Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 10 nga 10
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10

  Andrra: Nėna ime e takoi pėr herė tė parė babain nė dhomėn e martesės

  Andrra: Nėna ime e takoi pėr herė tė parė babain nė dhomėn e martesės  “Nėna ime nuk u dėrgua kurrė nė shkollė. Pėrderisa tezet e mia u dėrguan pėr njė vit apo dy, dėrgimi i saj nė shkollė nėnkuptohej si humbje e forcės punėtore pasi qė ajo ishte anėtarja mė e zellshme e familjes. Deri nė moshėn 14 vjeēare ajo kishte mbledhur aq shumė para sa qė ka qenė ne gjendje ta blejė njė shporet pėr shtėpinė familjare.

  Ajo ishte fėmija i tretė nė njė familje me shtatė fėmijė. Kur motrat e mia dhe unė e kemi pyetur nėnėn time se ku dhe si e ka njoftuar babain tim, ajo ėshtė pėrgjigjur, “Nė atė moment kur ka hy n ‘dhomėn e fjetjes”. E kishin martuar nė moshėn 17 vjeēare dhe ajo e takoi babain tim pėr herė tė parė kur e dėrguan nė dhomė nė natėn e martesės. Madje edhe nė ditėn e martesės ajo nuk kishte ditur se cili nga burrat do tė ishte bashkėshorti i saj”, ky ėshtė nja pasazh I shkėputur nga libri Palinė, I kėngėtares nga Kosova Fatime Kosumi, ose e njohur me emrin e artit Andrra. Nė librin gati autobiografik ajo jep njė udhėtim nė historinė e saj personale, pėr tė treguar si ka qenė gjendja me femrat nė Kosovė.

  “U fejua kur i kishte pasė katėrmbėdhjetė dhe e kuptoi kėtė ditėn kur shporeti tė cilin e kishte blerė pėr familjen e saj po transportohej. Tezja e saj ishte nė vizitė atė ditė dhe kur nėna kishte arrite nė shtėpi tė gjithė ia kishin ngulė sytė dhe tezja ia kishte plasė vajit. Duke e pasur tė pamundur tė kuptojė tensionin emocional i cili po mbizotėronte, nėna kishte pyetur se ēka ka ndodhur dhe tezja i kishte treguar, “T’kanė feju!”. Nėna nuk e ka kuptu se ēka nėnkupton ajo punė, po kjo nuk e ka ndalė tezėn e saj nga ēirrjet. “Po tė isha nė vendin tond, nuk ja kisha jep shporetin!”. Nėna ime e kujton kėtė sekuencė me humor…”, shkruan Kosumi.

  Pėr tė, “procesi i rishikimit tė jetės tėnde ėshtė pa dyshim terapeutik dhe mua mė kujtohet si vajzė e vogėl kur nėna ime ėshtė mundu me na tregu rreth pėrvojave tė saja dhe ndonjėherė kur motrat e mia dhe unė nuk i kushtonim vėmendje ajo thoshte me vete, “Me pasė mėsu me shkru, kisha shkru historinė teme.” Nė 2014 ajo kishte vendosur tė udhėtoj nė regjione tė ndryshme tė Kosovės tė hulumtonte dhe dokumentonte rapsodin e kėnduar nga gratė e fshatrave, tė cilat tregojnė histori jetėsore ngjashėm me ato tė nėnės sė saj. Rezultati ishte njė dokumentar i shkurtėr “Kėngė e Defa – Rapsodi i Femrave nga Kosova”. Po ashtu ajo nisi tė lexoj librat e Anton Ēetės, profesor dhe studiues i folklorit.

  Nga viti 1953 deri nė 1987 ai kishte botuar 16 libra me folklorin qė kishte mbledhur, pėrfshi kėtu edhe pėrrallat, mitet, baladat, legjendat dhe tekste tė kėngėve nga tė gjitha regjionet shqipfolėse. “Palinė ėshtė njė pėrzgjedhje e teksteve qė i kam zbuluar nė kėtė rrugėtim. Ky ėshtė vetėm njė fragment nga historia e nėnės sime dhe i shumė grave rreth e pėrqark globit tė shkėputura nga shkrim-leximi nė pamundėsi ta shkruajnė historinė e tyre pėrveēse pėrmes kėngės.”, thotė ajo. Vetėm pak ditė mė parė ajo intepretoi kėngėt e kėtij albumin tek Qendra e Artit Tulla nė Tiranė.


  (gazeta-Shqip.com)
   

 2. #2
  ђєค๔ђยภtєг fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Hard Styler
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  вσяα вσяα
  Postime
  4,847
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1307
  Po i ben publicitet ?

  Nuk eshte vetem historia e nenes se saj, megjithate dedikim i bukur.
  Ļŀvē FяÉỂ...đįČ ρяǾŭĐ...HåVé ךּŨמ...ŽĹĄצּ ĺÕטŠ

  If your MIND isn't OPEN ,
  Keep Your MOUTH shut TOO.
  Sue Grafton

 3. #3
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Zot sa femra te forta kane qene.
  Imagjino te shkosh ne dhomen e marteses te flesh me nje te panjohur.
   

 4. #4
  ђєค๔ђยภtєг fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Hard Styler
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  вσяα вσяα
  Postime
  4,847
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1307
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  Zot sa femra te forta kane qene.
  Imagjino te shkosh ne dhomen e marteses te flesh me nje te panjohur.
  Po e mendon si grua e shekullit te 21 ti. Ne ate kohe psikologjikisht kishe ide te tjera, kishe vizione shume te brishta, shume te paqarta edhe shume here te errta ne kuptim pa hapa te gjata. Keshtu qe lidhja me nje "te panjohure" sic e quan ti, nuk ishte e njejte, pasi ai i panjohure te sillte nje vizion tjeter, endrra me te medhaja se ato qe kishe deri ne ate moment, pasi para se ta takoje ne mendjen tende ai kishte siglen "e ardhmja jote fillon ketu".
  Sic po e thua ti i bje njeri qe te kap e te perdhunon.
  Ļŀvē FяÉỂ...đįČ ρяǾŭĐ...HåVé ךּŨמ...ŽĹĄצּ ĺÕטŠ

  If your MIND isn't OPEN ,
  Keep Your MOUTH shut TOO.
  Sue Grafton

 5. #5
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,307
  Forca e Rrespektit
  11349
  Ze te bukur kjo Andrra
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 6. #6
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Hard Styler Shfaq Poten
  Po e mendon si grua e shekullit te 21 ti. Ne ate kohe psikologjikisht kishe ide te tjera, kishe vizione shume te brishta, shume te paqarta edhe shume here te errta ne kuptim pa hapa te gjata. Keshtu qe lidhja me nje "te panjohure" sic e quan ti, nuk ishte e njejte, pasi ai i panjohure te sillte nje vizion tjeter, endrra me te medhaja se ato qe kishe deri ne ate moment, pasi para se ta takoje ne mendjen tende ai kishte siglen "e ardhmja jote fillon ketu".
  Sic po e thua ti i bje njeri qe te kap e te perdhunon.


  Pastertish perdhunim dinjiteti njerzor eshte.
  Dhe jo ska te bej shume forma se si shihnin grate jeten atehere,se sa me diskriminimin e tyre.
  Ne cdo kohe dashuria dhe ndjenja e saj ka qene e lire dhe ky instikt eshte i lindur me njeriun.
  Por imponimet e kohervae situatave sociale e kane dhunuar sistematikisht neper kohera dhe epoka historish.
   

 7. #7
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  4,271
  Forca e Rrespektit
  390
  Po Andrra ku e takoi ate mikun per here te pare? Ndoshta ne sediljen e pasme te ndonje kerri...
   

 8. #8
  ђєค๔ђยภtєг fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Hard Styler
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  вσяα вσяα
  Postime
  4,847
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1307
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  Pastertish perdhunim dinjiteti njerzor eshte.
  Dhe jo ska te bej shume forma se si shihnin grate jeten atehere,se sa me diskriminimin e tyre.
  Ne cdo kohe dashuria dhe ndjenja e saj ka qene e lire dhe ky instikt eshte i lindur me njeriun.
  Por imponimet e kohervae situatave sociale e kane dhunuar sistematikisht neper kohera dhe epoka historish.
  Pshmb vdiq ai padroni i playboyt tani, te gjitha ato gocat qe kishte ai ne shtepi, si i shikon ti?
  Ļŀvē FяÉỂ...đįČ ρяǾŭĐ...HåVé ךּŨמ...ŽĹĄצּ ĺÕטŠ

  If your MIND isn't OPEN ,
  Keep Your MOUTH shut TOO.
  Sue Grafton

 9. #9
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Hard Styler Shfaq Poten
  Pshmb vdiq ai padroni i playboyt tani, te gjitha ato gocat qe kishte ai ne shtepi, si i shikon ti?
  Jane diametralisht dy versione te kudnerta.
  E para eshte nje rrotacion social qe s"ben dot ndryshe,pervec keti lloj brumi shtypes.
  Versioni i revistes eshte zgjedhje e lire qejfi apo shijesh erotike.
  Me sa di une per kete te dyten se shume e informuar s"jam.
   

 10. #10
  ђєค๔ђยภtєг fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Hard Styler
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  вσяα вσяα
  Postime
  4,847
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1307
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  Jane diametralisht dy versione te kudnerta.
  E para eshte nje rrotacion social qe s"ben dot ndryshe,pervec keti lloj brumi shtypes.
  Versioni i revistes eshte zgjedhje e lire qejfi apo shijesh erotike.
  Me sa di une per kete te dyten se shume e informuar s"jam.
  E di si eshte situata, jeta eshte nje autostrade e madhe ku, ne ate kohe kishe vetem nje hyrje, jo vetem ti po gati te gjithe. Ndersa tani e merr ate autostrade ne rruge te tjera edhe ne keto rruge te tjera, psikologjikisht mund te goditesh ne te njejten nivel si me pare por me menyra te tjera. Nuk eshte e thene qe fakti qe nuk ke zgjidhje te ben te ndihesh keq, sepse sic e thua keto e zgjodhen po nuk eshte e thene se te gjitha e pelqejne.
  Ļŀvē FяÉỂ...đįČ ρяǾŭĐ...HåVé ךּŨמ...ŽĹĄצּ ĺÕטŠ

  If your MIND isn't OPEN ,
  Keep Your MOUTH shut TOO.
  Sue Grafton

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •