android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 22 nga 22
 1. #1
  Kohe & Stine

  User Info Menu

  Si bėhesh shtetas grek? Lehtėsohen procedurat. Pėrfitojnė emigrantėt shqiptarė

  Si bėhesh shtetas grek? Lehtėsohen procedurat. Pėrfitojnė emigrantėt shqiptarė
  Greqia nxjerr rregulla tė reja pėr dhėnien e nėnshtetėsisė, nė njė lėvizje qė sipas ministrit tė Brendshėm Panos Skurletis u jep mundėsinė mijėra emigrantėve qė ta marrin atė.


  “Duam me qėndrimin tonė tė dėrgojmė mesazhet e duhura nė tė gjithė botėn kundėr ksenofobisė dhe racizmit.Duam t’i japim shanse tė gjithėve, pavarėsisht origjinės sė tyre. Po pėrmirėsojmė kuadrin ligjor pėr dhėnien e shtetėsisė.Vendosėm dhėnien e mundėsisė pėr fėmijėt e lindur nė vend, por qė pėr arsye tė ndryshme nuk pėrfitonin, si u jepet mundėsia edhe shumė tė tjerėve tė marrin shtetėsinė”, tha ministri i Brendshėm grek.

  Sipas Skurletis ndryshimi prek dhe mėnyrėn e intervistimit tė kandidatit nė njė procedurė tė thjeshtuar pėr evidentimin e personave tė integruar nė shoqėrinė greke. Skurletis tha se po bėhen ndryshimet e duhura ligjore, pėr tė mundėsuar dhėnien e shtetėsisė pėr ata qė kanė mbi 12 vjet qėndrimi nė Greqi si edhe pėr grupmoshat mbi 65 vjeē, personat me aftėsi tė kufizuar etj. Si dhe pėr pjesėtare tė komunitetin rom tė lindur nė Greqi.

  Sipas ministrisė sė Punėve tė Brendshme greke nė Greqi jetojnė 850 mijė emigrantė. Sipas statistikave 174.394 nėnshtetesi janė dhėnė qė prej vitit 2011 deri me 2017. Nga kėto 93 % e pėrfituesve janė nga Shqipėria.  Top Channel
   

 2. #2
  Kohe & Stine

  User Info Menu

  SI po asimilohemi me mire me thene,ne te gjitha kombet e kombesite.
  Popull i mallkuar kishim pas qene.
   

 3. #3
  >>ILoveKosovo<<

  User Info Menu

  ah po keta, spaten disa vite buke per veti (doli Gjermania ju ndihmoi finaciarisht pak).... kurse na shesin mend ndaj shqiptareve - vazhdimisht....


  Greqia ska per veti mjaftueshėm..... e po ka per neve....
  Kur i kulturuari hesht nga edukata,
  Injoranti mendon se e la pa fjalė.  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 4. #4
  Larguar...

  User Info Menu

  Mos mer se na i mori ne qafe greqaret. T'emen moj Greqi qe gjithmone ja u fut shqiptareve!

  Darius
  La vita č bella...

 5. #5
  Braveheart

  User Info Menu

  Perderisa jetojne andej, eshte i drejte lehtesimi... qe te ju japi mundesine e te trajtohen si njerez e jo si kafshe. Te jetosh ne nje shtet tjeter , te paguash taksa e c'do gje , nuk eshte e drejte qe ky fakt te jete pengese per ty e femijet e tu.


  Ps.. Nen shtetesia, nuk ka lidhje me origjinen ( dmth nuk ta humbet ate ) ... kshuqe eshte thjeshte nje dokument ku permbledh shume te drejta per ty si nen shtetas i vendit perkates ku jeton .
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 6. #6
  Moderatorė

  User Info Menu

  "Shqipetaret" e humbin identitetin ne vend te vete, e jo me kur emigrojne ne nje vend tjeter.
   

 7. #7
  Larguar

  User Info Menu

  Nese nacionalzmi nuk do na lej te qete, atehere ēdo veprim i Greqise na duket armiqesor. Ky eshte nje veprim per t'u lavderuar. Nuk ju bejne greke ligjet greke por zemrat tuaja nese doni te jeni greke apo shqiptare.
   

 8. #8
  Kohe & Stine

  User Info Menu

  Citim Origjinale Postuar nga ✧Ṃ!ṨҬ!Ḱ✧ Shfaq Poten
  Nese nacionalzmi nuk do na lej te qete, atehere ēdo veprim i Greqise na duket armiqesor. Ky eshte nje veprim per t'u lavderuar. Nuk ju bejne greke ligjet greke por zemrat tuaja nese doni te jeni greke apo shqiptare.
  Bashkohem me mendimin tuaj!
  Por realisht nder vite dhe dekada nuk kane demostruar asnje lloj miqesie ndaj komuniteti te emigrantve shqiptar.
  Dhe kete e flas ndac ne sjelljen e tyre legjislative qe ua kane bere jeten malore.
  Ndac me taksative qe per nje ripertritje letrash dy vjacare i taksojne akoma; 450 euro.
  Dhe imagjino pas 20 vjetve.
  Asnjehere po asnjehere as shteti jone nuk arriti te kete nje politik partneriteti me fqinjet tane.
  Nejse ndoshta e ardhmja ne vazhdim i takon nje syri me te qete me paqsore ne mardhenjet mes dy vendeve.
  Nje elment i fundit lexova qe te pakten vulat qe merren tek Ambasada Greke ne shqiperi sdo paguhen me 30 euro .
  Dicka eshte dhe kjo,se na kane rjepur kaq vite.

  E ndoshta absurditete si ligji i luftes ,bashke me pronat qe ju mbajne Camve deri ne Omonie tu kthehen nje dite.
   

 9. #9
  >>ILoveKosovo<<

  User Info Menu

  Citim Origjinale Postuar nga ZoteriaJuaj Shfaq Poten
  "Shqipetaret" e humbin identitetin ne vend te vete, e jo me kur emigrojne ne nje vend tjeter.

  shum e vertet kjo qė thua.... Nganjeher me ben t`i pyes: Pse jan kėshtu, aq tė fshirė?
  Kur i kulturuari hesht nga edukata,
  Injoranti mendon se e la pa fjalė.  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 10. #10
  oNcE...

  User Info Menu

  cte keqe ka nenshtetesia. po vendose me jetu me 1 shtet tjeter neshtetesia eshte nje MUST.
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 11. #11
  Gjumash

  User Info Menu

  Ela re file ti lene afti i alvani

  Po ta marrin dhe tja mbathin diku ne amerike apo australi se ndryshe i futi ne lufte me turkun greku keta nenshtetas te rinje grek
  "Kush je ne te vertet kur asnje nuk te shikon?"
  "Tu pensaci a migliorare il resto arriva da sč."

 12. #12
  Moderatorė

  User Info Menu

  Citim Origjinale Postuar nga ✧Ṃ!ṨҬ!Ḱ✧ Shfaq Poten
  Nese nacionalzmi nuk do na lej te qete, atehere ēdo veprim i Greqise na duket armiqesor. Ky eshte nje veprim per t'u lavderuar. Nuk ju bejne greke ligjet greke por zemrat tuaja nese doni te jeni greke apo shqiptare.
  Nuk ka asgje per te lavderuar ne kete mes. Greqise i shtohet popullsia dhe Shqiperise i ulet, dhe kjo popullsi ne mos brezin e pare, atehere te dyten nje dite mund ti perdor si ushtare kunder Shqiperise. Nejse, asgje e re ne kete mes, nuk do jete as herea e pare as e fundit qe i shtojme popullsine fqinjeve dhe qe te luftojme me bashkombasit tane. Nuk eshte vetem kjo ana pozitive, kur ne nje kohe vendet e pasura te botes u ulet lindshmeria ku ka me mire se ta rritesh popullsine tende me fqinjet e tu, se me sino-arabo-african?  Zemra tjetersohet, ashtu si ndryshohet shtetesia.
  Ndyshon zemra midis nje cifti qe mund te kete kaluar nje jete te tere bashke, ndryshon zemra midis nenes e birit
   

 13. #13
  Moderatorė

  User Info Menu

  Citim Origjinale Postuar nga Bukowski Shfaq Poten
  Ela re file ti lene afti i alvani

  Po ta marrin dhe tja mbathin diku ne amerike apo australi se ndryshe i futi ne lufte me turkun greku keta nenshtetas te rinje grek
  Rritet popullsia "Greke" ne Shqiperi, ulet ajo Shqiptare ne Greqi
  Citim Origjinale Postuar nga Soulmind Shfaq Poten
  cte keqe ka nenshtetesia. po vendose me jetu me 1 shtet tjeter neshtetesia eshte nje MUST.
  must per tu kerkuar
  por jo per tu dhene
  Heren e fundit u redaktua nga ZoteriaJuaj; 09-03-2018 ne 19:46.
   

 14. #14
  Moderatorė

  User Info Menu

  .......................
   

 15. #15
  Larguar

  User Info Menu

  Nacionalizem.......
   

 16. #16
  Moderatorė

  User Info Menu

  Citim Origjinale Postuar nga ✧Ṃ!ṨҬ!Ḱ✧ Shfaq Poten
  Nacionalizem.......
  Po pastaj?
   

 17. #17
  Anėtar i Respektuar

  User Info Menu

  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  Si bėhesh shtetas grek? Lehtėsohen procedurat. Pėrfitojnė emigrantėt shqiptarė
  Greqia nxjerr rregulla tė reja pėr dhėnien e nėnshtetėsisė, nė njė lėvizje qė sipas ministrit tė Brendshėm Panos Skurletis u jep mundėsinė mijėra emigrantėve qė ta marrin atė.


  “Duam me qėndrimin tonė tė dėrgojmė mesazhet e duhura nė tė gjithė botėn kundėr ksenofobisė dhe racizmit.Duam t’i japim shanse tė gjithėve, pavarėsisht origjinės sė tyre. Po pėrmirėsojmė kuadrin ligjor pėr dhėnien e shtetėsisė.Vendosėm dhėnien e mundėsisė pėr fėmijėt e lindur nė vend, por qė pėr arsye tė ndryshme nuk pėrfitonin, si u jepet mundėsia edhe shumė tė tjerėve tė marrin shtetėsinė”, tha ministri i Brendshėm grek.

  Sipas Skurletis ndryshimi prek dhe mėnyrėn e intervistimit tė kandidatit nė njė procedurė tė thjeshtuar pėr evidentimin e personave tė integruar nė shoqėrinė greke. Skurletis tha se po bėhen ndryshimet e duhura ligjore, pėr tė mundėsuar dhėnien e shtetėsisė pėr ata qė kanė mbi 12 vjet qėndrimi nė Greqi si edhe pėr grupmoshat mbi 65 vjeē, personat me aftėsi tė kufizuar etj. Si dhe pėr pjesėtare tė komunitetin rom tė lindur nė Greqi.

  Sipas ministrisė sė Punėve tė Brendshme greke nė Greqi jetojnė 850 mijė emigrantė. Sipas statistikave 174.394 nėnshtetesi janė dhėnė qė prej vitit 2011 deri me 2017. Nga kėto 93 % e pėrfituesve janė nga Shqipėria.  Top Channel

  ...ku shkuan 1 000 000 shqiptare me letra notioepiriote dhe 1 000 000 shqiptare me letra vorioepiriote ?! ?! ?!

  ...po ke te pyesesh thuaj!!!

  ...500 000 shqiptare largohen cdo vit nga Shqiperia, qe kur u hapen kufijt e deri me sot!!!

  -Vazhdoni se e keni mire...
   

 18. #18
  Braveheart

  User Info Menu

  Citim Origjinale Postuar nga ZoteriaJuaj Shfaq Poten
  Nuk ka asgje per te lavderuar ne kete mes. Greqise i shtohet popullsia dhe Shqiperise i ulet, dhe kjo popullsi ne mos brezin e pare, atehere te dyten nje dite mund ti perdor si ushtare kunder Shqiperise. Nejse, asgje e re ne kete mes, nuk do jete as herea e pare as e fundit qe i shtojme popullsine fqinjeve dhe qe te luftojme me bashkombasit tane. Nuk eshte vetem kjo ana pozitive, kur ne nje kohe vendet e pasura te botes u ulet lindshmeria ku ka me mire se ta rritesh popullsine tende me fqinjet e tu, se me sino-arabo-african?  Zemra tjetersohet, ashtu si ndryshohet shtetesia.
  Ndyshon zemra midis nje cifti qe mund te kete kaluar nje jete te tere bashke, ndryshon zemra midis nenes e birit
  Ke folur si ato qe nuk kane hapur ndonjehere syte, jashte Shqiperise... loool

  Closed mind . Fare mire mund ta perdoresh k'te rast, per dicka positive dhe jo negative... po k'to femije mund te zene poste te larta e kshu me k'te rast, do ti kene edhe krahet e ngrohta e te perfocojne nje fare lidhjeje mes dy shteteve per mire.... ti direkt tek lufta. lool

  E keqja e jone vjen nga ato brenda Shqiperise, jo nga ato jashte saj.
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 19. #19
  Administrator

  User Info Menu

  Po a eshte me mire per ata qe jetojne aty? Dmth sic ben bota mbare , duke kaluar nje periudhe (vite) , behesh nenshtetas...dhe perfiton te mirat , meqe taksat i paguan kokerr me kokerr

  Cte keqe ka?
   

 20. #20
  Moderatorė

  User Info Menu

  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Po a eshte me mire per ata qe jetojne aty? Dmth sic ben bota mbare , duke kaluar nje periudhe (vite) , behesh nenshtetas...dhe perfiton te mirat , meqe taksat i paguan kokerr me kokerr

  Cte keqe ka?
  Nuk ka te keqe per greqine, te keqe ka per Shqiperine
   

 21. #21
  Administrator

  User Info Menu

  Citim Origjinale Postuar nga ZoteriaJuaj Shfaq Poten
  Nuk ka te keqe per greqine, te keqe ka per Shqiperine
  Aq te keqe ka si ata te Italise, amerikes etj etj
  Ama per personat kane plot thjeshtesira.
  Kur Shqiperia te filloj te mendoj per ta, le te kthejne syte e ta per Shqiperine.
  Nuk ka vend per nacionalizem te semure, atdheun gjithekush e ka ne zemer....
   

 22. #22
  Moderatorė

  User Info Menu

  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Aq te keqe ka si ata te Italise, amerikes etj etj
  Ama per personat kane plot thjeshtesira.
  Kur Shqiperia te filloj te mendoj per ta, le te kthejne syte e ta per Shqiperine.
  Nuk ka vend per nacionalizem te semure, atdheun gjithekush e ka ne zemer....

  Ndryshimi midis vendeve qe permende ti dhe vendeve qe na rrethojne ne eshte se Italia, SHBA-ja, etj nuk kane pretendime territoriale ndaj nesh, nuk kane ligj lufte me ne dhe as nuk na duan te na shohin te shfarrosur. Pra me mire te shtosh popullsine e te tjereve qe jan pak me larg se atyre qe na rrethojne dhe pergjat historise jane perpjekur te na shkaterrojn. Kjo eshte e vertata, dhe ta thuash ashtu sic eshte nuk eshte nacionalizem i semur.


  Te thuash nje te vertet nuk eshte nacionalizem i semure. Nacionalizem i semure eshte ta kesh ne zemer Shqiperine, nacionalizm i semur eshte ta duash Shqiperine me zemer kur ke mungese veprash dashamirese ndaj Shqiperise dhe gjerezve qe te rrethojne. Kur them per vepra nuk po them vepra artistesh, por them per veprimet e nje Shqiptari te zakonshem ne jeten e perditshme. Ta kesh Shqiperine ne zemer por te hedhesh makinen e prishur ne nje kanal uji eshte nacionalizem i semur, ta kesh ne zemer shkon ne plazh dhe mbeturinat nuk i hedh atje ku duhen, krenohesh qe je shqiptar shkon ne nje vend tjeter dhe ben krime, krenohesh qe je shqiptar dhe perton te zbresesh nga kati i 10, i hedh plehrat nga kati i 10 nderkone ne shtepi ke varur nje flamur Shqiptar, ke bustin e skenderbeut, etj. Pa perfshire ndikimet kulturore, qoft jetese, qofte tjetersimi i gjuhes
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-01-2017, 00:57
 2. Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 14-01-2015, 10:46
 3. Pergjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-07-2013, 02:44
 4. Pergjigje: 10
  Postimi i Fundit: 27-02-2013, 15:20
 5. Emigrantėt, shtetas grekė
  Nga E3 ne forum Aktualiteti
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-06-2010, 01:01

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •