android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 21 nga 21

Lajme nga Shqiperia , Lajme nga Vendi , Lajme nga Kosova , Analizė-Opinion , Zgjedhjet Parlamentare 2009 , Zgjedhjet Vendore 2011 , Zgjedhjet Parlamentare 2013 , Lajme nga Kosova dhe trevat shqiptare , Lajme kulturore , Tė fundit nga Bota e Spektaklit: Nesėr nis Ramazani, KM: Agjėrim tė lehtė e adhurim tė pranuar

 1. Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  36,700
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11629

  Jump to Comments

  Nesėr nis Ramazani, KM: Agjėrim tė lehtė e adhurim tė pranuar

  20 Comments by NeVertiti Published on 15-05-2018 13:12
  Nesėr nis Ramazani, KM: Agjėrim tė lehtė e adhurim tė pranuar  Pėr besimtarėt myslimanė nesėr nis Muaji i Ramazanit. Me rastin e fillimit tė Muajit tė Madhėruar tė Ramazanit, Komuniteti Mysliman i Shqipėrisė uron mbarė myslimanėt shqiptarė agjėrim tė lehtė e adhurim tė pranuar.

  “Le tė sjellė ky nė familjen e ēdo shqiptari paqe, qetėsi dhe harmoni. Zoti Fuqiplotė e begatoftė popullin, vendin dhe kombin tonė!” uron Komuniteti Mysliman.

  Besimtarėt myslimanė nga mbarė bota fillojnė mė 16 maj muajin e Ramazanit, njė nga shtyllat dhe detyrat madhore tė besimit islam. Fillimi i muajit tė agjėrimit pėrcaktohet nė bazė tė lėvizjes sė hėnės, e cila pėr tė gjithė myslimanėt nė ēdo cep tė botės pėrcjell njė drejtėsi apo njė harmonizim pėr ta kryer sa mė tė plotė kėtė muaj tė begatė.

  Ajo qė e dallon kėtė muaj, ėshtė agjėrimi, tė cilin e kryejnė njėkohėsisht tė gjithė besimtarėt kudo qė janė. Thelbi i agjėrimi ėshtė tė qenėt urdhėr i Zotit, dhe njė prej pesė kushteve themelore tė islamit, por bashkė me kėtė ai ka njė varg tė madh urtėsish dhe dobish pėr anėn shpirtėrore, fizike, psikologjike, sociale pėr individin dhe shoqėrinė.

  Ramazani ėshtė muaji ku besimtarėt myslimanė ndėrpresin ushqimin e pijen, duke filluar qė nga nisja e agimit deri nė perėndim tė diellit (nga syfyri deri nė iftar); ėshtė njė muaj i vlerave tė larta njerėzore, morale e sociale, muaji i solidaritetit dhe bashkėpunimit, muaji dedikuar mė shumė adhurimit dhe kėndimit tė Kuranit, muaji i sadakasė dhe i mirėbėrėsisė, muaji i mėshirės, virtytit dhe dhembshurisė.

  Agjėrimi ėshtė njė shkollė qė sjell njė efekt pozitiv tė dukshėm nė qėndrimin e shoqėrisė. Gjatė periudhės njėmujore tė kėsaj disipline shembullore ndjenjat e tė pasurit zgjohen pėr tė kontribuuar nė pėrmirėsimin e gjendjes sė gjithanshme tė anėtarėve tė shoqėrisė, qė ndonėse nuk janė tė njė niveli force, pozite e kamje.

  Kur besimtari nis agjėrimin e ndjen se i bashkėngjitet tė gjithė komunitetit tė besimtarėve dhe realizimit tė kėtij obligimi nė tė njėjtėn mėnyrė dhe pėr motive e qėllime tė njėjta. Kjo mėnyrė unike agjėrimi kultivon unitetin dhe barazinė nė mbarė botėn islame.

  Pėrveē vlerave shpirtėrore e morale, agjėrimi, ka gjithashtu edhe njė vlerė shoqėrore shumė tė madhe, atė tė bashkimit tė njerėzve mes tyre dhe kontributit pėr ata qė kanė nevojė.


  (gazeta-Shqip.com)
   

 2. Total Comments 20

  Comments

 3. #2
  Larguar...

  User Info Menu

  Urime te gjitheve vellezerve e motrave muslimane Shqiptare muajin e RAMAZANIT.

  agjerim te lehte...

  Darius
  La vita č bella...

 4. #3
  мαи ωιтн α мιѕѕιои

  User Info Menu

  Agjerim te lehte kush agjeron, e Zoti na pranofte agjerimin dhe cdo adhurim tjeter qe bejme.
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 5. #4
  Super Moderator

  User Info Menu

  Agjerim te lehte per te gjithe ju qe agjeroni..te agjerosh,eshte nje ndjesi e mrekullueshme
  ____Nichts ist unmöglich____

  https://youtu.be/PEhjphZ6T9o  🐾

 6. #5
  Moderatorė

  User Info Menu

  Me fat e agjerim te lehte.
  I walk slowly, but I never walk backward

 7. #6
  Administrator

  User Info Menu

  Agjerim te mbare dhe e kalofshi sa me lehte
   

 8. #7
  Moderatorė

  User Info Menu

  Urime festen .
   

 9. #8
  oNcE...

  User Info Menu

  Ju faleminderit

  Dhe une nga zemra per zemrat uroj Gezuar Ramazanin! Qofte zemra jone ne paqe me Zotin dhe me njerezit!
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 10. #9
  Super Moderator

  User Info Menu

  Gezuar Ramazanin e argjerim te lehte
  “La superficialitą mi inquieta ma il profondo mi uccide.” A.M

 11. #10
  Moderatorė

  User Info Menu

  Agjerim te mbare... me krahe te lehte dhe zoti jua u pranofte.
   

 12. #11
  Kohe & Stine

  User Info Menu

  Rama tregon ndryshimin e Xhamisė Et’hem Beu: Agjėrim tė lehtė (Foto)  Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditėn duke postuar disa foto tė restaurimit tė Xhamisė Et’hem Beu nė kryeqytet. Krahas fotove, ai ka uruar edhe njė agjėrim tė lehtė pėr besimtarėt myslimanė.

  “Mirėmėngjesi dhe me kėto foto nga kantieri i restaurimit tė Xhamisė sė Et’hem Beut nė Tiranė, pjesė e programit ‘Rrugėt e Besimit’ qė mundėson restaurimin e objekteve tė Kultit si pjesė e zhvillimit tė Turizmit Kulturor, ju uroj tė gjithė qytetarėve myslimanė agjėrim tė lehtė”, thuhet nė postimin e tij nė Facebook.   

 13. #12
  Themelues i Forumit

  User Info Menu

  Agjerim te lehte per gjith ata se agjerojn...

  Urime muaj i BEKUAR...i Ramazanit.
  Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

 14. #13
  Braveheart

  User Info Menu

  Perse Shqiptaret I thone Ramazan e gjithandej I thone Ramadan ?

  Ps... Agjerim te mbare per te tere besimtaret Shqiptare.
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 15. #14
  oNcE...

  User Info Menu

  Ramadan eshte Arabisht dhe origjinali.
  Ne e kemi prej turqishtes qe i thone ramazan. ama Ramadan duhet.
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 16. #15
  Themelues i Forumit

  User Info Menu

  Citim Origjinale Postuar nga Soulmind Shfaq Poten
  Ramadan eshte Arabisht dhe origjinali.
  Ne e kemi prej turqishtes qe i thone ramazan. ama Ramadan duhet.
  MUndsisht shqip e duuam😜
  Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

 17. #16
  Braveheart

  User Info Menu

  Contradiction everywhere ... and ppl call it a religion . I see I got it
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 18. #17
  KS - AL ethn.

  User Info Menu


  Urime Muaji i shenjte i Ramazanit per te gjith besimtaret muslimanė, kudo qe janė.

  Zoti qoftė me JU!

  Ju uroj agjerim tė lehtė, tė kėndshėm dhe tė pranuar....
  Kur i kulturuari hesht nga edukata,

  Injoranti mendon se e la pa fjalė.  I Love Kosovo: Kosova ime, zemra ime....


  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur..…

 19. #18
  oNcE...

  User Info Menu

  yes. thats true. it has a lot of contradiction. But u knw.. ppl like to believe somewhere.. stupid them.. let them be...
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 20. #19
  Braveheart

  User Info Menu

  Not smth to be encouraged and be proud off ... I won’t say let it be on this case .
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 21. #20
  мαи ωιтн α мιѕѕιои

  User Info Menu

  Contradiction for 1 letter :p Meme of the year !
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 22. #21
  Moderatorė

  User Info Menu

  Agjerim te leht.
  Zoti,u'a pranoft e ua lehtesoft .
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •