Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 15 nga 15
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10

  Gjashtė metodat mė efektive pėr tė lėnė duhanin

  Gjashtė metodat mė efektive pėr tė lėnė duhanin  Duhani vazhdon tė jetė shkaku kryesor i vdekjes nė tė gjithė Perėndimin dhe vret mė shumė se 70.000 njerėz ēdo vit

  Duhani ėshtė pėrgjegjės pėr 90% tė rasteve tė kancerit tė mushkėrive, 70% tė kancerit tė fshikėzės dhe mijėra lloje tė tjera tė kancerit (stomaku, mėlēia, laringa, faringu, pankreasi) qė diagnostikohen ēdo vit. Gjithashtu pirja e duhanit rrit mundėsinė e dėmtimit tė zemrės dhe sistemit tė qarkullimit tė gjakut, duke favorizuar patologji tė tilla si goditje, arteriosklerozė dhe sėmundje vaskulare periferike. Dhe me kėto lidhet njė seri e gjatė sėmundjesh: nga bronkopneumopatia kronike obstruktive (Bpco), qė po bėhet shkaku i tretė i vdekjes nė mbarė botėn, bronkiti dhe pneumonia; tek dėmtimi i lėkurės, mosfunksionimi erektil dhe impotenca tek meshkujt.

  Hapi i parė: tė bėni “identikit” tė duhanpirėsit (dhe kėrkoni ndihmė)

  “Kur njė duhanpirės mė nė fund vendos ta lė duhanin dhe kėrkon ndihmė, sipas “identikit “tė tij (sa dhe kur pi duhan, pse, sa kohė dhe sjellja e tij, madje edhe psikologjike, pėr sa i pėrket duhanit) mjeku vendos se ēfarė strategjie duhet tė pėrdorė pėr ta ndihmuar atė tė pėrballet me simptomat qė lidhen me abstinencėn – shpjegon Roberto Boffi, mjek pneumolog, i cili ėshtė pėrgjegjės pėr Qendrėn Anti-Duhan tė Institutit Kombėtar tė Kancerit nė Milano. Mund tė zgjidhet njė mėnyrė unike ose njė pėrzierje strategjish nė varėsi tė personit qė keni pėrballė.

  Pilula, arna, inhalatorė dhe ēamēakėz

  “Terapia zėvendėsuese e nikotinės” ėshtė njė strategji qė ka rezultuar tė jetė shumė efektive dhe konsiston nė pėrdorimin e gjėrave tė tjera (ėmbėlsira, arna, inhalatorė dhe ēamēakėz) me njė pėrmbajtje tė ulėt tė nikotinės pėr tė zbutur simptomat e abstinencės. Praktikisht, qėllimi ėshtė tė furnizojė organizmin me nikotinė pėr tė kompensuar dozėn “e zakonshme” ditore qė mungon nga duhani. Ilaēet e ndryshme me bazė nikotine mund tė blihen nė farmaci, pa recetė, por pėr tė vendosur pėr kohėn dhe dozėn mund tė jetė e dobishme tė ndiqni kėshillat e mjekut tuaj: zakonisht duhet t’i merrni ato pėr tre muaj, me njė dozė ditore qė do tė reduktohet me njė tė tretėn nė muaj.

  Barnat e pėrshkruara nga mjeku juaj

  Njė tjetėr metodė efektive dhe e sigurt pėr ndėrprerjen ėshtė terapia farmakologjike me bazė buproprion ose vareniklin. Vareniklin ėshtė njė ilaē agonist/antagonist i nikotinės qė, duke vepruar nė njė nivel cerebral nė njė mėnyrė tė ngjashme me tė, ėshtė nė gjendje tė zvogėlojė dėshirėn pėr tė pirė duhan dhe ėshtė miratuar si terapi pėr tė ndėrprerė duhanin. Ashtu si bupropioni, ėshtė njė ilaē antidepresant tip dopamine qė mund tė ulė intensitetin e simptomave tė nikotinės dhe tėrheqjes. Kėto metoda janė gjithashtu njė mbėshtetje e vlefshme pėr varėsinė psikologjike, duke ndihmuar pacientin tė ndalojė pirjen e duhanit dhe tė kontrollojė kohėt kur dėshira pėr tė pirė duhan rritet.

  Mbėshtetje psikologjike dhe grupe tė vetė-ndihmės

  Njerėzit qė vendosin tė lėnė duhanin shpesh kanė nevojė pėr takime me stafin e pėrgatitur posaēėrisht pėr t’i motivuar dhe mbėshtetur ata nė zgjedhjen e tyre. Disa qendra italiane kundėr duhanit ofrojnė mbėshtetje psikologjike pėr tė pėrballuar momentet mė tė vėshtira. Terapitė njohėse-sjellėse dhe kėshilla individuale profesionale (personalisht dhe nėpėrmjet telefonit), e bėjnė mė tė lehtė pėrballjen me kėtė eksperiencė, ndihmojnė qė tė fitoni siguri dhe tė forconi motivimin. Nė terapitė e grupit, pastaj shtohen strategjitė njohėse dhe tė sjelljes pėr tė ndarė problemet dhe motivimet me duhanpirėsit e tjerė.

  T’ia dalėsh vetė

  Vetėm njerėzit mė tė vendosur dhe tė vetėdisiplinuar mund t’i thonė lamtumirė duhanit. Sigurisht qė nuk ėshtė e pamundur, por sipas statistikave vetėm 4 deri nė 7% e atyre qė provojnė t’ia dalin vetė (“ndalesa e sė nesėrmes” fatale) arrijnė tė kenė rezultat. Kėrkesat e domosdoshme janė njė vullnet i fortė dhe njė motivim i rėndėsishėm themelor.

  Cigaret elektronike

  Nė treg ka dy lloje cigaresh elektronike (tė quajtura “e-cig”): ato pa nikotinė dhe ato me nikotinė, gjithsesi nė rastin e dytė ajo absorbohet nga organizmi nė sasi jo tė pėrcaktuara plotėsisht. Sipas Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, e-cig ende nuk mund tė deklarohen as efektive dhe padyshim as tė padėmshme, nėse avujt e tyre pėrmbajnė ose jo nikotinė dhe se thithen aktivisht ose pasivisht afėr atyre qė i pėrdorin.


  (gazeta-Shqip.com)
   

 2. #2
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  8,074
  Forca e Rrespektit
  4216
  Shume intersante.

  A pati cakmak dikush?

  Faleminderit.
  I walk slowly, but I never walk backward

 3. #3
  Themelues i Forumit fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Arfenilla
  Antarėsuar nė
  Jun 2010
  Postime
  15,474
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  4469
  Citim Origjinale Postuar nga Aver Shfaq Poten
  Shume intersante.

  A pati cakmak dikush?

  Faleminderit.
  Hahha e fort kjo..
  Kur doktori se len duhanin e qysh mi bind tjert se eshte i demshem pastaj.
  Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

 4. #4
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  8,074
  Forca e Rrespektit
  4216
  Citim Origjinale Postuar nga Arfenilla Shfaq Poten
  Hahha e fort kjo..
  Kur doktori se len duhanin e qysh mi bind tjert se eshte i demshem pastaj.
  Sa rehat jeni ju qe hani molla oj Arfe. Une mollen vetem ne iPhone e shoh
  I walk slowly, but I never walk backward

 5. #5
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,846
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Aver Shfaq Poten
  Sa rehat jeni ju qe hani molla oj Arfe. Une mollen vetem ne iPhone e shoh
  deshe cakmak lale?
   

 6. #6
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  8,074
  Forca e Rrespektit
  4216
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  deshe cakmak lale?
  Hajde ta ndezim beshke edhe nje te fundit para se me ik ne shpi.

  Espresso?
  I walk slowly, but I never walk backward

 7. #7
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Lereni cakmaket..:p
  Dhe bashkojuni nismes time; Jo duhanit

  Pa shaka ua them ,e dini sa mire ndihem qe dhash fund ati tymi cigarie.
  Pasi ishte e vetmja gje, qe llogjikisht e urreja pasi me permbyste krejt ikonen time te ushqimit apo perditshmerise se shendetshme.

  Ndaj beni ndonje perpjekje te pakten ta rralloni si sasi gjate dites.

  Eshte varsi e keqe duhani.
   

 8. #8
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  4,246
  Forca e Rrespektit
  346
  E une me Nevin jam... jo duhanit po seksit
   

 9. #9
  C'est la vie. fv Avatari i Didi
  Antarėsuar nė
  Nov 2008
  Postime
  9,609
  Blog Entries
  9
  Forca e Rrespektit
  5257
  Citim Origjinale Postuar nga Aver Shfaq Poten
  Shume intersante.

  A pati cakmak dikush?

  Faleminderit.
  Ta kishe thene foljen sakt do te kisha dhene nje une, apo sjane clipper (lloj-lloj).
  "Io non sarņ mai nessuno,
  ma nessuno sarą mai come me."

 10. #10
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,846
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Aver Shfaq Poten
  Hajde ta ndezim beshke edhe nje te fundit para se me ik ne shpi.

  Espresso?
  Ndezim nje? tylmnaje tia bllokojme pamjen ketyre moralisteve siper.....ka shtet ketu (AVER & MONIQUE) apo ska ?
   

 11. #11
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  8,074
  Forca e Rrespektit
  4216
  Citim Origjinale Postuar nga Didi Shfaq Poten
  Ta kishe thene foljen sakt do te kisha dhene nje une, apo sjane clipper (lloj-lloj).
  Me fal profesoreshe.

  Ty s’do te kishte qene keq me ta clipper pak gjuhen.

  Si isha ne drejtshkrim nga 1 deri ne 10?
  I walk slowly, but I never walk backward

 12. #12
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  8,074
  Forca e Rrespektit
  4216
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Ndezim nje? tylmnaje tia bllokojme pamjen ketyre moralisteve siper.....ka shtet ketu (AVER & MONIQUE) apo ska ?
  Fol per vete ti se Averi u lodhe.. u ra pertoke : (
  I walk slowly, but I never walk backward

 13. #13
  plak gjufurrak fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i kitrra 123
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  39
  Postime
  17,345
  Forca e Rrespektit
  8257
  E si te lihet gjeja e vetme qe digjet per ty
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


 14. #14
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  16,280
  Forca e Rrespektit
  2154
  Menyra me e mire eshte tia dalesh vete ... une kshu e kam lene.
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 15. #15
  Kosovare fv Avatari i Jetesa
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  6,117
  Forca e Rrespektit
  1442
  teme jo per mu........

  skam pasur deshire asnjeher ta njihja...

  Kur i kulturuari hesht nga edukata,

  Injoranti mendon se e la pa fjalė...

  I Love Kosovo: Kosova ime, zemra ime....


  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... jo duke pritur..…Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •