android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 12 nga 12
    Kohe & Stine

User Info Menu

Divorc nė pleqėri, u ndanė se burri ra nė dashuri

Divorc nė pleqėri, u ndanė se burri ra nė dashuri

Sipas statistikave tė INSTAT-it, nė 100 martesa, 24 pėrfundojnė me divorc. Mosha mesatare e tė divorcuarve ėshtė 30 vjeē. Por ēfarė ndodh kur njė ēift bashkėshortėsh ndahen pasi kanė jetuar 30 vjet sė bashku?

Vera Shkėmbi, njė grua 65-vjeēare me origjinė nga Korēa tashmė jeton nė kryeqytet. Pas njė martese qė zgjati mbi 3 dekada, tė kurorėzuar me 2 fėmijė, ndodhi ajo qė Verės nuk i kishte shkuar kurrė nė mendje, divorci.

“E kishtė tjetrėn ai atje ku punonte. Biles kam rastisur qė kam vajtur kam mbledhur ullinj edhe ajo ka ardhur deri tek dera. Donte nuse tė re! Vinte nė shtėpi dhe zihej mė mua. E kisha frikė nė fakt se kur pinte s’u njihte se kush ishte. Pėr divorcin nuk mė tha fare. Vjen postieri dhe lė letrėn e gjyqit. Mua mė shkoi mendja tek fėmijėt, se nuk kisha mendjen tek ky. Hyr e dil kėtė javė sa tė hapet gjyqi, se pastaj do tė tė ndaj – kėshtu mė tha”, kujton Vera.

Gjyshėr tė 5 nipėrve dhe mbesave, Vera tregon pėshtjellimin e atyre kohėve, kur kėmbėt e ēonin dyerve tė gjykatės.

“Kur kam vajtur afėr gjykatės, thashė qė mė mirė tė mos ekzistoj si njeri. Mė vinte turp, zor, keq! Mė vinte edhe keq. Vdekjen e dija, por qė tė ndahesha, nuk mė shkonte mendja kurrė”, kujton ajo.

Sot zonja 65-vjeēare jeton me tė bijėn dhe nipin, Gersin 6 vjeē. Ish-bashkėshorti i Verės, sė fundmi i ka kėrkuar ribashkimin, por Vera thotė se kjo nuk ka pėr tė ndodhur mė kurrė.

“Unė?! Ndoshta mund tė na bashkojė ose Tufina, ose Sharra, se pėr tė bashkuar jo, kurrė!”, thotė ajo e vendosur.

Pėr pensionisten, divorci tani ka kaluar nė plan tė dytė, parėsore ėshtė mbijetesa.

“Tė ardhurat e mia deri para prillit ishin zero. Marr ndihmėn ekonomike, ato 25 mijė mė duken sikur marr 250 mijė, por i jap pėr ilaēet dhe nuk mė ka mbetur asnjė lek”, thotė Vera.

Vera ka hapur 3 herė gjyq pėr pensionin. Ajo pretendon njė pension kooperative qė do tė shkonte tek rreth 70 mijė lekė tė vjetra, por qė me kalvarin e proceseve gjyqėsore, qė ja ndjekin falas avokatė nga lista e Ministrisė sė Drejtėsisė, nuk dihet kur do tė finalizohet.

Shtėpia ku jeton ėshtė nė proces legalizimi dhe nė emėr tė ish-bashkėshortit i cili e kėrcėnon, se shumė shpejt do t’ja marrė e ta hedhė nė rrugė.

“Nuk di ku tė shkoj! Harroj, kam ato mendimet! Jam si peshku pa ujė. Nuk di! Nuk kam asgjė! Nuk kam as shtėpinė! Tė kem shėndetin dhe tė ketė shėndetin ajo ēupa se po mė luan mendja”, rrėfen Vera mes lotėsh.

Sociologia Meri Poni shpjegon se pėr njė sėrė arsyesh, divorci nė moshė tė tretė ėshtė shumė mė i rėndė sesa nė rini.

“Ēifti mund tė ketė kaluar peripeci gjatė jetės martesore dhe ndihen tė pakėnaqura, sidomos gratė. Ajo qė mund tė mos humbasė nga divorci ėshtė gruaja. Mė i humburi nė divorcin nė moshė tė madhe do tė ishte me patjetėr burri”, thotė ajo.

Top Channel

Kohe & Stine

User Info Menu

Nga nje here jeta behet nje trishtim i keq.

>>ILoveKosovo<<

User Info Menu

le te kujdeset ai burri per gjendjen financiare te kesaj gruas, edhe pas ndarjes.... i takon atij, kur ajo me vite ka qendru pas tij.
    Kur i kulturuari hesht nga edukata,
    Injoranti mendon se e la pa fjalė.

Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
    Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

Anėtar i Nderuar

User Info Menu

Prandaj duhet ti thoni stop martesave.
    Per ju dhe xhepat tuaj.
    .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

Moderatorė

User Info Menu

Citim Origjinale Postuar nga Nicktjeter Shfaq Poten
    Prandaj duhet ti thoni stop martesave.
    Per ju dhe xhepat tuaj.
    Jam pro
    Jam pro
    Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
    N B

Anėtar i Nderuar

User Info Menu

Po ēfarė dashuriēke tė ka mbetė mor i gjorė nė pleqėri,
    qė me njė kėmbė vetėm je n'at dynja. Nė vend se me u mbėshtet
    tek njėri tjetri, sepse pleqėria nuk ėshtė edhe aq e lehtė, ky ēorroditet.
    Hajd medet, mos tė paēa borxh.
    Sikur njeriu tė kishte prejardhje nga majmuni, sot majmunėt nuk do tė ekzistonin!!!
    Ēka thyhet, vetėm flaka e ngjet!
    Para se tė merresh me mjekrrėn e tjetėrkujt mendo sė pari sa libra ke lexuar !

Braveheart

User Info Menu

Dashuria nuk njeh moshe .... por te ben cudi Teta Vera 65 vjece dhe nuk ka nje cati ku te fuse koken, sic duket fajin k'tu e kane femijet dhe jo ish bashkeshorti.
    Some people feel the Rain, others just get Wet,

All i wanna be is a , Dj .

Alis Volat Propriis

User Info Menu

Kur rrjedh ne pleqeri....
    "I want to be important. By being different. And these girls are all the same.” - Sylvia Plath

Larguar

User Info Menu

Ja sa te hedhe shtepine ne emrin e bUshtres se ja tregon ajo pastaj love story-n casanoves

Anėtar i ri

User Info Menu

ehe e paskan mar ne qaf femrat 10-mij lekshe xhajen mire pensionin qe ja mernin muj per muj po si duket do i marin dhe shpin

Gjumash

User Info Menu

Citim Origjinale Postuar nga Zana1 Shfaq Poten
    Dashuria nuk njeh moshe .... por te ben cudi Teta Vera 65 vjece dhe nuk ka nje cati ku te fuse koken, sic duket fajin k'tu e kane femijet dhe jo ish bashkeshorti.
    Dashuria e sotme ja njeh mire shijen lekut. Me duket e cuditshme qe edhe ne pleqeri koka e vogel terbon koken e madhe zoti i mart hakun zonjes qe i ra ndodhia.
    "Kush je ne te vertet kur asnje nuk te shikon?"
    "Tu pensaci a migliorare il resto arriva da sč."

Braveheart

User Info Menu

Dashuria e sotme ja njeh mire shijen lekut. Me duket e cuditshme qe edhe ne pleqeri koka e vogel terbon koken e madhe zoti i mart hakun zonjes qe i ra ndodhia.
    Po bazohem me kaq sa eshte sollur k'tu ... supozimet dhe hamendesimet pastaj, jane gje tjeter. : )

Vura re qe e paskan denuar k'te plakushin per arsye te moshes , ndersa une po them qe mosha e tij nuk me shqeteson ne k'te rast .. pasi dashuria nuk njeh moshe. Dicka qe nuk ndryshon dot me moshen apo per arsye te moshes ... perkundrazi : )
    Some people feel the Rain, others just get Wet,

All i wanna be is a , Dj .

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

1. Shqipėri qe s’ke pleqėri
    Nga Soulmind ne forum Diskutime shoqėrore
    Pergjigje: 10
    Postimi i Fundit: 13-10-2015, 22:01
  2. Martesė nė pleqėri
    Nga sweetzzinna ne forum Tė ndryshme
    Pergjigje: 34
    Postimi i Fundit: 13-01-2013, 16:37
  3. Dashuri ne chat qe perfundon ne divorc
    Nga Endrra ne forum Tė ndryshme
    Pergjigje: 0