Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 27 nga 27
 1. #1
  fv
  Antarėsuar nė
  Oct 2017
  Postime
  2
  Forca e Rrespektit
  0

  Ndihme disa detyra per emrin flm

  Pershendetje nese ka mundsi cdo kush qe kishe me ndihmu sadopak mi kry kto detyra
  Ahshsnddjsk - Pastebin.com
  Ju faleminderit shume
   

 2. #2
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,268
  Forca e Rrespektit
  11349
  Jooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ooo
  E kur them Jo eshte
  JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 3. #3
  fv
  Antarėsuar nė
  Oct 2017
  Postime
  2
  Forca e Rrespektit
  0
  Citim Origjinale Postuar nga AdiMne Shfaq Poten
  Pershendetje nese ka mundsi cdo kush qe kishe me ndihmu sadopak mi kry kto detyra
  Ahshsnddjsk - Pastebin.com
  Ju faleminderit shume
  A mund te me ndihmoj ndonjeri flm
   

 4. #4
  Kosovare fv Avatari i Jetesa
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  6,117
  Forca e Rrespektit
  1442
  Pershendetje

  me jepni kohe deri neser mbramje, dhe provoj tua bej keto.... meqenese kam harru ēeshte togfjalesh ne shqip, porse e gjej dhe do mundohem tua bej.


  Faleminderit per mirkuptim.

  Ju pershendes

  Kur i kulturuari hesht nga edukata,

  Injoranti mendon se e la pa fjalė...

  I Love Kosovo: Kosova ime, zemra ime....


  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... jo duke pritur..… 5. #5
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Abis
  Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  10,795
  Forca e Rrespektit
  3191
  Po na dhe naj lek,mbase..por pa leke,s'behet gje
  ____Nichts ist unmöglich____

  https://youtu.be/PEhjphZ6T9o  🐾

 6. #6
  Kosovare fv Avatari i Jetesa
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  6,117
  Forca e Rrespektit
  1442
  kėtu i ke zgjidhjet.... (nuk qene te renda)  Emri

  I. Grupet e emrave tė mėposhtėm i vini nė numrin shumės:
  a) ushtar, flamur, mburojė, mur, ulėrimė, mulli, lumė, hapėsirė, shkėmb, ujė, shok, kanal, shqiponjė, kalama, bari, grykė;
  b) plak, derė, zog, avull, kalė, grua, mik;
  c) breg, shteg, yll, pyll, gardh, pirg, pellg, zall, njeri, pėrrua;
  ē) batanije, hardhi, qershi, shtėpi, ide, bela, shaka, anije, lule, mace;


  Zgjidhja:

  a. ushtarėt, flamujtė, mburojat, muret, ulėrimat, mullinjėt, lumenjėt, hapėrsirat, shkėmbinjėt, ujėrat, shokėt, kanalet, shqiponjat, kalamajtė, barishtat, grykat;

  b. pleqtė, dyertė, zogjėt, avujt, kuajtė, gratė, miqtė;
  c. bregje, shtegje, yje, pyje, gardhe, pirgje, pellgje, zallet, njerėzit, pėrronjėt;
  ē. batanijet, hardhiat, qershitė, shtėpitė, idetė, belatė, shakatė, anijet, lulet, macat (macet).


  ______________________


  II. Vini nė shumė emrat (nė trajtėn e pashquar):

  Dyqan, film, flamur, furrė, karvan, dokument, liqen, planet, pus, rrogoz, sup, shkelm, thesar, xham, ēengel, grusht, sahat, sahan, zarf, aeroplan, karkalec, bilbil, kėndes, tiē, dru, hidrocentral, filxhan, prind, hamall, ēoban, gisht, drapėr, detyrė, hambar, autobus, aeroport, dollap, restorant, krevat, kazan, minder, lėmsh, automobil, dembel, kandil, zinxhir, fener, karafil, nip, kėlysh, bisht, det, shemb, dhelpėr, bar, shi, bri, qilim, artist, shofer, civil, ēarēaf, komandant, doktor, artist, yll, kufi, nxnėės, student...

  Zgjidhja:

  Dyqanet, filme, flamujtė, furrat, karvanet, dokumentet, liqenet, planetet, puset, rrogozat, supet, shkelmėt, thesarėt, xhamat, (ēengel ?), grushtat, sahatėt (=Orėt shqip), sahanėt (=pjatat shqip), zarfat, aeroplanėt, karkalecėt, bilbilat, (kendes ?, tiē?), drunjėt, hidrocentralet, filgjanėt, prindėrit, hamallet, ēobanėt, gishtat, drapėrenjėt, detyrat, hambarėt, autobusėt, aeroportet, dollapėt, restorantet, krevetėt, kazanėt, (minder?), lėmshet, automobilet, dembelėt, kandilat, zingjirėt, fenerėt, karafilėt (kajranfilėt), nipėrit, kėlyshėt, bishtat, detėrat, shembjet, dhelpėrat, barishtat, shi-rat, brinjėt, qilimet, artistet, shoferėt, civilėt, ēarēafėt, komandantėt, doktorėt, artistėt, yjet, kufijtė, nxėnėsit, studentėt....


  Perjashtim ne kete rast, keto fjale ne shumės mund te perdoren edhe pa t ne fund:

  Dyqane, filme, flamujtė, furra, karvane, dokumente, liqene, planete, puse, rrogoza, supe, shkelmė, thesarė /thesare, xhama, grushta, bilbila, drunjė, hidrocentrale, filgjanė, prindėr, hamalle, ēobanė, gishta, drapėrenjė, detyra, hambarė, autobusė, aeroporte, dollapė, restorante, krevetė, kazanė, lėmshe, automobile, dembelė, kandila, zingjirė, fenerė, nipėr, kėlyshė, bishta, detėra, shembje, dhelpėra, barishta, shi-ra, brinjė, qilime, artistė, shoferė, civilė, ēarēafė, komandantė, doktorė, artistė, yje, kufijė, nxėnės, studentė....


  ____________________


  III. Gjeni emrat qė pėrdoren vetėm nė shumės:
  Ēdo javė i pastronte qelqurinat me kujdes. Atė vit tė korrat ishin tė mbara. – ke tė holla me vete? – e pyeti ai. Agronit sikur iu prenė leqet e kėmbėve, kur dėgjoi ē’i kishte ngjarė shokut tė vet. Syzet i hoqi fare dhe filli tė thėrriste me sa kishte nė kokė. Shtojzovallet i hasim dendur nė krijimet e popullit shqiptar. Skitė i merrte me vete ēdo tė diel, kur shkonte nė fshat. Ia kishte nxjerrė tė palarat nė shesh.

  zgjidhja:

  ēdo javė -tregon secilėn javė = javėt
  qelqurinat
  te korrat
  leqet
  kėmbėve
  shtojzovallet
  krijimet
  ēdo tė diele = tė dieleve
  te palarat (eshte shprehje negative).

  ___________________________


  IV. Togfjalėshat e mėposhtėm i ktheni nė numrin shumės:
  Vend i bukur; ujė i ftohtė; shi i madh; zbulim i rėndėsishėm; mal i lartė; burim i ftohtė; komb i lashtė; fis i madh; shtet i ri; shqetėsim i madh; vendim i drejtė; pus i thellė; organ i lartė; fakultet i ri; zakon i keq; seminar i organizuar; elektron i lirė...

  Zgjidhja:
  vendet e bukura, ujėrat e ftohėta, shirat e mėdha, zbulimet e rendesishme, malet e larta, burimet e ftohėta, kombet e lashta, fiset e mėdha, shtetet e reja, shqetėsimet e mėdha, vendime tė drejta ose vendimet e drejta, puset e thella, organet e larta, fakultetet e reja, zakonet e keqija, seminaret e organizuara, elektronet e lira...

