Shqiptar te Bashkuar
android
Faqja 2 nga 4 I parėI parė 1234 E FunditE Fundit
Duke shikuar rezultatet 31 ne 60 nga 113
 1. #1
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Abis
  Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  10,795
  Forca e Rrespektit
  3191

  Skandal nė shkollė. Dhunė fėmijėve me aftėsi tė veēanta

  Bashkangjitje 31242


  “Fiks Fare” solli skandalin e radhės nė arsim. Nė shkollėn speciale “Luigj Gurakuqi” nė kryeqytet mėsuesit keqtrajtojnė, ofendojnė dhe dėnojnė nxėnėsit me probleme tė shėndetit mendor.


  Nė kėtė institucion mėsojnė 125 nxėnės tė moshės 6-19 vjeē qė kanė probleme tė ndryshme tė shėndetit mendor, qė nga fėmijėt me prapambetje tė madhe mendore deri tek fėmijėt me autizėm.

  Kamerat e “Fiksit” sollėn gjuhėn e ashpėr tė mėsueseve, tė cilat u thonė fėmijėve "pabuksa" dhe "kokėderra". "Hajde kėtu more pabuks" i thotė mėsuesja njė fėmije duke e tėrhequr me forcė nga krahu qė ta ulte nė bankė. Ndėrsa njė tjetėr mėsuese i thotė fėmijės "Uli kėmbėt more kokėderr".

  Pėrveē gjuhės agresive, mėsuesit edhe qėllojnė fėmijėt qė nuk u binden. Njė mėsuese e godet fėmijėn me lodra disa herė qė tė qėndrojė nė bankė pa lėvizur. Po ashtu, mėsuesi i fiskulturės godet njė fėmijė qė shkon tek njė pemė nė cepin e oborrit tė shkollės. "Do tė mbyll brenda", kėrcėnon mėsuesi vajzėn pasi e godet. K edhe nga ato qė edhe pse klasa ėshtė plot me nxėnės, nuk e kanė problem qė nė sy tė tyre tė heqin getat pa u dridhur qerpiku.

  Nė klasat ku zhvillohet mėsimi, mėsuesit dėnojnė nxėnėsit nė njė kėnd qė ėshtė nė cep tė klasės. Ato thonė qė vendosim aty fėmijėt qė janė agresivė dhe shqetėsojnė fėmijėt e tjerė. Nė pamjet e transmetuara nga “Fiks Fare” shihet qartė momenti kur mėsuesja i bėrtet nxėnėsit qė ka urinuar pėr tė disatėn herė, qė tė qėndrojė i vetėm te kėndi, ashtu i lagur siē ėshtė. Por, pikėrisht pėr kėtė vend gazetarėt pyetėn psikologen e shkollės, e cila u shpreh se ėshtė njė kėnd ku fėmijėt kanė dėshirė tė qėndrojnė tė vetėm.

  "Nė kėtė kėnd qėndrojnė fėmijėt qė duan tė punojnė nė mėnyrė tė diferencuar, gjithmonė brenda dėshirės sė tyre. Askush nuk i detyron tė qėndrojnė aty", thotė psikologia.

  Drejtori i shkollės , Elmaz Lala tha pėr “Fiks Fare” se ka mungesa nė mėsues ndihmės. "Numri i fėmijėve kėtė vit ėshtė rritur nė kėtė shkollė, ēka ka ēuar nė uljen e mėsuesve ndihmės, pasi ėshtė e njėjta organikė si njė vit mė parė. Por, kjo nuk justifikon asnjė lloj dhune ndaj fėmijėve" thotė Lala.

  Ai tregon vėshtirėsitė qė kanė me fėmijėt me probleme tė rėnda tė shėndetit mendor, duke vėnė theksin tek mungesat nė personel.
  Top-Channel
  ____Nichts ist unmöglich____

  https://youtu.be/PEhjphZ6T9o  🐾

 2. #31
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Daisy
  Antarėsuar nė
  Feb 2017
  Postime
  1,199
  Forca e Rrespektit
  558
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Tani emrin ia veme si te duash por sigurisht qe nuk po kerkoj ti dal ne mbrojtje askujt...aq me teper sistemit.
  Nga ana tjeter nje mesuesi pedagogjie s'mund ti ngarkoj nje pergjegjesi te tille te mesoj nje femije autik apo me sindromen down.
  Jo per diskriminim por per ate femi duhen mesues te specializuar dhe jo klasa mxenesish me nga 40 veta.
  Keto jane fakte!
  Fakt eshte qe prinderit nuk i bejne balle dy apo tre femijve te tyre ...imagjino 40, imagjino edhe me anomali te tilla.
  Tani o flasim si eshte per te folur ose ja kepusim kodra pas bregut.


  Kush do ishte e duhura, mesues te specializuar, ore te vecanta, raporti nxenes femije ne numer te jete i balancuar.
  Mos harrojme se edhe autozmi ka disa nivele, ku shkohet deri te agresiviteti....cfare duhet te bej mesuesi?
  Monstra pastaj mos harro ka kudo, ketu e atje!
  Dhe kjo qenka nje excuse per te quajtur nje femije kokederr apo dhe per ta rrahur? Kete po thua ti?
  Jo moj Monik, meqe nuk e bejne dot te dalin te protestojne, tju kerkojne atyre qe i kane punesuar (me para, apo favore) ti nxjerrin nga kjo situate e mjer qe paskan Rene mesuesit...
  Tani na duhet te na vije keq per mesuesit qe kane stres qe punojne me femije "te tille"?

  Me fal por keq me vjen per femijet qe nuk I dalin per zot vetes dhe qe nuk mbrohen dot, nga keta qe i diskriminojne si te done....
  me vjen keq dhe per ata prind qe jetojne me vuajtje dhe pikellim dhe ndihen te pafuqishem per ti ndihmuar femijet e tyre!

  Une flas sic e ndiej dhe sic mendoj Monik nuk ja fus as kodrave as bregut, dhe ne asnje menyre nuk e justifikoj dot ate menyre sjellje te nje mesuesi.
  Te gjithe punojme dhe kemi presion ne pune, ndeshemi dhe me njerez qe nuk na pelqejne, dhe lodhemi dhe ndihemi ne presion here pas here por kjo nuk do te thote qe duhet ti trajtojme te tjeret like shit vetem pse ne jemi te lodhur apo pse kemi mundesi ta bejme nje gje te tille ...

  E sa per monstrat patjeter qe ka gjithandej, ama atje sa vine e shtohen... eshte scary!
   

 3. #32
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  3,061
  Forca e Rrespektit
  973
  Citim Origjinale Postuar nga Didi Shfaq Poten
  O Zotri, jam kurjoze, ca do te thote per ty “me aftesi kufizuara ose te vecanta “ ose nje invalid? Si i bie te jene keta.
  ashtu si thuhet ne fjalor ashtu do te thote edhe per mua. si i bien te jene keta tjeter?
   

 4. #33
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,846
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Daisy Shfaq Poten
  Dhe kjo qenka nje excuse per te quajtur nje femije kokederr apo dhe per ta rrahur? Kete po thua ti?
  Jo moj Monik, meqe nuk e bejne dot te dalin te protestojne, tju kerkojne atyre qe i kane punesuar (me para, apo favore) ti nxjerrin nga kjo situate e mjer qe paskan Rene mesuesit...
  Tani na duhet te na vije keq per mesuesit qe kane stres qe punojne me femije "te tille"?

  Me fal por keq me vjen per femijet qe nuk I dalin per zot vetes dhe qe nuk mbrohen dot, nga keta qe i diskriminojne si te done....
  me vjen keq dhe per ata prind qe jetojne me vuajtje dhe pikellim dhe ndihen te pafuqishem per ti ndihmuar femijet e tyre!

  Une flas sic e ndiej dhe sic mendoj Monik nuk ja fus as kodrave as bregut, dhe ne asnje menyre nuk e justifikoj dot ate menyre sjellje te nje mesuesi.
  Te gjithe punojme dhe kemi presion ne pune, ndeshemi dhe me njerez qe nuk na pelqejne, dhe lodhemi dhe ndihemi ne presion here pas here por kjo nuk do te thote qe duhet ti trajtojme te tjeret like shit vetem pse ne jemi te lodhur apo pse kemi mundesi ta bejme nje gje te tille ...

  E sa per monstrat patjeter qe ka gjithandej, ama atje sa vine e shtohen... eshte scary!
  Nuk di ku lexove justifikim nga une per kete target grup .
  Daisy thashe nuk duhen pergjithesuar te gjithe mesuesit...jo se keta skane faj!
  po flas per ate kategori mesuesish qe edhe pse duan ti vijne ne ndihme , nuk munden. Per ate kategori te cilet humanizmin e kane ende ne tiparet e tyre dhe te tille te garantoj ka plot!
  Ti shan e shfryn te gjithe ,thua se duhet te ndihen te tere fajtor pse nje koleg i tyre sillet ne kete forme!
  Faji eshte individual dhe jo kolektiv, si i tille pergjegjesite dhe fyerjet le ti marri ai/ajo qe i takojne (ne kete rast kjo ne video)

  Nderkohe qe per pjesen e sistemit sigurisht qe ankesat e mesuesve jane te drejta.

  Ti thua se edhe andej i integrojne femijet autike neper shkolla publike , edhe ketej ka filluar te praktikohet por mos harro se femijet jane femije !
  Bullizmi edhe ketej eshte rritur ndjeshem dhe si i tille preja e pare e ketyre abuzimeve jane pikerisht kjo kategori femijesh..
  Me keqardhje po e them , por sot femijet po rriten nga prinderit e tyre me teorite e xhungles....
  Faji eshte i gjithe shoqerise , jo nje kaste te caktuar. Ky eshte kendveshtrimi im i pare nga afer


  Dhe ne fund po te tregoj nje rast, nje mikesha ime ka djalin ne klase te 3 fillore. Ne klase kane nje djale autik , i cili sipas semundjes (nuk di nese mund ta quaj te tille) , eshte shume i dhunshem. Djali i vogel kish duruar shpesh goditjet apo ngacmimet e ketij femije , derisa nje dite per pak i kish nxjerre syrin. Djali i mikeshes sime kish kerkuar se emes ta hiqte nga klasa pasi nuk mund ta duronte. Po flasim per dy femije te moshave 9 vjecare.
  E ema shkoi dhe bisedoi me mesuesen e drejtoreshen, dhe ato me shume keqardhje ngriten duart dhe i thane eshte urdher i ministrise per te integruar kete kategori ne komunitet. Integrim ne kurriz te nje femije apo shume femijeve te tjere?
  Po prinderit e femijes autik cfare roli luajne ? A e cojne ata neper institucione te autorizuara per ndjekje te vazhdueshme?
  Apo jetojne me idene e mospranimit?

  Se u zgjata shume , por doja te te tregoja se monedha ka dy ane...humanizmi eshte njera, por ke edhe anen tjeter qe eshte nje sistem i tere ne funksion te individit!
   

 5. #34
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Kamerat e “Fiksit” sollėn gjuhėn e ashpėr tė mėsueseve, tė cilat u thonė fėmijėve "pabuksa" dhe "kokėderra".

  .

  Njehere i ka denuar perendia njehere njerzia.Tmerr.
   

 6. #35
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Skandali me fėmijėt me aftėsi tė kufizuara, nėna tmerrohet nga dhuna  E ėma e njėrit prej fėmijėve tregon tmerrin qė pėrjetuan kur panė sesi dhunoheshin nxėnėsit nė shkollėn ku mėsonte fėmija i tyre. “Familjarėt, pas asaj qė panė nė Fiks Fare, mė thonė tė mos e ēojmė mė fėmijėn nė shkollė”, shprehet ajo.

  Njė ditė pas trasmetimit tė skandalit tė dhunės qė ushtronin mėsuesit ndaj fėmijėve me aftėsi tė kufizuara nė shkollėn Speciale Luigj Gurakuqi, ka pasur reagime tė shumta nga mediat, prindėrit dhe Ministria e Arsimit.

  Prindi i njėrit prej fėmijėve tė kėsaj shkolle ju drejtua Fiksit pėr ta falėnderuar pėr gjithė tė vėrtetėn qė nxori nė pah. Ajo tregoi se e kishte vėnė re shenja agresiviteti tek mėsuesit, por nuk besonte qė gjėrat tė arrinin deri nė dhunė fizike. " U tmerruam nga pamjet qė pamė mbrėmė nė emisionin Fiks Fare, ishin tė tmerrshme!
  Fėmijėt e mi vetėm qanin kur shikonin se ēfarė bėhej aty" tregon zonja me lot nė sy.

  Ajo thotė se e ka ngritur zėrin pėr mėsues ndihmės, por asgjė nuk ėshtė bėrė, kėtė gjė ja ka thėnė drejtorit dhe nėndrejtoreshės. "Disa herė i kam thėnė drejtorit pėr mėsues ndihmės, por asgjė nuk ėshtė bėrė. Familjarėt e mi pas asaj qė panė mbrėmė mė thonė tė mos e dėrgojmė mė djalin aty", shprehet e shqetėsuar e ėma e 10 vjeēarit.

  Kėrkesa e vetme e saj ėshtė qė kėta fėmijė tė trajtohen me dashuri nga mėsuesit "Kėta fėmijė janė bekimi mė i madh pėr ne, janė dhurata mė e bukur qė na ka bėrė Zoti. Falėnderojmė me shpirt emisionin Fiks Fare qė po bėn diēka pėr ne" mbyll shqetėsimin prindi.

  Pas pamjeve tė transmetuara nė Fiks Fare, Ministria e Arsimit ngriti njė grup inspektimi pranė kėtij institucioni dhe pezulloi mėsuesit qė shfaqeshin duke ushtruar dhunė nė shkollė.

  / Top Channel
   

 7. #36
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Daisy
  Antarėsuar nė
  Feb 2017
  Postime
  1,199
  Forca e Rrespektit
  558
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Nuk di ku lexove justifikim nga une per kete target grup .
  Daisy thashe nuk duhen pergjithesuar te gjithe mesuesit...jo se keta skane faj!
  po flas per ate kategori mesuesish qe edhe pse duan ti vijne ne ndihme , nuk munden. Per ate kategori te cilet humanizmin e kane ende ne tiparet e tyre dhe te tille te garantoj ka plot!
  Ti shan e shfryn te gjithe ,thua se duhet te ndihen te tere fajtor pse nje koleg i tyre sillet ne kete forme!
  Faji eshte individual dhe jo kolektiv, si i tille pergjegjesite dhe fyerjet le ti marri ai/ajo qe i takojne (ne kete rast kjo ne video)

  Nderkohe qe per pjesen e sistemit sigurisht qe ankesat e mesuesve jane te drejta.

  Ti thua se edhe andej i integrojne femijet autike neper shkolla publike , edhe ketej ka filluar te praktikohet por mos harro se femijet jane femije !
  Bullizmi edhe ketej eshte rritur ndjeshem dhe si i tille preja e pare e ketyre abuzimeve jane pikerisht kjo kategori femijesh..
  Me keqardhje po e them , por sot femijet po rriten nga prinderit e tyre me teorite e xhungles....
  Faji eshte i gjithe shoqerise , jo nje kaste te caktuar. Ky eshte kendveshtrimi im i pare nga afer


  Dhe ne fund po te tregoj nje rast, nje mikesha ime ka djalin ne klase te 3 fillore. Ne klase kane nje djale autik , i cili sipas semundjes (nuk di nese mund ta quaj te tille) , eshte shume i dhunshem. Djali i vogel kish duruar shpesh goditjet apo ngacmimet e ketij femije , derisa nje dite per pak i kish nxjerre syrin. Djali i mikeshes sime kish kerkuar se emes ta hiqte nga klasa pasi nuk mund ta duronte. Po flasim per dy femije te moshave 9 vjecare.
  E ema shkoi dhe bisedoi me mesuesen e drejtoreshen, dhe ato me shume keqardhje ngriten duart dhe i thane eshte urdher i ministrise per te integruar kete kategori ne komunitet. Integrim ne kurriz te nje femije apo shume femijeve te tjere?
  Po prinderit e femijes autik cfare roli luajne ? A e cojne ata neper institucione te autorizuara per ndjekje te vazhdueshme?
  Apo jetojne me idene e mospranimit?

  Se u zgjata shume , por doja te te tregoja se monedha ka dy ane...humanizmi eshte njera, por ke edhe anen tjeter qe eshte nje sistem i tere ne funksion te individit!
  Monik nese I marim gjerat ne detaj, nuk do mbarojme kurre se shkruari...
  Qe keta femije duhet te integrohen dhe te ndihen njelloj si cdo femije duhet! Qe shteti duhet tju ofroje ndihmen extra ketyre femijeve nuk do mend as kjo...
  Qe ne cdo klase ku ka femije "te tille" duhet te jete nje assistente per mesuesen dhe kjo dihet.

  Tani a jane te gjitha mesueset e tilla? Nuk kam deshire deep down ta besoj, qe aty behet fjale per me shum se nje mesues dhe kjo shifet qarte.
  Qe aty eshte vetem nje shkolle qe u filmua dhe kjo eshte e qarte.
  Qe ka shkolla plot te tjera qe kane femije me aftesi te kufizuar dhe kete e dime, a ndodh kjo lloj dhune dhe ne Shkolla te tjera? Kam pershtypje qe ndodh! Gjithsesi duhet te presim fixin te na bej te ditur.

  Qe ka femije te dhunshem me apo pa aftesi te kufizuar eshte fakt, qe prinderit shpesh detyrohen ti mesojne si ne "xhungel" per arsye te vetembrohen kam degjuar plot raste. Madje dhe justifikojne kete lloj "edukimi" me "sic eshte vendi behet kuvendi"
  Nese femija jot ndihet i pa mbrojtur ne shkolle aty ku ti si prind e ke derguar te mesoje, une jam e sigurte qe pas shum perpjekjesh do mundohesh dhe ti ta mesosh si ne xhungel.

  Po te sjell nje shembull apo nje pjese te nje libri qe kam lexuar.
  Nuk e di nese e ke lexuar librin e Edmond Tupes per djalin e tij autik!
  E kam lexuar ne udhtim nga Albania der ketu, vertet me merziti si liber, por perpjekja e atij prindi te bente te pamunduren per te birin ne nje shoqeri me paragjykime dhe ne nje vend ku ne ate kohe qe kishin mare diagnosen nuk ishte shum i perhapur autizmi por dhe institutione per keta femije nuk kishte ....
  Anyway qe te dal aty ku desha: ne nje pjese te librit nder te tjera thoshte... nje dite kur morem djalin nga kopeshti une me bashkeshorten time vume re qe djalit i kishin Rene floket ne disa vende. Gruaja u merzit shum thoshte, vajtem tek dermatologu (me duket)
  Ky i fundit pasi pa djalin tha qe djalit i Jane shkulur floket, nuk i kane rene si pasoje e asnje problemi shendetsor.
  Nejse me vone mesoj qe talleshin ne kopesht me te dhe e terhiqnin nga floket (femijet e tjere thoshte ne liber)
  Dhe pasi e benin kete veprim qeshnin dhe ky djali qeshte bashke me ta....
  Gjithsesi libri vazhdon dhe tregon se sa agresiv eshte bere djali me Kalimin e viteve dhe qe nuk do te dale nga shtepie fare etj etj

  Tani une mendoj qe ne kopesht je ter kohen e monitoruar nga edukatoret, si ndodh dicka e tille? Se di faji perseri jetim...

  Perfundimisht une mendoj qe dhuna mesohet nuk Lind me ne.
   

 8. #37
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,846
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Daisy Shfaq Poten
  Monik nese I marim gjerat ne detaj, nuk do mbarojme kurre se shkruari...
  Qe keta femije duhet te integrohen dhe te ndihen njelloj si cdo femije duhet! Qe shteti duhet tju ofroje ndihmen extra ketyre femijeve nuk do mend as kjo...
  Qe ne cdo klase ku ka femije "te tille" duhet te jete nje assistente per mesuesen dhe kjo dihet.

  Tani a jane te gjitha mesueset e tilla? Nuk kam deshire deep down ta besoj, qe aty behet fjale per me shum se nje mesues dhe kjo shifet qarte.
  Qe aty eshte vetem nje shkolle qe u filmua dhe kjo eshte e qarte.
  Qe ka shkolla plot te tjera qe kane femije me aftesi te kufizuar dhe kete e dime, a ndodh kjo lloj dhune dhe ne Shkolla te tjera? Kam pershtypje qe ndodh! Gjithsesi duhet te presim fixin te na bej te ditur.

  Qe ka femije te dhunshem me apo pa aftesi te kufizuar eshte fakt, qe prinderit shpesh detyrohen ti mesojne si ne "xhungel" per arsye te vetembrohen kam degjuar plot raste. Madje dhe justifikojne kete lloj "edukimi" me "sic eshte vendi behet kuvendi"
  Nese femija jot ndihet i pa mbrojtur ne shkolle aty ku ti si prind e ke derguar te mesoje, une jam e sigurte qe pas shum perpjekjesh do mundohesh dhe ti ta mesosh si ne xhungel.

  Po te sjell nje shembull apo nje pjese te nje libri qe kam lexuar.
  Nuk e di nese e ke lexuar librin e Edmond Tupes per djalin e tij autik!
  E kam lexuar ne udhtim nga Albania der ketu, vertet me merziti si liber, por perpjekja e atij prindi te bente te pamunduren per te birin ne nje shoqeri me paragjykime dhe ne nje vend ku ne ate kohe qe kishin mare diagnosen nuk ishte shum i perhapur autizmi por dhe institutione per keta femije nuk kishte ....
  Anyway qe te dal aty ku desha: ne nje pjese te librit nder te tjera thoshte... nje dite kur morem djalin nga kopeshti une me bashkeshorten time vume re qe djalit i kishin Rene floket ne disa vende. Gruaja u merzit shum thoshte, vajtem tek dermatologu (me duket)
  Ky i fundit pasi pa djalin tha qe djalit i Jane shkulur floket, nuk i kane rene si pasoje e asnje problemi shendetsor.
  Nejse me vone mesoj qe talleshin ne kopesht me te dhe e terhiqnin nga floket (femijet e tjere thoshte ne liber)
  Dhe pasi e benin kete veprim qeshnin dhe ky djali qeshte bashke me ta....
  Gjithsesi libri vazhdon dhe tregon se sa agresiv eshte bere djali me Kalimin e viteve dhe qe nuk do te dale nga shtepie fare etj etj

  Tani une mendoj qe ne kopesht je ter kohen e monitoruar nga edukatoret, si ndodh dicka e tille? Se di faji perseri jetim...

  Perfundimisht une mendoj qe dhuna mesohet nuk Lind me ne.
  Po e nis nga fundi qe ti dal ne krye.
  Padiskutim qe dhuna nuk lind me njeriun dhe ky eshte fakt, po aq edhe shume vese apo virtyte te keqija.
  Jam dakort kur thua se keta femije (autik, down apo me zhvillim te vonshem) , duhet te integrohen ne shoqeri.
  Shkolla eshte vend edukimi dhe informimi , dhe ne kete rast kemi deshtuar! Sepse perballe femijeve "normal" ata ndihen inferior ose akoma me keq behen pjese e ngacmimeve sic edhe ti permende mbi librin e Edmond Tupes.
  Atehere qene e tille ku eshte perfitimi per keta femije?
  Dhunohen nga moshataret e tyre, dhunohen nga mesuesit jo profesionist per kete lloj kategorie, dhunohen nga shoqeria (pasi dhuna nuk eshte vetem fizike dihet kjo) , benefitet apo te mirat e ketij procesi ku jane?
  Tjetra femijet e mi nuk do i edukoja asnjehere me ligjin e xhungles pavaresisht kushteve apo rrethanave ku ata do ndodheshin!
  Le te themi se une ne parim jam me tjetrin "godite" me fjale ..sepse pushtetin e fjales nuk e ka asnje dore apo grusht!

  Tani ne pjesen e dhunes nga adultet ne kete rast nga mesuesit . Sigurisht eshte e denueshme , sigurisht qe ndodh ne shume institucione , po aq sa ndodh edhe me femijet normal. Ska fjale per kete ! Dhe dhuna denohet....kemi raste te bera publike dhe te denuara ligjerisht!

  Por kam nje pyetje padashur ta paralelizoj me rastin ne fjale....Po prinderit a i dhunojne keta femije?
   

 9. #38
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  3,061
  Forca e Rrespektit
  973
  Si nuk lind dhuna me njeriun?

  Cfare faktesh monique? A nuk keni pare foshnje te godasi nje foshnje tjeter?
   

 10. #39
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,846
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga ZoteriaJuaj Shfaq Poten
  Si nuk lind dhuna me njeriun?

  Cfare faktesh monique? A nuk keni pare foshnje te godasi nje foshnje tjeter?
  Po ja kshu e mendoj se dhuna per te cilen ti flet eshte instikt ne ate moshe....instikt mbrojtje apo reagimi....
  Ti e sheh dhune?
   

 11. #40
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  3,061
  Forca e Rrespektit
  973
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Po ja kshu e mendoj se dhuna per te cilen ti flet eshte instikt ne ate moshe....instikt mbrojtje apo reagimi....
  Ti e sheh dhune?
  dhune eshte per ate qe goditet


  Po si na lind dhuna kur nuk lind nga njeriu?
   

 12. #41
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,846
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga ZoteriaJuaj Shfaq Poten
  dhune eshte per ate qe goditet


  Po si na lind dhuna kur nuk lind nga njeriu?
  Sipas teje nje njeri qe nuk ushtron dhune , nuk la lindur kurre? Ca thua aman?
   

 13. #42
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  3,061
  Forca e Rrespektit
  973
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Sipas teje nje njeri qe nuk ushtron dhune , nuk la lindur kurre? Ca thua aman?
  "dhuna nuk lind me njeriun dhe ky eshte fakt"
  "sipas teje nje njeri qe nuk ushtron dhune, nuk ka lindur kurre?"
  "afte te vecanta"


  Cfare them une apo cfare thua ti?

  kur dhuna nuk lind me njeriun, atehere perse kaq dhune ne bote? apo vijne mushkonjat, i pickonje njerezit dhe u ngjisin dhunen?
   

 14. #43
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,846
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga ZoteriaJuaj Shfaq Poten
  "dhuna nuk lind me njeriun dhe ky eshte fakt"
  "sipas teje nje njeri qe nuk ushtron dhune, nuk ka lindur kurre?"
  "afte te vecanta"


  Cfare them une apo cfare thua ti?

  kur dhuna nuk lind me njeriun, atehere perse kaq dhune ne bote? apo vijne mushkonjat, i pickonje njerezit dhe u ngjisin dhunen?
  Se di edhe mundet.....

  Pse ka dhune? Dhuna asimilohet me vone nga shume faktor te jashtem e te brendshem. Do ta thoja me shume dashamiresi si e gjykoj une dhunen , por
  cfaredo qe te them une ti e paske ndare mendjen te nenvizosh cdo fjale si no sens.

  Kshuqe po vazhdoj e une avazin .....si te thuash ti zoteri do e quajme!
   

 15. #44
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  3,061
  Forca e Rrespektit
  973
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Se di edhe mundet.....

  Pse ka dhune? Dhuna asimilohet me vone nga shume faktor te jashtem e te brendshem. Do ta thoja me shume dashamiresi si e gjykoj une dhunen , por
  cfaredo qe te them une ti e paske ndare mendjen te nenvizosh cdo fjale si no sens.

  Kshuqe po vazhdoj e une avazin .....si te thuash ti zoteri do e quajme!
  shko ne nje maternitet dhe merr 5 femij, coji ne malet shqiptare dhe rriti atje, dhe do ta shohesh do kete dhune apo jo

  dhuna eshte pjese e jetes
   

 16. #45
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,846
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga ZoteriaJuaj Shfaq Poten
  shko ne nje maternitet dhe merr 5 femij, coji ne malet shqiptare dhe rriti atje, dhe do ta shohesh do kete dhune apo jo

  dhuna eshte pjese e jetes
  Qe do te thote dhuna vjen si pasoje e terrenit ku edukohet, rritet, dhe zhvillohet!
  Ndikojne prinderit, vendodhja, shoqeria.....ska te thote lindja.
  Njerii lind pa vese e pa virtyte, keto jane atribute qe merren e femija i asimilon me rritje.
   

 17. #46
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Daisy
  Antarėsuar nė
  Feb 2017
  Postime
  1,199
  Forca e Rrespektit
  558
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Po e nis nga fundi qe ti dal ne krye.
  Padiskutim qe dhuna nuk lind me njeriun dhe ky eshte fakt, po aq edhe shume vese apo virtyte te keqija.
  Jam dakort kur thua se keta femije (autik, down apo me zhvillim te vonshem) , duhet te integrohen ne shoqeri.
  Shkolla eshte vend edukimi dhe informimi , dhe ne kete rast kemi deshtuar! Sepse perballe femijeve "normal" ata ndihen inferior ose akoma me keq behen pjese e ngacmimeve sic edhe ti permende mbi librin e Edmond Tupes.
  Atehere qene e tille ku eshte perfitimi per keta femije?
  Dhunohen nga moshataret e tyre, dhunohen nga mesuesit jo profesionist per kete lloj kategorie, dhunohen nga shoqeria (pasi dhuna nuk eshte vetem fizike dihet kjo) , benefitet apo te mirat e ketij procesi ku jane?
  Tjetra femijet e mi nuk do i edukoja asnjehere me ligjin e xhungles pavaresisht kushteve apo rrethanave ku ata do ndodheshin!
  Le te themi se une ne parim jam me tjetrin "godite" me fjale ..sepse pushtetin e fjales nuk e ka asnje dore apo grusht!

  Tani ne pjesen e dhunes nga adultet ne kete rast nga mesuesit . Sigurisht eshte e denueshme , sigurisht qe ndodh ne shume institucione , po aq sa ndodh edhe me femijet normal. Ska fjale per kete ! Dhe dhuna denohet....kemi raste te bera publike dhe te denuara ligjerisht!

  Por kam nje pyetje padashur ta paralelizoj me rastin ne fjale....Po prinderit a i dhunojne keta femije?
  Fatkeqesisht kam degjuar por dhe lexuar qe ndodh!
  Nje rast andej diku ne zonat rurale ne Albania ka qene ku babai č lidhte vajzen e tij Tamam si qenin, dhe thoshte e bej sepse eshte agresive...
  Vajza ishte me aftesi te kufizuara ( not sure what exactly)
   

 18. #47
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  3,061
  Forca e Rrespektit
  973
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Qe do te thote dhuna vjen si pasoje e terrenit ku edukohet, rritet, dhe zhvillohet!
  Ndikojne prinderit, vendodhja, shoqeria.....ska te thote lindja.
  Njerii lind pa vese e pa virtyte, keto jane atribute qe merren e femija i asimilon me rritje.
  Po normal, njeriu nuk lind filozof por behet me kohen, perndryshe do kishim femij filozofe
  Kurse veset shfaqen qe ne fillim dhe nje njeri gjate jetes se tij shfaq vese te ndryshme

  Dhuna vjen si pasoj e natyres se njeriut e si rrjedhoje ska kush ti shmanget. Edhe sikur te kryenin nje eksperiment dhe te lenin femijet te rriteshin vete apo ne perkujdesjen e njerezve me te mire ne bote. Mund te nenshtrosh por jo ta zdukesh ate. Ke dhuna te ndryshme, ke dhe dhune ne mendje qe mendojme te bejme dicka te keqe por se bejme.  Nga ferra lind trendafili dhe nga trendafili lind ferra.
   

 19. #48
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,846
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga ZoteriaJuaj Shfaq Poten
  Po normal, njeriu nuk lind filozof por behet me kohen, perndryshe do kishim femij filozofe
  Kurse veset shfaqen qe ne fillim dhe nje njeri gjate jetes se tij shfaq vese te ndryshme

  Dhuna vjen si pasoj e natyres se njeriut e si rrjedhoje ska kush ti shmanget. Edhe sikur te kryenin nje eksperiment dhe te lenin femijet te rriteshin vete apo ne perkujdesjen e njerezve me te mire ne bote. Mund te nenshtrosh por jo ta zdukesh ate. Ke dhuna te ndryshme, ke dhe dhune ne mendje qe mendojme te bejme dicka te keqe por se bejme.  Nga ferra lind trendafili dhe nga trendafili lind ferra.
  Kemi nje shprehje ne shqip Zoteri...jo ush po gomar

  shume faleminderit qe ke plotesuar ne vijim mendimin tim, por ji me koherent me tendin.
  Padashur te nenvizoj si the , dhe cfare the , dalim ne konkluzionin se dhuna nuk lind me njeriun , por rritet me te!

  Kalofsh bukur !
   

 20. #49
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  16,282
  Forca e Rrespektit
  2154
  Dhuna ne Shqiperi eshte nje fenomen ne mase dhe mese normale ne shoqerine Shqiptare ,brenda kufinjve .... c'do gje ne k'te vend eshte pothuajse e banalizuar .... duke perfshire edhe k'te programin Stop ,qe po tu vesh me kamera te fshehta jam e sigurte qe del po i njenti llum . ( mbaj mend vjet qe jam munduar qe te kontaktoj me to , per nje rast qe doli ne tv e nuk ju be vone njeriu qe te interesohet per dicka qe po kerkonin vete ndihme.... pra thjeshte show per interesat e tyre )


  Kjo nuk do te thote qe jam dakort me dhunen ... por qe nuk perputhen gjerat njera me tjetren.
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 21. #50
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  16,282
  Forca e Rrespektit
  2154
  Citim Origjinale Postuar nga Hard Styler Shfaq Poten
  Me pelqen kjo forma e re e identifikimit "me aftesi te vecanta". Ajo me pare me aftesi te kufizuara ishte shume ambigue.
  Me ngjan pa lidhje ky emer me aftesi te vecanta , k'to prb i kemi te tere ne pa perjashtim loool... por me aftesi te kufizuara eshte fjala e duhur, pasi te ve ne dijeni/alarmon direkt ... gjithashtu llogjikisht kshu i bien ( Aftesi te kufizuara) definititoje me mendjen tende e lidhe me ( Aftesi te vecanta) nuk kane pike lidhjeje njera me tjetren .

  Nejse Shqiperi hesapi ... bejne qe te hudhin nje hap para e vene 100 pas .
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 22. #51
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  16,282
  Forca e Rrespektit
  2154
  Citim Origjinale Postuar nga Drejtori Shfaq Poten
  Ketu ku kam une I quajne me nje term shume te kendshem dhe drejt me thene duhet perdorur edhe ne Shqiperi. Ketu jane special kids. Pavarsisht problemeve qe kane ata jane speciale per veten e tyre shoqerine dhe familjen.

  T’ emen e semes prap serioz une...

  Ncuk nuk me shkon
  E kur kalojne ne adults... qysh i quajne k'to special kids ?

  Aftesi te kufizuara per mendimin tim , pershtatet me situaten nuk shikoj gje ofenduese k'tu perderisa thats how it is .

  Ps... tek ne i quajne ( ppl with special needs )
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 23. #52
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5555
  Dhune???

  Joo,ne Shqiperi nuk ekziston as si fjale,me kot mundoheni ta njollosni ate!
   

 24. #53
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,268
  Forca e Rrespektit
  11349
  Pse disa sjane te afte te dine te ndajne ironine nga budalleku?
  Dmth disa qe mundohen ta perdorin...

  Cuditshem.
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 25. #54
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,846
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Zana1 Shfaq Poten
  E kur kalojne ne adults... qysh i quajne k'to special kids ?

  Aftesi te kufizuara per mendimin tim , pershtatet me situaten nuk shikoj gje ofenduese k'tu perderisa thats how it is .

  Ps... tek ne i quajne ( ppl with special needs )
  Dmth njerez me nevoja te vecanta.....ne na gjirokastra kemi nje shprehje " bath bath po nje koqe"!
  Apo special ne shqip i thone speciale?
   

 26. #55
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  3,061
  Forca e Rrespektit
  973
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Kemi nje shprehje ne shqip Zoteri...jo ush po gomar

  shume faleminderit qe ke plotesuar ne vijim mendimin tim, por ji me koherent me tendin.
  Padashur te nenvizoj si the , dhe cfare the , dalim ne konkluzionin se dhuna nuk lind me njeriun , por rritet me te!

  Kalofsh bukur !
  Ska rendesi nese lind ate dite apo dite me vone, dhuna eshte pjese e jetes. Vetem po ishe perime nga mendja ndoshta atehere ke mungese dhune (
   

 27. #56
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,846
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga ZoteriaJuaj Shfaq Poten
  Ska rendesi nese lind ate dite apo dite me vone, dhuna eshte pjese e jetes. Vetem po ishe perime nga mendja ndoshta atehere ke mungese dhune (
  Tashi spo kuptoj ku do te dalesh me kete persiatjen tende...po perimet i ha te ziera.
  Kush mohoi dhunen ? Boll u hodhe dege me dege per te mbrojtur idene tende , te mbrojtur e ke pa merak fare
   

 28. #57
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  3,061
  Forca e Rrespektit
  973
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Tashi spo kuptoj ku do te dalesh me kete persiatjen tende...po perimet i ha te ziera.
  Kush mohoi dhunen ? Boll u hodhe dege me dege per te mbrojtur idene tende , te mbrojtur e ke pa merak fare
  Nuk po hidhem dege me dege
  Cfare kam shkruajtur po shkruaj
   

 29. #58
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,846
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Ok.....koherenca per djall te shkoj

  Klb
   

 30. #59
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  16,282
  Forca e Rrespektit
  2154
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Dmth njerez me nevoja te vecanta.....ne na gjirokastra kemi nje shprehje " bath bath po nje koqe"!
  Apo special ne shqip i thone speciale?
  Te lutem na e defino pak fjalen ...special ne Shqip ?

  Se ne anglisht ka nen kuptime te ndryshme ... ( Pshm ... ppl with special needs , nuk ka te njentin kuptim me sic e perkthen ti fjalen special nga anglishtja ne Shqip ) loool
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 31. #60
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,846
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Zana1 Shfaq Poten
  Te lutem na e defino pak fjalen ...special ne Shqip ?

  Se ne anglisht ka nen kuptime te ndryshme ... ( Pshm ... ppl with special needs , nuk ka te njentin kuptim me sic e perkthen ti fjalen special nga anglishtja ne Shqip ) loool
  Po aq e fjala "te vecanta" ka shume kuptime.
  Si ne rastin konkret ,perdoret per vecantine e kushteve qe ndodhet personi, ndryshe nga te tjeret!
  Fjala "kufizuar " per vete ata qe perfshiheshin ne kete kategori i bente te ndiheshin te diskriminuar.
  Psh nje tetraplegjik i cili eshte ne karrige me rrota , nuk mund ta besh njesh me nje te semiue psikik.
  Ka kufizimi per mendjen tone pot jo per ta....kur kesaj kategorie i drejtoheshe ne kete forme ndihej keq!
  Prandaj u pa e nevojshme ndryshimi i emertimit.
  Gjithsesi nga nje ane themi ska rendesi si i emerojme , nga ana tjeter kapemi pikerisht tek emri.
  Pune shqiposh thuaj.....si gjindet karari kurre!

  Ps: special ne anglisht per kete rast ka pikerisht kuptimin qe them une....te vecante/ ndryshe nga te tjeret.
  Kuptimet e tjera jane jashte ketij kontesti qe po flasim....
   

Faqja 2 nga 4 I parėI parė 1234 E FunditE Fundit

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •