Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 3 nga 3
 1. #1
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5504

  Ndryshimet tek ligji i dhunės


  Zbatimi nė praktikė i ligjit “Pėr masat ndaj dhunės nė marrėdhėniet familjare”, ka treguar se viktimat e dhunės nė familje nuk mbrohen si duhet.

  Ėshtė kjo arsyeja pse Ministria e Mirėqėnies Sociale, nė bashkėpunim me ekspertė tė fushės kėrkojnė ndryshimin e ligjit aktual, qė nuk siguron proces cilėsor pėr tė dhunuarit.

  Bėhet fjalė pėr 8 propozimeve konkrete, ku ndėr mė tė rėndėsishmet janė strehimi i viktimės sė dhunės, ndėrhyrja e policisė pėr tė lėshuar urdhėr tė menjėhershėm mbrojtje dhe pėrfshirja e bashkive dhe e zyrės shtetėrore tė pėrmbarimit, e cila do tė ekzekutojė urdhrat e mbrojtjes.

  Ministria propozon qė viktima dhe dhunuesi tė mos jetojnė nė tė njėjtėn banesė, nė rastet kur kanė nisur procedurat e divorcit. Sė dyti kėrkohet qė tė jetė policia, ajo e cila tė lėshojė urdhėr tė menjėhershėm mbojtjeje, pa qenė nevoja tė pritet vendimi i gjykatės, i cili kėrkon kohė.

  Sipas ekspertėve tė Ministrisė sė Mirėqėnies Sociale, njė tjetėr propozim lidhet me institucionin qė do tė ekzekutojė urdhrat e mbrojtjes, pėrgjegjėsi qė do t’i takojė Zyrės Publike tė Pėrmbarimit, jo mė atyre private.

  Nė listėn e propozimeve tė Ministrisė sė Mirėqėnies kėrkohet gjithashtu mė shumė pėrfshirje nga ana e qeverisjes vendore, e cila po ashtu do tė ketė tė drejtėn qė pėrmes zyrave tė shėrbimit social, tė pėrpilojė kėrkesė-padi pėr urdhėr mbrojtje duke pėrfaqėsuar ēėshtjen edhe nė gjyq.

  Pėr kėtė, do tė duhet qė nė ligj, njėsoj si pėr policinė edhe pėr bashkitė tė pėrcaktohet qartė detyrimi pėr ekzekutimin e urdhrave tė mbrojtjes apo tė atyre tė menjėhershėm tė mbrojtjes.

  / Top Channel
   

 2. #2
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Eugeneral
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Mosha
  33
  Postime
  1,258
  Forca e Rrespektit
  291
  -Kane dale disa ligje te reja kohet e fundit, ah sikur...
   

 3. #3
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  32,854
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Dhe sa zbatohen??? Me urdher mbrojtje dhe koka iu keput...
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Ndryshimet....ngjashmerite ....
  Nga WxP ne forum Psikologjia
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-01-2018, 16:47
 2. Shqiperia, Jo dhunes!
  Nga Marla ne forum Diskutime shoqėrore
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-11-2014, 14:43
 3. Azil kundėr dhunės
  Nga Love ne forum Aktualiteti
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-01-2013, 17:03
 4. Ndryshimet qė ndodhin tek prindėrit me lindjen e fėmiut
  Nga Deuid ne forum Nėna dhe Fėmija
  Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 08-09-2012, 23:47
 5. Puthje nė mes tė dhunės
  Nga E3 ne forum Tė ndryshme
  Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 18-06-2011, 20:41

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •