Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 12 nga 12
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  37,858
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11641

  Divorc nė pleqėri, u ndanė se burri ra nė dashuri

  Divorc nė pleqėri, u ndanė se burri ra nė dashuri  Sipas statistikave tė INSTAT-it, nė 100 martesa, 24 pėrfundojnė me divorc. Mosha mesatare e tė divorcuarve ėshtė 30 vjeē. Por ēfarė ndodh kur njė ēift bashkėshortėsh ndahen pasi kanė jetuar 30 vjet sė bashku?


  Vera Shkėmbi, njė grua 65-vjeēare me origjinė nga Korēa tashmė jeton nė kryeqytet. Pas njė martese qė zgjati mbi 3 dekada, tė kurorėzuar me 2 fėmijė, ndodhi ajo qė Verės nuk i kishte shkuar kurrė nė mendje, divorci.

  “E kishtė tjetrėn ai atje ku punonte. Biles kam rastisur qė kam vajtur kam mbledhur ullinj edhe ajo ka ardhur deri tek dera. Donte nuse tė re! Vinte nė shtėpi dhe zihej mė mua. E kisha frikė nė fakt se kur pinte s’u njihte se kush ishte. Pėr divorcin nuk mė tha fare. Vjen postieri dhe lė letrėn e gjyqit. Mua mė shkoi mendja tek fėmijėt, se nuk kisha mendjen tek ky. Hyr e dil kėtė javė sa tė hapet gjyqi, se pastaj do tė tė ndaj – kėshtu mė tha”, kujton Vera.

  Gjyshėr tė 5 nipėrve dhe mbesave, Vera tregon pėshtjellimin e atyre kohėve, kur kėmbėt e ēonin dyerve tė gjykatės.

  “Kur kam vajtur afėr gjykatės, thashė qė mė mirė tė mos ekzistoj si njeri. Mė vinte turp, zor, keq! Mė vinte edhe keq. Vdekjen e dija, por qė tė ndahesha, nuk mė shkonte mendja kurrė”, kujton ajo.

  Sot zonja 65-vjeēare jeton me tė bijėn dhe nipin, Gersin 6 vjeē. Ish-bashkėshorti i Verės, sė fundmi i ka kėrkuar ribashkimin, por Vera thotė se kjo nuk ka pėr tė ndodhur mė kurrė.

  “Unė?! Ndoshta mund tė na bashkojė ose Tufina, ose Sharra, se pėr tė bashkuar jo, kurrė!”, thotė ajo e vendosur.

  Pėr pensionisten, divorci tani ka kaluar nė plan tė dytė, parėsore ėshtė mbijetesa.

  “Tė ardhurat e mia deri para prillit ishin zero. Marr ndihmėn ekonomike, ato 25 mijė mė duken sikur marr 250 mijė, por i jap pėr ilaēet dhe nuk mė ka mbetur asnjė lek”, thotė Vera.

  Vera ka hapur 3 herė gjyq pėr pensionin. Ajo pretendon njė pension kooperative qė do tė shkonte tek rreth 70 mijė lekė tė vjetra, por qė me kalvarin e proceseve gjyqėsore, qė ja ndjekin falas avokatė nga lista e Ministrisė sė Drejtėsisė, nuk dihet kur do tė finalizohet.

  Shtėpia ku jeton ėshtė nė proces legalizimi dhe nė emėr tė ish-bashkėshortit i cili e kėrcėnon, se shumė shpejt do t’ja marrė e ta hedhė nė rrugė.

  “Nuk di ku tė shkoj! Harroj, kam ato mendimet! Jam si peshku pa ujė. Nuk di! Nuk kam asgjė! Nuk kam as shtėpinė! Tė kem shėndetin dhe tė ketė shėndetin ajo ēupa se po mė luan mendja”, rrėfen Vera mes lotėsh.

  Sociologia Meri Poni shpjegon se pėr njė sėrė arsyesh, divorci nė moshė tė tretė ėshtė shumė mė i rėndė sesa nė rini.

  “Ēifti mund tė ketė kaluar peripeci gjatė jetės martesore dhe ndihen tė pakėnaqura, sidomos gratė. Ajo qė mund tė mos humbasė nga divorci ėshtė gruaja. Mė i humburi nė divorcin nė moshė tė madhe do tė ishte me patjetėr burri”, thotė ajo.

  Top Channel
   

 2. #2
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  37,858
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11641
  Nga nje here jeta behet nje trishtim i keq.
   

 3. #3
  >> << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  6,816
  Forca e Rrespektit
  1437
  le te kujdeset ai burri per gjendjen financiare te kesaj gruas, edhe pas ndarjes.... i takon atij, kur ajo me vite ka qendru pas tij.
  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu,
  nuk tė meriton as ashtu.

  Mua nuk mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  por fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq.  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 4. #4
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,515
  Forca e Rrespektit
  11370
  Prandaj duhet ti thoni stop martesave.
  Per ju dhe xhepat tuaj.
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 5. #5
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  8,873
  Forca e Rrespektit
  4519
  Citim Origjinale Postuar nga Nicktjeter Shfaq Poten
  Prandaj duhet ti thoni stop martesave.
  Per ju dhe xhepat tuaj.
  Jam pro
  Jam pro
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 6. #6
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i ricky_ch
  Antarėsuar nė
  Aug 2008
  Postime
  4,825
  Forca e Rrespektit
  966
  Po ēfarė dashuriēke tė ka mbetė mor i gjorė nė pleqėri,
  qė me njė kėmbė vetėm je n'at dynja. Nė vend se me u mbėshtet
  tek njėri tjetri, sepse pleqėria nuk ėshtė edhe aq e lehtė, ky ēorroditet.
  Hajd medet, mos tė paēa borxh.
  Sikur njeriu tė kishte prejardhje nga majmuni, sot majmunėt nuk do tė ekzistonin!!!
  Ēka thyhet, vetėm flaka e ngjet!
  Para se tė merresh me mjekrrėn e tjetėrkujt mendo sė pari sa libra ke lexuar !

 7. #7
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  17,000
  Forca e Rrespektit
  2106
  Dashuria nuk njeh moshe .... por te ben cudi Teta Vera 65 vjece dhe nuk ka nje cati ku te fuse koken, sic duket fajin k'tu e kane femijet dhe jo ish bashkeshorti.
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 8. #8
  Alis Volat Propriis fv Avatari i Legally_Sweet
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  12,393
  Forca e Rrespektit
  8205
  Kur rrjedh ne pleqeri....
  "I want to be important. By being different. And these girls are all the same.” - Sylvia Plath

 9. #9
  Ja sa te hedhe shtepine ne emrin e bUshtres se ja tregon ajo pastaj love story-n casanoves
   

 10. #10
  Anėtar i ri fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Rossonero
  Antarėsuar nė
  Jan 2018
  Vendodhja
  tirana
  Postime
  463
  Forca e Rrespektit
  137
  ehe e paskan mar ne qaf femrat 10-mij lekshe xhajen mire pensionin qe ja mernin muj per muj po si duket do i marin dhe shpin
   

 11. #11
  Gjumash fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Bukowski
  Antarėsuar nė
  Jan 2017
  Vendodhja
  Asgardia
  Postime
  336
  Forca e Rrespektit
  81
  Citim Origjinale Postuar nga Zana1 Shfaq Poten
  Dashuria nuk njeh moshe .... por te ben cudi Teta Vera 65 vjece dhe nuk ka nje cati ku te fuse koken, sic duket fajin k'tu e kane femijet dhe jo ish bashkeshorti.
  Dashuria e sotme ja njeh mire shijen lekut. Me duket e cuditshme qe edhe ne pleqeri koka e vogel terbon koken e madhe zoti i mart hakun zonjes qe i ra ndodhia.
  "Kush je ne te vertet kur asnje nuk te shikon?"
  "Tu pensaci a migliorare il resto arriva da sč."

 12. #12
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  17,000
  Forca e Rrespektit
  2106
  Dashuria e sotme ja njeh mire shijen lekut. Me duket e cuditshme qe edhe ne pleqeri koka e vogel terbon koken e madhe zoti i mart hakun zonjes qe i ra ndodhia.
  Po bazohem me kaq sa eshte sollur k'tu ... supozimet dhe hamendesimet pastaj, jane gje tjeter. : )

  Vura re qe e paskan denuar k'te plakushin per arsye te moshes , ndersa une po them qe mosha e tij nuk me shqeteson ne k'te rast .. pasi dashuria nuk njeh moshe. Dicka qe nuk ndryshon dot me moshen apo per arsye te moshes ... perkundrazi : )
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Shqipėri qe s’ke pleqėri
  Nga Soulmind ne forum Diskutime shoqėrore
  Pergjigje: 10
  Postimi i Fundit: 13-10-2015, 22:01
 2. Martesė nė pleqėri
  Nga sweetzzinna ne forum Tė ndryshme
  Pergjigje: 34
  Postimi i Fundit: 13-01-2013, 16:37
 3. Dashuri ne chat qe perfundon ne divorc
  Nga Endrra ne forum Tė ndryshme
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-04-2012, 21:07
 4. Nuk I Mjaftojnė Burri Dhe I Dashuri, Kėrkon Edhe Qen
  Nga Snow Hristina ne forum Portali i forumit
  Pergjigje: 7
  Postimi i Fundit: 03-03-2012, 18:54
 5. Ingridi: Mė ndanė nga i dashuri, do shkoj nė gjykatė
  Nga WxP ne forum Tė fundit nga Bota e Spektaklit
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-03-2010, 12:44

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •