Shqiptar te Bashkuar
android
Faqja 13 nga 13 I parėI parė ... 345678910111213
Duke shikuar rezultatet 361 ne 390 nga 390
 1. #1
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i fcbesia
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Prishtinė-Shqipėri Etnike
  Mosha
  33
  Postime
  1,416
  Forca e Rrespektit
  51

  Poezi te ndryshme

  Naim Frashėri-Fjalėt e qiririt


  Ne mes tuaj kam qendruar
  E jam duke perveluar
  Qe t'ju ap pakez drite,
  Natene t'jua benj dite.
  Do te tretem, te kullohem,
  te digjem, te pervelohem,
  Qe t'ju ndrinj mir' e te shihni,
  Njeri tjaterin ta njihni.
  Per ju do te rri te tretem,
  As nje cike te mos mbetem,
  Te digjem, te qanj me lot
  Se deshiren s'e duronj dot.
  Une zjarrit nuk i druhem
  Dhe kurre s'dua te shuhem,
  Po te digjem me deshire,
  Sa te mundt t'ju ndrinj me mire.
  Kur me shihni se jam tretur
  Mos pandehni se kam vdekur :
  Jam i gjall' e jam ne jete,
  Jam ne dritet te vertete;
  Une jam ne shpirtit tuaj,
  Mos me kini per te huaj.
  Me eshte falur durimi,
  Andaj po digjem si trimi,
  Sa me kenda t'ju benj mire,
  Te mos mbeti n'erresire.
  Jakeni, rreth meje rrini,
  Flisni, qeshni, hani, pini
  Ne shpirtit kam dashurine,
  Pa digjem per njerezine...
  Me zjarr ta djek mushkerine
  E te tretem per njerine
  Une dua njerezine,
  Miresin'e urtesine.
  Ne behi shoke me mua,
  Ne me doni si ju dua,
  Njeri tjatrine ne doni
  Te paudhe mos punoni...
  Une, duke perveluar,
  Njerezit i kam ndrituar;
  Kam qene mik me njerine,
  Andaj i di e me dine...
  Dua shum fjale t'ju them,
  Po trembem mos ju benj ujem.
  E ku shkruhene ne karte
  Fjalet' e gjuhese 'zjarrte ?


  SHENIM:
  Qe te mos kete ngaterresa neper tema, po i levizim poezite ne dy tema te caktuara. Ketu mund te postoni poezi te huazuara, qe keni pelqyer diku neper internet, ose keni lexuar ne ndonje liber, poezi te autoreve te ndryshem, te njohur apo anonim dhe mos harroni ta shkruani origjinen nga eshte marre
  Heren e fundit u redaktua nga Aki; 27-05-2016 ne 14:56.


  Unė dua tė rroj deri sa tė shohė tė bukurėn,tė dashurėn Shqipėrinė tonė, tė lirė, tė bashkuar, dhe pastaj me gėzim le tė mė vijė vdekja!


 2. #361
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  9,334
  Forca e Rrespektit
  4530
  VITET QE VIJNE

  Kaq u shtuan poshtersite,
  Kaq u rriten marrezite,
  Kaq na mbyten ligesite,
  Sa kam frike se nje dite,

  Kur dhe ne te shohim drite,
  Kur te hapen krejt kufijte,
  Oh, kam frike ate dite,
  Ikjen e gjithe njerezise!

  Do te lene mall' e gjene;
  Do braktisin babe e nene
  E s 'do kthejne koken prapa,
  Po do ikin me te vrapa

  Larg qytetit, larg shtepise,
  Larg, me larg prej Shqiperise;
  Larg, me larg kesaj se mjeres,
  Sikur ikin prej koleres ...


  Petraq Kolevica!
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 3. #362
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  9,334
  Forca e Rrespektit
  4530
  AUTOBUSET

  Autobuset e mengjesit
  -Autobuset urbane -
  Ngarkojne, shkarkojne ne cdo ane,
  Gra, qe cohen ne mengjes
  Me te lodhura se ne mbremje.
  Gra, qe shtyhen per femijet.
  Femije, qe shtypen ne barkun e tyre.
  Gra, me zernra te thyera,
  Zemra, ku endrrat e vyera
  Varen si lecka te shqyera.
  Gra, te reja,
  Te veja,
  Te moshuara,
  Gra te munduara,
  Te punuara,
  Gra, qe jeta u shkon huq,
  Fytyra te derrmuara,
  Laturisur me te kuq ...
  Autobuset e mengjesit
  -Autobuset urbane -
  Ngarkojne, shkarkojne ne cdo ane
  Burra, qe mbartin neper net
  Mendime kapites.
  Burra, qe mbytin me femet
  Mendimet e dites.
  Burra, me zemra te gjera,
  Zemra, ku ndryhen te tera:
  Klithma
  Dhe dridhma
  Dhe zera.
  Burra, me buze te mberthyera,
  Me nofulla te shtrenguara.
  Burra, me endrra te zhgenjyera,
  Me brenga te mbuluara
  Ne gjokset si shpella,
  Fytyra te parruara,
  Me rrudha te thella ...  Petraq Kolevica!
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 4. #363
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  9,334
  Forca e Rrespektit
  4530

  DHE PAK PRANVERE


  Ta pime nga nje gote vere
  Per jeten tone qe shkon nga fundi
  Se, dimer vjen e po fryn ere
  Dhe jetes sone gjethet ja shkundi

  Por esht'e bukur pem'e zhveshur
  Keshtu me bore e mbuluar
  Tek rri e qete dhe e heshtur
  Se pret pranveren e bekuar

  Pra mbushna gotat dhe nje here
  Sepse kam qejf kur i perplas
  Se ka per ne dhe pak pranvere
  Prandaj, ta presim buzagaz.

  Te kjo pranvere, mbi lendine
  Do rrime shtrire si njehere
  Dhe do kujtojme dashurine
  Ne me te bukuren pranvere

  Do rikujtojrne dashurine
  Dhe gjithe c'gezirne na pat fale
  Ndersa kujtojrne lurnturine
  Si flutur shpirti le te dale.

  Teksa flatron e bardha flutur
  Lart e rne lart, ku yjet rrine
  Prej jetes sone te keputur
  Do rnbijne lule ne lendine.

  N'ate lendine do te rrine
  Te rinj te tjere ne pranvere
  Dhe do shijojne dashurine
  Ashtu si ne te dy njehere.


  Petraq Kolevica!
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 5. #364
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  9,334
  Forca e Rrespektit
  4530
  E rralla bukuri te ndjek qysh ne te rite
  Akoma dhe tani prej teje s`ndahet dot;
  Dhe koha qe skaliti fytyren tende drite,
  Shkelqimin e freskine ia ruan edhe sot.

  Ti fundin e cdo gjeje , pa pasur frike aspak,
  Veshtroje dhe pasqyres me mburrje hidhja syte;
  Te vetetin fytyra trendafili zambak
  Dhe dimri i jetes sate esht` vera jote e dyte.

  Po mua pleqeria sa poshte me ka shtene!
  E shoh se kesaj bote do t`i le shendene shpejt;
  Mezi me levrin gjaku, fuqite po me lene;
  Pa zjarr`e dashurise - do t`isha shuar krejt!.


  Fransua Mejnar!
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 6. #365
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  9,334
  Forca e Rrespektit
  4530
  Doja tė tė dua

  Doja tė tė dua,sigurisht qė doja.

  Doja tė tė shihja, ty, si perėndi.

  Edhe pse e dija qė shumė po gaboja.

  Gabimi im i kėndshėm, mban emrin "dashuri"!

  Ti ishe njė "botė" tjetėr e unė aty jetoja.

  Aty nuk kishte ligje, kish' veē mirėsi.

  Kur dilja nė anė' tjetėr, mė thonin qė gaboja.

  E tek ty kur "hyja" ēdo gjė ish' mrekulli!

  Ajo "bota" jote nuk kishte pėrcaktime.

  E as fe nuk njihte, as mosh edhe as ngjyrė.

  Por ish "ana tjetėr", gjithė paragjykime.

  Aty ku tė gjithė zėrat kishin njė fytyrė!

  Her' kėtej e her' andej, tek ti folen e ngrita.

  Aty ku valėt sillnin plotė ndjenja dashuri.

  Aty ku edhe territ nuk i mungonte drita.

  Aty ku edhe hėna, nuk ndillte nostalgji!

  Her' kėtej e her' andej, njė ditė do vinte fundi

  Se ēdo gjė e bukur nuk mund tė zgjas pėrjetė.

  Gjithė ajo vajtje-ardhje, nė bindje mė lėkundi

  E zgjodha "botėn" tjetėr dhe pse se doja vetė!

  Tani kur mė sjellė rruga nė kufijtė e tua

  Pėrpara portės kyēur, me mall rri e vėshtroj.

  Ndizet prap dėshira mbushur plotė "tė dua",

  "Mė lini ju o njerėz, mė lini tė gaboj"!

  Doja tė tė dua, sigurisht qė doja

  Doja dhe tė kisha, ty, si perėndi.

  Mij'ra herė tė tjera, sikur t'a provoja

  Tė njėjtin gabim tė kėndshėm, do t'bėja pėrsėri!
  Bledi Ylli
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 7. #366
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,221
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11799
  MIHAI EMINESKU
  (1850-1889)

  Glosė (Glossă)

  Koha shkon, por edhe vjen,
  Gjithēka rri e re, e vjetėr;
  Ē’ėshtė mirė a keq, e gjen,
  Vraje mendjen veē, patjetėr;
  Mos ki shpresė e mos u ndruaj,
  Ē’ėshtė valė, do shkojė si valė;
  Nė ēdo ngasje, si i huaj,
  Rri i ftohtė dhe pafjalė.

  Gjėra plot para na dalin,
  E nė vesh na vijnė tė tjera,
  Por vėmendjen dot s’e ndalin,
  S’kemi nge, ndaj i merr era.
  Pangurrim qėndro mėnjanė,
  Tek vetveten e rigjen,
  Kur me zhurma anembanė
  Koha shkon, por edhe vjen.

  As akrepi i saj nuk pjerret -
  Kjo peshore e mendimit -
  Drejt momentit qė ze bjerret -
  Fli e maskės sė galdimit,
  Qė nga vdekja e saj merr lindje
  Edhe zgjat njė ēast, jo tjetėr,
  Pėr atė qė e njeh me bindje
  Gjithēka rri e re, e vjetėr.

  Spektator si nė teatėr
  Nė kėt’ botė pėrherė ji:
  Luan njėri dhe pėr katėr
  Ēirrja maskėn gjithsesi;
  Dhe nė nxjerrtė lot fytyre
  Rri nė qoshe, veten ndjen,
  Tė kuptosh nga arti i tyre
  Ē’ėshtė mirė a keq, e gjen.

  Ēka do vijė e ēfarė ka shkuar
  Janė dy pamje, veē njė fletė,
  Fillin ka pėr ta shikuar
  Bash nė fund kush nxė nė jetė;
  Gjithė ē’qenė e do tė vinė
  I shikojm’ me sytė e vjetėr
  Qė t’u njohėsh kotėsinė
  Vraje mendjen veē, patjetėr.

  Mbetkan pó tė njėjtat mjete
  Qė trysnojnė ēdo gjallesė
  Kanė rrjedhur mijra vjete,
  Bota njeh gaz e dėnesė;
  Tjetėr maskė, e njėjta pjesė,
  Tjetėr gojė, tė njėjtėt truaj,
  I zhgėnjyer, prerė nė besė
  Mos shpreso e mos u druaj.

  Mos shpreso kur ligėsitė
  Pėr ngadhnjim lidhen jo rrallė
  Ta kalojnė ndyrėsitė
  Dhe nė qofsh me yll nė ballė;
  Mos u tremb kur pėrsėri
  Ndėrlėvdohen me aq fjalė
  Me ta kurrė shok mos ji
  Ē’ėshtė valė, do shkojė si valė.

  Me njė kėngė prej sirene
  Bash kjo botė i ngre kurth dritės
  Qė tė ndrrojė aktorėt skene
  Me karrem tė josh drejt pritės;
  Atypari qėndro strukur
  Veshin fare mos e luaj
  Qė nga shtegu ku je futur
  Nė ēdo ngasje, si i huaj.

  Nė qėllofshin, bėj mėnjanė,
  Nė tė nėmshin, mos bėj zė;
  Se dhe fjalėt vlerė s’kanė
  U di kutin, ēfar’ pret mė?
  Le tė thotė gjithkush ē’tė dojė,
  Kush tė mundė, le tė dalė
  Qė mos lidhesh as me gojė
  Rri i ftohtė dhe pafjalė.

  Rri i ftohtė dhe pafjalė
  Nė ēdo ngasje, si i huaj,
  Ē’ėshtė valė, kalon si valė,
  Mos shpreso dhe mos u druaj,
  Vraje mendjen veē, patjetėr,
  Ē’ėshtė mirė a keq, e gjen;
  Gjithēka rri e re, e vjetėr;
  Koha shkon, por edhe vjen.
   

 8. #367
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  9,334
  Forca e Rrespektit
  4530
  Anna AHMATOVA

  * * *
  Kujtesa pėr diellin nė zemėr venitet.
  Bari u tha.
  Flokėboret e agut nė erė vėrtiten
  Paksa-paksa.

  Kanalesh tė ngushta uj’ nuk rrjedh mė -
  akull i prerė.
  Kėtu asnjėherė nuk ndodh mė asgjė, -
  o, asnjėherė!

  Qiellit shelgjishta hapej e tėra
  erashkė shqote.
  Ndoshta mė mirė qe qė s’u bėra
  gruaja jote.

  Kujtesa pėr diellin nė zemėr venitet.
  Terrin po kqyri?
  Ndoshta!... Brenda njė nate beh e avitet
  dimri.

  * * *

  E hėnė. Natė. Njėzet e njė.
  Konturet e qytetit - n'errėsi.
  Njėfarė harrakati shkroi se
  dashuria mbi dhe bėn vaki.

  Dhe prej pėrtese a prej mėrzie
  e besuan tė gjithė, dhe kėshtu jetojnė:
  presin takimet, frikė kanė ndarjet
  dhe kėngė dashurie kėndojnė.

  Po pėr tė tjerė misteri shfaqet,
  ata heshtja i ka bėrė gur...
  Unė u ndesha me tė rastėsisht
  dhe jam, qė atėherė, si e sėmurė
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 9. #368
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  8,873
  Forca e Rrespektit
  5068
  Na Jane Mbaruar Fjalet

  Na jane mbaruar fjalet.
  Buzeqeshja ka mbetur ne mes te udhes.
  C'te bejme?
  te shkojme a te mos shkojme per nje kafe
  ne pallat te Kultures?
  Tavoline e zakonshme
  tej dritares qyteti vishet ne muzg.
  nje gote uje per te dy,
  kafja jote mbetur pergjysme,
  imja pire me fund.
  pergjysme, pergjysme, pergjysme,
  fjala,
  buzeqeshja,
  ledhatimi,
  si dy shina paralele perjetesisht te privuara nga ndarja,
  perjetesisht nga takimi.
  Sa here t'i puthja syte e bukur,
  papritur binte briri i kushtrimit.
  Kohe e ashper :
  Ne qe ishim aq te etur per njeri-tjetrin
  te ndare na duhej te vdisnim.

  - poezi nga Bardhyl Londo
  “La superficialitą mi inquieta ma il profondo mi uccide.” A.M

 10. #369
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  8,873
  Forca e Rrespektit
  5068
  Ėndėrr


  Zemra ime ēlodhet ndanė burimit tė cemtė*
  (Mbuloje me fijet e tua,*
  Merimangė e harresės.)*

  Uji i pėshpėriste ulėt njė kantilenė tė ėmbėl*
  (Mbuloje me fijet e tua*
  Merimangė e harresės.)*

  Zemra ime qė u zgjua, pikėllimet e saj ia rrėfeu
  (Fshihe mirėbesimin e saj,
  Merimangė e heshtjes.)

  Ja, zemra ime po rrėshqet nė burimin e cemtė
  (O duar tė bardha, tė largėta
  Mbajeni ujin e lehtė.)

  Dhe, duke kėnduar me gaz, uji e tėrheq
  (O duar tė bardha, tė largėta,
  Uji mbeti i shkretė!)

  - Federico Garcķa Lorca
  “La superficialitą mi inquieta ma il profondo mi uccide.” A.M

 11. #370
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  9,334
  Forca e Rrespektit
  4530

  Mos me braktis
  Me jep doren te shkruaj
  Te marre krahe mendimi.
  Me jep pulsin e zemres
  Mos te ngrij trishtimi
  Me jep buzet e tua
  Puthjen ta jap une
  Eja , nxito hapat
  Mos ke humbur udhe ?

  Shkretetire e bore , hena farfurin
  Vendi anembane , dergjur ne qefin
  Dhe meshtenkat qajne, pyjeve pa jete
  Kush keshtu ka vdekur ?
  Mos valle une vete ?


  SERGEI ESENIN

  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 12. #371
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,221
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11799
  Do jem te kroni


  M’kėrkoni
  Kur s’do tė jem mes jush, si rrugėecje e shpresės,
  Do jem, te kroni
  Ku pinė dashuri, zanat e maleve, me sytė e besės.

  N’trollin e lagėsht, duke mbjellė, fidane t’lumturisė
  Nėn suvalen bardhėsi, me shikimet e lirisė,
  Si shqiponjė mali, e harlisur, n’fluturim tė gjithėsisė
  Pėr dasmėn e tretė, qė, i duhet Shqipėrisė.

  M’kėrkoni
  Kur ngjyra e gjuhės, t’u thahet, e germat t’u ikin, qiellit,
  Do jem, te kroni
  I dehur, nga dashuria e zanave, bashkė me rreze t’diellit.

  Ps;-S"ja gjeta emrin e autorit.
   

 13. #372
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,221
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11799
  DETIT

  Stuhi rebel lamtumire!
  Ne cast te ndarjes perseri,
  Ti dallget con perpjet i lire
  Dhe zjen, shkelqen me krenari.

  Si gjeme e britme pikellimi
  E shokut qe na le dhe shkon,
  Vikama jote dhe bucimi
  Ne gji,se fundi,me kumbon.

  O vend i shtrenjte i zemres sime
  Ne bregun tend plot bukuri
  I zhytur thelle ne mendime
  Sa shpesh kam bredhur ne vetmi!

  Jehona jote bucimtare,
  Me mbush plot gezim e jete
  Dhe heshtja jote magjistare
  Dhe vrulli camarok o det!

  Nje varke e bindur peshkatare
  Lundron e ruajtur nga ti
  Dhe mes tallazit shket krenare;
  po ti terbohesh,c’mendesh fare;
  Anije mbyt ne thellesi.

  ..

  S’mu dha prej brigjeve shkembore
  Te ikja vec njehere, o det,
  Te nisja rendjen, dallget prore;
  Atje ku ti gjemon, bucet.

  Ne c’vis, ne c’vis te kesaj bote
  Po shkoj tani ne shtegetim?
  O det, nga shkretetira jote
  Nje gje me dhemb ne shpirtin tim.

  ……………………………

  O lamtumire! Lamtumire!
  Ne shpirt do te te kem perjete
  Do ta degjoj me plot deshire
  Jehonen tende larg, o det!

  Ne shkretetira,neper pyje,
  Ku rruga po me con tani,
  Do marr me vete shkulmen, hijet,
  Shkelqimin tend plot bukuri

  Pushkini
   

 14. #373
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  9,334
  Forca e Rrespektit
  4530
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  Do jem te kroni


  M’kėrkoni
  Kur s’do tė jem mes jush, si rrugėecje e shpresės,
  Do jem, te kroni
  Ku pinė dashuri, zanat e maleve, me sytė e besės.

  N’trollin e lagėsht, duke mbjellė, fidane t’lumturisė
  Nėn suvalen bardhėsi, me shikimet e lirisė,
  Si shqiponjė mali, e harlisur, n’fluturim tė gjithėsisė
  Pėr dasmėn e tretė, qė, i duhet Shqipėrisė.

  M’kėrkoni
  Kur ngjyra e gjuhės, t’u thahet, e germat t’u ikin, qiellit,
  Do jem, te kroni
  I dehur, nga dashuria e zanave, bashkė me rreze t’diellit.

  Ps;-S"ja gjeta emrin e autorit.
  Ka gjasa Adelina Mamaqi,nqs s'eshte plagjiature nga autorja.
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 15. #374
  >> AL. etnike << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,346
  Forca e Rrespektit
  1514
  Kujtime tė lumtura


  Shikoj qiellin dhe trullosem
  Nga kthjelltėsia e tij,
  Por nė shpirtin tim burgosem,
  Kėshtu qė nga dendėsia e tij vij.


  Kujtoj kohėn kur nėna m’i
  pėrkėdhelte flokėt nėn dritėn ehėnės,
  Me duartė e saj tė shenjta
  Ndėrsa unė mbėshtetesha ne gjirin
  e saj tė ngrohtė,
  Dhe fundosesha nė gardhin tė
  urryer me gjemba.

  Ėndėrroj nėn hijen e freskėt tė blirit
  Kur babai mė ngushėllonte kur humbja nė jetė,
  Me fjalėt e tij tė zgjedhura me zemėr,
  Pėr tė mė kujtuar kujdesin e vėrtetė.

  Ah, moj jetė!
  Si mė largove nga shtrati i dashurisė fėmijėrore?
  Pėr pangopėsinė mė flijove,
  Dhe pėr urrejtjen mė mėsove.

  Tė falem pėr mėsimin e kėtyre rrugėve,
  Qė shpresoj asnjė t’mos i kalojė
  Mbėshtetur prapa kėtyre mureve,
  Mė lejo e qetė tė ardhmen ta shikoj.


  Fjolla Hoxha

  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 16. #375
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  8,873
  Forca e Rrespektit
  5068
  ZĖRI I SHIUT

  Po ti cili je? pyeta shiun qė zbriste ėmbėl,
  Dhe, ēudi tė thuhet, m’u pėrgjigj, e pėrkthej si vijon:
  jam Poema e Tokės, tha zėri i shiut,
  pėrjetė ngrihem e pakuptueshme nga vendi e deti i
  padepėrtueshėm,
  lart drejt qiellit, nga ku, nė formė* fluturake
  ndryshuar tėrėsisht, por ende e njėjta,
  zbres pėr tė lag toka tė thara skeletike,
  shpėrfaqjet e pafundme tė pluhurit tė botės,
  dhe atė nė to, qė pa mua do tė ish vetėm farė, latente,e palindur;
  dhe pėrherė, ditė e natė, i kthej jetė, vetė origjinės sime,
  e bėj tė pastėr, e qendis;
  (Sepse kėnga, e dalė nga vendi i saj i lindjes,
  pas plotėsimit, bredharake,
  i intereson asaj ose jo,
  kthehet nė kohė me dashuri.)

  Pėrktheu: Faslli Haliti

  *ERNEST HEMINGUEJ
  “La superficialitą mi inquieta ma il profondo mi uccide.” A.M

 17. #376
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  8,873
  Forca e Rrespektit
  5068
  poezi nga
  Alma Papamihali

  Megjithatė…jetojmė

  Njė natė pa gjumė,*
  lind njė ditė tė vdekur…*
  megjithatė jetojmė*
  dhe ditėn pa e prekur…  ps. sa e vertete dhe e bukur eshte kjo poezi
  Stina E Peste

  Nuk rreshte sė kėrkuari,*
  Ndaj stinėn e pestė krijove,*
  S’u lodhe sė ecuri,*
  Me hapa heshtjen sfidove.*

  Ia zhveshe rrobat vjeshtės,*
  Pranvera puthje nisi tė pikojė,*
  Dimrit i dhe lamtumirėn,*
  Vera tė drithėrojė.*

  Nuk rreshte sė ecuri*
  Stinėn e pestė krijove,*
  Atė tė dashurisė,*
  Katėr tė tjerat sfidove.*

  Krijove tė pestėn e vitit,*
  Tė ndihesha si nė pėrrallė,*
  Ndaj stinėt kur ndėrrohen,*
  Tė pestėn pres me mall.
  Mos Harro

  Kur tė ndjesh hapa tė shpeshtė*
  qė lėkundin tokėn vetė,*
  mos kujto se hijet vdesin,*
  do tė vi dhe nė s“mė pret,*
  …se pėr fjalė dhe pėr besė*
  kohė mė parė ėshtė mbajtur burri,*
  ja qė kohėt kanė ndryshuar,*
  kur qan gruaja, zbutet guri!
  Ndonjėherė

  Bota tė duket e vogėl,*
  sa mundesh ta mbash nė duar,*
  ėndrra tė duket pa vlerė*
  sa mundesh ta shohesh dhe zgjuar,*
  dita tė duket sekondė*
  dhe orėve vlera i“u humb,*
  ndonjėherė tė pamundurėn kėrkon,*
  por s“mundesh ta gjesh askund.*

  Ndonjėherė, te duket bota e vogėl,*
  me veten ecur brenda saj,*
  nė duar botėn kur mban*
  i heshtur, ndihesh pafaj.*
  Ndonjėherė, por vetėm ndonjėherė*
  arrin tė mbash njė botė nė duar,*
  e vėrteta fare ndryshe mbetet,*
  ti thjesht vetėm ke imagjinuar.
  Heren e fundit u redaktua nga jana80; 31-05-2018 ne 12:56.
  “La superficialitą mi inquieta ma il profondo mi uccide.” A.M

 18. #377
  plak gjufurrak fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i kitrra 123
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  40
  Postime
  18,326
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  8322
  KTHIMI NĖ VETE

  Po kthehem nga sėmundina
  E nga ėndrra e ēmendur pėr lirinė
  Po kthehem nga mundimtorja
  Nė kėngėn e etjes pėr dashurinė

  Po kthehem nga honet e mallkimit
  Ku u degdisa –
  Nga shkretėtira e shpresės
  Nga malet e dendura me (p)lisa

  Po kthehem nga udhėkryqe ankthi
  Te vetja pėr tė gjetur paqen e shenjtė
  Po kthehem nga mjegullat e delirit
  Pėr ta gjetur t’vėrtetėn e shtrenjtė

  Po kthehem nga vėrshimet e urrejtjes
  Nga erėrat rrėnuese te kullat e ndejtjes
  Po kthehem nga pllajat e thatėsisė sė mendimit
  Nga tė gjitha tronditjet e rrėnimit

  Po kthehem nga kėnetat e mėdyshjes
  Nga bimėsia qė lėshoi rrėnjė nė pabesi
  Po kthehem nga tirania nėnshtruese
  Nė truallin e lirisė me disa pakėnaqėsi

  Po kthehem nga netėt e zeza tė harrimit
  Po vij nė mėngjeset e bardha tė zgjimit

  Ragip Sylaj
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


 19. #378
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,221
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11799
  Valė dashurie

  O ndjenjė, o mall, e ėmbla valė
  Qė vjen mė puth ngadal’ e shkon.
  Ah, tė isha gur, t’mos njihja fjalė
  Tė fliste vetėm njė prekja jonė...

  Tė isha gur qė s’vyen aspak
  Qė asnjė mur mos t’mė pranonte
  Tė tretesha muzgjeve tė tua gjak
  Njė puthja jote t’mė thėrrmonte.

  Nė mijėra copa t’mė shndėrroje
  N’korriza rėre q’ndryshojnė vend
  Pastaj mes flok’ve t’mė trazoje
  Nė ēdo qelizė tė trupit tėnd.

  O ndjenjė, o mall, e ėmbla ime,
  O muzg magjie i mbrėmjes’vonė!
  Ē’po luajm’ kėshtu, lojė dashurie!?
  Unė bregu, ti vala qė vjen e shkon!

  | Leonard Seiti |
   

 20. #379
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  8,873
  Forca e Rrespektit
  5068
  Te uroj Victor hugo


  Pikė sė pari, tė uroj dashuri. Dhe duke dashur, uroj tė tė duan. Por nėse kjo nuk ndodh, atėherė tregohu i shkathėt pėr tė harruar. Dhe pasi tė kesh harruar, uroj tė mos pendohesh.
  Uroj vėrtetė qė kjo mos tė tė ndodhė, por nėse ndodh dhe ti harron, shpresoj tė mos zhytesh nė dėshpėrim.
  Tė uroj tė kesh shumė miq. Edhe nėse ata janė tė kėqinj ose tė parėndėsishėm. Uroj tė kesh miq tė guximshėm dhe tė vėrtetė. Dhe uroj qė njė prej tyre tė jetė mė i besueshmi.
  Por sepse jeta ėshtė nė kėtė mėnyrė qė ėshtė, tė uroj armiq. As shumė, por as pak. Njė numėr i ndėrmjetėm, qė tė tė bėjė tė pyesėsh veten pėr tė vėrtetat dhe siguritė e tua. Dhe le tė jetė mes tyre njėri qė do jetė i drejtė, qė tė mos ndihesh kurrė i sigurtė nė idetė e tua.
  Uroj tė jesh i dobishėm, por jo i pazėvendėsueshėm. Dhe nė momentet e tua mė tė kėqija, kur tė mos kesh asgjė, ajo dobishmėri tė tė mbajė nė kėmbė.
  Nė proporcion me tė, tė uroj tė jesh tolerant. Jo me ata qė bėjnė gabime tė vogla, sepse kjo ėshtė shumė e thjeshtė, por me ata qė bėjnė gabime tė mėdha, tė cilat nuk mund tė zhbėhen. Pėrdore mirė tolerancėn tėnde qė tė bėhesh shembull pėr tė tjerėt.
  Uroj qė kur tė jesh i ri, tė mos rritesh shpejt. Dhe atėherė kur tė jesh rritur, mos kėmbėngul tė jesh sėrish i vogėl. Dhe kur tė plakesh, mos u dėshpėro. Sepse ēdo moshė ka kėnaqėsitė dhe dhembjet e veta, dhe ne kemi nevojė pėr tė dyja kėto nė jetė.
  Gjithashtu, uroj tė jesh i mėrzitur, tė paktėn njė ditė. Kėshtu nė atė ditė do kuptosh se tė qeshėsh ēdo ditė ėshtė mirė, tė qeshėsh shpesh ėshtė e mėrzitshme dhe tė qeshėsh vazhdimisht ėshtė ēmenduri.
  Uroj qė tė zbulosh me shumė shpejtėsi nga ajo qė thashė mė sipėr, se nė botė ka njerėz tė palumtur, tė depresionuar dhe tė patrajtuar mirė.
  Tė uroj tė pėrkėdhelėsh njė qen, tė ushqesh njė zog e tė dėgjosh cicėrimėn e tij, qė dėgjohet nė mėnyrė triumfuese ēdo mėngjes. Sepse nė kėtė mėnyrė, do ndihesh mirė, pa arsye.
  Dhe pastaj, uroj tė ujisėsh njė farė, sado e vogėl qoftė ajo. Dhe tė jesh dėshmitar i rritjes sė saj, qė tė shohėsh se sa jetė jeton njė pemė.
  Tė uroj gjithashtu, tė kesh parį, sepse duhet tė jemi praktikė. Dhe tė paktėn, njė herė nė vit, t’i vendosėsh pėrpara teje e tė thuash “Kėto janė tė miat.”. Kėshtu, do kuptohet se kush zotėron kė.
  Uroj qė asnjė nga tė dashurit e tu tė mos vdesė. Por nėse disa prej tyre vdesin, uroj tė qash pa pendesė dhe pa u ndjerė nė faj pėr fjalėt qė kurrė nuk ua the apo gjėrat qė kurrė nuk i bėre pėr ta.
  Sė fundmi, nėse je mashkull, tė uroj njė femėr tė mirė pėrkrah, e nėse je femėr, tė uroj njė mashkull tė mirė. Dhe ta doni njėri – tjetrin nesėr, dhe ditėn pas tė nesėrmes. Dhe kur tė dy tė jeni tė lodhur e tė buzėqeshur, uroj tė keni sėrish dashuri pėr t’ja nisur ditės tjetėr nga e para.
  Nėse tė ndodhin tė gjitha kėto, atėherė nuk tė uroj asgjė mė tepėr se kaq  eshte sh me i bukur ne italisht perkthimi se ne shqip nese dini ndonhe perkthim me te bukur mumd ta sillni...
  nderkoh po e sjell edhe ne italisht per kush di italisht.


  Ti auguro!!


  Ti auguro in primo luogo di amare
  e che, amando, tu sia riamato.
  E se non č cosģ, che sia breve il ricordo,
  e finito il ricordo che tu non conservi rancore.
  Ti auguro che non sia cosģ,
  ma se cosģ fosse
 che tu sappia vivere senza disperazione.

  Ti auguro di avere amici
  e che, anche se non fossero assennati o responsabili, ti siano fedeli e leali, e che almeno ce ne sia uno di cui ciecamente fidarti.
  E, poiché cosģ č la vita, ti auguro di avere dei nemici.
  Né troppi né troppo pochi, ma il numero giusto per farti dubitare ogni tanto delle tue certezze, e che tra di loro vi sia almeno uno nel giusto affinché tu non ti senta eccessivamente sicuro di te.

  Ti auguro di essere utile
  ma non indispensabile,
  e che nei momenti bui,
  quando non ti resta pił nulla,
  questo tuo essere utile ti sia sufficiente
  per farti restare in piedi.

  Ti auguro di essere tollerante,
  non verso chi commette piccoli errori,
  cosa troppo facile, ma verso coloro
  che sbagliano spesso e in modo irrimediabile,
  e che dimostrando la tua tolleranza
  tu sia di esempio ad altri.

  Ti auguro da giovane
  di non maturare troppo rapidamente,
  da maturo di non accanirti per ringiovanire
  e da vecchio di non cadere nella disperazione.
  Poiché ogni etą ha il suo piacere
  e il suo dolore, e dobbiamo lasciare
  che entrambi scorrano dentro di noi.

  Ti auguro anche di essere triste.
  Non tutto l’anno, ma un giorno soltanto.
  E che in questo giorno tu scopra
  che ridere ogni tanto č bene,
  ridere spesso č sciocco
  e ridere sempre č malsano.

  Ti auguro di scoprire,
  subito, prima di tutto
  e nonostante tutto, che esistono
  e ti circondano persone oppresse
  e trattate con ingiustizia, e persone infelici.

  Ti auguro di accarezzare un gatto,
  gettare delle briciole a un passero e ascoltare un cardellino
  che innalza trionfante il suo canto mattutino,
  perché ti farą sentire bene
  cosģ, senza altro motivo.

  Ti auguro di piantare un seme,
  per piccolo che sia, e di accompagnarlo
  durante la sua crescita,
  per scoprire di quante vite
  č fatto un albero.

  Ti auguro di avere denaro,
  perché bisogna essere pratici,
  e che una volta all’anno
  ti metta davanti ad esso e ti dica:
  “E’ mio”,
  solo perché sia chiaro chi dei due č il padrone.

  Ti auguro che nessuno
  dei tuoi difetti muoia,
  ma se qualcuno muore
  che tu possa piangerlo
  senza lamentarti
  e senza sentirti in colpa.

  Ti auguro infine che, uomo,
  tu abbia una donna buona e che, donna,
  tu abbia un uomo buono,
  oggi e il giorno dopo, e che
  esausti e sorridenti
  parliate d’amore per ricominciare.
  Se avrai tutte queste cose,
  non ho pił nulla da augurarti.
  “La superficialitą mi inquieta ma il profondo mi uccide.” A.M

 21. #380
  Moderatorė fv Avatari i Hartini
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  5,813
  Forca e Rrespektit
  2677
  Dhe ne shqip shume bukur tingelloka Jana !
  Ti e ke perkthyer ?
   

 22. #381
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  8,873
  Forca e Rrespektit
  5068
  Citim Origjinale Postuar nga Hartini Shfaq Poten
  Dhe ne shqip shume bukur tingelloka Jana !
  Ti e ke perkthyer ?
  jo aq mire hartini
  “La superficialitą mi inquieta ma il profondo mi uccide.” A.M

 23. #382
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,221
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11799
  Ē’jetė?!

  Ta pėrplas fytyrėn jeta,
  I flak ca rrugėve pa ēati,
  Veē se disa me vila kapėrdisur,
  Ah, se jeta tė bėn dhe dredhi!

  Ca dremisin qosheve nė ndonjė cep
  Zgjohen nė t’ftohtė, ngrirė n’acar
  Me barkun bosh nga mbrėmja n’mėngjes
  Por zemėrplot’ ata ngrihen prapė.

  Pastaj, ka ca qė mes luksit zgjohen,
  Parfumuar bredhin rrugėve ēdo herė,
  Kollarisur, stiluar deri n’detaje,
  Po ē’bėjnė?! Veē vjellin vrer!

  | Seji Stafa |
   

 24. #383
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  9,334
  Forca e Rrespektit
  4530

  Ē’KĖRKOJ TĖ GJEJ…
  Ē’kėrkoj nė pyll me hap tė zbehtė,

  Tek rrjedh gėmushės njė burim?

  Hazdisur zogjtė ia thonė lehtė

  Pėr mallin tėnd, pėr mallin tim.  Bėj t’ia dėgjoj gjethet kories

  Se ē’thonė ato buzėblerta.

  Thashė ia gjeja gjurmėn hijes,

  Qė le ti e pas unė mbeta.  Te brinja e mallit pėr matanė

  Tė pashė si ikje si njė shterg.

  Tė pret ky mall pa fund, pa anė,

  Se mė vjen prapė nga ai shteg.  Nuk di pse zemra mė mbėrdhi,

  A thua, kot rri duke pritur?

  Dėgjoj korijen qė gėrrhin

  Mbi mallin tėnd duke dremitur.  Ē’kėrkoj nė pyll me hap tė zbehtė,

  Me kėtė mall qė po mė ēmend?

  Hazdisur zogjtė ia thonė lehtė

  Pėr mallin tim, pėr mallin tėnd.


  Pano Taci!
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 25. #384
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  9,334
  Forca e Rrespektit
  4530
  I SHUSHATUR

  Pano Taci!  I shushatur rashė tė flė,

  Mė shushati syri i zi.

  Ai sy ėndėrr m’u bė.

  Ėndrra kongji mbi gji.  I shushatur rashė tė flė,

  Shushatur nga fėmėra.

  Ē’ma solli nė gjumė atė,

  Tė mė marrė flakė zėmėra.  I shushatur rashė tė flė,

  Nga ajo qė mė shushati.

  Zgjata dorėn qė ta zė

  Aty te shtarti…

  Oh, unė i ngrati,

  U ngrita e s’gjeta gjė!
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 26. #385
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,221
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11799
  SONETI I VJESHTES

  I dashuri im i ēuditshėm, ē’meritė kam pėr ty nė k’tė jetė”
  Sytė e tu tė qartė si kristal, sikur mė shohin e mė thonė:
  -Bėmė tė magjepsem e hesht! Zemra ime qė ti po ngacmon,
  Pėrveē ndjesisė sė njė kafshe antike plot sinqeritet.

  Nė duart e tua e pėrkundur dhe e ftuar nė tė ėmblin gjumė,
  Nga sekreti i saj i skėterrshėm, asgjė s’ka pėr tė treguar,
  As legjendėn tėnde tė zezė, nė gėrma zjarri s’ka pėr ta shkruar,
  Oh, se unė pasionin e urrej e shpirti mė dhėmb aq shumė!

  Le tė duhemi ėmbėlsisht. Dashuria, njė rojtare e drobitur,
  Nė mes tė errėsirės, nė pusi, tendos harkun e saj fatal.
  Po unė ia njoh mirė veglat e tė vjetrit arsenal.

  Krimin, tmerrin dhe marrėzinė! – O margaritė e nemitur!
  Pse, njėsoj si unė, njė diell vjeshtak nuk je vallė ti,
  Margarita ime e akullt, e imja e panjollosura bardhėsi


  (Sh.Bodler)
   

 27. #386
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,221
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11799
  MALL...

  C’ma prek keshtu zemren?
  C’me ben qe te ziej?
  C’me shtyn te largohem
  Prej dhomes pertej?
  Po ndrit cip’ e reve
  Rreth shkembit ajte!
  Atje do te vete,
  Atje n’ate dhe!

  Ja, korbat ne ere
  Flatrojne me gaz;
  Perzihem mes tyre,
  Mes tufes humbas
  Dhe malit e murit
  I vijme perqark;
  Ajo eshte atje poshte,
  Ajo eshte atje larg

  Ajo vjen e endet,
  Une ik, fluturoj,
  Ne pyllin e dendur
  Si zog po kendoj
  Dhe e ndal ajo hapin
  E qesh e pergjon:
  “Ai kendon embel,
  Per mua kendon”

  Po i lan perendimi
  Kodrinat me ar;
  Sodit bukuroshja
  Me shpirt mendimtar
  Dhe shkon buze lumit
  Mbi bar e stoli
  Dha hapat i zhduken
  Ne terrin e zi

  Sakaq une shfaqem
  Si yll shkelqimtar
  “Kaq afer, kaq larg,
  C’ndricon posi zjarr?”
  Ti fort e mahnitur
  Shkelqimin e pe;
  Por mua te lumtur
  Nder kembe me ke.

  GETE
   

 28. #387
  Anėtar Aktiv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i vajza e detit
  Antarėsuar nė
  Nov 2018
  Postime
  537
  Forca e Rrespektit
  167
  .Doja ta urrej...
  Duhej te gjeja arsye per te urryer,
  si fillim mungesa e tij, oret behen vapor i mbytur,
  syte kthehen ne lum i rrembyshem,
  cfare mund te gjeja tjeter per ta urryer,
  ah ,kembet...
  kembet ishin si peme e thare qe kercet tek thyhet,
  duart si te vuaje nga pakinsoni....
  Sa arsye per te urryer ate, kur zemra gati sa nuk cante kraharorin nga dhembja,
  dhe sa here kerkoja ta urrej ,aq here kthehesha ne te njejten piknisje...
  Syte e tij kur me veshtrojne deri ne pangopesi,tek me drejton nga vehtja.
  Buzet qe peshperijn,shpirt, shpirt,shpirt,
  e une ndihem e humbur ne te.
  Krahet kur i hap te me pushtoj,gjoksi i tij si mal ku mbeshtetesh ,ndersa dukesh gogel,
  Aroma e tij,
  aroma e tij qe kalon dhe madheshtin e oqeanit si parfum.
  Zot ,me te dhe minuti behet shekull, sa keq qe dhe shekulli duket cast....
  Dua ta urrej, kete cmenduri dashuri dhe sa here perpiqem te urrej, aq here ndodhem ne te njejtin stacion per tu nisur, me nje dashuri te shumzuar triplisht...
  Dua te urrej ate,
  kur ta shoh,
  cuditerisht nuk e shoh perball, por ne mua...
  perfundoj te urrej, kete dreq mungese te tij....
   

 29. #388
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  8,873
  Forca e Rrespektit
  5068
  Ti meriti un amore che ti voglia
  spettinata,
  per tutte le ragioni che ti fanno
  alzare in fretta,
  per i demoni che non ti
  lasciano dormire.

  Ti meriti un amore che ti faccia
  sentire sicura,
  in grado di mangiarsi il mondo
  quando cammina accanto a te,
  che senta che i tuoi abbracci sono
  perfetti per la sua pelle.

  Ti meriti un amore che voglia ballare
  con te,
  che trovi il paradiso ogni volta che
  guarda nei tuoi occhi,
  che non si annoi mai di leggere le
  tue espressioni.

  Ti meriti un amore che ti ascolti
  quando canti,
  che ti appoggi quando fai la ridicola,
  che rispetti il tuo essere libera,
  che ti accompagni nel tuo volo,
  che non abbia paura di cadere.

  Ti meriti un amore che ti spazzi via le
  bugie
  che ti porti il sogno,
  il caffč
  e la poesia.

  Frida Kahlo
  “La superficialitą mi inquieta ma il profondo mi uccide.” A.M

 30. #389
  Anėtar Aktiv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i vajza e detit
  Antarėsuar nė
  Nov 2018
  Postime
  537
  Forca e Rrespektit
  167
  Nese me harron,
  ateherė
  te dish nje gje.

  E di si eshte:
  kur veshtroj
  henen e kristalte, degezen e kuqe
  te vjeshtes kermill ne dritaren time,
  ne se prane zjarrit
  prek
  hirin e shperbere
  a trupin gervishtes te drurit,
  gjithcka me sjell tek ti,
  sikur gjithcka qe ekziston:
  aromat, drita, metalet,
  te ishin barka nisur drejt ishujve
  te tu qe me presin.

  Por,
  nese pak nga pak s'do me duash me,
  pak e nga pak s`do te te dua as une.
  nese papritur
  me harron,
  mos me kerko me,
  sepse do te kem harruar menjehere.
  Po tu duk e gjate dhe e marre
  valvitja e flamujve te jetes sime,
  dhe vendos te me harrosh
  ne bregun e zemres
  ku kam rrenjet,
  dije se ate dite,
  ate ore,
  do t`i ngre krahet
  e rrenjet e mia
  do kerkojne tjeter toke.

  Por
  nese cdo dite,
  cdo ore,
  ti ndjen se je perjetesisht e imja
  me embelsi te paprekshme,
  nese cdo dite
  nje lule cel ne buzet e tua per te me kerkuar,
  ah, e dashura ime, ah, e imja,
  ne shpirtin tim asgje nuk shuhet, as harrohet,
  dashuria ime ushqehet nga e jotja dashuri, e dashur,
  dhe sa te jesh gjalle do e kesh ne krahet e tu,
  shtrenguar fort nga imja.
   

 31. #390
  Administrator fv
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  31,420
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Llora

  -I-
  Llora
  Prape mu kujtove, Llora.
  Dashurine tone te shkuar
  Prape ripertyp
  Si demi qe ripertyp barin e livadheve te larget
  Naten
  Ne grazhdin e rrethuar nga bora.
  Po ripertyp
  Ate asfalt e zhavorr te zi kerrcites,
  Borite dhe katroret mizeri te taksive,
  Tabelat e kafeve plot drite,
  Afishe, stacjone metroshe
  Ku me ty brodha
  Nofullat e zemres
  Me dhembin
  Llora.

  -II-
  Tani shiu godet me shkelma xhamave.
  Atje qielli si negativi i zi i nje shkretetire.
  Llora,
  Me ka marre malli,
  Mall boje hiri.
  Tani nata si nje mbulese vigane
  qendisur me drita aneve
  Karrfosur me paralele dhe meridiane
  Nga lindja ne perendim,
  Na mbulon e shqetesuar.
  Ne shtrihemi nen te,
  Si ne ethe zbulohemi
  Te ndare,
  Te larget,
  Te vetmuar.
  Pati nete
  I qullur nga stuhia jote
  Heshtja prane teje dhe pasjonit te marre
  Mberthyer mbi krahet dhe kembet e tua
  Si mbi nje kryq te madh
  Te bardhe.
  Ne fillim e mora kaq lehte.
  Madje s'thosha as fjalen "dashuri".
  S'e dija se dhjete vjet me i ri se Krishti
  Do te kryqezohesha mbi ty
   

Faqja 13 nga 13 I parėI parė ... 345678910111213

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Poezi te ndryshme nga shenjeter dhe martir.
  Nga jana80 ne forum Besimtarėt katolik
  Pergjigje: 10
  Postimi i Fundit: 18-11-2017, 21:17
 2. Poezi ..:D
  Nga El'Mejor ne forum Humor
  Pergjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-02-2010, 19:59

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •