Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 3 nga 3
 1. #1
  >> << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,128
  Forca e Rrespektit
  1500

  Truri rigjenerohet edhe gjatė plakjes

  Truri rigjenerohet edhe gjatė plakjes


  truri.jpg


  Ndryshe nga se mendohej deri tani, truri edhe gjatė plakjes vijon procesin e rigjenerimit njėsoj si nė rini, falė prodhimit tė neuroneve tė reja. Pėr herė tė parė konfirmohet kjo gjė nga kėrkimet e Universitetit Columbia dhe tė publikuara nė revistėn shkencore Cell Stem Cell.

  Sipas kėrkimit, truri vijon gjithnjė prodhimin e neruoneve tė reja pėrgjatė gjithė jetės sė njeriut, ndryshe nga kafshėt.

  Ėshtė vėrejtur se tė moshuarit kanė shumė mė tepėr emocione dhe aftėsi mendore sesa besohej, kjo pasi mund tė prodhojnė mijėra neurone tė reja nė mėnyrė tė barabartė me tė rinjtė dhe nė trurin e tyre volumi i strukturės qė kontrollon emocionet ėshtė i njėjtė me trurin e njė njeriu mė tė ri nė moshė.

  I vetmi ndryshim qėndron nė numrin e enėve tė gjakut, me tė pakta nė trurin e njeriut nė moshė tė madhe por edhe njė sasi mė e vogėl e njė proteine qė ėshtė rregullatore e plasticitetit tė ipokampit.

  o.j
  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu,
  nuk tė meriton as ashtu.

  Mua nuk mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  por fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq.  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 2. #2
  Themelues i Forumit fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Arfenilla
  Antarėsuar nė
  Jun 2010
  Postime
  15,711
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  4456
  Ne teori po ama ne praktik jo...pas moshes 60 veq vin tuj vdek qelizat..edhe me heret besa.
  Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

 3. #3
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i C3nI
  Antarėsuar nė
  Jun 2013
  Postime
  3,159
  Forca e Rrespektit
  1312
  Truri ne rini tek disa persona nuk rigjenerohet , e lere me ne pleqeri
  87654321

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-06-2017, 15:24
 2. Truri eliminon toksina gjatė gjumit
  Nga NeVertiti ne forum Psikologjia
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-10-2013, 13:52
 3. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-03-2012, 09:55

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •