Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 3 nga 3

Lajme nga Shqiperia , Lajme nga Vendi , Lajme nga Kosova , Analizė-Opinion , Zgjedhjet Parlamentare 2009 , Zgjedhjet Vendore 2011 , Zgjedhjet Parlamentare 2013 , Lajme nga Kosova dhe trevat shqiptare , Lajme kulturore , Tė fundit nga Bota e Spektaklit: Kot lodhesh Lul, Brukseli beson Ramėn!

 1. Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  10,795
  Forca e Rrespektit
  3191

  Jump to Comments

  Kot lodhesh Lul, Brukseli beson Ramėn!

  2 Comments fv by Abis Published on 07-12-2017 12:20
  315461_1.jpg

  Kjo ndoshta do tė jetė vajta (ose rrugėtimi i fundėm) e fundit e zotit Basha nė kancelaritė europiane, me misionin e tij tė stėrlodhur, tė nxirjes sė ēdo gjėje tė bukur shqiptare, duke nisur nga arritjet , sukseset, dhe gjithēka tjetėr qė lidhet me progresin e vendit tė tij.
  E ndėrsa kryeministri Rama ka patur ftesėn dhe axhendėn e ngjeshur tė takimeve me zyrtarėt e lartė europianė nė Bruksel duke nisur nga Presidenti KE zoti Tusk, pėrfaqėsuesja e Lartė e BE pėr Politikėn e Jashtme zonjėn Mogerini dhe tė tjerė emra tė njohur, duket se zoti Basha ka patur njė tjetėr mision nė kryeqytetin e Europės.

  Kreu PD edhe kėsaj here, i ka rėnė fyellit nė tė “njėjtėn vrimė”, duke shfrytėzuar samitin e PPE, pėr tė arritur qėllimin e tij pėr nxirjen e gjithēkaje tė bukur qė ėshtė arritur deri sot nė vendin e tij. E ndėrsa kryeministri po punon dhe po lobon fort pėr Shqipėrinė nė BE, duket se Luli po tenton dhe gjurmon tė kapė ndonjė zyrtar “tė zemėruar” pėr ti shprehur atij zemėrimin e tij me qeverinė Rama.

  Pėrpjekja e rradhės, dhe ndoshta e fundit e Lulit nė Bruksel, mė duket si ajo e atij qė pasi u zemėrua me vėllanė, nga mllefi nisi ti binte malit me gurė. Kjo pasi nė tė gjitha takimet me pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė BE, kryeministri Rama e ka marrė tashmė (notėn) besimin dhe premtimin se “nė pranverė hapen negociatat me Shqipėrinė, jeni nė rrugėn e duhur tė zbatimit tė reformave, ju keni bėrė pėrparime tė dukshme, suksese”. Dhe kėtė e ka shprehur jo vetėm zoti Tusk, por edhe Mogerini, kėtė e kanė shprehur edhe tė tjerė zyrtarė tė lartė tė BE nė takimet me Ramėn.

  Dhe nuk kishte si tė ndodhte ndryshe, pasi Shqipėria dhe qeveria e saj e drejtuar nga Edi Rama, nė 4 vjet gjysėm, kanė arritur tė realizojnė dhe zbatojnė pothuajse tė gjitha reformat (apo detyrat e shtėpisė) tė cilat i janė ngarkuar nga BE. Shqipėria sot ka njė polici tė depolitizuar, rezultative nė arritje dhe me rritje profesionale, ka njė ushtri tė depolizituar e cila kryen misione tė rėndėsishme dhe dinjitoze nė krah tė SHBA dhe NATO-s nė vende tė “nxehta” tė globit, ka njė administratė tė depolizituar e rekrutuar mbi meritokracinė dhe jo kontributet partiake, ka sot njė ligj tė miratuar pėr zbatimin e Vetting-ut dhe reformimin rradikal tė sistemit tė drejtėsisė, si dhe zbaton me seriozitet nė ēdo hallkė tė qeverisjes ligjin e dekriminalizimit.

  Vendi po shkon i sigurtė drejt perfeksionimit tė shtetit ligjor, qė do tu shėrbejė mė mirė qytetarėve dhe interesave tė kombit, pėr tė qenė dinjitoz si pjestar i familjes sė madhe europiane. Puna dhe lobimi i fortė i kryeministrit Rama pėr interesat e vendit nė Bruksel, duket se e kanė sfumuar hapur pėrpjekjen e kreut tė PD pėr tė nxirė gjithēka pozitive tė arritur nė Shqipėri nė 4 vitet e fundit.

  Takimet e fundit tė Ramės nė Bruksel, do tė jenė njė shtytje e fortė pėrpara pėr qeverinė shqiptare, e cila ėshtė nė kilometrat e fundit drejt finishit, ndėrkohė qė Luli ka gjetur ftohtėsinė e jashtėzakonshme atje, nė pothuajse tė gjitha takimet e tij tė zakonshme. Kot lodhesh zoti Basha, Brukseli ja dha notėn (e paraprovimit) qeverisė Rama, duke e siguruar kryeministrin se, pranvera do tė jetė stina e duhur pėr hapjen e negociatave tė Shqipėrisė pėr anėtarėsimin nė BE.

  Kjo do tė thotė se nė pranverė padyshim qeveria Rama merr “notėn 10” dhe se Shqipėria dhe shqiptarėt marrin vendin qė u takon nė familjen e madhe me nisjen e hapjes sė negociatave, duke realizuar kėshtu ėndrrėn e hershme shekullore pėr tė qenė tė barabartė mes tė barabartėve.

  Dhe kjo jo pėr hatrin e ndokujt, por pėr meritat dhe kontributet (e ēdo qeverie) veēanarisht tė kėsaj qeverie, e cila nuk ka rreshtur sė punuari dhe realizuari jo vetėm premtimet elektorale, por edhe detyrimet qė rrjedhin nga procesi anėtarėsimit nė BE. Rruga e realizimit tė reformave, ka qenė dhe mbetet kushti kryesor qė kėrkonte dhe kėrkon impenjim maksimal nga klasa politike. Hapja e negociatave me BE, ishte njė premtim i hershėm i kryeministrit Rama, ndaj realizimi i saj mbetet njė arritje qė meriton vlerėsim maksimal dhe jo pėrbaltje tė dėshtuar.

  Nga Artur Ajazi
  ____Nichts ist unmöglich____

  https://youtu.be/PEhjphZ6T9o  🐾

 2. Total Comments 2

  Comments

 3. #2
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  28,846
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Ok me pjesen e shpifur sesi po behen pazare te shemtuara ne kurriz te vendit tone, por me pjesen poshte sjam dakort gjekundi, per aq kohe sa si kemi vjelur ende asnje korrje ...


  "Dhe nuk kishte si tė ndodhte ndryshe, pasi Shqipėria dhe qeveria e saj e drejtuar nga Edi Rama, nė 4 vjet gjysėm, kanė arritur tė realizojnė dhe zbatojnė pothuajse tė gjitha reformat (apo detyrat e shtėpisė) tė cilat i janė ngarkuar nga BE. Shqipėria sot ka njė polici tė depolitizuar, rezultative nė arritje dhe me rritje profesionale, ka njė ushtri tė depolizituar e cila kryen misione tė rėndėsishme dhe dinjitoze nė krah tė SHBA dhe NATO-s nė vende tė “nxehta” tė globit, ka njė administratė tė depolizituar e rekrutuar mbi meritokracinė dhe jo kontributet partiake, ka sot njė ligj tė miratuar pėr zbatimin e Vetting-ut dhe reformimin rradikal tė sistemit tė drejtėsisė, si dhe zbaton me seriozitet nė ēdo hallkė tė qeverisjes ligjin e dekriminalizimit."  Ai shembulli me vellain....eshte fiks e goditur , jo me larg se sot degjova dicka te ngjashme , ku vellai denoncoi vellain per disa punime qe po bente .....turp
   

 4. #3
  Gjumash fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Bukowski
  Antarėsuar nė
  Jan 2017
  Vendodhja
  Asgardia
  Postime
  290
  Forca e Rrespektit
  70
  Uroj te jet vertet ashtu. nje politikan kerkon te integroj shtetin dhe tjetri kerkon te ndaloj integrimin anasjelltas kur nderron ven pozite-opozite nuk e kuptojne qe jane femije te barkut shqiptar, gjithsecili per interesat e veta.
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •