Portali - FV.AL

Rreziqet nga konsumimi i frutave të pjekur në mënyrë artificiale- Bujqësia Moderne
 • 32
 • 0
Rreziqet nga konsumimi i frutave të pjekur në mënyrë artificiale- Bujqësia Moderne

Rreziqet e pjekjes artificiale të frutave dhe perimeve

Shumë herë fermerët vjelin pemët dhe perimet përpara se të piqen dhe tregtarët i pjekin ato artificialisht në destinacion duke përdorur disa kimikate...
10 gjërat që meshkujt pëlqejnë te femrat, por nuk ua thonë
 • 87
 • 13
10 gjërat që meshkujt pëlqejnë te femrat, por nuk ua thonë
Ndonëse meshkujt nuk mund të jenë gjithnjë romantikë, ata kanë disa gjëra të cilat i bëjnë, por që femrat nuk kanë dijeni. Për shkak se meshkujt duan të duket gjithnjë si gjinia e fortë dhe që nuk u bëjnë përshtypje shumë gjëra, ata...
Këto janë zakonet e njerëzve që nuk merakosen asnjëherë
 • 37
 • 0
Këto janë zakonet e njerëzve që nuk merakosen asnjëherë

Amanda L. Chan

Fatkeqësisht, meraku është pjesë e pashmangshme e jetës. Gjëra të këqia janë të prirura të ndodhin, dhe reagimi i natyrshëm njerëzor është mendimi për pasojat negative që mund të vijnë. Megjithatë, meraku rrallëherë është...
Mirë se erdhe 1984. Provoni ta imagjinoni veten pa Internet!
 • 27
 • 1
Mirë se erdhe 1984. Provoni ta imagjinoni veten pa Internet!
1984 vazhdon të jetë një datë që shkakton frikë. Shkaktonte frikë edhe kur projektonte në të ardhmen, botën që imagjinonte George Orwelli. Ngjall frikë nëse përpiqemi të imagjinojmë sikur gjendemi sërish në atë situatë që, atë vit na...
Arsyeja pse psikopatët janë më të suksesshëm?
 • 42
 • 0
Arsyeja pse psikopatët janë më të suksesshëm?
Autori i bestseller-ave Andy McNab dhe profesori i psikologjisë në Oksford, Kevin Dutton, zbulojnë se si po të veprosh si psikopat mund të të ndihmojë në punë, jetë dhe dashuri


Të sillesh si psikopat mund të të ndihmojë në karrierë dhe në dashuri...

Mesova …..

 • 219
 • 17
ÇFARË MËSOVA?

Mësova- se nuk mund ta bësh dikë të të dojë. Gjithçka që mund të bësh është të jesh dikush që mund të duhet. Pjesa tjetër është në dorë të tyre.

Mësova- se sa do të përkujdesem për dikë, disa thjesht nuk duan t’ia dinë që të ta kthejnë përkujdesjen.

Mësova- se duhen vite për të...

Paulina

 • 365
 • 99
Persh te gjithve!po ju prezantohem.origjina ime esht na mallakastra,jetoj n Greece, mosha 19 vjece,hyra ktu sepse m plqyen temat qe diskutonit .Uroj te jeni mir !

Drita ime gëzuar ditëlindjen

 • 182
 • 31
@NGU o drit gëzuar ditëlindjen,dhe veç shëndet dhe bekime të dhënt zoti gjatë rrugëtimit të jetës
Uroj që rruga jote të të çoj në ato destinacionet e fshehura në sirtarin e dëshirave .Të kam shumë shumë xhan motërzi 🥰🥰 me fat që të kam njohur këtu 🥰🥰


Happy birthday to u
Happy birthday to u...

Mesime jete nga Rumi

 • 120
 • 4
E pyetën Rumiun:
- Çfarë është helmi?
- Gjithçka, përtej asaj që na nevojitet, është helm. Mund të jetë pushtet, rehati, ushqim, ego, ambicie, frikë, zemërim... çfarëdo.
- Ç’ është frika?
- Mospranimi i dyshimit.
Nëse pranojmë pasigurinë, kthehet në guxim.
- Ç’ është zilia?
- Mospranimi i...

Nuk është mish, është jetë .

 • 97
 • 3
“Nuk është mermer, është mish”.
Kjo është gjëja e parë që mendojmë kur admirojmë "Përdhunimin e Proserpinës", skulpturën e mrekullueshme të krijuar nga një shumë i ri: Gian Lorenzo Bernini midis 1621 dhe 1622.
Ai ishte vetëm njëzet e tre vjeç. Sipas mitit, Proserpina ishte e bija e Ceres...

Njih nje Shqipetar/e qe frymezon!

 • 263
 • 12
Mendova te sillnim ketu personazhe te cilet ja vlen t'i shohesh per shembuj, personazhe te cilet te japin force, japin nje mesazh, kapercejne veshtiresite e jetes dhe nuk qajne por kercejne me to.

Kjo teme lindi ne momentin kur po i beja scroll stories ne FB pak me pare e me doli 1 story e...

Kthen 6 mijë euro! 16-vjeçari nga Shkodra i jep turistit italian portofolin që e kishte humbur

 • 170
 • 12
Kthen 6 mijë euro! 16-vjeçari nga Shkodra i jep turistit italian portofolin që e kishte humbur

Efektivët e policisë së Shkodrës janë shtangur, kur në dyert e komisariatit u shfaq një i ri që kërkonte të dorëzonte para. 16-vjeçari, Erind Shkambaj, mëngjesin e së dielës ishte nisur si çdo...
EVROPA, si e mori emrin kontinenti ynë?
 • 135
 • 1
EVROPA, si e mori emrin kontinenti ynë?

Ashtu si me shumë gjëra në mitologjinë greke, historia e emrit që bart kontinenti ynë nisi me Zeusin. Drejtuesi i Perëndive ishte i njohur për arratisjet e tij në botën e të gjallëve. Ai zbristenga mali i Olimpit për të ndikuar në jetën e vdekatarëve, siç...
11 zgjidhje të lashta për problemet dhe sfidat e kohës tonë
 • 181
 • 7
11 zgjidhje të lashta për problemet dhe sfidat e kohës tonë.

Nga Arthur C.Brooks

“Vëlla Galio, të gjithë njerëzit dëshirojnë të jetojnë të lumtur, por janë të paaftë ta perceptojnë saktësisht se çfarë e bën jetën të lumtur!”- i shkroi filozofi dhe burrështetasi romak Lusius Aneus Seneka...

Lëre, lëre t'a mbajë..

 • 128
 • 2
... Lëre të mbajnë atë që të morën. Nëse i ke dhënë dashuri dhe është larguar lërini ta mbajë atë ... Nëse i ke dhënë kohë dhe është larguar, lërini, kujtimet le të mbeten... Nëse i ke dhënë ditë të tëra, muaj dhe madje vite të jetës suaj, lërini të ruaj gjithë dashurinë që i keni dhënë gjatë...

Pune, Punonjes Magazine

 • 233
 • 29
Kerkohet punonjes magazine ne magazinen qendrore te kompanise NEPTUN

Detyrat dhe Pergjegjesite:

-Shkarkon mallrat nga mjetet transportuese në çdo rast qe ka furnizime te reja

-Rendit mallrat brenda në magazine para dhe pas shkarkimit të kamionëve

-Ka përgjegjësi që mallrat të vendosen në...
I vetmi shtet evropian, që nuk po vuan nga kriza energjetike
 • 124
 • 0
I vetmi shtet evropian, që nuk po vuan nga kriza energjetike

Për shkak të luftës në Ukrainë dhe një rreziku real të ndërprerjes së furnizimeve energjitikenga Rusia, Norvegjia është shndërruar në furnizuesen e parë me gaz të Bashkimit Evropian, që prej muajsh po përpiqet të diversifikojë burimet...
A ka fakte shkencore që do t’i rezistojnë përgjithmonë kohës?
 • 120
 • 0
A ka fakte shkencore që do t’i rezistojnë përgjithmonë kohës?

Nga Peter Vickers

Dikur astronomët besonin se Dielli rrotullohej rreth Tokës. Në shekullin XIX-të, shkencëtarët mendonin se forma e kafkës së një personi, mund të zbulonte personalitetin e një njeriu apo sëmundjet mendore. Ndërsa në...
Kush ishte Juda Iskarioti, dishepulli që tradhëtoi Jezu Krishtin?
 • 230
 • 18
Kush ishte Juda Iskarioti, dishepulli që tradhëtoi Jezu Krishtin?

Juda Iskarioti është më i njohur për tradhtinë ndaj Jezu Krishtit, duke e shitur këtë të fundit tek kryepriftërinjtë, një akt që çoi më pas në arrestimin dhe kryqëzimin e Jezusit nga romakët. Sot emri i Judës është sinonim i...

Luciferi foli 🤔

 • 85
 • 1
"Atëherë Luciferi, duke parë atë konfuzion, donte të shtrinte dritën e tij te njerëzit dhe u tha atyre: "Pse kërkoni jashtë, atë që keni brenda? Ndoshta nuk e dini se ju jeni tempulli i dritës dhe se drita jeton në ju? A nuk e kuptoni se ju jeni tempulli i mençurisë dhe se mençuria jeton në ju...

Postimet e fundit

Statistikat e forumit

Tema
70,606
Mesazhe
1,905,795
Anëtarë
17,283
Anëtari më i ri
muhametmusaj

Dhuruesit

Top