  ____________________________


  V. Gjymtyrėt e togfjalėshave tė mėposhtėm i ktheni nė trajtėn e shquar:

  Vaj peshku; lule dele; ujė burimi; pikė loti; dru pylli; drithėra buke; fletore shkrimi; kėngė dasme; libėr leximi; makinė shkrimi; shteg mali; lule fushe; zog kėnete; dru lisi; kallėp misri; rrugė makine.

  Zgjidhja:
  Vaji i peshkut, lule e deles, uji i burimit, pika e lotit, druri i pyllit, drithėrat e bukės, fletore e shkrimit, kėngė e dasmės, libėr e leximit, makinė e shkrimit, shteg i malit, lule e fushės, zog i kėnetes, dru i list, kallėp i misrit, rrugė e makinės (autos).  Kalo bukur!

  Kur i kulturuari hesht nga edukata,

  Injoranti mendon se e la pa fjalė...

  I Love Kosovo: Kosova ime, zemra ime....


  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... jo duke pritur..… 7. #7
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Nikita Shfaq Poten
  Jooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ooo
  E kur them Jo eshte
  JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO
  hahahahahahahahahahaha mos qofsh rob .
   

 8. #8
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,268
  Forca e Rrespektit
  11349
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  hahahahahahahahahahaha mos qofsh rob .
  Brez pertacesh!
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 9. #9
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5555
  Adimne po sa vjec duhet te jesh mo xhan se detyra ish shume e thjeshte,dmth e nje femije e klases se pare mund ti bej keto?!
   

 10. #10
  Kosovare fv Avatari i Jetesa
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  6,117
  Forca e Rrespektit
  1442
  Abis, mendoj qe keta te rinjet gyrbetqar kan veshtiresi me shqipen.

  Angjela me fillim tregova se nuk ishin te veshtira (por duhet qene sigurte per te jep nje pergjigjje), poashtu vleresohet koha qe merr per dikend, kur i duhesh.


  Te pershendes

  Kur i kulturuari hesht nga edukata,

  Injoranti mendon se e la pa fjalė...

  I Love Kosovo: Kosova ime, zemra ime....


  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... jo duke pritur..… 11. #11
  Kosovare fv Avatari i Jetesa
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  6,117
  Forca e Rrespektit
  1442
  Citim Origjinale Postuar nga Abis Shfaq Poten
  Edhe leke t'me kishte dhene,s'do i kisha bere gje


  edhe ti mir e ke thene.... sepse as faleminderit nuk thanė. ..........koha po e ben te veten pra....

  Kur i kulturuari hesht nga edukata,

  Injoranti mendon se e la pa fjalė...

  I Love Kosovo: Kosova ime, zemra ime....


  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... jo duke pritur..… 12. #12
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,331
  Forca e Rrespektit
  414
  Citim Origjinale Postuar nga Jetesa Shfaq Poten
  kėtu i ke zgjidhjet.... (nuk qene te renda)  Emri

  I. Grupet e emrave tė mėposhtėm i vini nė numrin shumės:
  a) ushtar, flamur, mburojė, mur, ulėrimė, mulli, lumė, hapėsirė, shkėmb, ujė, shok, kanal, shqiponjė, kalama, bari, grykė;
  b) plak, derė, zog, avull, kalė, grua, mik;
  c) breg, shteg, yll, pyll, gardh, pirg, pellg, zall, njeri, pėrrua;
  ē) batanije, hardhi, qershi, shtėpi, ide, bela, shaka, anije, lule, mace;


  Zgjidhja:

  a. ushtarėt, flamujtė, mburojat, muret, ulėrimat, mullinjėt, lumenjėt, hapėrsirat, shkėmbinjėt, ujėrat, shokėt, kanalet, shqiponjat, kalamajtė, barishtat, grykat;

  b. pleqtė, dyertė, zogjėt, avujt, kuajtė, gratė, miqtė;
  c. bregje, shtegje, yje, pyje, gardhe, pirgje, pellgje, zallet, njerėzit, pėrronjėt;
  ē. batanijet, hardhiat, qershitė, shtėpitė, idetė, belatė, shakatė, anijet, lulet, macat (macet).


  ______________________


  II. Vini nė shumė emrat (nė trajtėn e pashquar):

  Dyqan, film, flamur, furrė, karvan, dokument, liqen, planet, pus, rrogoz, sup, shkelm, thesar, xham, ēengel, grusht, sahat, sahan, zarf, aeroplan, karkalec, bilbil, kėndes, tiē, dru, hidrocentral, filxhan, prind, hamall, ēoban, gisht, drapėr, detyrė, hambar, autobus, aeroport, dollap, restorant, krevat, kazan, minder, lėmsh, automobil, dembel, kandil, zinxhir, fener, karafil, nip, kėlysh, bisht, det, shemb, dhelpėr, bar, shi, bri, qilim, artist, shofer, civil, ēarēaf, komandant, doktor, artist, yll, kufi, nxnėės, student...

  Zgjidhja:

  Dyqanet, filme, flamujtė, furrat, karvanet, dokumentet, liqenet, planetet, puset, rrogozat, supet, shkelmėt, thesarėt, xhamat, (ēengel ?), grushtat, sahatėt (=Orėt shqip), sahanėt (=pjatat shqip), zarfat, aeroplanėt, karkalecėt, bilbilat, (kendes ?, tiē?), drunjėt, hidrocentralet, filgjanėt, prindėrit, hamallet, ēobanėt, gishtat, drapėrenjėt, detyrat, hambarėt, autobusėt, aeroportet, dollapėt, restorantet, krevetėt, kazanėt, (minder?), lėmshet, automobilet, dembelėt, kandilat, zingjirėt, fenerėt, karafilėt (kajranfilėt), nipėrit, kėlyshėt, bishtat, detėrat, shembjet, dhelpėrat, barishtat, shi-rat, brinjėt, qilimet, artistet, shoferėt, civilėt, ēarēafėt, komandantėt, doktorėt, artistėt, yjet, kufijtė, nxėnėsit, studentėt....


  Perjashtim ne kete rast, keto fjale ne shumės mund te perdoren edhe pa t ne fund:

  Dyqane, filme, flamujtė, furra, karvane, dokumente, liqene, planete, puse, rrogoza, supe, shkelmė, thesarė /thesare, xhama, grushta, bilbila, drunjė, hidrocentrale, filgjanė, prindėr, hamalle, ēobanė, gishta, drapėrenjė, detyra, hambarė, autobusė, aeroporte, dollapė, restorante, krevetė, kazanė, lėmshe, automobile, dembelė, kandila, zingjirė, fenerė, nipėr, kėlyshė, bishta, detėra, shembje, dhelpėra, barishta, shi-ra, brinjė, qilime, artistė, shoferė, civilė, ēarēafė, komandantė, doktorė, artistė, yje, kufijė, nxėnės, studentė....


  ____________________


  III. Gjeni emrat qė pėrdoren vetėm nė shumės:
  Ēdo javė i pastronte qelqurinat me kujdes. Atė vit tė korrat ishin tė mbara. – ke tė holla me vete? – e pyeti ai. Agronit sikur iu prenė leqet e kėmbėve, kur dėgjoi ē’i kishte ngjarė shokut tė vet. Syzet i hoqi fare dhe filli tė thėrriste me sa kishte nė kokė. Shtojzovallet i hasim dendur nė krijimet e popullit shqiptar. Skitė i merrte me vete ēdo tė diel, kur shkonte nė fshat. Ia kishte nxjerrė tė palarat nė shesh.

  zgjidhja:

  ēdo javė -tregon secilėn javė = javėt
  qelqurinat
  te korrat
  leqet
  kėmbėve
  shtojzovallet
  krijimet
  ēdo tė diele = tė dieleve
  te palarat (eshte shprehje negative).

  ___________________________


  IV. Togfjalėshat e mėposhtėm i ktheni nė numrin shumės:
  Vend i bukur; ujė i ftohtė; shi i madh; zbulim i rėndėsishėm; mal i lartė; burim i ftohtė; komb i lashtė; fis i madh; shtet i ri; shqetėsim i madh; vendim i drejtė; pus i thellė; organ i lartė; fakultet i ri; zakon i keq; seminar i organizuar; elektron i lirė...

  Zgjidhja:
  vendet e bukura, ujėrat e ftohėta, shirat e mėdha, zbulimet e rendesishme, malet e larta, burimet e ftohėta, kombet e lashta, fiset e mėdha, shtetet e reja, shqetėsimet e mėdha, vendime tė drejta ose vendimet e drejta, puset e thella, organet e larta, fakultetet e reja, zakonet e keqija, seminaret e organizuara, elektronet e lira...

  ____________________________


  V. Gjymtyrėt e togfjalėshave tė mėposhtėm i ktheni nė trajtėn e shquar:

  Vaj peshku; lule dele; ujė burimi; pikė loti; dru pylli; drithėra buke; fletore shkrimi; kėngė dasme; libėr leximi; makinė shkrimi; shteg mali; lule fushe; zog kėnete; dru lisi; kallėp misri; rrugė makine.

  Zgjidhja:
  Vaji i peshkut, lule e deles, uji i burimit, pika e lotit, druri i pyllit, drithėrat e bukės, fletore e shkrimit, kėngė e dasmės, libėr e leximit, makinė e shkrimit, shteg i malit, lule e fushės, zog i kėnetes, dru i list, kallėp i misrit, rrugė e makinės (autos).  Kalo bukur!
  Ke shumė gabime, Jetesa.
  Do t'i shkruaj unė nga darka, se tani s'kam kohė, dua tė dal.
   

 13. #13
  Kosovare fv Avatari i Jetesa
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  6,117
  Forca e Rrespektit
  1442
  Citim Origjinale Postuar nga Artin Shfaq Poten
  Ke shumė gabime, Jetesa.
  Do t'i shkruaj unė nga darka, se tani s'kam kohė, dua tė dal.


  don te me ngushtosh, apo cka? Nese ti dije ma mir, pse nuk e beje ti me kohe?


  po beje pra, seshte vone ta bejsh dhe ti formatin tend! Bye!

  Kur i kulturuari hesht nga edukata,

  Injoranti mendon se e la pa fjalė...

  I Love Kosovo: Kosova ime, zemra ime....


  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... jo duke pritur..… 14. #14
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,331
  Forca e Rrespektit
  414
  Jo, nuk e bėj pėr atė, po tani e pashė kėtė temė.
  Sa pėr gabimet, shiko vetėm rreshtin e parė, fjalėt me tė kuqe i ke gabim.

  I. Grupet e emrave tė mėposhtėm i vini nė numrin shumės:
  a) ushtar, flamur, mburojė, mur, ulėrimė, mulli, lumė, hapėsirė, shkėmb, ujė, shok, kanal, shqiponjė, kalama, bari, grykė;

  Zgjidhja:


  a. ushtarėt, flamujtė, mburojat, muret, ulėrimat, mullinjėt, lumenjėt, hapėsirat, shkėmbinjėt, ujėrat, shokėt, kanalet, shqiponjat, kalamajtė, barishtat, grykat;
   

 15. #15
  Kosovare fv Avatari i Jetesa
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  6,117
  Forca e Rrespektit
  1442
  Citim Origjinale Postuar nga Artin Shfaq Poten
  Jo, nuk e bėj pėr atė, po tani e pashė kėtė temė.
  Sa pėr gabimet, shiko vetėm rreshtin e parė, fjalėt me tė kuqe i ke gabim.

  shihe: Ne dijsh me mire, beje ti me mir... nuk me pengon........por: MOS komento postimin tim si te nenvleresuar.... sepse e kam ber ashtu cfare kam mendu se eshte me sakte.

  Nese ka ndonje gabim te vogel... ok rregullo ti me versionin tend!


  te pershendes pra

  Kur i kulturuari hesht nga edukata,

  Injoranti mendon se e la pa fjalė...

  I Love Kosovo: Kosova ime, zemra ime....


  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... jo duke pritur..… 16. #16
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,331
  Forca e Rrespektit
  414
  Nuk tė nėnvlerėsova, por tė thashė qė ke gabime, se e tillė ėshtė tema.
  Nė drejtshkrim s'ka versione tė tuat e tė miat, por ka vetėm njė, qė ėshtė ai i sakti.
  Citimet, komentet e debatet, nuk janė tė ndaluara. Nėse jep mendime nė njė temė, duhen pranuar edhe kėto.
  Tė pėrshėndes edhe unė!
  Heren e fundit u redaktua nga Artin; 28-10-2017 ne 15:44.
   

 17. #17
  Kosovare fv Avatari i Jetesa
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  6,117
  Forca e Rrespektit
  1442
  te preferoj: Sjelle ti ate qe di me mir ti, edhe u kry biseda.... Sa ke ber 3postime per kosh, sjelle tendin dhe aq e kuptuam tani.


  Natyrisht eshte per mendime te ndryshme, por nese shfrytezohet forumi me shum per bla bla bla .... me vjen keq vertet.

  Kur i kulturuari hesht nga edukata,

  Injoranti mendon se e la pa fjalė...

  I Love Kosovo: Kosova ime, zemra ime....


  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... jo duke pritur..… 18. #18
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,846
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Njejes flamur - shumes flamunj
  Mulli - mullinj
  Lume -lumenj
  Shkemb - shkembinj

  Kshu duheshin

  Gjuha shqipe ska si me pelqen mua apo si e di une.
  Sintaksa apo gramatika eshte nje e vetme , mos e deformojme ate duke u indinjuar kot.

  Artini ka te drejte!
   

 19. #19
  Kosovare fv Avatari i Jetesa
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  6,117
  Forca e Rrespektit
  1442
  kush ka drejt e kush jo... pffff... // nje gjuhe e kemi te gjithe.... Nuk kam then askund se gjuha shqipe duhet deformuar, perkundrazi e mbroj me gjithqka kam.


  kam dhen ne shumes siq e kam menduar ashtu te drejt (sakte).... nese dikush di me mire... ok urdheroni!

  Kur i kulturuari hesht nga edukata,

  Injoranti mendon se e la pa fjalė...

  I Love Kosovo: Kosova ime, zemra ime....


  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... jo duke pritur..… 20. #20
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,846
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Jetesa Shfaq Poten
  kush ka drejt e kush jo... pffff... // nje gjuhe e kemi te gjithe.... Nuk kam then askund se gjuha shqipe duhet deformuar, perkundrazi e mbroj me gjithqka kam.


  kam dhen ne shumes siq e kam menduar ashtu te drejt (sakte).... nese dikush di me mire... ok urdheroni!
  Po mire cke qe nxehesh....pike e zeze
  Po ti dole partizane ti jepje dikujt nje detyre , ok bravo.....por pervec mundimin duhet edhe saktesia.
  Personalisht sdo e merrja persiper, ose edhe nese do sigurohesha 100 hete qe infot te ishin te sakta.
  Smund te thuash epo une kshu e di,

  Nejse ...
   

 21. #21
  Kosovare fv Avatari i Jetesa
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  6,117
  Forca e Rrespektit
  1442
  hahaha me vjen keq qe keni paraqitje negative per mua (dhe pse te nxehem pa arsye)... //vertet sjam negativ, se kur jam diqka e pranoj ate gje, porse skam faktikisht ate natyre negative fare. JU vazhdimisht e dini qe jam e distancuar dhe kursej veten vazhdimisht dhe qellimisht nga fjalet e shumeta kot, prandaj ska pse te keqkuptohemi.... //


  as partizane nuk dola.... Te jemi te qarte me pak shkronja:  kjo fjale, kjo, kjo, kjo.... nuk qene drejt, qene gabim, dhe keshtu eshte korrekt. U kry biseda, dhe do i kuptojme gabimet ne pak vende...... dhe jo te polemizohet gjer e gjate, nuk e shoh aq drejt, me falni pra.


  Uroj ne mirkuptim. Tung.
  Heren e fundit u redaktua nga Jetesa; 28-10-2017 ne 23:08.

  Kur i kulturuari hesht nga edukata,

  Injoranti mendon se e la pa fjalė...

  I Love Kosovo: Kosova ime, zemra ime....


  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... jo duke pritur..… 22. #22
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,331
  Forca e Rrespektit
  414
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Njejes flamur - shumes flamunj
  Mulli - mullinj
  Lume -lumenj
  Shkemb - shkembinj

  Kshu duheshin

  Gjuha shqipe ska si me pelqen mua apo si e di une.
  Sintaksa apo gramatika eshte nje e vetme , mos e deformojme ate duke u indinjuar kot.

  Artini ka te drejte!
  Shumėsi i flamurit ėshtė flamuj, por i thashė qė e kishte gabim sepse nė trajtėn e shquar shkruhet pa ė, pra flamujt, jo flamujtė.
  Thashė qė do t'i shkruaja dje, por nuk munda, e tani mė duhet tė dal prapė.
  Sot nė darkė do t'i shkruaj patjetėr.
   

 23. #23
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  16,281
  Forca e Rrespektit
  2154
  Nuk e di nese ka nje teme perkatese ne lidhje me gjuhen Shqipe ?

  Por meqe jemi k'tu ... k'tu ne Albania lexoj shpeshhere qe fjalen bulmet e shkruajne bylmet ? Une vete I them bulmet se keshtu e kam degjuar gjithmone... jam
  Confused se cila eshte gramatika e duhur?
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 24. #24
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,331
  Forca e Rrespektit
  414
  Zana, ky ėshtė fjalori i gjuhės shqipe.
  Pėr ēdo fjalė qė je e paqartė, shkruaje kėtu dhe ta tregon saktė si shkruhet.

  FJALORI I GJUHES SHQIPE
   

 25. #25
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  16,281
  Forca e Rrespektit
  2154
  Flm... ky qenka vertet thesar: )
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 26. #26
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,331
  Forca e Rrespektit
  414
  Emri

  I. Grupet e emrave tė mėposhtėm i vini nė numrin shumės:

  a) ushtar/ushtarė, flamur/flamuj, mburojė/mburoja, mur/mure, ulėrimė/ulėrima, mulli/mullinj, lumė/lumenj, hapėsirė/hapėsira, shkėmb/shkėmbinj, ujė/ujėra, shok/shokė, kanal/kanale, shqiponjė/shqiponja, kalama/kalamaj, bari/barinj, grykė/gryka;
  b) plak/pleq, derė/dyer, zog/zogj, avull/avuj, kalė/kuaj, grua/gra, mik/miq;
  c) breg/brigje, shteg/shtigje, yll/yje, pyll/pyje, gardh/gardhe, pirg/pirgje, pellg/pellgje, zall/zeje, njeri/njerėz, pėrrua/pėrrenj;
  ē) batanije/batanije, hardhi/hardhi, qershi/qershi, shtėpi/shtėpi, ide/ide, bela/bela, shaka/shaka, anije/anije, lule/lule, mace/mace;


  II. Vini nė shumės emrat (nė trajtėn e pashquar):

  Dyqan/dyqane, film/filma, flamur/flamuj, furrė/furra, karvan/karvanė, dokument/dokumente, liqen/liqene, planet/planetė, pus/puse, rrogoz/rrogoza, sup/supe, shkelm/shkelma, thesar/thesare, xham/xhama, ēengel/ēengela, grusht/grushte, sahat/sahate, sahan/sahanė, zarf/zarfe, aeroplan/aeroplanė, karkalec/karkaleca, bilbil/bilbila, kėndes/kėndesa, tip/tipa, dru/drurė, hidrocentral/hidrocentrale, filxhan/filxhanė, prind/prindėr, hamall/hamej, ēoban/ēobanė, gisht/gishta, drapėr/drapėrinj, detyrė/detyra, hambar/hambarė, autobus/autobusė, aeroport/aeroporte, dollap/dollapė, restorant/restorante, krevat/krevatė, kazan/kazanė, minder/mindere, lėmsh/lėmshe, automobil/automobila, dembel/dembelė, kandil/kandila, zinxhir/zinxhirė, fener/fenerė, karafil/karafila, nip/nipa/nipėr, kėlysh/kėlyshė, bisht/bishta, det/dete, shembull/shembuj, dhelpėr/dhelpra, bar/barėra, shi/shira, bri/brirė, qilim/qilima, artist/artistė, shofer/shoferė, ēarēaf/ēarēafė, komandant/komandantė, doktor/doktorė, artist/artistė, yll/yje, kufi/kufij, nxėnės/nxėnės, student/studentė.


  III. Gjeni emrat qė pėrdoren vetėm nė shumės:

  Ēdo javė i pastronte qelqurinat me kujdes. Atė vit tė korrat ishin tė mbara. – ke tė holla me vete? – e pyeti ai. Agronit sikur iu prenė leqet e kėmbėve, kur dėgjoi ē’i kishte ngjarė shokut tė vet. Syzet i hoqi fare dhe filloi tė thėrriste me sa kishte nė kokė. Shtojzovallet i hasim dendur nė krijimet e popullit shqiptar. Skitė i merrte me vete ēdo tė diel, kur shkonte nė fshat. Ia kishte nxjerrė palarat nė shesh.


  IV. Togfjalėshat e mėposhtėm i ktheni nė numrin shumės:

  Vend i bukur/vende tė bukura; ujė i ftohtė/ujėra tė ftohta; shi i madh/shira tė mėdha; zbulim i rėndėsishėm/zbulime tė rėndėsishme; mal i lartė/male tė larta; burim i ftohtė/burime tė ftohta; komb i lashtė/kombe tė lashta; fis i madh/fise tė mėdha; shtet i ri/shtete tė reja; shqetėsim i madh/shqetėsime tė mėdha; vendim i drejtė/vendime tė drejta; pus i thellė/puse tė thella; organ i lartė/organe tė larta; fakultet i ri/fakultete tė reja; zakon i keq/zakone tė kėqija; seminar i organizuar/seminare tė organizuara; elektron i lirė/elektrone tė lira.


  V. Gjymtyrėt e togfjalėshave tė mėposhtėm i ktheni nė trajtėn e shquar:

  Vaj peshku/vaji i peshkut; lule dele/ lulja e deles; ujė burimi/uji i burimit; pikė loti/pika e lotit; dru pylli/druri i pyllit; drithėra buke/drithėrat e bukės; fletore shkrimi/fletorja e shkrimit; kėngė dasme/kėnga e dasmės; libėr leximi/libri i leximit; makinė shkrimi/makina e shkrimit; shteg mali/shtegu i malit; lule fushe/lulja e fushės; zog kėnete/zogu i kėnetės; dru lisi/druri i lisit; kallėp misri/kallėpi i misrit; rrugė makine/rruga e makinės.
  Heren e fundit u redaktua nga Artin; 30-10-2017 ne 00:46.
   

 27. #27
  Kosovare fv Avatari i Jetesa
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  6,117
  Forca e Rrespektit
  1442

  rroft fjalori i bukur gramatikor shqip
  .... (mqs nuk dija ku ekziston ne internet).


  Personalisht e flas gjuhen letrare (pa dialekt), ashtu edhe e shkruaj korrekt... por ne rast leshimi te ndonje gabimi paqellim, ndjej turp. //

  Kur i kulturuari hesht nga edukata,

  Injoranti mendon se e la pa fjalė...

  I Love Kosovo: Kosova ime, zemra ime....


  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... jo duke pritur..…Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •