Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 5 nga 5

Lajme nga Shqiperia , Lajme nga Vendi , Lajme nga Kosova , Analizė-Opinion , Zgjedhjet Parlamentare 2009 , Zgjedhjet Vendore 2011 , Zgjedhjet Parlamentare 2013 , Lajme nga Kosova dhe trevat shqiptare , Lajme kulturore , Tė fundit nga Bota e Spektaklit: Jeruzalemi kryeqytet i Izraelit, Trump e njeh zyrtarisht

 1. Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  10,692
  Forca e Rrespektit
  3192

  Jump to Comments

  Jeruzalemi kryeqytet i Izraelit, Trump e njeh zyrtarisht

  4 Comments fv by Abis Published on 07-12-2017 11:46
  315420_1.jpg


  Presidenti amerikan Donald Trump ka njoftuar kėtė tė mėrkurė se Shtetet e Bashkuara njohin zyrtarisht Jeruzalemin si kryeqytet tė Izraelit.
  Nė njoftimin e tij, Trump e ka cilėsuar kėtė lėvizje si “njė hap qė duhej marrė prej kohėsh” pėr tė avancuar procesin e paqes nė Lindjen e Mesme. Shefi i Shtėpisė sė Bardhė ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara do tė mbėshtesin zgjidhjen me dy shtete, nėse ajo aprovohet nga Izraeli dhe Palestina. “Gjykova se ky vendim ėshtė nė interesat mė tė mira tė SHBA dhe pozitiv pėr gjetjen e njė zgjidhjeje afatgjatė tė konfliktit izraelito-palestinez”, ka thėnė Trump.

  Presidenti ka nėnvizuar se ka nisur direktivat drejt Departamentit tė Shtetit pėr tė organizuar zhvendosjen e Ambasadės Amerikane nga Tel Avivi nė Jeruzalem. Qyteti nė fjalė pėrmban sitet e shenjta tė tre besimeve mė tė mėdha tė fesė monoteiste. Jeruzalemi lindor, qė pėrfshin Qytetin e Vjetėr, u aneksua nga Izraeli pas Luftės 6-Ditore tė vitit 1967, por nuk ėshtė njohur zyrtarisht si kryeqyteti i tij.

  Vendimi i Uashingtonit vjen pavarėsisht kundėrshtimeve tė aleatėve tė SHBA, Gjermanisė dhe Francės, si edhe botės myslimane. Nė prag tė vendimit, njė zėdhėnės i presidentit Mahmoud Abbas kishte paralajmėruar se, njohja do tė sillte pasoja tė rrezikshme pėr rajonin e Lindjes sė Mesme. Por zhvendosja e ambasadės pėrmbush njė nga premtimet kryesore qė Trump bėri gjatė fushatės elektorale.

  Shqiptarja.com
  ____Nichts ist unmöglich____

  https://youtu.be/PEhjphZ6T9o  🐾

 2. Total Comments 4

  Comments

 3. #2
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Abis
  Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  10,692
  Forca e Rrespektit
  3192
  Arabia Saudite, aleati mė i madh i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė botėn arabe, u rreshtua krahas vendeve qė dėnuan ashpėr vendimin e Donald Trump pėr tė njohur Jeruzalemin si kryeqytet tė Izraelit.

  Nė njė komunikatė pėr shtyp, Mbretėria saudite tha se ky hap i ndėrmarrė nga Trump ishte i pajustifikueshėm dhe i papėrgjegjshėm.
  Por kritika vijnė nga ēdo cep i botės ndaj vendimit tė Trump, e kėto nuk mungojnė as nga aleatėt.
  Kryeministrja britanike Theresa May tha se nuk ėshtė dakord me vendimin e SHBA-ve, qė nuk ndihmon pėr paqen nė rajon.
  Nė tė njėjtin kuadėr u shprehėn Emmanuel Macron dhe Angela Merkel, respektivisht presidenti i Francės dhe kryeministrja e Gjermanisė, tė cilėt thanė se nuk mbėshtesin vendimin amerikan.
  Sigurisht qė kjo medalje ka edhe njė anė tjetėr, pavarėsisht se mė tė vogėl, atė tė Izraelit qė e pėrshėndeti vendimin amerikan, duke e konsideruar njė ditė historike.
  Nuk ėshtė i kėtij mendimi kreu i OKB-sė, Antonio Guterres, i cili tha se ky ėshtė njė moment ankthi i madh dhe se nuk ka opsion tjetėr pėr paqen nė rajon veē zgjidhjes dyshtetėrore. Mėsohet se, 8 nga 15 anėtarėt e Kėshillit tė Sigurimit kanė kėrkuar njė takim urgjent pėr tė diskutuar kėtė ēėshtje, qė sipas tyre u jep fund pėrpjekjeve pėr paqe.
  Por s’ėshtė i kėtij mendimi Trump, i cili tha se njohja e Jeruzalemit nuk dėmton pėrpjekjet e administratės sė tij pėr tė zgjidhur konfliktin mes izraelitėve dhe palestinezėve.
  Megjithatė, nuk duken tė gjithė tė bindur pėr kėtė, pasi zyrtarė tė Shtėpisė sė Bardhė, me kusht anonimiteti, thanė pėr CNN-in se pritet qė priocesi i paqes tė dėmtohet pėrkohėsisht nga njohja e Jeruzalemit, njė ēmim qė administrata ishte e gatshme ta paguante pėr mbajtjen e njė premtimi tė fushatės.
  Top Channel
  ____Nichts ist unmöglich____

  https://youtu.be/PEhjphZ6T9o  🐾

 4. #3
  Il Silenzio fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i BoOoMBaStiCk
  Antarėsuar nė
  Jun 2011
  Vendodhja
  Hitler Land
  Postime
  2,539
  Forca e Rrespektit
  1219
  I bie ta marrim mbrapsh ate qe thot Trampi, se kshu hap frontin e nje lufte me te pergjakshme. Problemi Lindjes Mesme eshte faj i SHBA qe vendosen te marin token e Palestinezeve per tja dhuruar Izraeliteve qe nuk kishin nje 'shtepi' para 1945.
  Gjithe ate territor qe ka SHBA, s'kishte 1 pellemb vend per kto?!
  Burrit i ka hije fjala si detit vala,
  Si kalit shala!

 5. #4
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  16,483
  Forca e Rrespektit
  2154
  E padrejte dhe shqetesuese ... shpresoj qe te ja tregojne vendin sa me shpejt , k'tij Trapit.
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 6. #5
  KS - AL ethn. fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  6,363
  Forca e Rrespektit
  1470
  kjo gje eshte shum padrejtesi, por edhe shum poshtersi.

  kam frike do hapen mjaft konflikte te reja.... per shkak se padrejtesi te medha po shfaqen, per te cilat as arsye me te vogel nuk ka.

  Kur i kulturuari hesht nga edukata,

  Injoranti mendon se e la pa fjalė...

  I Love Kosovo: Kosova ime, zemra ime....


  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe jo duke pritur..…Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •