Shqiptar te Bashkuar
android
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 8 nga 8
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10

  A mund tė tradhtohet vetėm pėr seks? Ja disa arsye

  A mund tė tradhtohet vetėm pėr seks? Ja disa arsye  Dimė qė tradhtia pėr seks ėshtė ekskluzivitet i burrave, por po bėhet njė praktikė e pėrhapur edhe midis grave

  Qoftė edhe si fjalė, tradhtia tė ngjall frikė, sepse i referohet idesė sė lėndimit qė njė ēift po jeton pėr shkak tė sjelljes sė papėrgjegjshme tė njėrit prej tė dyve. Le t’i lėmė pėr njė moment gjykimet dhe tė pėrpiqemi tė shpjegojmė pėrse tradhtohet. Jemi mėsuar tė themi qė meshkujt tradhtojnė pėr seks dhe gratė pėr dashuri, ndėrkohė qė tė parėt preferojnė lidhje tė shkurtra, kurse femrat pėrpiqen tė gjejnė tek njė i dashur i qėndrueshėm pakėnaqėsitė qė kanė nga marrėdhėnia zyrtare.

  Bėhet fjalė pėr paragjykime qė tentojnė tė ngarkojnė gruan me mė shumė faj, por ajo nė qoftė se tradhton, e bėn se e ndjen diēka tė tillė, nė kundėrshtim nga meshkujt qė tradhtojnė pa pasur ndjenja. Por a janė gjėrat me tė vėrtetė kėshtu? Ndoshta, ndonjėherė. Sot, ndryshimi shoqėror pėr sa u pėrket grave, ka ndryshuar edhe mėnyrėn e tyre tė tradhtisė. Tashmė ajo tradhton jo vetėm sepse dashurohet me njė mashkull tjetėr, por edhe pėr tė pėrjetuar pėrvoja tė reja seksuale.

  Pas viteve tė monogamisė, tradhtia po shndėrrohet nė njė mėnyrė pėr tė thyer njė rutinė seksuale qė tashmė nuk ėshtė pėrmbushėse, ose pėr t’iu bėrė tė ndiheni pėrsėri joshėse. Pra, zakonisht nuk bėhet fjalė pėr njė mungesė ndjenje ndaj partnerit, por pėr mungesė intensiteti. Nuk ėshtė rastėsi qė tradhtia “pa pėrkushtim” mund tė ndezė pėrsėri zjarrin e pasionit edhe nė shtratin bashkėshortor. Natyrisht nėse mbetet klandestine dhe pa gjurmė nė jetėn e pėrditshme. Sipas Dr. Alessio Testani, anėtar i “Shoqėrisė Psikoanalitike Italiane” dhe i specializuar nė migrim, kulturė dhe psikopatologji ( nė Universitetin Katolik tė Zemrės sė Shenjtė tė Romės), faktorėt qė favorizojnė tradhtinė kanė tė bėjnė mė rėnien e dėshirės seksuale dhe interesit tė pėrgjithshėm ndaj partnerit, nė rutinėn e raportit deri nė stresin e pėrgjithshėm.

  Po kjo nuk do tė thotė qė tė gjithė personat e mėrzitur dhe tė stresuar i zgjidhin problemet e tyre me tradhti. Janė tė ndryshme edhe shkaqet qė ēojnė nė kėtė zgjedhje, ku kufiri mes rrethanave, rastėsisė, vullnetit tė lirė dhe dobėsisė nė lejimin e mbingarkimit tė ngjarjeve ėshtė i paqėndrueshėm. Duket se tentojnė tė tradhtojnė “pėr kėnaqėsi” njerėzit e brishtė dhe tė pasigurt, ata qė kanė nevojė pėr rrėfime tė vazhdueshme narcisiste, qė janė tė nėnshtruar nga rutina bashkėshortore dhe kanė njė partner qė nuk vėren as prerjen e fundit tė flokėve.

  Dėshira pėr t’u ndjerė nė qendėr tė vėmendjes, e dashuruar dhe gjithmonė e dėshiruar si “ditėn e parė” mund tė jetė nxitėse dhe pėr njė moment harron premtimin e dashurisė qė ke bėrė, edhe pse jo domosdoshmėrisht para altarit. Pastaj nėse marrėdhėniet seksuale janė relativisht tė pakta, ēėshtja bėhet mė e ndėrlikuar, sepse me kuriozitetin mund tė ndėrthuret edhe papjekuria psikologjike qė ēon nė njė rutinė mbytėse. Nė tė gjitha kėto raste, tradhtia nuk duhet tė rrėfehet. Pėrkundrazi: duhet tė jeni shumė tė kujdesshėm para se ta praktikoni atė dhe nuk duhet tė pėrfshiheni emocionalisht nė raporte episodike. Nėse ndodh, mund tė jetė fillimi i njė rrėnimi.

  (gazeta-Shqip.com)
   

 2. #2
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,307
  Forca e Rrespektit
  11349
  Ka dhe ata qe tradhetojne per macen.
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 3. #3
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  4,271
  Forca e Rrespektit
  390
  Ncuk seksohesh qe te tradhetosh....
   

 4. #4
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5555
  Bėhet fjalė pėr paragjykime qė tentojnė tė ngarkojnė gruan me mė shumė faj, por ajo nė qoftė se tradhton, e bėn se e ndjen diēka tė tillė, nė kundėrshtim nga meshkujt qė tradhtojnė pa pasur ndjenja. Por a janė gjėrat me tė vėrtetė kėshtu? Ndoshta, ndonjėherė. Sot, ndryshimi shoqėror pėr sa u pėrket grave, ka ndryshuar edhe mėnyrėn e tyre tė tradhtisė. Tashmė ajo tradhton jo vetėm sepse dashurohet me njė mashkull tjetėr, por edhe pėr tė pėrjetuar pėrvoja tė reja seksuale.
  Shumica e meshkujve ,tradhetojne vetem per seks.....keq mos t'ju vije dmth se eshte e vertet...persa u perket femrave ,nuk eshte e vetmja arsye por qe mund te jete nje nder shume te tjera....
   

 5. #5
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i dangerous
  Antarėsuar nė
  Oct 2013
  Postime
  7,711
  Forca e Rrespektit
  2177
  ... kur u hyp nč kokč edhe čshtč e mundur .
   

 6. #6
  ђєค๔ђยภtєг fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Hard Styler
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  вσяα вσяα
  Postime
  4,847
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1307
  Tani ky i jep nje shpjegim psikologjik/fiziologjik "tradhetis". Por ne te vertet tradhetia eshte e vetmja plag qe koha nuk te sheron, sepse per te tradhetuar duhet te fitosh besimin e personit tjeter. Eshte si te thuash nje kala e ndertuar nga dy persona ku te dy ndihen te sigurte brenda dhe ne nje moment njeri nga te dy shkon edhe te prish muret, catin te le vetem aty brenda.

  Nje gje tjeter se fjala tradheti lidhet me shume me ciftet, ne shumicen e rasteve ajo kalaja eshte e ndertuar per interes jo per besimin mes njeri tjetrit, ndaj sdo ta quaja aq shume tradheti.
  Ļŀvē FяÉỂ...đįČ ρяǾŭĐ...HåVé ךּŨמ...ŽĹĄצּ ĺÕטŠ

  If your MIND isn't OPEN ,
  Keep Your MOUTH shut TOO.
  Sue Grafton

 7. #7
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  4,271
  Forca e Rrespektit
  390
  Po I bie shkurt....

  Normale qe po perderisa seksi eshte instikt tek njeriu. Kjo na ben te mundur edhe tradhetine vetem per sex.
  Do thote ndonjera/ri qe jo, I pergjigjem normal se nuk keni patur fatin te gjeni personin qe tju terheqe seksualisht.
   

 8. #8
  VIP fv Avatari i Jetmira
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  10,396
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  668
  Po nuk thon kot qe burri shoku qenit esht
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •