Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 9 nga 9
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  41,286
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11803

  Djathi, i keq apo i mirė pėr shėndetin?

  Djathi, i keq apo i mirė pėr shėndetin?

  Njė studim i fundit i bėrė nė Francė ka demonstruar se djathi nuk ėshtė edhe aq i rrezikshėm pėr shėndetin e zemrės, pėrkundrazi ai ndikon te mirėqenia e pėrgjithshme e konsumatorėve qė e adhurojnė atė

  Lajme tė mira pėr ata qė e adhurojnė djathin: shėndeti i zemrės suaj nuk mund tė rrezikohet edhe aq shumė, por kjo s’do tė thotė qė ju duhet ta teproni. Kėtė e demonstron njė studim i ri, i bazuar tek ushqyerja nė Francė, qė tradicionalisht identifikohet pėr konsumimin e shumtė tė djathit. Mitikisht konsumimi i djathit lidhet me sėmundjet kardiovaskulare, por megjithatė ky vend ka njė shkallė tė ulėt tė individėve qė vuajnė nga problemet e zemrės dhe duket se djathi ėshtė njė nga arsyet e mirėqenies sė tyre tė pėrgjithshme.
  Shkencėtarėt e Universitetit Aarhus, nė Danimarkė, kanė analizuar njė sėrė produktesh qumėshti, pėr tė krahasuar dhe pėr tė vėzhguar pėrmbajtjen e tyre yndyrore.
  Nė krye tė skuadrės sė shkencėtarėve, Hanne Bertram, njė vėmendje tė madhe i ka kushtuar mėnyrės se si djathi tretet. Personat qė e konsumojnė kanė njė sasi mė tė madhe tė njė acidi tė quajtur butirik, i cili e ndihmon organizmin qė tė reduktojė nivelin e kolesterolit. “Djathi lidhet me reaksione tė ndryshme metabolike, nėse vihet pėrballė me konsumin e qumėshtit”, ka shkruar ekspertja e revistės “Journal of Agricultural” dhe “Food Chemistry”.
  “Megjithatė janė tė nevojshme kėrkime tė tjera mė tė thella pėr tė eksploruar mekanizmat qė qėndrojnė pas konsumimit tė djathit, stimulimit tė baktereve nė stomak dhe tė kolesterolit.” Duket njė moment i mirė pėr kėtė ushqim aq shumė tė dashur ose tė urryer nga ju! Nė fakt duhet tė dini se, sipas njė kėrkimi tjetėr tė fundit, individėt qė hanė mė shumė, shijojnė njė jetė mė tė mirė seksuale. Pėr ta saktėsuar, te 4600 individė, 73% e shijuesve tė tij, poshtė ēarēafėve, kanė njė aktivitet tė rregullt.

  Rėndėsia e djathit nė ushqim

  Tretshmėria e djathit ėshtė gati e qindpėrqindtė. Organizmi pėrdor mė lehtė proteinat nga djathi sesa ato nga qumėshti. Gjatė prodhimit tė djathit, pjesa mė e madhe e laktozės mbetet nė hirrė, ndėrsa ajo qė mbetet nė djathė transformohet nė acid laktik, prandaj djathi u rekomandohet njerėzve qė kanė problem me tretjen e laktozės. Djathėrat mund tė pėrmbajnė edhe kultura probiotike, prandaj nė bazė tė kėsaj mund tė klasifikohen nė ushqim funksional, sepse pėrdorimi i rregullt i djathit ka efekt pozitiv nė gjendjen shėndetėsore tė organizmit tė njeriut.

  Llojet e djathėrave

  Djathėrat, pėr nga pėrbėrja yndyrore, ndahen nė: shumė tė yndyrshėm, me plot yndyrė, me yndyrė mesatare, me pak yndyrė dhe pa yndyrė. Djathėrat nė pėrbėrjen e tyre, kanė mė sė shumti yndyrė dhe proteina. Proteinat janė ato qė e pėrcaktojnė fortėsinė e djathit: sa mė shumė proteina, djathi ėshtė mė i fortė. Mirėpo, nėse nė djathė ka shumė yndyrė, ai nuk do tė jetė i fortė edhe pėrkundėr sasisė sė madhe tė proteinave qė ka. Nė bazė tė sasisė sė materies sė thatė (yndyra dhe proteina), nė djathėra, ato ndahen nė: shumė tė fortė, tė fortė, gjysmė tė fortė dhe tė butė.

  Kualiteti i djathit

  Gati ėshtė e pamundur qė, nė kushtet e sotme tė prodhimtarisė industriale bashkėkohore, nė treg tė mos paraqiten djathėra tė dėmshėm pėr shėndetin e njeriut. Tė gjitha mangėsitė janė tė dukshme: djathėrat e fortė bėhen tė butė, ēahen shpejt, djathi ndėrron shije dhe aromė, prandaj djathėra tė tillė nuk mund tė pėrdoren pėr ushqim.
  g.shqip

  Zgjidhni djathin qė duhet

  Me qėllim qė tė mund tė gjendeni nė larminė e ofertave tė djathėrave tė tregut tonė, ėshtė me rėndėsi t’i dini karakteristikat kryesore tė djathėrave. Mos lejoni qė ēmimi tė pėrcaktojė shijen tuaj, por njihuni me teknologjinė, me kualitetin dhe me pėrbėrjen e llojeve tė zgjedhura tė djathit.
   

 2. #2
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  8,144
  Forca e Rrespektit
  4408

  Titulli: Djathi, i keq apo i mirė pėr shėndetin?

  Shyqyr qe nuk qenka i demshem, por dhe po te ishte nuk eshte se do ta nderprisja konsumimin.

  Djathin e kam nr 1.
  I walk slowly, but I never walk backward

 3. #3
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,905
  Forca e Rrespektit
  11372

  Titulli: Djathi, i keq apo i mirė pėr shėndetin?

  Aver e lexove gjithe artikullin? kot te pyes ee.
  "We're here to have a good time, not a long time
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 4. #4
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  8,144
  Forca e Rrespektit
  4408

  Titulli: Djathi, i keq apo i mirė pėr shėndetin?

  Ato me bold

  E sheh, per dallim nga disa disa ka edhe njerez qe jane te sinqerte :p
  I walk slowly, but I never walk backward

 5. #5
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,905
  Forca e Rrespektit
  11372

  Titulli: Djathi, i keq apo i mirė pėr shėndetin?

  Citim Origjinale Postuar nga Aver Shfaq Poten
  Ato me bold

  E sheh, per dallim nga disa disa ka edhe njerez qe jane te sinqerte :p
  Kush jane keta mizerje


  Djathi ben dem thote sidoqofte ne artikull :p
  "We're here to have a good time, not a long time
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 6. #6
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  41,286
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11803

  Titulli: Djathi, i keq apo i mirė pėr shėndetin?

  Une pa djathe s"jetoj dot .
  Cdo vakt qe ha buke,e dua ne tryeze me patjeter sidomos feten e bardhe,kackavallin jetoj dhe pa te..
   

 7. #7
  Marakli Krapit fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Quku
  Antarėsuar nė
  Mar 2009
  Postime
  6,536
  Blog Entries
  3
  Forca e Rrespektit
  2458

  Titulli: Djathi, i keq apo i mirė pėr shėndetin?

  Ore ju do rrini rehat apo si e keni mendjen,sben kjo sben ajo kena met me hanger vec sallat
  (Æ`*•.ø♥La Ilahe Ilallah Muhammeden ReesulAllah ♥ø.•*“Æ)
  Mendume se barku mbushet,
  Me mish e makarona,
  Kjo ishte lumtunia.!
  Dikur, andrrave tona...

 8. #8
  Themelues i Forumit fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Arfenilla
  Antarėsuar nė
  Jun 2010
  Postime
  15,924
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  4591

  Titulli: Djathi, i keq apo i mirė pėr shėndetin?

  Kualiteti i djathit

  Gati ėshtė e pamundur qė, nė kushtet e sotme tė prodhimtarisė industriale bashkėkohore, nė treg tė mos paraqiten djathėra tė dėmshėm pėr shėndetin e njeriut. Tė gjitha mangėsitė janė tė dukshme: djathėrat e fortė bėhen tė butė, ēahen shpejt, djathi ndėrron shije dhe aromė, prandaj djathėra tė tillė nuk mund tė pėrdoren pėr ushqim
  KJo me shum mvaret dhe nga cilsia e qumshti,se nga c'fare lloj qumshti eshte bere djathi...askush nuk u lajmru se i ka ber dem djathi! keshtuqe hani pa merak.

  .
  Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

 9. #9
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  18,729
  Forca e Rrespektit
  2297
  Edhe une pa djathe , nuk bej dot .. edhe pak dhe me mbaron djathi i dhise qe solla nga Albania , tani qe po i vjen fundi e kam rralluar sepse nuk dua qe te mbaroje ... c'fare torture .
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-04-2017, 21:46
 2. Pergjigje: 13
  Postimi i Fundit: 20-02-2016, 20:51
 3. Thashethemet bėjnė mirė pėr shėndetin
  Nga NeVertiti ne forum Stil jete
  Pergjigje: 15
  Postimi i Fundit: 18-01-2016, 17:42
 4. Me mire tjua falin zemren apo me mire ta fitoni???
  Nga E3 ne forum Dashuri dhe pasion
  Pergjigje: 75
  Postimi i Fundit: 18-01-2016, 11:46
 5. Lėvorja e pishės e mirė pėr shėndetin e syve
  Nga E3 ne forum Keshilla Mjeksore
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-12-2009, 23:22

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •