android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 3 nga 3
 1. #1
  >>ILoveKosovo<<

  User Info Menu

  Arsyet pse duhet tu lexoni fmijve?

  Arsyet pse duhet t’u lexoni femijeve?


  T’u lexosh femijeve eshte e rendesishme, edhe kur jane shume te vegjel. Madje ka nena qe u lexojne femijeve derisa i kane ende ne bark. Te jemi te sinqerte, ky proces nuk eshte dobiprures vetem per femijet, por eshte nje kohe cilesore per vete prinderit. Do te vije nje kohe kur, si per çdo proces tjeter jetesor, edhe perleximin femija nuk do te jete me i varur nga ju. Keshtu qe shfrytezojeni sa me mire te mundeni, per femijen dhe per veten.

  Dhe nese keni nevoje per nxitje, ju vijme ne ndihme ne:

  1. Leximi me femijen ju ndihmon te lidheni me te. eshte gati si ushqyerja: uleni bashke dhe femija pret nga ju, ta ushqeni me histori.

  2. Leximi i librave ne moshe te hershme i ndihmon femijet te aftesohet ne te folur. Sigurisht, nuk jeni duke i mesuar femijes te lexoje, por ju modeloni tek ai aftesimin gjuhesor qe do t’i duhet me vone.

  3. Ekspertet thone se femijet duhet te degjojne 3000-5000 fjale para se te nisin shkollen. Nje gje e tille arrihet duke u lexuar. Vetem ne kete menyre ata mesojne fjale qe me shume mundesi nuk i degjojne ne komunikimin e perditshem.

  4. Rutina para gjumit eshte shume e rendesishme. Leximi ne shtrat me kalimin e kohes kthehet ne nje aktivitet te pelqyeshem. Perveç kesaj, te gjithe femijet kalojne disa faza kur vuajne nga pagjumesia, leximi do t’i ndihmoje te qetesohen.

  E. Qose
  Heren e fundit u redaktua nga Violetta; 11-02-2018 ne 17:36.
  Kur i kulturuari hesht nga edukata,
  Injoranti mendon se e la pa fjal.  Bashkimi i Shqipris Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 2. #2
  >>ILoveKosovo<<

  User Info Menu

  nese kjo teme, pas rregullimit te forumit i tregon vazhdimisht shkronjat keshtu 4-7.... mundesisht e largoni... sepse per ate e bera editmin mepare.
  Kur i kulturuari hesht nga edukata,
  Injoranti mendon se e la pa fjal.  Bashkimi i Shqipris Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 3. #3
  plak gjufurrak

  User Info Menu

  Shih, kjo thot me ju lexu prinderit femijeve.

  E prinderve kush tu lexoje?
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Studimi tregon arsyet pse duhet t martoheni
  Nga AnGeLiC ne forum Stil jete
  Pergjigje: 6
  Postimi i Fundit: 23-12-2017, 17:50
 2. Majdanozi, ja arsyet pse duhet ta prdorni
  Nga NeVertiti ne forum Te rejat nga guzhina !
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-12-2016, 15:33
 3. Pse duhet t lexoni para gjumit
  Nga Arfenilla ne forum T ndryshme
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-02-2016, 18:00
 4. Gjith arsyet pse duhet t hani rukola
  Nga Arfenilla ne forum Temat e Postimet ngjitese
  Pergjigje: 17
  Postimi i Fundit: 18-09-2014, 22:10
 5. Shtat arsyet pse duhet t ham akullore
  Nga PiNkY ne forum Keshilla Mjeksore
  Pergjigje: 14
  Postimi i Fundit: 03-08-2013, 20:58

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •