Festivali vetėm me gra, “deri kur burrat tė mėsojnė tė sillen”Suedia do tė mbajė tė parin festival vetėm me gra, pasi njė fushatė financimi ka arritur objektivin e 47 mijė stėrlinave.

Komediania Emma Knyckare e hodhi idenė pasi disa aktivitete tė mėdha nė Suedi u mbushėn me akuza pėr pėrdhunime dhe ngacmime seksuale.


Festivali u propozua si njė aktivitet pa burra pėr kėtė verė dhe tashmė e ka kaluar objektivin e fondeve qė kėrkoheshin, prej 46 mijė stėrlina, nga mė shumė se 3000 persona.

Nė faqen e hedhjes sė ideve Kickstarter thuhej: “Nė festivale muzikore, tė gjithė duhet tė ndihen tė sigurtė. Tingėllon e vetėkuptueshme, apo jo? Megjithatė, vit pas viti, festivalet pėrreth botės na kanė treguar tė kundėrtėn.
Ne duam ta ndryshojmė kėtė dhe nė verėn e 2018, do organizojmė festivalin mė tė bukur nė botė – pa burra.
Na ndihmoni tė krijojmė njė hapėsirė tė sigurtė pėr njerėzit qė duan tė marrin pjesė nė festival, pa u trembur pėr sigurinė e tyre personale”. / Bota.al