Shqiptar te Bashkuar
android
Faqja 13 nga 13 I parėI parė ... 345678910111213
Duke shikuar rezultatet 361 ne 386 nga 386
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10

  Momente me veten!!((krijime personale te anetarve)

  Po hap kete teme,per copeza dhe mendime personale te antarve.
  Jeni te lutur mos ta ktheni temen ne copy paste.
  Siq ndodhi me temen e KAtias.."zhgarravina dedikuar vetes."
  Pra ketu hidhni,ato mjegullnaja casti,emocione,te kaluar,apo te enderruar real apo shpirteror,ama te
  jene rrjeshtat, mendimet tuaja te shkruara nga ju..  Ishte nje nate si gjithe te tjerat,por ca buleza shiu filluan ta embelzonin atmosferen e saj.
  Pak nga pak ato u shtuan,ra nje erresire, pak sa e friskshme,se di se si..por pash veten tek..vrapoja..
  E ndjekja jeten ne nje nate me shi,,,ishte nje erresir "utopike",ku shifja vetem shpirtin tim ne nje rrebesh.
  Ajo me shfaqej neper pasqyra endrrash shpirterore,,te lagura nga shiu..
  Vrapoja neper nje rruge si e hedhur ne ajrin e atmosferes, trysnia e shiut i jepte forme dhe turtuare,, shpejtoja hapat e lagur e zbathur,,pa nje cader,,pa nje neon drite.
  Shikoja diku larg larg ,vetem nje neon te shpirtit qe me therriste ,neper ca pika shiu qe ngjanin si xixellonja nen driten e atij neoni.
  Kapja gjethet e lagura rreth meje i shtrengoja ne duart e mija deri ne "dhimbjen e tyre",,,per te me mbrojtur nga shiu dhe nga erresira...e asaj nate.
  Ato rreshkisnin te lenduara siper trupit tim te lagur,por te pakten qendronin ne prehrin ,supet e mija me shoqeronin,ashtu te lagshta te lenduara por ama afer ...
  Por une kerkoja te kapja jeten,vrapoja si e cmendur pas atyre filizave elektriciteti,te asaj nate me rrebesh shiu.
  Perdora shikimet per te pare qofte dhe diku cepin e jetes qe kerkoja,por ajo s"dukej,,s"dukej..ishte arratisur,,dhe me kishte vjedh nje "enderr",,ma kishte borxh dhe duhej te ma kthente..
  Pop..por..asgjeee,,shiu vazhdoj te binte,,,fryma e ftohte ju shtua asaj nate,gjethet filluan te qanin nga lendimet e zbathur.
  E lodhur,,ngrita shikimi i humbur ne te pakapshpen e kohe.
  U perpoqa dhe njehere te kapja nje shikim afer,afer,afer me veten. Pash neonet e ndezura per-rreth,njerez qe kaloni afer meje..
  Pyeta veten me nje retori nervozizmi:-duke i then nga ishe?!
  Ajo mu pergjigj: Atje ku me cove ti..
  I perqafova gjethet qe kisha siper trupit tim, falenderova per ato caste shoqerie,mora cadren qe kisha ne cepin e stolit dhe u largova ,,,
  Nen driten dhe shiun e atyre kujtimeve qe ajo nate shiu mi rrembej pergjithmone...
  Ndoshta nje dite do kthehem prap dhe do "hakmerrem" dhe une me ate nate,me ate rrebesh erresire ne cepin e nje kohe ne te njejten forme qe ajo me beri duelin mua..ate nate...
  Ishte nje nate "utopik"e erret por e drejte...
  Ai cep jete,,eshte diku ne ate nate me shi..ne ate nate qe kaloj,,qe iku,,qe mergoj..
  Ndoshta ne nje nate tjeter do ti kthehem prape..por dua qe te jete shi...
  Me pelqen nata ,me pelqen shiu,,me pelqen ti ndjek zbathur ,copezat qe jeta mi vene ne "erresire"..per ti kaluar ne nje dirte agimi,ne shkelqimin e nje vese endrrash shpirterore...
  Tashme duhej te prisja dhe pak .Pak apo shume?! POre duhej te prisja mengjesin e nje agimi te lageshte...


  Heren e fundit u redaktua nga NeVertiti; 20-09-2015 ne 07:37.
   

 2. #361
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  E din kur fryjne mendimet e te udhtojne neper nje rruge trandafilash te kuq.
  Kemb te zbathura dhe eshte pranvere...
  E din si ndihesh?
  Ndihesh sikur petalet jane aurorat e shpirtit dhe parfumi i tyre je ti.
  Pastaj kap me dore nje cop qiell e zbret ne toke,me nje laps prej yjesh shkruan per pafundesine.
  Pastaj ngjitesh neper shkallet e reve puth buzet e diellit ,aty kupton qe tashme je nje pjalmim i rimeshiruar neper cdo pore lekure.
  E lumturuar mbeshtillesh neper petale trandafilash dhe flen qetesisht mbi pjalme shpirtrash te zhveshur nga cdo copez erresire.
   

 3. #362
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Sot u ngrita heret dhe putha ajrin e ftohte te keti dhjetori.
  E di sa shijim kishte tek kontakti behej cdo sekond e me i forte me bulezimet e ti te ftohta,pastaj hoqa shallin,kapucin dhe ndjeva se si ajri perkdhelte embelsisht qenien time.
  Pa kuptuar nga puthja fillova te buzeqeshja,dhe me vete po mendoja kush ka thene qe i ftohti nuk eshte dashuri ne vete )
   

 4. #363
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  ...u mblodhen kohet ne nje mbledhje shpirtrash.
  Pasi i ngrine dhe i shkrine disa here shpirtrat,u folen per elasticitetin qe ata duhet te kene ne kete jete.
  Sapo shpirtrat te misheroheshin ne nje trup ,ata duhej te perballonin ndryeshushmerine e koheve mbi ta. Prandaj ata as nuk vdisnin as nuk rilindnin,thjeshte nderronin instrumentet ne te cilat meshiroheshin.
  Dreqin ky i fundit instrument qe vdiq kishte sy te bukur,lekure te bardhe,floket i kishte te pa thinjura , plot sharm ngjante brenda arkivolit te kohes ,qe sapo e pershendeti pergjithmone.
  Pastaj shpirti i instrumentit u largu qetesisht per ne mbledhjen e rradhes,ku koha e priste qe ta faturonte ne nje tjeter instrument per te kaluar provat e ti te rradhes.
   

 5. #364
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  7,915
  Forca e Rrespektit
  4425
  Te porosit dicka nga restoranti Melhoff u tha ne nje stil si lutje,ku gjasa kish shume se dicka do shperthente ato caste.
  Jo u pergjigj tjetra si urdher,ku ngriti koken duke e pare ne sy,me nje buzeqeshje te ftohte,e duke e shoqeruar me nje FALEMINDERIT si psheretime.

  Nje dore e zgjatur mori guximin ,i ledhatoj faqen e djathte,e gishterinjt leviznin pas veshit te saj.

  Ajo perkedhelje e bente si kotele ate,por vendimi i marr donte te krijonte hendeke,e lumenj te pakalueshem.
  Urat kishin filluar te prisheshin.

  E ke marr me vete nje cope timen t'shpirtit u degjua nga goja e saj,o krijues deshperimesh.

  Triumfuese jam une,e ti thjesht humbesi.
  Duel i drejte i pergjigj.
  Une se kam pagezuar te tille,,,,,,.

  Perse?
  Perse?
  Perse thosh,e teksa nga restoranti dikush mirrte porosine qe nuk u shijua ate nate ,,,shperthimi.
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 6. #365
  Gjumash fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Bukowski
  Antarėsuar nė
  Jan 2017
  Vendodhja
  Asgardia
  Postime
  290
  Forca e Rrespektit
  70
  Eja eja, futu ne makine se po bie shi. Ah sa mire do vish dhe ti me ne te festojme ma kthehu. Si je Ary, si te shkojne punet? Mire faleminderit akoma po konsumoj energjine e festave.
  Po ti? Mire edhe une faleminderit. Po shfrytzoj keto dite te qeta.
  A vazhdon te shkruash ,e pyeta mikun tim Dario? Ohh kam shume gjera per te shkruajtur, eshte nje rremuje e madhe po pres fiks shkendijen qe te filloj perseri dhe nderkohe po shijoj qetsine. I shkruajturi kur me mberthen nuk me leshon me, eshte sikur te notosh ne nje oqean me fjale.

  E nisa makinen, po shkonim per nje vizite ne nje azil me pleq, u kishim bler ca biskota dhe lule. Sapo mberritem jashte na prisnin dy infermiere te reja qe ishin per nje pushim kafeje dhe cigare, u cuditen nga veshja jone me nje kapele dhe nje kapot te kuqe. Jemi ne Pleqt e vitit te ri!! Na zuri pija per festat prandaj po vijme me vones.
  Ato ishin akoma te habitura pasi nuk u kishim bere te ditur per viziten tone. Zakonisht ne keto ndertesa nuk te lejojne te futesh nese nuk ke te aferm pacient ose nuk punon aty.

  Dhe me nje buzeqeshje u tham se u perkisnim grupit te akrepave(nje grup per ruajtjen e traditave), dhe qe donim te kalonim pak minuta me pacientet pleq.
  Prisni te keshillohemi me drejtorin tha njera nga infermieret se eshte ai qe e vendos dhe shkoi brenda. Me duket se duhet tu kishim telefonuar i thash mikut tim Dario. Po ndoshta u nxituam ma kthehu.

  Doli drejtori e mirepriti veprimn ton dhe na falenderoi, nuk jemi mesuar me vizita te tilla tha. As ne zoteri ja kthyem. Ejani pas meje po ju shoqeroi une me gjithe stafin tim. Kjo eshte salla e ndenjes.
  Aty ndodhej nje plak i shendetshem dhe i mbajtur i ulur ne karrige.
  Vetja po me thoshte po ky i shkret cka dashur ketu eshte si kokrra e molles? Pershendetje jemi dy shoke dhe kemi ardhur t'ju vizitojme dhe t'ju japim keto biskota dhe te kalojme pak minuta me ju a mundemi? E pyeti Dario.
  Te urdheroni, jeni te mirepritur vetem me falni se une nuk ju shikoj e kam humbur shikimin. Ju shikojme ne dhe ju jeni vertet Zoteri dhe i kerkuam te benim foto duke e ven ne mes. Lajmi i mberritjes ton u perhap shpejt dhe sapo mbaruam foton te gjithe pacientet erdhen te salla e pritjes. Dikush me karroce dhe dikush ecte akoma me forcat e tija, filluam te prezantoheshim dhe te shperndanim biskotat dhe lulet, benim shaka, ne fytyrat e tyre shikoje buzeqeshje dhe lot gezimi.

  Fytyra ime nuk e tregonte por zemra po me qante nga vuajtjet qe ishin mbledhur aty ne ate qender, po provoja pak nga dhimbja e cdo pacienti,dikush pa gjymtyre, dikush tjeter pa sy, kishte te tjer te ngrir qe nuk leviznin, kishte dhe nga ata qe kishin deformime ne kafke dhe trup. Shikoi shikoi!! Me tha Dario me zerin e nje fitimtari, shikoi te gjithe buzeqeshin!! I jap doren dhe shkembejme me njeri tjetrin nje rrahje shpatullash me ndjenjen e trishte brenda meje.

  Eshte e vertet miku im ata nuk jane me pleq, ata jane femije te lumtur, ata jane nje familje e lumtur edhe infermieret dhe drejtori ishin te gezuar, arritem te krijonim pak zhurme te qeshurar ne ate qender te mbushur ku me renkime dhe ku me heshtje.

  Bem fotot nje e nga nje me te gjithe pastaj bem dhe nje foto me te gjithe stafin qe per fatin ton dhe te atyre na mfjaftuan biskotat dhe per ata.

  Ora po afronte 12 dhe kishim nje drek me antaret e tjer te akrepave, e kujtoj Darion per orarin. Dhe ne perqafime dhe buzeqeshje i pershendetem miqt tan.
  Drejtori dhe dy nga infermieret na percollen deri te porta e jashtme, faleminderit qe na e kthyet qendren ne nje kopesht me femij flet drejtori. Jeni ju heronjte e vertet te kesaj historie ja ktheva.

  Mirupafshim!

  Mirupafshim! Dhe mos harroni akrepat do vijne serisht!
  "Kush je ne te vertet kur asnje nuk te shikon?"
  "Tu pensaci a migliorare il resto arriva da sč."

 7. #366
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Me kishte marre malli te zhgarravitja dicka mbi fleten e badhe,dukej e zhubravitur ,sikur kishte kohe qe priste nje laps,pene,apo cdo gje qe shkruan,hedh dicka ne bardhesine e saj.
  E mora butesisht,sic kapet nje flet e bardhe,ku mbizotron nje bardhesi qe te trullos,ndjeja gishtat tek me dridheshin nga frika e ndonje njollosje.
  Thirra shpirtin te zbriste ne duart e mija,qe te ndihmonte shpirjen e gishterinjeve te hidhnin ndonje germe,fjale,mendim,cte ishte por dicka te hidhnin.
  Pasi vjetersia e kishte pushtuar fleten.
  Bore thash me vete,nderkohe qe shpirti nuk levizte,nuk zbriste,gishterinjet nuk shpiheshin dhe dora perkdhelte lehte fleten e bardhe ,krjet dhembshuri.Dimri pllakoste pa meshire gjethet,token,ngrinte gjithcka,ftohte floket,buzet,shikimet e njerzve,cdo gje qe gjente perpara ti.
  Fleta qendronte stoike ne tavolinen time,ne cep nja kafe e ngrohte akoma ,dhe shikimi me perplasej ne horizontin e detit blu..
  Po prisja qe shpirti te zgjohej,te zbriste me ne fund tek gishterinjet e mi..me durim djegia cigaren e rradhes , tymi krijonte ca abstraksione mendimesh qe me kujtonin skena jete te trazuara.
  PAs pak dielli u be me i fuqishem,bluja e detit me theksuar,ndjeva gjakun tek levizte drejt duarve,penen qe filloj te leshonte disa pika te bardha mbi fleten e bardhe...
  ah! Me ne fund,dicka po ngjallej,dora filloj qe shkruaj piksime te tjera..pikepytje,presje,pika,,etj etj kesisojesh piksimi..
  E idhnuar pak me zemren,qe shkruante vetem piksime, i afrova nje kafe dhe asaj,
  U ul ne karrigen perballe,buzqeshi lehte me ironin e saj tipike kur rebelohej.
  Ndezem nga cigaren e dyte te dyja bashke, morem fleten dhe e hodhem drejt horizontit ti detit,me shpresen qe ne bregun tjeter te gjenim vetveten te dyja dhe te shkruanim dicka pertej piksimit.

  E shkruar diku, para nje viti
   

 8. #367
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,846
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  E ke menduar ndonjehere sesi ishte per mua te te lija te shkoje? Sesa I dhimbshem dhe gerryes ishte largimi? Sesa shkaterrues ishte pesha e mungeses dhe indiferences?
  Nuk besoj, ose edhe nese perpiqesh , dije se asnjehere nuk do i afroheshe dot per te pare qarte, besome…
  Ti nuk mundesh ta imagjinosh sesi eshte te hapesh zemren dhe te shohesh boshllikun ne te…erresiren te cilen ajo ka veshur , dhe si nje fustan I shqyer nga dhimbja e lagur nga balta e loteve.
  Ti nuk mundesh ta imagjinosh sesi ndihesh te hapesh doren dhe te lejosh te shkosh, te shohesh teksa zhdukesh si nje vegim , e ti, ti s’mund te besh asgje , as nje hap me shume per te te arritur.
  Dhe ….Ti nuk mundesh ta imagjinosh se si cdo gje per mua nuk eshte si me pare.
  Humba cdo gje nga vetja, edhe buzeqeshjen e humba, edhe deshire per t’u zgjuar ne mengjes , energjia ime po me linte ne balte.
  Mu desh shume kohe besome , shume kohe te riorganizoja veten. Te rimblidhja copezat e mi ate shperndara kudo , duke rifituar hapsirat qe ti kishe zaptuar, per te rigjetur vetevleresimin, guximin , kurajon per te mundur dhimbjen qe le pas.
  E kur fillova te ribeja veten serisht , kuptova se pertej egoizmit tend, krenarise tende, tekave te nje femije te rritur, ishte miresia ajo qe kish mbetur….
  E ti ndoshta kurre sdo kuptosh sesa e veshtire eshte te rimekembesh veten ,sepse askush qe nuk ka dashuruar kurre nuk njeh ate ndjenje!
  Por asgje nuk ish e lehte besome, dhe ende sindroma jote eshte brenda meje…..pavaresisht se tani une u mesova te jetoj me ty brenda meje…
   

 9. #368
  C'est la vie. fv Avatari i Didi
  Antarėsuar nė
  Nov 2008
  Postime
  9,609
  Blog Entries
  9
  Forca e Rrespektit
  5257
  Nisa te shkruaja nje leter per ne te dy.
  Pak caste dhe e flaka tutje.
  Ne djall pra.
  Aq.
  "Io non sarņ mai nessuno,
  ma nessuno sarą mai come me."

 10. #369
  Gjumash fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Bukowski
  Antarėsuar nė
  Jan 2017
  Vendodhja
  Asgardia
  Postime
  290
  Forca e Rrespektit
  70
  Te kujtohet kur te tregoja per pianon, per tingujt qe leshon? A te kujtohen mesimet e para? A te kujtohet kur me thoje se ndiheshe xheloze pasi kaloja me shume kohe nen tingujt e pianos se sa me ty? Me siguri qe te kujtohet gjithcka, si mund te harrosh mua me pianon time?
  Edhe sot e kam braktisur veten nen tingujt e saj. Me fal dashuri, me fal paqe, me sjell verdall ne boten e saj dhe pastaj me braktis ashtu njesoi si ti.

  Gishtat e mi sot nuk duan te luajn mbi piano, jane te dobet, kane dridhje dhe deshira nuk po i ndihmone aspak. E vendosa nje pjese te Einaudi te me shoqeronte ne kete dembelizmin e gishtave. Ti e di se ca ndikimi kane te mua tingujt, ehhh ti e di me mire se mua. Notat po me tregojne se sot mungon ti. Sot gishtat duan te shkruajn notat per ty. Edhe pse ka kaluar kohe nga lamtumira jote, vazhdon te dominosh mendjen time po me te njeten force si te pianos.
  Ska gje i thoja vetes koha do kaloj dhe shume shpejt do te marri ty dhe kujtimet e tua. Po shqetsohem shume kohe ka kaluar dhe ti je prap aty nje kujtim qe noton ne mendjen time.

  A thua te jet kjo nje dhurat e hidhur nga koha per mua? A thua nuk kane kaluar mjaft vite? Ku kam gabuar vall me kohen? Pse po me detyron te mbledh copezat e humbura te shpirtit? Pse pikerisht ti?
  Po e marre ndjenjen e gishtave te mi dhe po e flakeris ne nje cep te ketij forumi. Aty ku nuk mund ta lexosh kurr, le te mbetet ky kujtim i nje forumi. Une sot po e braktis kujtimin tend. Vazhdon te me ndjek nga pas cdo pjese e jotja. Syte e tu ngjyre jeshil, buzeqeshjen tende, floket kacurela,dashurine per librat madje edhe skuqjen tende arrij ta shikoj ngado. Cdo gje e bukur ne syte e mi me kujton ty. Je akoma nje rrufe uragani qe godet shpirtin tim. Je nje etje e pa ngopur dashurie.
  Sot dua te falenderoj per cka me ke mesuar. Gabimin me ty e gjej kudo, ne xhepin e brendshem te palltos, ne xhepat e pantallonave kudo eshte gjithmon pran meje ashtu sikur te ishte hija ima. Sot dua te falenderoj qe me mesove si te buzeqesh, se si duhet te kujdesem edhe per te tjeret, si tu fal dashuri. Ndoshta e jona ishte thjesht nje mesim qe ne duhet tua mesonim te tjerve. A thua vall edhe ti je duke e pasuar dashurine? A te ze leht gjumi nates? A te ndodh qe pesha e kujtimeve ta lodhi shpirtin ashtu si mua? Sot dua te falenderoj per mbreterine qe me fale ti mbreteresha e kujtimeve te mia.

  Duhej te ndieja dhimbje por per cudi nuk po me ndodhe, gjembat e trendafilit qe ma shpojne shpirtin nuk po me vrasin ato mbajne shikimin tend, edhe zgjimi i nates mban shikimin tend madje edhe lindja e diellit.
  Sonte dua te falenderoj ashtu si hena falenderon yjet per pranin e tyre, dua te falenderoj ashtu si toka falenderon diellin per ngrohtesine e tij. Dua te falenderoj ashtu si shpirti falenderon dashurine kur kjo dashuri i fal.

  Notat per ty perfunduan e dashur po ashtu edhe melodia e pianos e cila eshte aty pran meje duke me pritur per udhetime te reja.  Ps: Didi letrat qe perfundojne ne kosh dhe ato ne shishe jane mesazhet me te sinqerta jane ato qe nuk dorzohen nga frika e ndjenjes ndonse nuk eshte shprehur mjaftueshem.
  "Kush je ne te vertet kur asnje nuk te shikon?"
  "Tu pensaci a migliorare il resto arriva da sč."

 11. #370
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Cfare ben ne nje hapsire me lule?
  Perfundon ne njeren nga ato lule dhe ti.
  U falesh i shijon dhe jeton ne to.
  Ndaj larg ferrave dhe afer luleve.
  Jane te embla ,jane te brishta tamam sic duhet te jet nje shpirt njerzor.
   

 12. #371
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Ti do i duash hapat e saj,aromen do ja ndjesh neper frymarrjet e tua neper endrra.
  Ajo e ikur tashme neper dallget e kohes,zvarritjet e saj do kercasin neper ndergjegjen tende.
  Ngricat do sherojne embelsine e saj.
  Ti do kesh ftohte nga copezat e pakuptimta te kesaj jete.
  Ngrohtesin do e kerkokosh neper kandilla me vaj ,qe netve te vona do digjen neper shpirtin tend te plakur nga rrudha kujtimesh.
   

 13. #372
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  7,604
  Forca e Rrespektit
  4977
  Jeta mund te te ndryshoje ne nje sekond

  Mendon qe cfare perjeton eshte dicka qe ske menduar?
  mbase mbase
  eshte edhe e panjohur e pa imagjinuar per enderrat qe kishe!

  Jeta mund te te jape shume mundesi e ne secilen prej tyre
  eshte nje sekond qe ben diferencen mes te tjerve.
  Eshte nje ngjyre qe terheq syrin me shume,
  eshte nje lule qe ke zgjedhur te fotografohesh me te ne sfond per ta ngrire ate cast ne kohet ne vazhdim, eshte nje buzeqeshje qe ndryshe te ngroh nga mijera te tjera,
  eshte nje shikim,
  eshte nje perqafim qe te le duart mbi trup..

  por vetem dicka me sekondat ne vazhdim humbet..
  zeri!!
  zeri ne pak kohe harrohet ,
  harrohet tingulli deri ne castin kur e ridegjon.
  zeri..
  si ishte tingulli jot?
  cdo te thoje ti tani...
  e humbur ne kete kohe
  duke kerkuar
  zerin e harruar
  harrohem qe po flisja per sekondin
  qe te ndryshon totalisht
  nga cisha
  ne cjam
  e ne cdo te jem nga tani!!
   

 14. #373
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Nese do me pyesnin ,cfare eshte jeta?
  Do u pergjigjesha, frymarrja jote ne gjoksin tim.
  Nese do me pyesnin per ngjyren e dashurise,une do ju tregoja per ngjyren e syve tu .
  Nese do me thoshin pershkruaje dritherimen e kesaj jete me butesi,une do ju flisja per ty deri ne perjetesi.
   

 15. #374
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Te kisha thene, nje dite do kete lule ne vendin ku takoheshim ne.,
  Te kisha thene, nje dite dielli do ndricoj por une e ti do jemi ne largesine e henes me diellin.
  Ne te kundert ,ne te zhdrejt, ne te humburen.
  Te kisha thene qe qershit lulezojne dhe piqen por ne do I shohim nga large si nje kujtim i embel.
  Te kisha thene qe do te pres me stine ,,,,me kohe dhe pa kohe,,,
  Por te kisha thene qe nje dite ne po keto dite sdo me gjesh me.
  E me beso kur erdhi ajo dite une isha nje copez e vdekur mes unit dhe mbi unit tim,ne njeren isha une e ne tjetren ti.
  Ecnim heshtur te pa fjale,nuk guxoja as te ngrija syte te te shikoja.
  Uroja qe ne pjesen tende te ishte nate, ti te flije e ne endrren tende te kishe nje qiell perplot yje dhe hene te plote..
  Nuk doja te shikoje pjesen time te mbushur me mijera kundershtime dhe veprime qe nuk donin asnje lloj kordinimi mes tyre.
  Gjithcka ishte rebelizuar e ndihesha shume e vetmuar me to,hapat leviznin shkujdesur dhe duart ne xhepa mbusheshin e derdheshin me kujtime te ikura,braktisura ne murin e harreses mes unit dhe mbiunit tim.
  Uroja qe ne pjesen tende te ishte nje nate e qete me yje,nuk e ngrita asnje sekond koken te shikoja cbehej ne pjesen tende,e ketu ndjeje pak vrarje ndergjegjie.
  Por gjithesesi uroj te ishte nje nate me hene te plote e perplot yje ,me nje luledielli ne mes.

  PS: E shkruar fiks nje vit me pare! Si iken koha.
   

 16. #375
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Mund ti shquaja lehtesisht qerpiket e zi ,qe preknin vetullat e saj.
  Shikimin e embel qe vriste ne thellsi.
  Mund ti shquaja dhe levizjet e duareve fine,tek embelsisht torturonin cdo gje qe preknin.
  Kisha ngelur ne trajten e shquar te mendimeve....
   

 17. #376
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Me thuaj i ke shetitur ndonjehere qiejt?
  -Po!
  Cfare ngjyre kane?
  -Ate te endrrave te pastra.
  Cfare ndjen tek shkele butesisht me hapat njerzor atje?
  -Ke parasysh nje gje,ekzistenca jone eshte sa e prekshme po aq shpirterore dhe e paprekshme.
  Kur ne i largohemi vetes na prekin tjeret,dhe shpesh ne hapin plage.
  Por kur ne e perqafojme vetveten, krijojme rruget tona te qumshtit,kapercejme ate cfare nuk shihet, preket dhe knceptohet per shumicen.
  Keshtu prekum butesine blu te qiellit me dore,pastaj nepermjet puthjeve te endrrave shtrohet nje tapet ne nje cope te qiellit, keshtu behesh nje banor i ftuar nga hapsira blu.
  -Po pse thone qe hapsira jo gjithnje ka drite dhe universi e ka fillesen ne nje pike "te zeze" .
  Po varet ku udhtone shpirti jot.
  Por si nje peme e forte qe rrenjet i ka poshte tokes dhe lulet siper saj.
  Ja ashtu jemi e ne qeniet njerzore,varet nga ne se ku do leme aromen e shpirtit tone te celi lulet e stines.
  -Si perfundim ,me thuaj cfare ndjen ne nje dimension blu te shkeputur nga toka?
  Ndjen qenien tende te kulluar , pin ujin e burimit nga i cili ne u krijuam.
  Mendoj qe ne jemi nje abortim nga vete universi i jone qe na krijoje,tani per te na pranuar perseri atje,ne duhet te kullojme negativitetet,si fizike ashtu dhe shpirtrore.
   

 18. #377
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Rikthimet e kthyeshme.
  E di, cdo gje rikthehet.
  Rikthehet aty ku ka burimin,aty ku ka lindjen aty ku ka rrenjen.
  Rikthehet dielli nga perendimi ne lindje.
  Rikthehet hena nga zvoglimi ne rritje.
  Rikthehen stinet ne vallzim.
  Rikthehen kohet dhe mendimet.
  E vetmja qe ngelet enigme, eshte nese ne do rikthehemi nje dite kur te pershendetemi fizikisht me kete toke.
  Ndoshta tjetersohemi ne bazamentin tone te energjive, duke mesuar nje gjuhe te re,forme te re dhe dimensione te reja energjish.
  Nese trupi jone eshte nje burgator i shpirtit ,atehere le te dalim ne teorine e fes dhe shkences qe asgje nuk humbet por tjetersohet.
  Ne fakt feja e meletis emebel,ndersa shkenca verteton shenderrimet por ne ne piken e rikthimit tone,ajo ngec.
  Gjithesesi le te shpresojme qe ne kete bote gjithcka kthehet ne burimin e ti/saj.
  E nese ne jemi nje burim nga universi ,atehere do i takojme perseri po ati ne nje forme ndryshe.
   

 19. #378
  C'est la vie. fv Avatari i Didi
  Antarėsuar nė
  Nov 2008
  Postime
  9,609
  Blog Entries
  9
  Forca e Rrespektit
  5257
  Kam nje copez te vogel, po se di ne lejohet se eshte ne italisht..


  Una vita fa, ti sentii e tu il cuore mi spezzasti.
  Aspettai ed aspettai ma tu non arrivasti.
  Nel mio cuor nuove rose stan fiorendo,
  E pian piano accerchiano le spine.
  Queste spine che tanto m’han punto
  Or’ora mi stanno accarezzando.
  "Io non sarņ mai nessuno,
  ma nessuno sarą mai come me."

 20. #379
  Anėtar i ri fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i KAON
  Antarėsuar nė
  Dec 2017
  Postime
  453
  Forca e Rrespektit
  273
  Citim Origjinale Postuar nga Didi Shfaq Poten
  Kam nje copez te vogel, po se di ne lejohet se eshte ne italisht..


  Una vita fa, ti sentii e tu il cuore mi spezzasti.
  Aspettai ed aspettai ma tu non arrivasti.
  Nel mio cuor nuove rose stan fiorendo,
  E pian piano accerchiano le spine.
  Queste spine che tanto m’han punto
  Or’ora mi stanno accarezzando.
  Ahhhh e embela kohe sa plag sheron
   

 21. #380
  VIP fv Avatari i Jetmira
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  10,370
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  668
  IMG_20180221_112308_139.jpg
  I dashur....
  Po te shkruaj per her te fundit,dhe te premtoj qe ste bezdis me.
  U ula ne lokalin ku u takuam per her te par.
  Nuk dua te ulem,por kembet me dergojn perseri aty.
  U drejtova me ,"i dashur" pasi ii till do mbetesh per mua.
  Te premtoj qe nuk do te shkoj me
   

 22. #381
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Koha, kjo ndarse e drejte dhe zhdrejte.
  koha ,kjo vigane qe perdor instrumentet e saj per te bere kasaphanen e radhes.
  Pastaj u bene mortet e varrimit,viktimat e saj i rrjeshton si qirinje deshmoresh.
  Neper kohra ,kohrat zihen dhe luftojne.
  Por neper kohra njeriu luan dhe fiton.
  Lind dhe vdes por mes ketyre dy datave me kohen martuar ne shpirt qendron.
  Pa te dot nuk jeton ,dhe me te dot dashuri pa -fundsisht nuk prodhon.
  Pastaj buzeqeshjet dhe lotet behen xherdani e saj e ne fund te fundit kjo eshte lumturia e saj e premtuar per njerzimin.
  Ju lutem njerez mos shkruani shume thjesht,mos shkruani aq thjeshte sa nje gjethe e lagur e zhubravitur.
  Ju lutem shkruani per dicka te thelle,dicka qe i ngjane kohes neper dimensione abstrakte mendimesh.
   

 23. #382
  Drejt Lindjes... fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ✧Ṃ!ṨҬ!Ḱ✧
  Antarėsuar nė
  Jan 2018
  Postime
  475
  Forca e Rrespektit
  269
  Ububuja mi none si bokan kto ktu. Ju premtoj nuk hyj mo ke kjo teme se me vjen me qajt.
   

 24. #383
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Jetmira Shfaq Poten
  IMG_20180221_112308_139.jpg
  I dashur....
  Po te shkruaj per her te fundit,dhe te premtoj qe ste bezdis me.
  U ula ne lokalin ku u takuam per her te par.
  Nuk dua te ulem,por kembet me dergojn perseri aty.
  U drejtova me ,"i dashur" pasi ii till do mbetesh per mua.
  Te premtoj qe nuk do te shkoj me
  Jetmira rrjeshtat e tu jane te ndjer.
  Te gjithe kemi kaluar momente te tilla diku gjate jetes.
  Por jeta afron shume shume ngjyra cka bene qe gjithnje pas dimrave te kemi pranvere.
  Ajo qe me pelqen ne ty,eshte pafajsia e spontanitetit tend.
  Mundou te mos e humbesh asnjehere! PErqafime!
   

 25. #384
  VIP fv Avatari i Jetmira
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  10,370
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  668
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  Jetmira rrjeshtat e tu jane te ndjer.
  Te gjithe kemi kaluar momente te tilla diku gjate jetes.
  Por jeta afron shume shume ngjyra cka bene qe gjithnje pas dimrave te kemi pranvere.
  Ajo qe me pelqen ne ty,eshte pafajsia e spontanitetit tend.
  Mundou te mos e humbesh asnjehere! PErqafime!
  Shum faleminderit e nderuar Nevertiti.
  Shum keshill e bukur,ishin thjesht rreshta momenti.
  Nuk kisha ku ti shprehja,dhe ii shpreha kėtu.
   

 26. #385
  Anėtar i ri fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i KAON
  Antarėsuar nė
  Dec 2017
  Postime
  453
  Forca e Rrespektit
  273
  Me veten!

  Me veten me ndodh te rri shum pak
  aq pak kohe sa mund te thahet nje pik gjak
  hej,eshte bota per rreth, me tuhaf si e cmendur
  gumezhin e ēirret e me mbyt zerin e mekur

  Kur ulem te shijoj pak pjalem vetedije
  i ngjaje nje ēobani me fyellin nen hije
  melodia e thellesi sime eshte gjithmon aty
  mundohet cdo kohe t’me thot s’jemi dy

  E keshtu nis dita nuk kam si t’ja bej
  harroj veten time s’mundohem ta gjej
  veē kur nisin stuhit e botes perreth
  lind nevoja te strukem e formoj te shenjtin rreth

  Aty ku fjala nuk vlen as nje lek
  vec un e vetja xhaket mbi jelek
  e pyes nganjeher me fjalet e mendjes
  pse hesht ti kur bota sme le as te” vdes”?!

  Hesht serisht e ngrata diē do t’me thote
  un jam ti ,pse nuk e kupton o rrote
  e nis te qesh me veten time, te zura i them
  nje ne te dy ne kete bote si harem!
   

 27. #386
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  ..Ishte nje dhome e vogel me nje dritare nga krahu i lindjes se diellit.
  Dukej sikur sinkronizimi i drites me muret e brendshme te dhomes se vjeter prej guri kishin nje dashuri te shtrire ne kohe.
  Nga brenda dhoma vinte e sovatuar pak ashper ,me pas nje ngjyre e purpurt mbulonte pak sa pluhrin e kohes se asaj dhome.
  Kam iden qe ai qe kishte lyer dhomen, do kishte qene ndoshta nje burre meso mosh.
  Ndoshta e bente te ndihej gjalle ngjyra e purpurt,ndoshta dhe i ka larguar lodhjen prej ustai,duke hedhur ne mure ngjyren e tij te preferuar bashke me lodhjen e diteve.
  Ne gonin e majte dhoma kishte nje ibrik me raki siper nje komedine .
  Ne ato ane, rakin e benin pa sheqer,duhej te ishte e mire.
  Ne anen tjeter te murit nje panoram natyre te mbushte syrin,vinte bollshem ne jeshillek thyhej nga bardhesia e luleve te nje peme qershie .
  kisha nje fare deshire te kisha nje kafe me nje teke raki para...por isha e mbushur me nostalgjin e nje mengjesi te gdhir vetem mes kujtimesh,dhe akoma spo mblidhja veten.
  Ne te djathte ishte krevati ku nata dhe une kaluam qetesisht gjumin tone,ajo me mundesoj erresiren , une e ndihmova naten te jete me zeze ,duke mbyllur syte forte ,per mos te shikuar as nje enderr ate nate.
  Ishim ne nje qetesi te adhurueshme une dhe nata.
  Dita kishte zbardhur ,disa lule qershie vallzonin ne pravnakun e dritares me xhama ,pjeset e te ciles ishin te ndare ne kuadrata te vegjel ,ngjanin sikur kishin ardhur nga kohe antikiteti.
  Ndoshta keto dritare ruheshin akoma ne kete forme per te kujtuar traditen e zones,traditen e te parve.
  Shkova drejt dritares,hapa kanatat e saj,nje tufe degesh me lule qershie u perlasen shkujdesur ne fytyren time...
  Dielli i kishte fituar duelin nates , purpurtesia e mureve kishte marre nje vezullim te adhurushem,dukej sikur copezat e frymve qe kan fjetur ne ate dhome , kishin lene te gjithe nga nje shkrim mbi muret dhe tavanin e asaj dhome.
  Ngrita syte ,purpurtesia e tavanit me thithi si nje vorbull, ne tufa mendimesh.
  Dielli leshonte nje rreze diagonale e kapte njerin cep te tavanit,ajri lozte neper mjet rrezes dhe godiste tavanin ,pash nje bote tek ngjallej,shpresa tek derdheshin ne muret dhe tavanin e asaj dhome,..
  Disa hapa ne korridor me shperqendruan kujdesin,dera u hap nje kafe turke me nje teke raki me buzeqeshi mbi tabaka.
  Ishte tabak i drunjet me ca dizenjime te kendshme,dhe nje tufe lulesh qershie ne cep.
  Duke falenderuar zonjen,shijova nje hurb rakie.per te mire e ne gezime -i them.
  -Ajo buzeqeshi,duke me then; mire se na erdhet .
  Pas pak disa blegerima qengjash ju shtuan ngjyrave te atij mengjesi,rrembeva nje triko sportive te varur pas deres se dhomes(as qe dija e kujt ishte) dhe dola ne oborrin e shtepis mysafire.
  Nje male i tere i ngarkuar me lule ,dukej sikur kishte zbritur ne te dy anet e gardhit te oborrit, gardh i bere me thupra te thata,ishte aq romantik ,pemet ishin te mbingarkuara me gonxhet e tyre lozonjare,aroma dehte. Me dukej sikur ishin aty duke me pritur mua vite,vite te tera kisha large tyre.
  Malli dashuria,frymarrjet e mija u bene nje me to,ajri i fresket me shponte mushkerit..
  Drejtova syte drejt qiellit te kalter dhe kuptova qe pranvera tashme kishte zbritur mesemiri ne shpirtin tim.,..keputa nje dege me lule qershie , ngrita doren larte drejt diellit ,pershendeta qiellin ngrohtesisht,miqesisht,pafundesisht...
  Isha ne nje qiell te kalter ku kufizohej me male,ku muzika ishin virgjiriteti i pemve dhe pyjesia .
  Dielli dukej aq ndricues sikur lindte i vecante per ato vende te virgjera...ishte dita ime,ishte nje dite e mbushur me lule qershie...ishte nje dite rikthimi ne femirine time..rikthimi tek lulet e qeshive te mija ...

  DSCI0686.jpg......

  Dhe Fotoia e shkrepur nga une; Athine-2018.
   

Faqja 13 nga 13 I parėI parė ... 345678910111213

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Higjiena personale
  Nga prizrenka ne forum Keshilla Mjeksore
  Pergjigje: 7
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 23:13

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •