Kokėdhima bėn thirrje pėr luftė: Plehrat e Europės po vijnė nė ShqipėriPlani i diskutuarii qeverisė pėr importin e plehrave nga Europa, ka sjellė shumė reagime nga fytyrat politike por reagimi i fundit i kryetarit tė partisė ZGJIDHJA, Koēo Kokėdhima ka qenė shumė i ashpėr.

Nė njė koment ai ka bėrė edhe thirrjen e rėndė pėr luftė.

REAGIMI I PLOTE:

Mė datėn 31 korrik tė vitit tė shkuar, “Zgjidhja”, paralajmėroi se sė shpejti Europa do tė gjendej pėrballė njė problemi shpėrthyes pėr ēėshtjen e plehrave. Nė fillim tė kėtij viti, qeveria e Kinės e ka zyrtarizuar vendimin e pėrfolur, pėr tė refuzuar importin e mbetjeve pėr industrinė e riciklimit, kurse mediat mė tė mėdha tė vendeve tė BE-sė kanė ngritur alarmin. Bėhet fjalė pėr tė paktėn 50 milionė tonė mbetje, mes tė cilave 1.5 milionė tonė mbetje plastike, pėr tė cilat po kėrkohet me shpejtėsi njė vend importues.

Kohėt e fundit shumėkush ėshtė habitur pėr “dashurinė e madhe” tė krerėve tė BE-sė qė ka shpėrthyer papritur ndaj Edi Ramės, edhe pse ai udhėheq njė bandė qeverisėse kriminale dhe tė korruptuar deri nė palcė. Shqipėria e Edi Ramės ėshtė piketuar pėrfundimisht, si njė zgjidhje e pjesshme pėr hallin e madh, qė i ka zėnė derėn vendeve tė Europės.

Nė njė shkrim tė fundit tė DW ngrihet alarmi: “Shumė vende, si Gjermania, nuk kanė mė tani mundėsi tė eksportojnė 24 lloje mbeturinash, qė janė pėrfshirė nė listėn e importeve tė ndaluara (nga Kina). Tani ato duhet tė mendojnė pėr tė gjetur shpejt alternativa, sepse BE-ja ėshtė nė rrezik tė pėrmbytet prej mbeturinave plastike”. Dhe alternativė e vetėofruar duket qartė, se ėshtė qeveria mė e shantazhueshme nė Europė, e cila sipas burimeve tona tė besueshme, do tė fusė nė kuvend, brenda pranverės, pėr tė votuar me votat e kanabisit, ligjin mė antishqiptar tė kėtyre 27 viteve te fundit, atė tė importit tė plehrave.

Herėn e fundit qė Edi Rama u pozicionua pėr kėtė ēėshtje te “Zėri i Amerikės”, nė muajin shtator 2017, deklaroi se ėshtė i vendosur qė tė ecė pėrpara nė kėtė projekt, i cili na qenka, “njė proces europianizues”. Europianizimi i vendit, sipas kėtij ushtari tė tė gjitha mafieve, na qenka marrja e plehrave tė BE-sė, tė cilave Kina, pėr tė mirėn e qytetarėve tė vet, zgjodhi t`u mbyllė derėn. Nė fakt, sipas planit tė menaxhimit tė mbetjeve 2010-2025, tė draftuar dhe miratuar nga qeveria shqiptare me ndihmėn e Bashkimit Europian, deri nė vitin 2020, Shqipėria duhet tė ndėrtojė 12 landfille inxhinierike pėr grumbullimin e mbetjeve bashkiake, sipas standardeve tė BE-sė.

Por ēfarė bėri Rama? E la mėnjanė kėtė plan menaxhimi dhe nė vend tė tij, nė mėnyrė tė jashtėligjshme, nisi ndėrtimin urgjent tė tė paktėn 3 inceneratorėve. Pėrse e bėn kėtė, ndėrkohė qė ne jemi vendi me menaxhimin mė tė keq nė Europė tė mbetjeve tona, me mungesė tė plotė tė pėrpunimit tyre nėpėr landfille? Me ēfarė do t’i ushqejė furrat e inceneratorėve, qė u ka dhėnė me koncesion klientėve tė tij, ndėrkohė qė miliona tonė plastikė dhe mbetje tė tjera po i zėnė frymėn vendeve tė BE-sė?

Edi Rama tentoi herėn e fundit qė tė fusė nė programin e punimeve tė Kuvendit (pėr periudhėn 18 shtator-13 tetor 2017), shqyrtimin e dekretit tė Presidentit qė refuzonte dekretimin e amendamenteve qė qeveria e tij i bėri ligjit tė mbetjeve. Por meqenėse oborri ju mbush me skandale si ai i Tahirit, meqenėse ka kuptuar qė qytetarėve tashmė u janė hapur sytė dhe e dinė se ai nuk ėshtė kryeministri i tyre, por i klaneve mė tė errėta kriminalo-financiare, me frikėn nė palcė u tėrhoq pėrkohėsisht. Tani ka nė plan, qė tė organizojė shpejt e shpejt me shoqata mjedisore fantazmė, apo tė paguara, konsultime publike dhe ta kalojė urgjentisht nė parlament.

Nėse Edi Rama do tė guxojė ta realizojė kėtė plan, mė tė ziun nė historinė e kėtij vendi, duke tentuar tė mashtrojė qytetarėt me mbėshtetjen e krerėve tė BE-sė dhe hapjen e negociatave; pėr ta bėrė Shqipėrinė njė kosh dhe furrė djegėse gjigande tė plehrave tė Europės qė Kina u mbylli derėn, atėherė protesta kundėr armėve kimike qė e bėnė tė pėrmjerret nga frika nė poturet e tij, do t’i duken si njė shėtitje relaksuese e qytetarėve.

ZGJIDHJA e paralajmėron qė tė heqė dorė urgjentisht nga ky plan, sepse fundin do ta ketė edhe mė tė shpejtė dhe tė dhimbshėm, se sa e mendon. Nuk ka diplomat dhe kancelari nė Europė, qė tė mundet tė mbrojė njė armik tė njė populli tė tėrė, i cili kėrkon tė shkatėrrojė pėr ca miliona euro mė shumė dhe pėr hir tė qėndrimit me ēdo kusht nė pushtet, shėndetin dhe jetėn e shqiptarėve ndėr breza.

Zgjidhja e ndėrgjegjshme se nė kėtė ēėshtje madhore kombėtare ka me vete gjithė popullin pa dallim partiak, nuk do tė lejojė qė ky vend i bekuar nga Zoti dhe natyra, tė transformohet nė njė parajsė tė ekomafies dhe nė njė motor gjigant kanceri.

ZGJIDHJA e paralajmėron kėtė kryeministėr tradhėtar, se do jetė nė krye tė rezistencės sė popullit tonė, kundėr planit tė tij pėr ta kthyer Shqipėrinė nė kazanin kanceroz ku shkarkohen plehrat e gjithė Europės. Duhet tė bėhemi gati pėr luftė!
#ZgjidhjaPėrShqipėrinėPaPlehra

albeu.