Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 3 nga 3
 1. #1
  >>ILoveKosovo<< fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  6,676
  Forca e Rrespektit
  1437

  Arsyet pse duhet t’u lexoni fėmijėve?

  Arsyet pse duhet tā€™u lexoni femijeve?


  Tā€™u lexosh femijeve eshte e rendesishme, edhe kur jane shume te vegjel. Madje ka nena qe u lexojne femijeve derisa i kane ende ne bark. Te jemi te sinqerte, ky proces nuk eshte dobiprures vetem per femijet, por eshte nje kohe cilesore per vete prinderit. Do te vije nje kohe kur, si per Ƨdo proces tjeter jetesor, edhe perleximin femija nuk do te jete me i varur nga ju. Keshtu qe shfrytezojeni sa me mire te mundeni, per femijen dhe per veten.

  Dhe nese keni nevoje per nxitje, ju vijme ne ndihme ne:

  1. Leximi me femijen ju ndihmon te lidheni me te. eshte gati si ushqyerja: uleni bashke dhe femija pret nga ju, ta ushqeni me histori.

  2. Leximi i librave ne moshe te hershme i ndihmon femijet te aftesohet ne te folur. Sigurisht, nuk jeni duke i mesuar femijes te lexoje, por ju modeloni tek ai aftesimin gjuhesor qe do tā€™i duhet me vone.

  3. Ekspertet thone se femijet duhet te degjojne 3000-5000 fjale para se te nisin shkollen. Nje gje e tille arrihet duke u lexuar. Vetem ne kete menyre ata mesojne fjale qe me shume mundesi nuk i degjojne ne komunikimin e perditshem.

  4. Rutina para gjumit eshte shume e rendesishme. Leximi ne shtrat me kalimin e kohes kthehet ne nje aktivitet te pelqyeshem. PerveƧ kesaj, te gjithe femijet kalojne disa faza kur vuajne nga pagjumesia, leximi do tā€™i ndihmoje te qetesohen.

  E. Qose
  Heren e fundit u redaktua nga Violetta; 11-02-2018 ne 17:36.
  Kur i kulturuari hesht nga edukata,
  Injoranti mendon se e la pa fjalė.  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 2. #2
  >>ILoveKosovo<< fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  6,676
  Forca e Rrespektit
  1437
  nese kjo teme, pas rregullimit te forumit i tregon vazhdimisht shkronjat keshtu 4-7.... mundesisht e largoni... sepse per ate e bera editmin mepare.
  Kur i kulturuari hesht nga edukata,
  Injoranti mendon se e la pa fjalė.  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 3. #3
  plak gjufurrak fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i kitrra 123
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  39
  Postime
  17,601
  Forca e Rrespektit
  8302
  Shih, kjo thot me ju lexu prinderit femijeve.

  E prinderve kush tu lexoje?
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Studimi tregon arsyet pse duhet tė martoheni
  Nga AnGeLiC ne forum Stil jete
  Pergjigje: 6
  Postimi i Fundit: 23-12-2017, 17:50
 2. Majdanozi, ja arsyet pse duhet ta pėrdorni
  Nga NeVertiti ne forum Te rejat nga guzhina !
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-12-2016, 15:33
 3. Pse duhet tė lexoni para gjumit
  Nga Arfenilla ne forum Tė ndryshme
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-02-2016, 18:00
 4. Gjithė arsyet pse duhet tė hani rukola
  Nga Arfenilla ne forum Temat e Postimet ngjitese
  Pergjigje: 17
  Postimi i Fundit: 18-09-2014, 22:10
 5. Shtatė arsyet pse duhet tė hamė akullore
  Nga PiNkY ne forum Keshilla Mjeksore
  Pergjigje: 14
  Postimi i Fundit: 03-08-2013, 20:58

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •