android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 4 nga 4
 1. #1
  >>ILoveKosovo<<

  User Info Menu

  Motivuese: Zgjohu & Do tė flini mjaft, kur tė vdisni…

  Zgjohu & Do tė flini mjaft, kur tė vdisni…

  Ka diēka tė ēuditshme nė lidhje me Shtetet e Bashkuara. Nėse brohorasim apo tallemi, protestojmė apo promovojmė, ne jemi tė fortė nė bindjet tona. Me pak fjalė, ne jemi njė vend shumė elastik. Unė mendoj se kjo ėshtė pėr shkak se jemi vendi i sipėrmarrėsve dhe ata kanė elasticitet nė kockat e tyre.

  Elasticitetit ėshtė ndoshta karakteristika mė e rėndėsishme e njė themeluesi. Nė ēfarė mjedisi tjetėr mund tė keni 10 arritjet ekstreme dhe 10 uljet ekstremeve nė njė ditė?

  Po, do tė mė pėlqente tė iu punėsoja.
  Do t’iu pėrplasin dyerė nė fytyrė.

  Po, ne duam tė bėjmė partneritet.
  Do tė ketė njerėz qė do iu injorojnė.

  Po, do iu shkruajmė njė ēek.
  Nuk do tė keni asnjė rrjedhė parash.

  Po, ne sapo e paguam faturėn tuaj.
  Mund tė mos flini pėr njė vit.

  Ende tė mos flini
  Do tė dėshtoni

  Po, ne do ua blejmė kompaninė tuaj. Tani Urime!


  Silicon Valley ėshtė i fiksuar me kėtė ide; ju nuk mund tė arrini larg pa dėgjuar ndokėnd t’iu thotė fjalėt: “dėshtoni shpejt,” “dėshtoni shpesh” dhe “dėshtoni pa turp.” Ka qenė njė event i tėrė FailCon, i krijuar rreth kėsaj ideje, si dhe njė TEDx talk i mahnitshėm nga Carolyn Rodz. Megjithatė, ēfarė e kthen njė “themelues”, nė njė “sipėrmarrės” ėshtė aftėsia pėr tė kėrcyer mbrapa dhe pėr tė mėsuar tiparin e elasticitetit. Pėr shembull:

  JK Rowling u refuzua nga 12 shtėpi botuese para se Harry Potter mė nė fund tė shkonte pėr t’u shtypur.

  The Beatles ishin refuzuar shumė herė para se tė bėheshin njė nga grupet mė tė famshme muzikore nė histori.

  Abraham Lincoln u mund nė gjashtė zgjedhje elektorale, por kurrė nuk hoqi dorė duke u pėrpjekur dhe pėrfundimisht u bė njė nga presidentėt mė me ndikim i Shteteve tė Bashkuara.  E di qė lexoni shumė, por ju duhen kėto strategji elasticiteti:

  - Ushtrohuni
  - Merrni kohė tė lirė dhe pushoni
  - Hani shėndetshėm
  - Jepni dhe merrni feedback  Jam duke folur nė lidhje me strukturėn e thellė tė elasticitetit nė guximin tuaj, si pėr shembull duke iu kujtuar:

  - Gjithmonė qėndroni tė fokusuar nė qėllimin tuaj
  - Qėndroni i vendosur pėr t’u hidhur mbi ēdo pengesė
  - Nė biznes, nuk ekziston “ndoshta mė vonė”
  - Refuzimi ėshtė njė rrugė drejt po-sė dhe njė vazhdimėsi i tė mėsuarit
  - Asnjėherė mos bėni kompromis me moralin tuaj
  - Flini, kur tė vdisni
  - Kombinimi i madhėshtisė dhe kurajos do t’iu rrisė


  Mbi tė gjitha kombinimi i madhėshtisė dhe kurajos ėshtė ajo qė e bėn sipėrmarrėsin tė suksesshėm nė ēdo gjė.


  Prishtinė, Eko
  Kur i kulturuari hesht nga edukata,
  Injoranti mendon se e la pa fjalė.  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 2. #2
  >>ILoveKosovo<<

  User Info Menu


  Mos hiq dorė nga ėndrra yte.....,pėr shkak se ke shumė vėshtirėsi gjatė realizimit tė saj.

  - Mos u ndal, ngritu sėrish pas dėshtimit dhe Provo perseri.

  - Merri ditėt e mira me vete dhe bėhu i ēmenduri qė punon fort pėr ėndrrėn e tij....

  - Bėhu i ēmenduri qė gabon, dėshton dhe nga kėto mėson sekretet e suksesit....

  - Mbaje njė qėndrim, mos ndalo tė luftosh pėr ėndrrėn tėnde. Bėhu ky njeri qė ke nevojė ta shohėsh nė vete....  Kur i kulturuari hesht nga edukata,
  Injoranti mendon se e la pa fjalė.  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 3. #3
  Gjumash

  User Info Menu

  Me pelqen kjo tematike. Me terheqin leximet e startup, millionare e gjitha duhet te filloi nga nje vendim dhe duke ecur qoft edhe 1 cm per here do ja arrish qellimit
  "Kush je ne te vertet kur asnje nuk te shikon?"
  "Tu pensaci a migliorare il resto arriva da sč."

 4. #4
  >>ILoveKosovo<<

  User Info Menu


  Arritja e qėllimeve tuaja

  business-goals.jpg


  Duhet tė keni objektiva (qėllime) shumė tė qarta

  Kjo mbase ėshtė diēka tė cilėn e dini, por ne po e theksojmė edhe njė herė se Ju nuk mund tė pėrmbushni dhe tė realizoni asnjė qėllim nėse nuk keni interesim, apo nėse nuk i keni ato objektiva tė qarta pėr veten tuaj. Sa mė specifike dhe tė detajuara tė jenė qėllimet, aq mė mirė do tė jetė dhe aq mė tė lehtė do ta keni pėr t’i realizuar ato.


  Pėrmirėsojini objektivat e arritura mė parė

  Ju duhet t’i jepni vetes mundėsinė pėr tė pėrmirėsuar objektivat e arritura mė parė, sepse pėr ndonjė arsye apo tjetėr, mund tė keni lėnė diēka pa pėrfunduar apo thjesht pėr faktin se edhe projekti i realizuar nė mėnyrėn me tė mirė tė mundshme, ka nevojė pėr pėrmirėsim pas disa kohėsh. Njė gjė e tillė ndodh sepse edhe nėse ju e keni tė qartė nė mendje objektivin qė duhet tė arrini, mund tė ndesheni me elemente tė ndryshme gjatė rrugės suaj, tė cilėt do t’ju pengojnė pėr ta ēuar atė drejt fundit nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme apo ashtu siē ju e kishit planifikuar. Situata tė ndryshme familjare apo personale, financat tuaja, teknologjitė e reja, janė tė gjithė elementė qė mund tė ndikojnė nė punėn tuaj dhe nė arritjen e objektivave tuaja.


  Mendoni pėr avantazhet e objektivave tuaja


  Tė vendosėsh disa objektiva nuk ka kuptim nėse realizimi i tyre nuk vjen sė bashku me njė sėrė avantazhesh.Vizualizimi i avantazheve qė vjen nga arritja e objektivave tuaja do t’ju ndihmojė qė jo vetėm t’i realizoni ato nė mėnyrėn mė tė mirė, por tė jeni njėkohėsisht edhe mė tė frymėzuar.


  Mos vendos objektiva tė parealizueshme


  Duhet tė tregoheni realistė me veten se njė pjesė e madhe e tyre nuk mund tė realizohen brenda ditės, dhe pėr tė mos humbur motivimin ju mund t’i ndani ato nė objektiva mė tė vogla, tė cilat do t’ju ndihmojnė qė tė shkoni drejt objektivave mė tė mėdha.


  Tė jeni tė qartė

  Nėse doni qė t’i arrini objektivat qė i keni vėnė vetes, ju duhet tė keni fillimisht tė qartė mėnyrėn sesi do t’i realizoni ato. Sepse nėse ju vetė nuk jeni tė qartė saktė se ēfarė dėshironi tė arrini, atėherė tė jeni tė sigurt se vetėm do tė lodheni duke u pėrpjekur por mbase asnjeherė nuk do tė arrini t’i realizoni deri nė fund.

  Pra, me fillim tė jeni tė qartė se cfarė dėshironi, pėrmbusheni pikat dhe filloni qėllimin tuaj vazhdim drejt arritjes/suksesit.  MA/ User
  Kur i kulturuari hesht nga edukata,
  Injoranti mendon se e la pa fjalė.  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Ja ēka ju ndodh kur flini me ēorape
  Nga Arfenilla ne forum Kuriozitete
  Pergjigje: 7
  Postimi i Fundit: 28-01-2016, 05:23
 2. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-04-2015, 02:25
 3. * Dituria ne Kur'an & Hadith *
  Nga Ghost ne forum Besimtarėt musliman
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-11-2008, 14:24
 4. Ēfarė bėjnė Ikonat kur ju flini!
  Nga METi ne forum Video
  Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 18-09-2008, 13:23

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •