Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 2 nga 2
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  39,678
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11797

  Divorci ‘online’! Por tani rrezikon tė zhdukė gjykatat

  Divorci ‘online’! Por tani rrezikon tė zhdukė gjykatat  Prej tre vjetėsh nė Itali ekziston divorci i shkurtėr. Por nė Angli dhe Uells, divorci bėhet online, me iniciativėn e Ministrisė sė Drejtėsisė. Jo vetėm qė kėrkesa mund tė bėhet pėrmes internetit, por edhe testet, depozitimet dhe pagesat janė transmetuar nė rrjet.

  Kjo shmang stresin e ēiftit pėr tė qenė ballė pėr ballė pėr tė diskutuar fundin e njė martese, por gjyqtarėt janė tė shqetėsuar: 6.500 gjykata mund tė zhduken. Divorci – Tashmė online mund tė bėhet ēdolloj gjėje, si njohja e bashkėshortit, organizimi i martesės dhe tani edhe divorci. Kjo ndodh nė Angli dhe Uells, me mbėshtetjen e Ministrisė sė Drejtėsisė. Bėhet fjalė pėr njė projekt miliarda stėrlinash.

  Ēiftet qė dėshirojnė t’i japin fund lidhjes sė tyre mund ta kėrkojnė atė nėpėrmjet internetit dhe tė vazhdojnė me praktikat e tyre duke dėrguar dėshmi, depozitime dhe pagesa.

  Njė sukses pėr disa – Gjatė fazės pilot tė projektit kanė ardhur mijėra pyetje dhe nė 91% tė rasteve pėrdoruesit janė shprehur tė kėnaqur me sistemin, sipas tė dhėnave nga ministria. “Guardian” raporton deklaratėn e njė gruaje pėr tė cilėn metoda “ishte e mrekullueshme dhe pėrfshinte shumė mė pak dhimbje dhe stres se forma klasike, me tė cilėn jam munduar shumė disa vjet mė parė dhe qė mė nė fund u refuzua”.

  Sir James Munby, gjykatėsi i ngarkuar nė Gjykatėn e Lartė pėr divorc, e quajti iniciativėn “njė sukses trimfues”. Drejtėsia “nėpėrmjet Skype” – Ka nga ata qė nuk janė dakord. Por, shqetėsimet mė tė mėdha nuk janė pėr vetėm metodėn: problemi ėshtė se rreth 6,500 gjykata ka gjasa tė eliminohen brenda katėr viteve. Nė fakt, kjo nuk ėshtė forma e parė e drejtėsisė “nėpėrmjet Skype” e eksperimentuar nė Britaninė e Madhe. Edhe mosmarrėveshjet lidhur me taksat tani mund tė zgjidhen nė internet.

  Gjykata gjithashtu ka mundėsinė tė merret me njė depozitim me mė shumė qetėsi para se tė lėshohet dėnimi. Njė sistem mė i shpejtė, i cili kėrkon mė pak avokatė. Kėshtu, nga viti 2010 deri mė sot 250 departamente tė drejtėsisė janė zhdukur tashmė. Ēėshtjet e mbrojtjes – Organizata e Transformimit tė Drejtėsisė, e cila promovon njė drejtėsi qė respekton tė drejtat e njeriut, vuri nė dukje se proceset e ndjekura nė distancė do ta bėnin pjesėmarrjen mė tė komplikuar.

  Kjo vlen sidomos pėr ata tė akuzuar dhe qė do tė duhej t’i ndiqnin seancat nga njė stacion policor apo edhe nga njė burg. Do tė ishte kaq e vėshtirė pėr ta qė tė kishin njė dialog me avokatin e tyre dhe tė siguroheshin pėr mbrojtjen e duhur.


  (gazeta-Shqip.com)
   

 2. #2
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  17,548
  Forca e Rrespektit
  2292
  Artikulli e ka keqkuptuar ne pergjithesi ... kerkesen dhe pagesen mund ta besh online ( pra aplikimin) por vetem kaq, per te tjerat duhet te paraqitesh ne gjyq.
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •