Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 4 nga 4
 1. #1
  Kosovare fv Avatari i Jetesa
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  6,117
  Forca e Rrespektit
  1442

  Vendet me mė sė shumti doktorė shkencash

  Vendet me mė sė shumti doktorė shkencash


  Bashkangjitje 31436  Edukimi ėshtė ēelėsi pėr zhvillim ekonomik. Arsimimi praktikisht ėshtė zemra e inovacioneve qė shihen pėr rreth secilėn ditė. Zbulimet e reja, si MP3 dhe teknologjia e GPS kurrė nuk do tė mund tė ndodhnin pa pasur hulumtues, doktorė shkencash, shkruan Weforum, transmeton Klan Kosova.

  Vendet investojnė shumė nė ngritjen e sistemit tė arsimit dhe tash si kurrė mė parė ato garojnė mes vete edhe mė numrin e tė diplomuarve nė PhD. Por se cili vend ka mė sė shumit nė botė doktorė shkencash dhe cilėt pasojnė me tej.

  Sipas njė raporti tė OECD, SHBA ka mė sė shumit tė diplomuar si doktorė, dyfish mė shumė se Gjermania.

  Nė vitin 2014 nė SHBA kanė diplomuar 67 mijė e 449 veta nė PhD, krahasuar me ata nė Gjermani qė ishin 28 mijė e 147.
  Kjo ėshtė lista e vende qė prijnė:


  Bashkangjitje 31437


  eku.


  • Chart: The Countries With The Most Doctoral Graduates | Statista
  Heren e fundit u redaktua nga Jetesa; 08-11-2017 ne 22:14.

  Kur i kulturuari hesht nga edukata,

  Injoranti mendon se e la pa fjalė...

  I Love Kosovo: Kosova ime, zemra ime....


  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... jo duke pritur..… 2. #2
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,331
  Forca e Rrespektit
  414
  Po tė kemi parasysh qė SHBA ka mė tepėr se 3 herė popullsi se Gjermania, atėherė nė pėrpjestim me popullsinė, Gjermania, por edhe Anglia, kanė dy herė mė shumė doktorė shkencash.

  Gjithnjė nėse statistikat janė tė sakta, mė bėn pėrshtypje qė India ėshtė nė vend tė katėrt, kurse Kina me popullsinė mė tė madhe nė botė nuk figuron fare nė listė. Ėshtė ēudi po tė kihet parasysh qė India ėshtė njė vend mė i varfėr dhe i prapambetur se Kina.
  Heren e fundit u redaktua nga Artin; 08-11-2017 ne 22:06.
   

 3. #3
  Il Silenzio fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i BoOoMBaStiCk
  Antarėsuar nė
  Jun 2011
  Vendodhja
  Hitler Land
  Postime
  2,539
  Forca e Rrespektit
  1219
  Superfuqi sot jan Japonia dhe India, kjo e para sic ka treguar dhe nga humbja me rimekembje nga e para! E dyta me kete ritem qe ka keto vitet e fundit paraqitet si potenciali me i madh kunder "Gjigandeve" qe jetojn akoma me ndonje pus naftek te ish kolonis ose kan ndertuar dhe ne shpinen e tyre apo shftytezimin e tyre dhe sot e kesaj dite.

  Tabela eshte pergollaritur dhe ne baze te kushteve financiare? Se nuk krahasojm dot Mc'donalds-at/et e Amerikes me fakirat Indian apo Kinez qe mbajn frymen me oriz..
  Burrit i ka hije fjala si detit vala,
  Si kalit shala!

 4. #4
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  16,280
  Forca e Rrespektit
  2154
  Nuk me ngjan statistike e sakte . ( USA & uk duke marre parasysh nr e popullates.. duhet ta kete shume te ulet nr )

  Ne vend te pare e dija Qatarin.. pastaj Monaco,Cuba,Greqia,San Morino,Belgjika,Spanja etj etj...
  Heren e fundit u redaktua nga Zana1; 09-11-2017 ne 10:23.
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •