Shqiptar te Bashkuar
android
Faqja 2 nga 2 I parėI parė 12
Duke shikuar rezultatet 31 ne 48 nga 48
 1. #1
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5504

  Pėrse vajzat mėsojnė mė mirė sesa djemtė?


  Kėtė vit, rreth 94,000 vajza mė shumė se djem kanė aplikuar nė universitete britanike, por a do tė ndryshonte kjo nėse shkolla do tė fillonte pasdite?

  Hulumtuesit nė Kaliforni mund tė kenė identifikuar arsyen se pėrse vajzat kanė tendenca tė jenė mė tė mira nė shkollė sesa djemtė: pėr shkak se janė tė lindura pėr tė qenė “zogj tė hershėm”, transmeton Telegrafi.

  Nė SHBA, 57 pėr qind e diplomave i shkojnė femrave. Nė Britani tė Madhe, vajzat bėjnė punė shumė mė tė mirė nė GCSE dhe janė mė tė prira sesa meshkujt tė shkojnė nė universitete. Kėtė vit, rreth 94,000 vajza mė shumė se djem kanė aplikuar nė universitete britanike pėrmes Ucas.

  Sipas njė publikimi tė fundit nga dy ekonomistė tė Universitetit tė Kalifornisė, arritjet disproporcionale edukative tė vajzave mund tė kenė ndėrlidhje me kohėn apo orarin e ditėve shkollore. Studime tė shumta tė gjumit kanė treguar se djemtė janė “ndėrtuar” tė zgjohen mė vonė sesa vajzat, e gjithashtu ata ballafaqohen mė mirė me pagjumėsinė.

  Studimi i cili ka analizuar me qindra mijėra studentė ka zbuluar se meshkujt kishin shėnuar pėrmirėsime tė dukshme atėherė kur shkolla kishte filluar pasdite.

  “Studimet e gjumit tregojnė se meshkujt kanė periudha mė tė gjata circadiane, gjė qė i bėn ata tė flenė mė vonė dhe tė zgjohen mė vonė. Rrjedhimisht, vajzat kanė tendenca tė jenė mė tė mira nė aktivitetet e paradites sesa djemtė, por kjo ndryshon nė orarin e pasdites”.

  Me fjalė tė tjera, vajzat janė persona tė mėngjesit, ndėrsa meshkujt jo edhe aq.Shqiperia co
   

 2. #31
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,221
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11799
  Citim Origjinale Postuar nga Artini Shfaq Poten

  E vėrteta ėshtė se tė gjitha stafet shkencore, ata qė zhvillojnė shkencėn nė botė, janė meshkuj.

  Kėshtu qė ne kemi veprat, ju keni fjalėt. Ju jeni mė tė afta me fjalė..
  shiko tani pa dasht me ul piket gjinis suaj ne lidhje me postet drejtuese qe tek ato psikollogjike,shkencore,dhunuese neper kohra e histori ndaj femres kjo e fundit.

  Neuronet nuk jane shume ceshtje gjinie ,se sa ceshtje barazie kushtesh .
  Cfare dua te them me kete?
  duke qene qe bota per shekuj me rradhe ka jetuar ne nje shoqeri me hije maskiliste dhe femra eshte trajtuar si seksi i dobet,dhe gjithashtu si familjarja dhe sherbyesja e femijes burrit,normalisht qe meshujt kane pas privilegjin e te qenurit me ne afersi te mudnesis,kalitjes dhe kapjes se shanceve per me tej.
  Ne lidhje me fushat afruese te punesimit,ok per mua eshte e kuptueshme qe nena natyre ka bere zgjidhjen e saj,si nga fiziku mes ketyre dy gjinive ashtu dhe pershtatjes ne jete.
  cka do te thote qe disa pune apo objektiva jane femrore,sic dhe disa tjera jane te natyres mashkullore.
   

 3. #32
  Citim Origjinale Postuar nga Artini Shfaq Poten
  Unė tė thashe ta linim debatin, por ti qenke nga ato qe do tė thuash fjalėn e fundit.
  Ishe ti qė u nevrikose, tek postimi 23.
  Lum ju qė jeni mė tė zonjat. Tė shkretėt meshkuj arkitektė shqiptarė, qė do t'i sfidosh ti.
  Ti do t'i bėsh projektet 10 e nga 10 pėrnjėherėsh, kurse ata mezi do ta mbarojnė 1.
  Tani do tė zhvillohet Shqipėria.
  Sinqerisht po me vinka keq qe harxhova ato minuta me replika me ju. Vertetova qe ke kuptuar 0 ne cdo gje qe kam shkruar dhe i ke lexuar ne nje kontekst komplet ndryshe nga c'kam dashur une te percjell. Plus qe u fute vete ne debat pa te ftuar kush. Une thjesht thash mendimin tim.
  Sa per mua , c'pune kam une me Shqiperine. S'di c'eshte kjo mani per ta cuar debatin ne kaq personale, por gjthss. Me siguri ju e kuptoni e une nuk arrij dot. Klm ne vazhdim!
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 4. #33
  Mu kujtua dhe nje arsye tjeter. Ndoshta lidhet dhe me numrin e popullsise pse jo. Aty thote qe studimi eshte bere ne Britani dhe nurmi i regjistruara vajza eshte me i madh. Pra jo se vajzat jane me siperiore e djemte me inferiore, . Britain mesadi une ka nr popullsie me te madhe femra. Ndoshtaaa.. mos u merzisni ju eeee.. ndoshtaaaa... une thjesht hedh hipoteza :p

  p.s. O pipell, flitet per SASI jo per GJENI!
  p.s2. Aki kerkohesh ne kete teme :p
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 5. #34
  Moderatorė fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  12,776
  Forca e Rrespektit
  887
  Nuk ka tė bėj kjo, ndoshta nė shkoll tė mesme apo fillore ndodh tė mėsojn femrat mė shum se meshkujt
  Po nė Universitet ndodh e kundėrta.
  Pak vajza arrijn tė msojn, pasi shumica kan dėshir tė bėjn jet qefi.
   

 6. #35
  Gjumash fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Bukowski
  Antarėsuar nė
  Jan 2017
  Vendodhja
  Asgardia
  Postime
  343
  Forca e Rrespektit
  81
  Sepse kur ishte koha per te kryer detyrat dhe ushtrimet ne klase, isha i pari qe shkoja te luaja top dhe ua lija fletoret shoqeve.
   

 7. #36
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  6,050
  Forca e Rrespektit
  530
  Sepse harxhojne me shume se gjysmen e dites qe te memorizojne mesimet...
   

 8. #37
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,744
  Forca e Rrespektit
  11372
  Cunat jane sh te zene duke i rene me dore.
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 9. #38
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  3,205
  Forca e Rrespektit
  969
  Citim Origjinale Postuar nga Nikita Shfaq Poten
  Cunat jane sh te zene duke i rene me dore.
  Jo po si ty qe i bie me....
   

 10. #39
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  9,334
  Forca e Rrespektit
  4530
  Ohhh maj gaddddd !
  Ē'studim ish ky ?
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 11. #40
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  17,616
  Forca e Rrespektit
  2292
  E vertete... por ama ne fund kur martohen me to, balancohet Zhenia... kshuqe, rrini te qete. Plotesojne njeri tjetrin. loool
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 12. #41
  Anėtar Aktiv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i vajza e detit
  Antarėsuar nė
  Nov 2018
  Postime
  546
  Forca e Rrespektit
  167
  Nuk mendoj se ka te beje gjinia shume...tek te mesuarit...

  vajzat mund te jene me teper te zonjat te mbajne mend...por me te sukseshem (pergjithsisht) jane meshkujt....
   

 13. #42
  Administrator fv
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  31,420
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Ne vendin e mc donalds mbase....ktu te thajne piten femrat per mesime
   

 14. #43
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  6,050
  Forca e Rrespektit
  530
  E ne jau thajme piten si ne mesime edhe ne jeten e perditshme…
  Tė njohėsh tė tjerėt ėshtė menēuri. Tė njohėsh veten ėshtė urtėsia mė e madhe. Ti imponohesh vullnetit tė tė tjerėve ėshtė forcė. Ti imponohesh vetes ėshtė forca mė e madhe – (Une dora vet)

 15. #44
  dembel hesapi!
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 16. #45
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  6,050
  Forca e Rrespektit
  530
  Sepse nuk e kane mendjen per aguridhe….
  Tė njohėsh tė tjerėt ėshtė menēuri. Tė njohėsh veten ėshtė urtėsia mė e madhe. Ti imponohesh vullnetit tė tė tjerėve ėshtė forcė. Ti imponohesh vetes ėshtė forca mė e madhe – (Une dora vet)

 17. #46
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,221
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11799
  Sdi sa here e kam thene e rithene,dija ska gjini.
   

 18. #47
  s'di pse m'eshte perkthy ne english faqja... dhe komentet dalin super funny me autotranslate. Lol.
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 19. #48
  Themelues i Forumit fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Arfenilla
  Antarėsuar nė
  Jun 2010
  Postime
  15,843
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  4591
  E po kjo dihet me koh mo!!

  Zoti meshkujve ju dha forcen femrave zgjuarsin��
  Cfar ti besh !keq ju ra po keshtu i madhi pat vendos.
  Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

Faqja 2 nga 2 I parėI parė 12

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Vajzat apo Djemte
  Nga bella ne forum Dashuri dhe pasion
  Pergjigje: 23
  Postimi i Fundit: 14-11-2014, 19:41
 2. Djemte pyesin ..vajzat pergjigjen..?
  Nga *romeo* ne forum Tė ndryshme
  Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 20-05-2011, 23:28
 3. SHBA-ja tė ndahen djemtė dhe vajzat pėr edukim mė tė mirė
  Nga Loverboy ne forum Aktualiteti botėror
  Pergjigje: 5
  Postimi i Fundit: 10-09-2008, 01:30

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •