android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 13 nga 13
 1. #1
  Kohe & Stine

  User Info Menu

  Dėshira e parė e femrės: Tė jetė nė qendėr tė vėmendjes  Shumė femra janė tė bukura, inteligjente, tė dėshirueshme dhe megjithatė tė vetmuara. Nė njė farė pike tė jetės ngelen vetėm. Mė parė ishte jeta nė ēift, tani ėshtė boshllėku. Ndoshta ndonjė histori ose vazhdohet tė rrihet sė bashku me dikė pa dėshirė tė madhe. Raporti tėrhiqet zvarrė. Dhe kėto femra pėrpiqen t’ia hedhin fajit dikujt, diēkaje. Por fajin e ka koha nė tė cilėn jetojmė, femrat apo stresi? Ajo qė duhet ndryshuar ėshtė vetė mėnyra e tė sjellurit dhe tė konceptuarit tė jetės dhe gjėrave pėrreth. Edhe pse natyra e femrės ėshtė tejet komplekse ato shpesh dyzohen dhe paraqiten nė disa situata tė pėrmbledhura mė poshtė.

  Fituese ose te lira

  Femra mund t’i luajė shumė mirė disa role. Ajo ėshtė e pakėnaqura e pėrjetshme, e paparashikueshmja, martirja, prishėsja e festave. Apo e kundėrta, mikesha, bashkėpunėtorja, pra ajo me kėmbėt nė tokė qė kanė pushuar sė besuari nė princin e kaltėr. Sipas psikologėve amerikane femrat ndahen nė dy kategori: ato qė i duan burrat dhe ato qė i lėnė. Pjesa mė e madhe e marrėdhėnieve vdesin pa e kuptuar akoma partnerėt, por cilėsia e njė marrėdhėnieje nuk varet nga fati. Njohja e pikave tė dobėta reciproke ėshtė hapi i parė pėr tė ndryshuar, pasi shpesh problemet lindin kur partnerėt nuk janė tė hapur pėr tė pranuar ndryshimet mes tyre. Kėshtu shfaqen femrat nė dy tipa: klasiket dhe e kundėrta e tyre, pra objektivi qė duhet tė arrijnė.

  Pasiguria dhe zhgėnjimi

  Nė marrėdhėnie ėshtė e pasigurtė. Me tė arritur nė tė tridhjetat mendon se jeta po i ikėn. Do tė dėshironte njė partner tė mirė, familje dhe fėmijė. Edhe pse ka njė shok qė tregohet i dashur me tė, pavendosmėria e saj e shqetėson dhe kjo marrėdhėnie nuk i mjafton mė. Ai ka frikė nga nxitimi i saj, ndėrsa ajo ndjehet e shqetėsuar. Kėshtu ndodh pothuajse gjithmonė. Sapo njė shpresė transformohet nė zhgėnjim, nė vend qė tė mendojmė se ndoshta veprimet tona ishin tė ekzagjeruara, e vėmė gishtin nė dobėsitė e partnerit. Tė nisėsh njė raport mbi iluzionet, pa shpresė, pėr tė arritur falė tjetrit ekuilibrin qė nuk e kemi vetė, ėshtė njė sjellje tipike e asaj qė ka tendence t’i lėrė rastet t’i shpėtojnė nga duart. Kjo sjellje tė ēon nė humbje sepse kėrkon tė realizojė raportet nė njė botė vetėm ideale. Tipi i kundėrt me tė ėshtė femra e cila pranon dobėsitė e partnerit, ajo qė ėshtė e aftė tė respektojė ritmet pa idenė qė perfeksionizmi bėn pjesė tek dashuria.

  Shpesh e paparashikueshme

  Shpesh e sheh joshėse, tė pavarur dhe tė suksesshme. Ka pasur shumė histori, por kurrė definitive. Forca e saj e bėn tėrheqėse, por shumė siguri shkurajon ata qė e duan. Pėr t’u mbrojtur nga zhgėnjimet ka mėsuar t’i klasifikojė problemet duke kultivuar perfeksionin. Ky tip i femrės nė marrėdhėnie ėshtė e paparashikueshme. Fytyra e saj prej femre tė sigurt nė vetvete, shpesh e ftoh pasionin. E rėndėsishme ėshtė qė edhe nė shtrat tė arrijė nė njė farė mėnyre tė evitojė intimitetin. Pika e saj e dobėt ėshtė pikėrisht kjo. Ajo ka frikė tė afrohet tepėr se mos zbulon anėt e saj tė dobėta. Siguria fsheh njė det me dyshime.

  Ndėrsa tipi tjetėr i femrės ėshtė konfidentja , ajo qė gjen kohėn pėr tė dėgjuar tė tjerėt, pėr tė ndarė emocionet e saj mė intime, sepse ajo beson tek tė tjerėt.  Femra “martire” dhe sakrificat

  Sakrifica ėshtė gjithēka pėr tė. Nėse dikush bėn diēka tė kėndshme pėr tė, nė rastin mė tė parė ajo tenton “t’ia lajė borxhin”, madje duke e ekzagjeruar. Edhe nėse burri shpreh njė dėshirė, qė nga ai moment kjo dėshirė bėhet urdhėr pėr femrėn. Pėr tė qenė e sigurt qė e duan, ajo heq dorė nga arsyet e saj dhe ofron faqen tjetėr. Shumė pėrkushtim e mėrzit partnerin. Nė fund tė fundit e gjithė kjo nuk ėshtė tjetėr veēse kėrcėnimi i atij qė ndjehet nė borxh me dashurinė dhe vė nė dyshim faktin e tė qenit i pranuar. Nė praktike pėrdorin njė strategji tė aftė pėr tė frymėzuar mirėsi dhe dashuri. Ndėrsa pjesa tjetėr e femrave kanė aftėsinė tė japin nė proporcion tė drejtė mė atė qė marrin, pėr tė mbajtur tė paprekur edhe nė dashuri dinjitetin e tyre dhe respektin pėr tjetrin. Ajo nuk i kėrkon vlerat e vetes jashtė saj. Prandaj njė pjesė e femrave gėzojnė lirinė e tyre emocionale dhe as nuk ua imponojnė kėtė partnerėve tė tyre.

  Femra nė qendėr tė vėmendjes

  Shpesh herė femrat i keqkuptojnė apo keqinterpretojnė veprimet e partnerėve tė tyre. Pėr to ēdo gjė ėshtė e gabuar. Nėse ai shkon tė luajė letra me miqtė, ajo mendon se ai e bėn kėtė pėr ta evituar atė. Ajo ankohet pėr faktin qė nuk ėshtė nė qendėr tė vėmendjes dhe e bėn gjithnjė me faj partnerin. Pasiguria e saj e shtyn tė kėrkojė ta dominojė. Ai ndjehet i shtypur. Fillohet nė familje, mė pas me miqtė dhe se fundi me partnerin. Ky ėshtė njė mekanizėm i personave qė megjithėse kanė njė koncept tė lartė pėr vetveten janė tė paaftė tė kontrollojnė realitetin dhe bėjnė kapriēo duke i shkarkuar tek tė tjerėt pasiguritė e tyre. Tė lidhėsh marrėveshje apo tė bisedosh pėr kėtė situatė, pėr tė ėshtė e pamundur. Femra me njė natyrė tė ndryshme nga tipi i parė shfaqin tolerancė tė shoqėruar me mirėkuptim dhe nga pak kompromis. Ēfarėdo problemi qoftė, e rėndėsishme ėshtė qė tė sforcoheni e tė kuptojini dobėsitė tuaja, para se ato tė bėhen patologji.

  Veēantia e femrės dhe joshja

  Joshja seksuale ėshtė veēanti, ose mė mirė krenaria e tė qenit i veēantė, aftėsia pėr pėrdorimin e disa defekteve, tė cilat ndryshe pėrkthehen “sharm”. Ėshtė inteligjencė por jo intelektualizėm, ėshtė gjendje shpirtėrore, dėshmi e njė gėzimi tė tė jetuarit, qė udhėhiqet nga ekuilibėr i fortė. Ėshtė edhe tė shohėsh nė sy gjithė botėn: por pa arrogancė. Joshja seksuale ėshtė aftėsia e tė komunikuarit dhe pėrcjelljes sė emocioneve. Pėr disa ėshtė dhunti e lindur kurse pėr tė tjerė ėshtė diēka qė duhet pasuruar ēdo ditė. Ja teknikat si ta fitosh atė Njė pozicion magjik, qė vetėm pak njerėz kanė fatin ta provojnė? Disa vjet mė parė, duke luajtur me fuqinė e hormoneve tė famshėm tė dėshirės seksuale. Mbi tė gjitha duhet tė vėmė nė pėrdorim tė 5 shqisat tona. Erotike mund tė jetė muzikaliteti i zėrit, erotike mund tė jetė njė dorė e bukur e kuruar qė tė dhuron kėnaqėsi tė pafundme kur tė pėrkėdhel, po ashtu buzėt, gjuha dhe organet seksuale.

  B:t.observer
   

 2. #2
  Etnoshqiptar

  User Info Menu

  Titulli: Dėshira e parė e femrės: Tė jetė nė qendėr tė vėmendjes

  Mendoj se deshira e pare, e perhereshme dhe e fundit e femres eshte te jete qendra e botes...(fatkeqesisht bota e ka nje qender rreth te ciles sillet, edhepse eshte imagjinare)
  KOMBI MBI TĖ GJITHA

  Njė ditė pa buzėqeshje, ėshtė ditė e humbur!

  Mos mė quani kosovar, sepse unė sė pari dhe gjithmonė jam SHQIPTAR qė rastėsisht jeton nė Kosovė

 3. #3
  Love , Peace & Happiness

  User Info Menu

  Titulli: Dėshira e parė e femrės: Tė jetė nė qendėr tė vėmendjes

  Femra eshte ne qender te vemendjes...gjithmon. [edhe pa bere gje te bie ne sy hihihi]
  s: Te dashurosh eshte veper, te tradhetosh eshte kryeveper" s

 4. #4
  Anėtar i Nderuar

  User Info Menu

  Pe: Dėshira e parė e femrės: Tė jetė nė qendėr tė vėmendjes

  Te gjithe pelqejme te jemi cikez ne qender te vemendjes..po gocat si karakteristik e kane cikez me te theksuar. (kuptohet jo te gjitha)
  Ka ca qe jane egocentrike ne kulm...

  Edhe pse seshte e njejta..kane deri diku lidhje (eng: overlap without a clear cut-point)
  "Vanity - is defenitely my favourite sin"- nga filmi "Avokati i djallit".

  “Much silence and a good disposition, there are no two works better than those.”

 5. #5
  Nada é por acaso!

  User Info Menu

  Titulli: Dėshira e parė e femrės: Tė jetė nė qendėr tė vėmendjes

  Fakt eshte qe duan te bine ne sy femrat,mjafton i gjes i vogel dhe jemi ne sy tek tjert :p...ama s'me pelqen te jem ne qender te vemendjes ter kohen...me duket dicka e bezdishme.
  Wherever you stand, be the soul of that place.


 6. #6
  Anėtar Aktiv

  User Info Menu

  Titulli: Dėshira e parė e femrės: Tė jetė nė qendėr tė vėmendjes

  nese nuk do jene femrat ne qender te vemendjes kush duhet te jet ...........ska kush te jete tjeter :p
  Eksperience is not always the kindest of teachers, but it is surely the best

  Hej , cfare po ben , po flet me veten???
  Oh po . Me pelqen te flas me njerezit inteligjente

 7. #7
  oNcE...

  User Info Menu

  Pe: Dėshira e parė e femrės: Tė jetė nė qendėr tė vėmendjes

  po tashi duhet dhe ndonjeher t'jesh n'qender vemendjeje, se nuk shtyhet dita pa rene cik ne sy,
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 8. #8
  Alis Volat Propriis

  User Info Menu

  Pe: Dėshira e parė e femrės: Tė jetė nė qendėr tė vėmendjes

  Problemi eshte kur fillon dhe kerkon te biesh ne qendje te vemendjes domosdoshmerisht dhe fillon dhe sillesh si torollake.
  "I want to be important. By being different. And these girls are all the same.” - Sylvia Plath

 9. #9
  Catch me if you can...

  User Info Menu

  Pe: Dėshira e parė e femrės: Tė jetė nė qendėr tė vėmendjes

  Te jesh ne qender te vemendjes dmth qe te presesh sinjale nga cdo njeri qe te rrethon,o ne nje menyre o ne nje tjeter...Femra eshte vete nga natyra,qe krijon vemendje edhe po nuk ja dha njeri...Ska femer qe nuk do vemendje e ska femer qe nuk merr vemendje...Ndoshta ndonejhere ngaterrohen sinjalet,do vemendje nga dikush e merr nga dikush tjeter qe ste pelqen...Me kete dua te them,qe jo gjithmone vemendja eshte dicka e kenaqshme...Ka raste qe kthehet ne bezdi...
  Ndonjehere me vjen te godas disa njerez,por me pas mendoj qe : Nuk lejohet abuzimi ndaj kafsheve...

 10. #10
  Moderatorė

  User Info Menu

  Dashje,padashje biem ne sy te dikujt.
  Po ka lezet kur nje femer e heshtur bie ne sy per mir, sesa si disa shushka qe qeshin me ze te lart siesi te terheqin vemendjen e te gjitheve.
   

 11. #11
  Alis Volat Propriis

  User Info Menu

  Nooo...

  Ose, une personalisht, kerkoj vetem vemendjen e atyre/atij/asaj qe dua une t'me japi vemendje, dhe jo te te gjithve. Ndonjehere shum vemendje behet e bezdisshme.
  "I want to be important. By being different. And these girls are all the same.” - Sylvia Plath

 12. #12
  Anėtar i Nderuar

  User Info Menu

  Ėshtė e pamundur, e pabesueshme, e pa vėrtet qė femra tė kėrkoj diēka tė tillė. Boni tha dikush qė femra kėrkon me qenė nė qendėr tė vėmendjes, e shihni ju.
  Kjo gojė nuk ėshtė pėr kėta vesh.

  mutantur omnia nos et mutamur in illis

 13. #13
  Braveheart

  User Info Menu

  Artikull pa pike lidhje ...qe ne rrjeshtat e para te fillimit.
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Sekretet pėr tė qenė nė qendėr tė vėmendjes
  Nga NeVertiti ne forum Stil jete
  Pergjigje: 16
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 22:04
 2. Ēifti i “vogėl” sjellė nė jetė fėmijėn e parė
  Nga Arfenilla ne forum Kuriozitete
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 21-03-2015, 20:23
 3. Ndėrron jetė shpikėsi i mausit tė parė
  Nga Didi ne forum Shkencė dhe Teknologji
  Pergjigje: 7
  Postimi i Fundit: 10-07-2013, 02:53
 4. Pergjigje: 5
  Postimi i Fundit: 11-02-2012, 20:16

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •