Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 11 nga 11
 1. #1
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i redi-
  Antarėsuar nė
  Mar 2009
  Vendodhja
  Tirane
  Postime
  1,627
  Blog Entries
  12
  Forca e Rrespektit
  21

  Barazia gjinore mes mashkullit dhe femres

  JETA !
  Popullsia boterore eshte e ndare ne dy gjini femra dhe meshkuj .
  Numrin me te madh ashtu si edhe pushtetin e kane meshkujt .
  Edhe ne familje autoritetin e ka burri .
  Pse burri dhe gruaja nuk kane te drejta te barabarta ?
  Per burri eshte kryefamiljari i shtepise?
  Pse gruaja edhe pse bashkejeton me burrin te drejtat e saj nuk jane te njejta me ato te burrit ?
  Ku kashkuar ajo lumturi qe kishin Adami dhe Havaja ?
  Keshtu kjo pabarazi gjinore ka sjelle shume probleme saqe ato jane bere globale .Nga autoriteti I burrit dhekerkimi I te drejtave nga gruaja kane sjelle dhunen ne familje .
  Hap pas hapi dhuna ne familje sjell dhe keqedukimin e femijeve . Dhuna eshte bere mjeti me I perdorshem si ne familje , shoqeri madje edhe ne organet qeveritare .Shume persona e konsiderojne ate si zgjidhjen e problemeve kur ne fakt ajo vetem te shton nje me shume .
  Kushtetuta ka disa ligje ku njri nder ta eshte barazia gjinore ose ajo mes femres dhe mashkullit . Atehere pse ky ligj nuk zbatohet ?
  Per kete gje femra eshte me e diskriminuar ne shoqeri , dhuna perdoret mbi te sikur te mos kishte shpirt .
  Te gjithe lindim te barabarte ,te gjithe kemi nga nje fat qe na ka caktuar Zoti ,
  por pse kjo gje po kundershtohet .
  Ne shume raste shtohet pyetja pse , pse pa fund , por pa pergjigjje.
  Ne organet qeveritare numri I meshkujve eshte me I larte se ai I femrave .
  Pse ne gjithe kete teknologji dhe modernitet nese duhet rritur perqindja e perkrahesve te ketij ligji ajo eshte ulur . S;ka mbetur gje tjeter te them vetem te shpresojme se ky ligj aq I rendesishem per shoqerine boterore te behen te ndergjegjshem se lumturia ne familje , shoqeri , apo personat qe na rrehojne arrihet vetem kur mashkulli me femren kane te drejta te barabarta .
  Pergaditi:Hersi Kopani
   

 2. #2
  Dum spiro, spero くる fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,090
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3110

  Titulli: Barazia gjinore mes mashkullit dhe femres

  Citim Origjinale Postuar nga redi- Shfaq Poten
  JETA !
  Popullsia boterore eshte e ndare ne dy gjini femra dhe meshkuj .
  Numrin me te madh ashtu si edhe pushtetin e kane meshkujt .
  Edhe ne familje autoritetin e ka burri .
  Pse burri dhe gruaja nuk kane te drejta te barabarta ?
  Per burri eshte kryefamiljari i shtepise?
  Pse gruaja edhe pse bashkejeton me burrin te drejtat e saj nuk jane te njejta me ato te burrit ?
  Ku kashkuar ajo lumturi qe kishin Adami dhe Havaja ?
  Keshtu kjo pabarazi gjinore ka sjelle shume probleme saqe ato jane bere globale .Nga autoriteti I burrit dhekerkimi I te drejtave nga gruaja kane sjelle dhunen ne familje .
  Hap pas hapi dhuna ne familje sjell dhe keqedukimin e femijeve . Dhuna eshte bere mjeti me I perdorshem si ne familje , shoqeri madje edhe ne organet qeveritare .Shume persona e konsiderojne ate si zgjidhjen e problemeve kur ne fakt ajo vetem te shton nje me shume .
  Kushtetuta ka disa ligje ku njri nder ta eshte barazia gjinore ose ajo mes femres dhe mashkullit . Atehere pse ky ligj nuk zbatohet ?
  Per kete gje femra eshte me e diskriminuar ne shoqeri , dhuna perdoret mbi te sikur te mos kishte shpirt .
  Te gjithe lindim te barabarte ,te gjithe kemi nga nje fat qe na ka caktuar Zoti ,
  por pse kjo gje po kundershtohet .
  Ne shume raste shtohet pyetja pse , pse pa fund , por pa pergjigjje.
  Ne organet qeveritare numri I meshkujve eshte me I larte se ai I femrave .
  Pse ne gjithe kete teknologji dhe modernitet nese duhet rritur perqindja e perkrahesve te ketij ligji ajo eshte ulur . S;ka mbetur gje tjeter te them vetem te shpresojme se ky ligj aq I rendesishem per shoqerine boterore te behen te ndergjegjshem se lumturia ne familje , shoqeri , apo personat qe na rrehojne arrihet vetem kur mashkulli me femren kane te drejta te barabarta .
  Pergaditi:Hersi Kopani
  Gabim, numri me i madh ne toke i korespondon FEMRAVE ... diku 56% jan femra dhe vetem 44% jan meshkuj....
  Kjo ka te bej me faktin qe jan 2 shance te lindin femer dhe 1 shanc te lindi mashkull...

  Sa per temen, nuk ka barazi aq kohe sa dikush ka me shume autoritet se sa tjetri...
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 3. #3
  ђєค๔ђยภtєг fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Hard Styler
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  вσяα вσяα
  Postime
  4,847
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1293

  Titulli: Barazia gjinore mes mashkullit dhe femres

  o Lale ti keto temat i ben copy-paste pa asnje pike lidhje...i kemi trajtuar keto tema 70000 here edhe ka tema te tjera plot me te njejtat debate.
  Ļŀvē FяÉỂ...đįČ ρяǾŭĐ...HåVé ךּŨמ...ŽĹĄצּ ĺÕטŠ

  If your MIND isn't OPEN ,
  Keep Your MOUTH shut TOO.
  Sue Grafton

 4. #4
  мαи ωιтн α мιѕѕιои fv Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,647
  Forca e Rrespektit
  3469

  Titulli: Barazia gjinore mes mashkullit dhe femres

  Citim Origjinale Postuar nga Hard Styler Shfaq Poten
  o Lale ti keto temat i ben copy-paste pa asnje pike lidhje...i kemi trajtuar keto tema 70000 here edhe ka tema te tjera plot me te njejtat debate.
  Po mire de Je i lire t'klikosh mbi teme nqfs t'duket e re, apo te mos klikosh nese mendon se eshte trajtuar 12232424242 here
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 5. #5
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  18,832
  Forca e Rrespektit
  2297
  Barazia gjinore eshte e pamundur ( pasi te tille lindim nga natyra , dhe nuk eshte ne doren tone ) .... ama te drejtat e barabarta , jane rruga e vetme drejt vleresimit, arritjeve te sukseshme dhe respektit ndaj njeri - tjetrit.

  Perkrahe njeri - tjetrit e duke mbeshtetur njeri - tjetrin, mund te arrijme gjera te medhaja dhe te vjelim fruta te shendetshme.
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 6. #6
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  2,029
  Forca e Rrespektit
  472
  Citim Origjinale Postuar nga Zana1 Shfaq Poten
  Barazia gjinore eshte e pamundur ( pasi te tille lindim nga natyra , dhe nuk eshte ne doren tone ) .... ama te drejtat e barabarta , jane rruga e vetme drejt vleresimit, arritjeve te sukseshme dhe respektit ndaj njeri - tjetrit.

  Perkrahe njeri - tjetrit e duke mbeshtetur njeri - tjetrin, mund te arrijme gjera te medhaja dhe te vjelim fruta te shendetshme.
  Praktika ka treguar se keto 60-70 vitet e fundit qe kur kane hyre ne fuqi keto ligje, familja eshte prishur e shoqeria ka shkuar drejt rrenimit.
  Te gjitha familjet jane ndare e lindshmeria ka shkuar 1 femije per grua. Me kete lindshmeri popujt plaken e shkojne drejt zhdukjes.
   

 7. #7
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  18,832
  Forca e Rrespektit
  2297
  Citim Origjinale Postuar nga Artin Shfaq Poten
  Praktika ka treguar se keto 60-70 vitet e fundit qe kur kane hyre ne fuqi keto ligje, familja eshte prishur e shoqeria ka shkuar drejt rrenimit.
  Te gjitha familjet jane ndare e lindshmeria ka shkuar 1 femije per grua. Me kete lindshmeri popujt plaken e shkojne drejt zhdukjes.
  Kjo mbase per faktin qe tere k'to vite, kane ndenjur duke luftuar njeri - tjetrin ..per arsye ne thonjeza, se sa te punojne bashke ne rrugen e duhur.

  Pshm ne rastet e bashkepunimit bashke, familja ka vazhduar qe te egzistoje ne formen e saj dhe nuk eshte demtuar ... packa marredhenieve deshtuese "bashkeshortore" , ku secila pale eshte ne punen e tij/saj.
  Heren e fundit u redaktua nga Zana1; 3 Jave Me Pare ne 14:10.
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 8. #8
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  2,029
  Forca e Rrespektit
  472
  Lojera fjalesh mund te bejme pa fund, por realiteti eshte i hidhur.

  Ne perendim janė shumė te pakta ato famije qe nuk jane te ndara. Keta jane zakonisht njerez te vjeter ne moshe, qe jane rritur me tjeter kulture, ose ata qe jane shume te pasur, e rrine bashke vetem nga interesi i madh qe kane.

  Ne flasim per shumicen.

  -Shumica e familjeve jane te ndara, e femijet e pakte qė lindin, po rriten pa te dy prinderit.
  -Lindshmeria ka shkuar 1 femije per grua e popullsia vendese po pakesohet. Popullsite ardhese po shtohen, e po i zevendesojne evropianet.
  -Ekonomia dhe mireqenia po bien, e te gjithe njerezit jane zhytur ne borxhe e kredi.
  -Kriminaliteti po vjen ne rritje.

  Nese vazhdohet keshtu, do te kete kriza te medha ekonomike e sociale.

  Per momentin ti e ke shtepi e nje pune, e mund t'ua dalėsh shpenzimeve. Po kur te mos kesh mė mundesi, atehere do ta kuptosh...
  Sepse disa njerez vetem atehere kuptojne... kur s'kane me mundesi t'ia dalin jetes.
  Atehere do ta kuptosh edhe falimentimin e disa vendeve evropiane, e ato turmat ne France, qe po luftojne me shtetin.
   

 9. #9
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  18,832
  Forca e Rrespektit
  2297
  Dhe sipas teje k'to pasoja i sillkan , te drejtat e barabarta ?
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 10. #10
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  2,029
  Forca e Rrespektit
  472
  Zane, shume gjerave u vihen emra te bukur.
  E kane fajin shume gjera bashke...
  Megjithatė, le tė mos e prishim atmosferen e festave me debate qe nuk zgjidhin ndonje gje. Ē'eshte per t'u bere, do te behet...


  Te pershendes me kete kenge, qe po degjoj tani...
  Dėgjoje me kufje, se ėshtė e bukur.

  Si zanė mali je - Grupi Labia

  Qysh e don shoqnia
  flak' le t'kallet shpia
  Qysh e don shoqnia
  kshtu e ban Labia

  Knon bilbili
  mbi ēati
  Vet' mos rri bilbil
  hajde, ngrejm' dolli

  Qysh e don shoqnia
  flak' le t'kallet shpia
  Kendojn' hiē pa ndal
  vallzojn' me sevda

  E kujtoj me mall
  njė jet' nė agim
  A do t'kem ty vall'
  lule n'pėrqafim

  Si zanė mali je
  trupin si selvi
  Synin zjarr e ke
  buzėn si qershi

  Hajt ti dhe flaku mallit tim
  trandafil mbulue me ves'
  Nė kėt natė tu' pa agim
  Puthjen tande po e pres

  N'prehnin tim nuk ke pikėllim
  Do tė shkrihem n'dashuni
  Eja t'pres me padurim
  Tė jetojm' sa jemi t'ri

   

 11. #11
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  18,832
  Forca e Rrespektit
  2297
  Flm Artini , kenge e bukur : )

  Pikerisht per gjera te tilla ne fjale e kisha fjalen edhe une, qe kur te dyja gjinite bashkepunojne bashke... sjellin ndjesi pozitive dhe pelqime mes njeri tjetrit, se sa hatermbetje e ofendime : )
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Miqėsia mes femres dhe mashkullit
  Nga Lolita25 ne forum Diskutime shoqėrore
  Pergjigje: 73
  Postimi i Fundit: 11-12-2017, 22:11
 2. Bisedė mes mashkullit dhe femrės
  Nga Soulmind ne forum Diskutime shoqėrore
  Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 19-01-2016, 11:28
 3. A ėshtė barazia gjinore njė grusht i hekurt i traditės?
  Nga Love ne forum Diskutime shoqėrore
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-12-2012, 16:27
 4. Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-10-2012, 08:27
 5. Zemra e mashkullit dhe e femrės
  Nga Deuid ne forum Besimtarėt musliman
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-09-2012, 23:28

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •