Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 15 nga 15
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  39,597
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11797

  Tė gėnjesh ėshtė njė stres i vėrtetė

  Tė gėnjesh ėshtė njė stres i vėrtetė

  Sipas njė studimi amerikan, duke thėnė shpesh gėnjeshtra, mund t’i shkaktoni njė gjendje tensioni dhe ankthi shėndetit. Duke qenė tė sinqertė, favorizoni njė mirėqenie psiko-fizike
  Personat qė thonė tė vėrtetėn, pėrveēse janė nė paqe me ndėrgjegjen e tyre, kanė gjasa tė gėzojnė njė shėndet tė mirė si nga ana psikologjike, ashtu edhe fizike. A ju ndodh shpesh t’i zmadhoni pak gjėrat, pėr shembull njė histori normale ta ktheni nė tragjedi? Apo t’i justifikoni vonesat, duke pėrdorur ēdo ditė nga njė justifikim absurd? Ose mė keq akoma, tė shtireni sikur papritur nervozoheni me kolegėt pėr punėn, se doni tė dilni me partnerin pėr tė pirė njė birrė? Duhet tė dini se nė tė gjitha rastet, keq ėshtė pėr atė qė mėrzitet, sepse pėrveē shqetėsimit moral dhe psikologjik qė shkakton kjo te disa persona, vihet nė rrezik edhe shėndeti juaj. Duhet tė dini se duke thėnė gėnjeshtra, i bėni keq vetes. Kjo ėshtė vėrtetuar edhe nga njė studim. Disa shkencėtarė amerikanė tė universitetit tė “Notre Dame” (Indiana) kanė zbuluar se thėnia e gėnjeshtrave mund tė nxisė shqetėsime tė tilla si dhembje koke dhe ftohje, por edhe shfaqjen e shenjave tė melankolisė e depresionit.

  Zbulimi i studiuesve amerikanė ėshtė fryt i njė analize qė ka zgjatur dhjetė javė dhe qė ėshtė provuar te 100 vullnetarė tė tė dyja gjinive, me moshė nga 18 deri nė 71 vjeē. Tė gjithė pjesėmarrėsit u ftuan t’i nėnshtroheshin, javė pas jave, makinės sė tė vėrtetės dhe t’i pėrgjigjeshin disa pyetjeve rreth zakoneve tė pėrditshme. Nė fakt, eksperimenti kishte njė ndryshim: njėrit grup pjesėmarrėsish, ekspertėt i rekomanduan tė thoshte gjithnjė tė vėrtetėn dhe tė merrte nė konsideratė faktin qė nėse grupi tjetėr gėnjente, mund tė mos pėrgjigjeshin pėr pyetjen nė fjalė dhe tė kėrkonin qė tė kalonin te tjetra. Grupit tjetėr tė vullnetarėve nuk iu tha asgjė.

  Pėrfundimi? Grupi i parė i vullnetarėve, ose mė saktė ata qė nuk mundėn t’u pėrgjigjeshin disa pyetjeve nė vend qė tė gėnjenin, tregoi se gėzonin shėndet tė plotė dhe kishin njė gjendje mė tė mirė psiko-fizike. Nga ana tjetėr, vullnetarėt qė gėnjyen, dhe nė veēanti ata qė thanė tė paktėn tri gėnjeshtra nė javė, treguan shenja shqetėsimi. Arsyeja? Tė thuash gėnjeshtra do tė thotė ta zhysėsh trurin nė njė punė tė vėshtirė, qė i kushton shtrenjtė shėndetit dhe dihet qė stresi ėshtė shumė i dėmshėm. Pėr pasojė, mund tė shkaktojė dobėsim tė sistemit imunitar – qė ndryshe pėrkthehet nė dhimbje shqetėsuese siē ėshtė ajo e kohės, dhimbja e fytit, ftohja – dhe prekjen mė lehtė nga problemet e depresionit.

  Kjo nuk ėshtė hera e parė qė vesi i tė gėnjyerit studiohet shkencėrisht. Nė tė kaluarėn, studimet e bėra pėrtej oqeanit janė marrė me llogaritjen sesa gėnjeshtra thonė amerikanėt mesatarisht nė 11 javė. Duke treguar tė vėrtetėn, ulet niveli i stresit. Nuk ėshtė aspak mirė tė gėnjesh, sepse pėrveēse jeton me njė konflikt tė brendshėm, shton edhe peshėn e rėndė tė tensionit nė jetėn e pėrditshme. Ndaj specialistėt kėshillojnė qė si terapi, ēdo njeri tė praktikojė ndershmėrinė. Benefitet do tė vėreheshin veēanėrisht nė nivelin social.

  g.shqip
   

 2. #2
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  17,548
  Forca e Rrespektit
  2292

  Titulli: Tė gėnjesh ėshtė njė stres i vėrtetė

  Personat qė thonė tė vėrtetėn, pėrveēse janė nė paqe me ndėrgjegjen e tyre, kanė gjasa tė gėzojnė njė shėndet tė mirė si nga ana psikologjike, ashtu edhe fizike.
  Shume e vertete .

  Kot nuk thone, qe genjeshtrat - te demtojne shendetin.
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 3. #3
  Alis Volat Propriis fv Avatari i Legally_Sweet
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  12,554
  Forca e Rrespektit
  8340

  Titulli: Tė gėnjesh ėshtė njė stres i vėrtetė

  Stres eshte....ec e mbaj mend gjith ato genjeshtra!
  "I want to be important. By being different. And these girls are all the same.” - Sylvia Plath

 4. #4
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5504

  Titulli: Tė gėnjesh ėshtė njė stres i vėrtetė

  Te genjyerit nganjehere vertet qe te shpeton nga nje situate por me pas me kohen shnderrohet ne stres nga frika se mos zbulohet dhe ne rastin se zbulohet duhet te jesh e pergatitur per te arsyetuar genjeshtren ahaha ,nje stres me vete e kjo...Kshu qe thoni gjithnje te verteten o njerez pavaresisht kostos qe ajo mund te kete!
   

 5. #5
  Administrator fv
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  30,526
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10

  Titulli: Tė gėnjesh ėshtė njė stres i vėrtetė

  Nuk genjej.....thjesht evitoj situaten ku sdua te them nje te vertet!
   

 6. #6
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  39,597
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11797

  Titulli: Tė gėnjesh ėshtė njė stres i vėrtetė

  Dihet qe genjeshtra eshte labirinth stresi hahahahaha
  Edhe keta studiusit ma.
   

 7. #7
  Administrator fv
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  30,526
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10

  Titulli: Tė gėnjesh ėshtė njė stres i vėrtetė

  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  Dihet qe genjeshtra eshte labirinth stresi hahahahaha
  Edhe keta studiusit ma.
  Njoh njerez qe genjeshtren e kane njehesuar tek vetja.
  Bile duhet ti degjosh versionin e pare....sepse me ate bisede nuk do w degjosh ne ate variant.

  Deri aty ku nuk preket asgje jotja je ok....me pas dhiten gjerat
   

 8. #8
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  39,597
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11797

  Titulli: Tė gėnjesh ėshtė njė stres i vėrtetė

  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Njoh njerez qe genjeshtren e kane njehesuar tek vetja.
  Bile duhet ti degjosh versionin e pare....sepse me ate bisede nuk do w degjosh ne ate variant.

  Deri aty ku nuk preket asgje jotja je ok....me pas dhiten gjerat

  Mendoj qe njerzit qe genjejne rreth vetes apo vertetsis se ngjarjeve te tyre,apo tjerve qofshin,vuajne nga personaliteti i pa formuar mire,kane inferioritet ne vetvete,,shkurt eshte sintom e njerzve qe jane mes vemjes dhe endrres per mos te qene te tille.
   

 9. #9
  Donatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Lauri
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  8,903
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  6084

  Titulli: Tė gėnjesh ėshtė njė stres i vėrtetė

  Nga ky lloj stresi po vuajne politikanet tane.
   

 10. #10
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5504

  Titulli: Tė gėnjesh ėshtė njė stres i vėrtetė

  Citim Origjinale Postuar nga Lauri Shfaq Poten
  Nga ky lloj stresi po vuajne politikanet tane.
  Beson vertet qe vuajne e?!

  Bohh s'ma do mendja,vetem ata qe si vret ndergjegja o Laur!
   

 11. #11
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,670
  Forca e Rrespektit
  11372

  Titulli: Tė gėnjesh ėshtė njė stres i vėrtetė

  Une them e keqja e te gjithave eshte te genjesh veten
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 12. #12
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Abis
  Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  11,200
  Forca e Rrespektit
  3385
  Thuaj te verteten dhe ndihu i lire ..eshte nje shprehje
  ____Nichts ist unmöglich____

  https://youtu.be/PEhjphZ6T9o  🐾

 13. #13
  Stres kur ke 1 ndergjegje dhe te bren pa perndryshe ca e kane kshu si ushqim te perditshem.
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 14. #14
  >> << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,197
  Forca e Rrespektit
  1514
  Citim Origjinale Postuar nga Lauri Shfaq Poten
  Nga ky lloj stresi po vuajne politikanet tane.
  ne nje gazete para pak dite ishte nje artikel: Shihet se pol. jane genjyesit me te medhenj… dhe nese ndalemi ketu, sikur te ishin vetem ata, do e dinim deren ku te cekim per permiresim….por kur ka shumeperfshirese apo gjithperfshirese, aty eshte ēeshtja me serioze problematike tani, sepse do mbetemi perher beso e mos beso - ne pikepyetje.

  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 15. #15
  Administrator fv
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  30,526
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Genjeshtra eshte bere si institucion tanime...genje genje se dic do mbetet!
  Ja kete problem kam une....qe nuk mesova te genjej, sepse edhe nese do mundohem , do tradhetoj veten...
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-01-2016, 15:04
 2. Pergjigje: 7
  Postimi i Fundit: 10-04-2013, 06:03
 3. Kjo grua ėshtė njė heroinė e vėrtetė
  Nga Arfenilla ne forum Tė ndryshme
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-07-2012, 17:05
 4. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-08-2011, 17:59

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •