi me pluhur rrugėn gjer nė fund .
  Vėshtroj nė zheg nė pluhurin e thatė,
  Po ti nuk je kurrkund .
  Dhe me gishtrinj mbuloj fytyrėn time ,
  Pastaj kėmishėn e rėnduar shkund ,
  Nga pluhuri pėrdhé rrėzohen thėrrime ,
  Po ti nuk je kurrkund .
  Jam gati tė kėrkoj ēdo kokėrr pluhuri
  Dhe nė kėrkim si arkeolog tė humb,
  Veē tė tė gjej , e humbura qėkuri ,
  Po ti nuk je kurrkund .
  Dritėro Agolli
   

 17. #46
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,857
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Ē'te besh

  C'te besh kur s'te flihet
  C'te besh kur je vetem, me cilin te zihesh
  Me ke te rrihesh?

  C'te besh kur s'te flihet
  C'te besh kur je vetem, cigarja te pihet
  Cakmaku s'te ndizet!

  C'te besh kur s'te flihet
  C'te besh kur je vetem, me cilin te gdhihesh
  Dhe nates ti fshihesh....?
   

 18. #47
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  tė ftohtė
  tė pazakontė si emra finlandezė
  janė ēastet kur ti je larg
  e unė pres…
  por tash ti je kėtu
  pėr njė natė tė vetme
  nė kėtė dhomė me njė shtrat
  si tė vetmen orendi
  pėrveē njė ēajniku mbi zjarr
  mes njė pylli qė akoma s’e shohim
  larg njerėzve qė nuk guxuan tė na njohin
  larg qyteteve qė na neverisin…
  erdhe
  dhe nuk di ē’tė tė zhvesh mė parė
  trupin a shpirtin…
  diēka ėshtė ndryshe te ty
  ajo ēka tė solli kėtu…
  por lermė mė parė tė zė dritaret
  nuk mė duhen
  kur pėrballė kam sytė e tu…
  afromė buzet
  gjinjtė
  barkun
  mė puth…
  verė bėju dhe mė deh
  ēka kurrė s’ma the
  thuaje
  dhe pastaj
  lermė tė lundroj nė ty
  e tė besoj
  se Atlantida nuk ėshtė fundosur nė oqean
  por nė shpirtin e njė gruaje…
  © Artan Gjyzel Hasani
  ( nga "Stina e Peste" - dialogu poetik)
   

 19. #48
  RDM33 fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i LeVoyageur
  Antarėsuar nė
  Jul 2011
  Vendodhja
  Me kembe te ngulura mire mbi......re :-)
  Postime
  7,153
  Forca e Rrespektit
  3351
  Sa herė ėndėrrova, njė ėndėrr pėr ēudi,
  Njė grua tė panjohur qė mė do dhe e dua
  E qė prorė mė duket jo krejt si ajo grua
  Po jo dhe krejt si tjetėr, e mė do pa kufi.

  Sepse mė kupton e mė njeh e mė di,
  Misteri i zemrės sime veē prej saj u zbulua
  Veē ajo, duke derdhur ēurkė lotėsh mbi mua
  Ma freskon zjarr’ e ballit e mė deh me magji.

  S’e di ėshtė ezmere apo leshraartė
  Emri i saj? Mė kujtohet, i ėmbėl, tingull i qartė,
  Si i njerėzve tanė dikur tė ikur nė mėrgim.

  Sytė: vėshtrimin e ngulur tė statujave i kanė
  Dhe zėri i vjen i largėt, i qetė e gjithė trishtim
  Si njė kėngė prej zėrash tė dashur qė mė s’janė.
  Heren e fundit u redaktua nga LeVoyageur; 16-07-2017 ne 09:52.
  I live 'cause... i love!
  What does not kill me makes me stronger!!!

 20. #49
  plak gjufurrak fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i kitrra 123
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  39
  Postime
  17,355
  Forca e Rrespektit
  8257
  LERME
  Ti me thua ne vesh
  -te dua
  dhe ne zemer gervisht njesoj,
  por une s`di si ti
  te vuaj,
  e keshtu as te dashuroj.
  E ti shkriesh ne te qeshur
  kur une s`di as te te shikoj
  dhe me thua
  -lerme mua...

  se UNE di te dashuroj  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


 21. #50
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  7,617
  Forca e Rrespektit
  4977
  Ti Amo


  Ti amo in in modo inspiegabile.
  In modo inconfessabile.
  In modo contraddittorio.

  Ti amo.

  Con i miei stati d’animo che sono tanti.
  E mutano di umore continuamente.
  Per quello che gią sai, il tempo, la vita, la morte.

  Ti amo.

  Con il mondo che non capisco,
  con la gente la gente che non capisce,
  con l’ambivalenza della mia anima,
  con l’incoerenza delle mie azioni,
  con la fatalitą del destino,
  con la cospirazione del desiderio,
  con l’ambiguitą dei fatti.
  Anche quando ti dico che non ti amo
  ti amo,
  persino quando ti tradisco, non ti tradisco
  nel profondo, porto avanti un piano,
  per amarti di pił.

  Ti amo.

  Senza riflettere, incoscientemente,
  irresponsabilmente, spontaneamente,
  involontariamente, per istinto,
  per impulso, irrazionalmente.
  In effetti non ho argomenti logici,
  nemmeno improvvisati
  per fondare questo amore che sento per te,
  che sorse misteriosamente dal nulla,
  che no ha risolto magicamente nulla,
  e che miracolosamente, poco a poco, con poco e niente
  ha migliorato il peggio di me.

  Ti amo,

  ti amo con un corpo che non pensa,
  con un cuore che non ragiona,
  con una testa che non coordina.

  Ti amo,

  incomprensibilmente,
  senza chiedermi perché ti amo,
  senza importarmi perché ti amo,
  senza pormi dei dubbi sul perché ti amo.

  Ti amo.

  Semplicemente perché ti amo,
  io stesso non so perché ti amo.

  Pablo Neruda
   

 22. #51
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  7,617
  Forca e Rrespektit
  4977
  No tra angoscia e piacere  non puņ esistere un tenero affetto

  i cuori in tormento cercano invano

  le gioie dell’amicizia se le altre fuggono

  Io so bene che mai i tuoi occhi

  vorrebbero sorridere se piangono i miei

  ma so bene che non potrebbero

  piangere sempre per pietą del mio pianto

  E’ l’ora di separarci il tempo č finito

  in cui pensavo e sentivo come te

  navigherņ sul vasto oceano

  percorrerņ il mare deserto

  Vi sono isole di lą dalle onde

  dove il dolore puņ vivere libero

  e il cuscino notturno o mio amore

  ti sarą dolce se io sarņ lontano

  Non pił ogni nuovo mattino

  quando il tuo cuore si ridesta all’ardore

  dovrai fingere una pena che non senti

  per rispondere alla pena che io provo

  Di giorno in giorno un triste pegno

  fuggirą dalla tua memoria

  e infine spezzato ogni legame

  non sarņ che un sogno per te

  EMILY JANE BRONTĖ
   

 23. #52
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  7,617
  Forca e Rrespektit
  4977
  Thesari im


  Nėse dhomat e shpirtit tim do vizitoje
  Ēfarė pretendon se do shikoje?
  Cilin pėrbindėsh mendon se fsheh?
  Po tė zhgėnjej, por nuk mė njeh.
  Nuk ka nevojė pėr tė trokitur.
  Hyr, shih, kėrko, mbet e habitur
  Mure tė zbrazėt lyer pa ngjyra
  Fotografi, por pa fytyra
  Diku e hedhur afėr shtratit
  Ėshtė nje kuti e tersit, fatit
  E mbushur plotė ėshtė me kujtime.
  Brenda gjithė historia ime.
  Janė fjalėt qė kam thėnė aty,
  gjithkush qė njoha, perfshi ty.
  Gjithcka qė bėra, e ē’veē ėndėrrova
  Vendet ku shkela, ku jetova.
  Janė zėnkat tona dhe mėrite
  Janė puthjet netėve pa dritė
  Veset e mia qė aq urreve
  Mėrgimi i ngadaltė i reve.
  Dėnimet qė vuajta pėr ty
  Herėt kur s’tė pash ne sy
  Jetėt qe pa ty jetova.
  Tė tjera femra qė dashurova
  Janė dhe sekretet qė s’tė kam thėnė
  E amanetet qė kam lėnė
  Fėmijet qė kurrė nuk mė lindėn
  Epshet qė vrava se nuk mu bindėn
  Ka letra, qė pėr ty i shkrova
  Nė zarfet qė kurre nuk dėrgova
  E nėse gjithcka pėrmbys do kthesh
  Sekretin mė tė madh do gjesh
  Se e kam fshehur nė fund fare.
  Po nuk e pe, s’ke pare gjė fare.
  Nxirre mes duarsh nė shtrėngim.
  K’tė mė tė shtrenjtin sendin tim.
  Balsamin qė plagėt shėronte,
  kur kjo djall jete mė kafshonte.
  Para fytyrės ngadalė afroje.
  Dhe mbylli sytė, pastaj zbuloje.
  E kur ngadalė ta kesh zbuluar.
  Veē njė pasqyrė do gjesh nė duar.
  Do shohėsh veten, reflektim.
  Se ishe ti thesari im.

  Charles Baudelaire
   

 24. #53
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Para se tė dashuroja…

  Para se tė dashuroja, e dashur,
  Asgjė s'ishte e imja:
  endesha rrugėve, midis sendeve
  asgjė s'kishte vlerė, as emėr nuk kishte:
  vetėm ajėr qė priste ishte bota.
  Unė pashė sallone nė ngjyrė hiri,
  galeri tė banuara prej hėnės,
  hangare tė pashpirt nė ndarje,
  pyetje qė ngulnin kėmbė nė rėrė.
  Gjithēka ishte bosh, e vdekur, e heshtur,
  rrėzuar, braktisur, lėshuar;
  gjithēka ishte e huaj, tjetėrsim,
  e tė tjerėve ishte dhe e askujt, -
  gjersa bukuria jote dhe varfėria
  e mbushėn vjeshtėn me dhurata.
  Pablo Neruda
   

 25. #54
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  RETRO

  unė flija dhe pagjumėsia jote
  mbronte dashurinė nga sėmundja e kalendarėve
  dhe mua nga malli…
  ah sikur tė hapja sytė e tė tė shihja pranė
  me dorėn nė faqe dhe vėshtrimin mbi mua...
  nata nuk do tė ishte mė njė gėnjeshtėr yjesh, e dashur,
  dhe as mėngjesi njė premtim i pambajtur…


  ©artangjyzelhasani
   

 26. #55
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  TĖ DUA MĖ FORT SE NATYRĖN

  Ty tė dua mė fort se natyrėn,
  Se natyra e gjallė je vetė,
  E lirisė ti je shėmbėlltyrė,
  Por pa ty dhe liria mė vret.
  Ty tė dua aq fort i shkujdesur,
  Sa rrėpira mė duket si shteg.
  Tė pamundurėn askush s'e ka prekur,
  Dashuria ime e prek.
  Ty tė dua, tė dal'ku tė dalė,
  Dhe kur pi dhe kur bėhem brutal,
  Ty tė dua dhe as bėhet fjalė,
  Pėrmbi egon e shenjtė do dal.
  Ty tė dua mė fort se Shekspirin,
  Se tė dheut kėtė bukuri,
  Se muzikėn pa fund tė efirit,
  Se muzikė e libėr je ti.
  Ty tė dua mė fort se lavdinė
  Qė kaloi e atė qė po vjen,
  Se tė ndryshkurėn perandorinė,
  Mėmėdhe s'ėsht'ajo,por ti je.
  Je fatkeqe? S'pranon ti mėshirė?
  Lodhe Zotin me lutjet e tua.
  Ty tė dua pėrmbi lumturinė,
  Mė fort se dashurinė tė dua.

  | Evgenij Aleksandrovič Evtušenko |
   

 27. #56
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  7,617
  Forca e Rrespektit
  4977
  TU LUCE, IO FALENA OGNI NOTTE TI VENGO A CERCARE.
  LA SUL LAGO DEI SOGNI CHE LA LUNA HA ARGENTATO,
  E IN QUELLO SPECCHIO, MIA FATA, TI VENGO A GUARDARE
  MI FERMO A LUNGO ESTASIATO...MI SENTO AMMALIATO...

  POI DALL'ACQUA STREGATA EMERGE UNA DONNA.
  FRA UN GIOCO DI LUCI MI TRASFORMO IN UN'OMBRA..
  MI CERCA, MI PARLA MI SUSSURRA IL SUO AMORE
  E COME D'INCANTO LA LUCE E' UN BAGLIORE.

  NON C'E' PIU' OMBRA IN QUELLA LUCE CHE EMANA CALORE.
  ORA SONO UOMO, E UN CUORE CHE RISPONDE ALL'AMORE,
  IN QUELLE ACQUE MI LASCIO CULLARE E SOGNARE.
  E IN SOGNO, NEL SOGNO TI CAREZZO, TI POSSO BACIARE.

  FINCHE' BRILLERA' LA TUA LUCE, RICEVERO' QUEL TEPORE,
  SCORRERA' IN ME LA VITA, ...AVRO' VOGLIA D'AMORE....
  MA SE LA LUCE SI ESTINGUE E CALOR NON PUO' DARE.. SIA L'UOMO
  CHE L'OMBRA, NEL LAGO DEI SOGNI, SPROFONDA E SCOMPARE.

  A.x.C
   

 28. #57
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,331
  Forca e Rrespektit
  414
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  TĖ DUA MĖ FORT SE NATYRĖN

  Ty tė dua mė fort se natyrėn,
  Se natyra e gjallė je vetė,
  E lirisė ti je shėmbėlltyrė,
  Por pa ty dhe liria mė vret.
  Ty tė dua aq fort i shkujdesur,
  Sa rrėpira mė duket si shteg.
  Tė pamundurėn askush s'e ka prekur,
  Dashuria ime e prek.
  Ty tė dua, tė dal'ku tė dalė,
  Dhe kur pi dhe kur bėhem brutal,
  Ty tė dua dhe as bėhet fjalė,
  Pėrmbi egon e shenjtė do dal.
  Ty tė dua mė fort se Shekspirin,
  Se tė dheut kėtė bukuri,
  Se muzikėn pa fund tė efirit,
  Se muzikė e libėr je ti.
  Ty tė dua mė fort se lavdinė
  Qė kaloi e atė qė po vjen,
  Se tė ndryshkurėn perandorinė,
  Mėmėdhe s'ėsht'ajo,por ti je.
  Je fatkeqe? S'pranon ti mėshirė?
  Lodhe Zotin me lutjet e tua.
  Ty tė dua pėrmbi lumturinė,
  Mė fort se dashurinė tė dua.

  | Evgenij Aleksandrovič Evtušenko |
  Pėrkthim i bukur! ☺
  A e di kush e ka pėrkthyer?
  Besoj qė duhet tė jetė i brezit tė vjetėr, se sot ėshtė vėshtirė tė gjesh pėrkthyes tė tillė...
   

 29. #58
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Artin Shfaq Poten
  Pėrkthim i bukur! ☺
  A e di kush e ka pėrkthyer?
  Besoj qė duhet tė jetė i brezit tė vjetėr, se sot ėshtė vėshtirė tė gjesh pėrkthyes tė tillė...
  Artin ne mos gaboj, e kam marre nga nje faqe letrare e mirefillte ne F_B.
  Tani ndoshta e kishte dhe emrin e perkthyesit aty,se zakonisht i shoqerojne me emrin e tyre,por se kam fiksuar.
   

 30. #59
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  I still have
  Chosen you. I also chose you
  With the distance between them,
  Afraid not to see you.
  I always chose you because
  No one can be
  On your level. I always
  Chosen you because your smile
  I can't find him on the
  No one else's face.
  ~ from the web

   

 31. #60
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,331
  Forca e Rrespektit
  414
  Hyra me njė frymė nė temė... thashė mos kishte ndonjė poezi si ajo mė lart, por qenka anglisht...
   

Faqja 2 nga 3 I parėI parė 123 E FunditE Fundit

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •