Shqiptar te Bashkuar
android
Faqja 13 nga 13 I parėI parė ... 345678910111213
Duke shikuar rezultatet 361 ne 370 nga 370
 1. #1
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i fcbesia
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Prishtinė-Shqipėri Etnike
  Mosha
  33
  Postime
  1,418
  Forca e Rrespektit
  51

  Poezi te ndryshme

  Naim Frashėri-Fjalėt e qiririt


  Ne mes tuaj kam qendruar
  E jam duke perveluar
  Qe t'ju ap pakez drite,
  Natene t'jua benj dite.
  Do te tretem, te kullohem,
  te digjem, te pervelohem,
  Qe t'ju ndrinj mir' e te shihni,
  Njeri tjaterin ta njihni.
  Per ju do te rri te tretem,
  As nje cike te mos mbetem,
  Te digjem, te qanj me lot
  Se deshiren s'e duronj dot.
  Une zjarrit nuk i druhem
  Dhe kurre s'dua te shuhem,
  Po te digjem me deshire,
  Sa te mundt t'ju ndrinj me mire.
  Kur me shihni se jam tretur
  Mos pandehni se kam vdekur :
  Jam i gjall' e jam ne jete,
  Jam ne dritet te vertete;
  Une jam ne shpirtit tuaj,
  Mos me kini per te huaj.
  Me eshte falur durimi,
  Andaj po digjem si trimi,
  Sa me kenda t'ju benj mire,
  Te mos mbeti n'erresire.
  Jakeni, rreth meje rrini,
  Flisni, qeshni, hani, pini
  Ne shpirtit kam dashurine,
  Pa digjem per njerezine...
  Me zjarr ta djek mushkerine
  E te tretem per njerine
  Une dua njerezine,
  Miresin'e urtesine.
  Ne behi shoke me mua,
  Ne me doni si ju dua,
  Njeri tjatrine ne doni
  Te paudhe mos punoni...
  Une, duke perveluar,
  Njerezit i kam ndrituar;
  Kam qene mik me njerine,
  Andaj i di e me dine...
  Dua shum fjale t'ju them,
  Po trembem mos ju benj ujem.
  E ku shkruhene ne karte
  Fjalet' e gjuhese 'zjarrte ?


  SHENIM:
  Qe te mos kete ngaterresa neper tema, po i levizim poezite ne dy tema te caktuara. Ketu mund te postoni poezi te huazuara, qe keni pelqyer diku neper internet, ose keni lexuar ne ndonje liber, poezi te autoreve te ndryshem, te njohur apo anonim dhe mos harroni ta shkruani origjinen nga eshte marre
  Heren e fundit u redaktua nga Aki; 27-05-2016 ne 13:56.


  Unė dua tė rroj deri sa tė shohė tė bukurėn,tė dashurėn Shqipėrinė tonė, tė lirė, tė bashkuar, dhe pastaj me gėzim le tė mė vijė vdekja!


 2. #361
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  8,305
  Forca e Rrespektit
  4563
  VITET QE VIJNE

  Kaq u shtuan poshtersite,
  Kaq u rriten marrezite,
  Kaq na mbyten ligesite,
  Sa kam frike se nje dite,

  Kur dhe ne te shohim drite,
  Kur te hapen krejt kufijte,
  Oh, kam frike ate dite,
  Ikjen e gjithe njerezise!

  Do te lene mall' e gjene;
  Do braktisin babe e nene
  E s 'do kthejne koken prapa,
  Po do ikin me te vrapa

  Larg qytetit, larg shtepise,
  Larg, me larg prej Shqiperise;
  Larg, me larg kesaj se mjeres,
  Sikur ikin prej koleres ...


  Petraq Kolevica!
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 3. #362
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  8,305
  Forca e Rrespektit
  4563
  AUTOBUSET

  Autobuset e mengjesit
  -Autobuset urbane -
  Ngarkojne, shkarkojne ne cdo ane,
  Gra, qe cohen ne mengjes
  Me te lodhura se ne mbremje.
  Gra, qe shtyhen per femijet.
  Femije, qe shtypen ne barkun e tyre.
  Gra, me zernra te thyera,
  Zemra, ku endrrat e vyera
  Varen si lecka te shqyera.
  Gra, te reja,
  Te veja,
  Te moshuara,
  Gra te munduara,
  Te punuara,
  Gra, qe jeta u shkon huq,
  Fytyra te derrmuara,
  Laturisur me te kuq ...
  Autobuset e mengjesit
  -Autobuset urbane -
  Ngarkojne, shkarkojne ne cdo ane
  Burra, qe mbartin neper net
  Mendime kapites.
  Burra, qe mbytin me femet
  Mendimet e dites.
  Burra, me zemra te gjera,
  Zemra, ku ndryhen te tera:
  Klithma
  Dhe dridhma
  Dhe zera.
  Burra, me buze te mberthyera,
  Me nofulla te shtrenguara.
  Burra, me endrra te zhgenjyera,
  Me brenga te mbuluara
  Ne gjokset si shpella,
  Fytyra te parruara,
  Me rrudha te thella ...  Petraq Kolevica!
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 4. #363
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  8,305
  Forca e Rrespektit
  4563

  DHE PAK PRANVERE


  Ta pime nga nje gote vere
  Per jeten tone qe shkon nga fundi
  Se, dimer vjen e po fryn ere
  Dhe jetes sone gjethet ja shkundi

  Por esht'e bukur pem'e zhveshur
  Keshtu me bore e mbuluar
  Tek rri e qete dhe e heshtur
  Se pret pranveren e bekuar

  Pra mbushna gotat dhe nje here
  Sepse kam qejf kur i perplas
  Se ka per ne dhe pak pranvere
  Prandaj, ta presim buzagaz.

  Te kjo pranvere, mbi lendine
  Do rrime shtrire si njehere
  Dhe do kujtojme dashurine
  Ne me te bukuren pranvere

  Do rikujtojrne dashurine
  Dhe gjithe c'gezirne na pat fale
  Ndersa kujtojrne lurnturine
  Si flutur shpirti le te dale.

  Teksa flatron e bardha flutur
  Lart e rne lart, ku yjet rrine
  Prej jetes sone te keputur
  Do rnbijne lule ne lendine.

  N'ate lendine do te rrine
  Te rinj te tjere ne pranvere
  Dhe do shijojne dashurine
  Ashtu si ne te dy njehere.


  Petraq Kolevica!
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 5. #364
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  8,305
  Forca e Rrespektit
  4563
  E rralla bukuri te ndjek qysh ne te rite
  Akoma dhe tani prej teje s`ndahet dot;
  Dhe koha qe skaliti fytyren tende drite,
  Shkelqimin e freskine ia ruan edhe sot.

  Ti fundin e cdo gjeje , pa pasur frike aspak,
  Veshtroje dhe pasqyres me mburrje hidhja syte;
  Te vetetin fytyra trendafili zambak
  Dhe dimri i jetes sate esht` vera jote e dyte.

  Po mua pleqeria sa poshte me ka shtene!
  E shoh se kesaj bote do t`i le shendene shpejt;
  Mezi me levrin gjaku, fuqite po me lene;
  Pa zjarr`e dashurise - do t`isha shuar krejt!.


  Fransua Mejnar!
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 6. #365
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  8,305
  Forca e Rrespektit
  4563
  Doja tė tė dua

  Doja tė tė dua,sigurisht qė doja.

  Doja tė tė shihja, ty, si perėndi.

  Edhe pse e dija qė shumė po gaboja.

  Gabimi im i kėndshėm, mban emrin "dashuri"!

  Ti ishe njė "botė" tjetėr e unė aty jetoja.

  Aty nuk kishte ligje, kish' veē mirėsi.

  Kur dilja nė anė' tjetėr, mė thonin qė gaboja.

  E tek ty kur "hyja" ēdo gjė ish' mrekulli!

  Ajo "bota" jote nuk kishte pėrcaktime.

  E as fe nuk njihte, as mosh edhe as ngjyrė.

  Por ish "ana tjetėr", gjithė paragjykime.

  Aty ku tė gjithė zėrat kishin njė fytyrė!

  Her' kėtej e her' andej, tek ti folen e ngrita.

  Aty ku valėt sillnin plotė ndjenja dashuri.

  Aty ku edhe territ nuk i mungonte drita.

  Aty ku edhe hėna, nuk ndillte nostalgji!

  Her' kėtej e her' andej, njė ditė do vinte fundi

  Se ēdo gjė e bukur nuk mund tė zgjas pėrjetė.

  Gjithė ajo vajtje-ardhje, nė bindje mė lėkundi

  E zgjodha "botėn" tjetėr dhe pse se doja vetė!

  Tani kur mė sjellė rruga nė kufijtė e tua

  Pėrpara portės kyēur, me mall rri e vėshtroj.

  Ndizet prap dėshira mbushur plotė "tė dua",

  "Mė lini ju o njerėz, mė lini tė gaboj"!

  Doja tė tė dua, sigurisht qė doja

  Doja dhe tė kisha, ty, si perėndi.

  Mij'ra herė tė tjera, sikur t'a provoja

  Tė njėjtin gabim tė kėndshėm, do t'bėja pėrsėri!
  Bledi Ylli
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 7. #366
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  36,036
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11846
  MIHAI EMINESKU
  (1850-1889)

  Glosė (Glossă)

  Koha shkon, por edhe vjen,
  Gjithēka rri e re, e vjetėr;
  Ē’ėshtė mirė a keq, e gjen,
  Vraje mendjen veē, patjetėr;
  Mos ki shpresė e mos u ndruaj,
  Ē’ėshtė valė, do shkojė si valė;
  Nė ēdo ngasje, si i huaj,
  Rri i ftohtė dhe pafjalė.

  Gjėra plot para na dalin,
  E nė vesh na vijnė tė tjera,
  Por vėmendjen dot s’e ndalin,
  S’kemi nge, ndaj i merr era.
  Pangurrim qėndro mėnjanė,
  Tek vetveten e rigjen,
  Kur me zhurma anembanė
  Koha shkon, por edhe vjen.

  As akrepi i saj nuk pjerret -
  Kjo peshore e mendimit -
  Drejt momentit qė ze bjerret -
  Fli e maskės sė galdimit,
  Qė nga vdekja e saj merr lindje
  Edhe zgjat njė ēast, jo tjetėr,
  Pėr atė qė e njeh me bindje
  Gjithēka rri e re, e vjetėr.

  Spektator si nė teatėr
  Nė kėt’ botė pėrherė ji:
  Luan njėri dhe pėr katėr
  Ēirrja maskėn gjithsesi;
  Dhe nė nxjerrtė lot fytyre
  Rri nė qoshe, veten ndjen,
  Tė kuptosh nga arti i tyre
  Ē’ėshtė mirė a keq, e gjen.

  Ēka do vijė e ēfarė ka shkuar
  Janė dy pamje, veē njė fletė,
  Fillin ka pėr ta shikuar
  Bash nė fund kush nxė nė jetė;
  Gjithė ē’qenė e do tė vinė
  I shikojm’ me sytė e vjetėr
  Qė t’u njohėsh kotėsinė
  Vraje mendjen veē, patjetėr.

  Mbetkan pó tė njėjtat mjete
  Qė trysnojnė ēdo gjallesė
  Kanė rrjedhur mijra vjete,
  Bota njeh gaz e dėnesė;
  Tjetėr maskė, e njėjta pjesė,
  Tjetėr gojė, tė njėjtėt truaj,
  I zhgėnjyer, prerė nė besė
  Mos shpreso e mos u druaj.

  Mos shpreso kur ligėsitė
  Pėr ngadhnjim lidhen jo rrallė
  Ta kalojnė ndyrėsitė
  Dhe nė qofsh me yll nė ballė;
  Mos u tremb kur pėrsėri
  Ndėrlėvdohen me aq fjalė
  Me ta kurrė shok mos ji
  Ē’ėshtė valė, do shkojė si valė.

  Me njė kėngė prej sirene
  Bash kjo botė i ngre kurth dritės
  Qė tė ndrrojė aktorėt skene
  Me karrem tė josh drejt pritės;
  Atypari qėndro strukur
  Veshin fare mos e luaj
  Qė nga shtegu ku je futur
  Nė ēdo ngasje, si i huaj.

  Nė qėllofshin, bėj mėnjanė,
  Nė tė nėmshin, mos bėj zė;
  Se dhe fjalėt vlerė s’kanė
  U di kutin, ēfar’ pret mė?
  Le tė thotė gjithkush ē’tė dojė,
  Kush tė mundė, le tė dalė
  Qė mos lidhesh as me gojė
  Rri i ftohtė dhe pafjalė.

  Rri i ftohtė dhe pafjalė
  Nė ēdo ngasje, si i huaj,
  Ē’ėshtė valė, kalon si valė,
  Mos shpreso dhe mos u druaj,
  Vraje mendjen veē, patjetėr,
  Ē’ėshtė mirė a keq, e gjen;
  Gjithēka rri e re, e vjetėr;
  Koha shkon, por edhe vjen.
   

 8. #367
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  8,305
  Forca e Rrespektit
  4563
  Anna AHMATOVA

  * * *
  Kujtesa pėr diellin nė zemėr venitet.
  Bari u tha.
  Flokėboret e agut nė erė vėrtiten
  Paksa-paksa.

  Kanalesh tė ngushta uj’ nuk rrjedh mė -
  akull i prerė.
  Kėtu asnjėherė nuk ndodh mė asgjė, -
  o, asnjėherė!

  Qiellit shelgjishta hapej e tėra
  erashkė shqote.
  Ndoshta mė mirė qe qė s’u bėra
  gruaja jote.

  Kujtesa pėr diellin nė zemėr venitet.
  Terrin po kqyri?
  Ndoshta!... Brenda njė nate beh e avitet
  dimri.

  * * *

  E hėnė. Natė. Njėzet e njė.
  Konturet e qytetit - n'errėsi.
  Njėfarė harrakati shkroi se
  dashuria mbi dhe bėn vaki.

  Dhe prej pėrtese a prej mėrzie
  e besuan tė gjithė, dhe kėshtu jetojnė:
  presin takimet, frikė kanė ndarjet
  dhe kėngė dashurie kėndojnė.

  Po pėr tė tjerė misteri shfaqet,
  ata heshtja i ka bėrė gur...
  Unė u ndesha me tė rastėsisht
  dhe jam, qė atėherė, si e sėmurė
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 9. #368
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  7,893
  Forca e Rrespektit
  4980
  Na Jane Mbaruar Fjalet

  Na jane mbaruar fjalet.
  Buzeqeshja ka mbetur ne mes te udhes.
  C'te bejme?
  te shkojme a te mos shkojme per nje kafe
  ne pallat te Kultures?
  Tavoline e zakonshme
  tej dritares qyteti vishet ne muzg.
  nje gote uje per te dy,
  kafja jote mbetur pergjysme,
  imja pire me fund.
  pergjysme, pergjysme, pergjysme,
  fjala,
  buzeqeshja,
  ledhatimi,
  si dy shina paralele perjetesisht te privuara nga ndarja,
  perjetesisht nga takimi.
  Sa here t'i puthja syte e bukur,
  papritur binte briri i kushtrimit.
  Kohe e ashper :
  Ne qe ishim aq te etur per njeri-tjetrin
  te ndare na duhej te vdisnim.

  - poezi nga Bardhyl Londo
  "beato colui che nella vita ha trovato lo scopo della propia"

 10. #369
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  7,893
  Forca e Rrespektit
  4980
  Ėndėrr


  Zemra ime ēlodhet ndanė burimit tė cemtė*
  (Mbuloje me fijet e tua,*
  Merimangė e harresės.)*

  Uji i pėshpėriste ulėt njė kantilenė tė ėmbėl*
  (Mbuloje me fijet e tua*
  Merimangė e harresės.)*

  Zemra ime qė u zgjua, pikėllimet e saj ia rrėfeu
  (Fshihe mirėbesimin e saj,
  Merimangė e heshtjes.)

  Ja, zemra ime po rrėshqet nė burimin e cemtė
  (O duar tė bardha, tė largėta
  Mbajeni ujin e lehtė.)

  Dhe, duke kėnduar me gaz, uji e tėrheq
  (O duar tė bardha, tė largėta,
  Uji mbeti i shkretė!)

  - Federico Garcķa Lorca
  "beato colui che nella vita ha trovato lo scopo della propia"

 11. #370
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  8,305
  Forca e Rrespektit
  4563

  Mos me braktis
  Me jep doren te shkruaj
  Te marre krahe mendimi.
  Me jep pulsin e zemres
  Mos te ngrij trishtimi
  Me jep buzet e tua
  Puthjen ta jap une
  Eja , nxito hapat
  Mos ke humbur udhe ?

  Shkretetire e bore , hena farfurin
  Vendi anembane , dergjur ne qefin
  Dhe meshtenkat qajne, pyjeve pa jete
  Kush keshtu ka vdekur ?
  Mos valle une vete ?


  SERGEI ESENIN

  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

Faqja 13 nga 13 I parėI parė ... 345678910111213

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •