Si ndikon kurioziteti dhe fantazia te fėmijėt?Kurioziteti, dyshimi dhe fantazia, janė tre vetitė mė tė gjalla tė fėmijėrisė dhe adoleshencės.


Kurioziteti e nxit fėmijėn tė njohė dhe zbulojė gjėrat qė e rrethojnė. E nxit fėmijėn tė flasė si mami dhe babi.

Dyshimi ėshtė tharma e ēdo aktiviteti kritik, e nxit fėmijėn tė verifikojė atė qė ka mėsuar, qė di dhe thotė, tė pėrsėrisė fjalėn dhe veprimin, pėr t’u siguruar qė e di saktė apo ka nevojė pėr pėrmirėsim dhe korigjim.

Fantazia ėshtė “magneti” qė e tėrheq fėmijėn, adoleshentin, njeriun, nė ēdo kohė e nė ēdo moshė, drejt sė panjohurės, dijes dhe tė ardhmes.

Kombinimi dhe gėrshetimi i kėtyre tre vetive, “ndėrton” motorin dhe ēelėsin e vėnies nė punė tė mendjes, tė inteligjencės, pėr tė zbuluar e njohur veten dhe universin. Ėshtė kjo “treshe” qė nxit, zhvillon dhe fuqizon vetėdijen dhe krijon procesin psikik tė tė menduarit. Edhe institucioni shkollė, te kjo “treshe” e ka zanafillėn dhe tė ardhmen, si e ka pėrdorur dhe do ta pėrdorė kėtė “treshe”.


Prishtine, EKO
Kurioziteti pėrmirėson kujtesėn