Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 21 nga 21

Lajme nga Shqiperia , Lajme nga Vendi , Lajme nga Kosova , Analizė-Opinion , Zgjedhjet Parlamentare 2009 , Zgjedhjet Vendore 2011 , Zgjedhjet Parlamentare 2013 , Lajme nga Kosova dhe trevat shqiptare , Lajme kulturore , Tė fundit nga Bota e Spektaklit: Nesėr nis Ramazani, KM: Agjėrim tė lehtė e adhurim tė pranuar

 1. Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  39,678
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11797

  Jump to Comments

  Nesėr nis Ramazani, KM: Agjėrim tė lehtė e adhurim tė pranuar

  20 Comments fv by NeVertiti Published on 15-05-2018 14:12
  Nesėr nis Ramazani, KM: Agjėrim tė lehtė e adhurim tė pranuar  Pėr besimtarėt myslimanė nesėr nis Muaji i Ramazanit. Me rastin e fillimit tė Muajit tė Madhėruar tė Ramazanit, Komuniteti Mysliman i Shqipėrisė uron mbarė myslimanėt shqiptarė agjėrim tė lehtė e adhurim tė pranuar.

  “Le tė sjellė ky nė familjen e ēdo shqiptari paqe, qetėsi dhe harmoni. Zoti Fuqiplotė e begatoftė popullin, vendin dhe kombin tonė!” uron Komuniteti Mysliman.

  Besimtarėt myslimanė nga mbarė bota fillojnė mė 16 maj muajin e Ramazanit, njė nga shtyllat dhe detyrat madhore tė besimit islam. Fillimi i muajit tė agjėrimit pėrcaktohet nė bazė tė lėvizjes sė hėnės, e cila pėr tė gjithė myslimanėt nė ēdo cep tė botės pėrcjell njė drejtėsi apo njė harmonizim pėr ta kryer sa mė tė plotė kėtė muaj tė begatė.

  Ajo qė e dallon kėtė muaj, ėshtė agjėrimi, tė cilin e kryejnė njėkohėsisht tė gjithė besimtarėt kudo qė janė. Thelbi i agjėrimi ėshtė tė qenėt urdhėr i Zotit, dhe njė prej pesė kushteve themelore tė islamit, por bashkė me kėtė ai ka njė varg tė madh urtėsish dhe dobish pėr anėn shpirtėrore, fizike, psikologjike, sociale pėr individin dhe shoqėrinė.

  Ramazani ėshtė muaji ku besimtarėt myslimanė ndėrpresin ushqimin e pijen, duke filluar qė nga nisja e agimit deri nė perėndim tė diellit (nga syfyri deri nė iftar); ėshtė njė muaj i vlerave tė larta njerėzore, morale e sociale, muaji i solidaritetit dhe bashkėpunimit, muaji dedikuar mė shumė adhurimit dhe kėndimit tė Kuranit, muaji i sadakasė dhe i mirėbėrėsisė, muaji i mėshirės, virtytit dhe dhembshurisė.

  Agjėrimi ėshtė njė shkollė qė sjell njė efekt pozitiv tė dukshėm nė qėndrimin e shoqėrisė. Gjatė periudhės njėmujore tė kėsaj disipline shembullore ndjenjat e tė pasurit zgjohen pėr tė kontribuuar nė pėrmirėsimin e gjendjes sė gjithanshme tė anėtarėve tė shoqėrisė, qė ndonėse nuk janė tė njė niveli force, pozite e kamje.

  Kur besimtari nis agjėrimin e ndjen se i bashkėngjitet tė gjithė komunitetit tė besimtarėve dhe realizimit tė kėtij obligimi nė tė njėjtėn mėnyrė dhe pėr motive e qėllime tė njėjta. Kjo mėnyrė unike agjėrimi kultivon unitetin dhe barazinė nė mbarė botėn islame.

  Pėrveē vlerave shpirtėrore e morale, agjėrimi, ka gjithashtu edhe njė vlerė shoqėrore shumė tė madhe, atė tė bashkimit tė njerėzve mes tyre dhe kontributit pėr ata qė kanė nevojė.


  (gazeta-Shqip.com)
   

 2. Total Comments 20

  Comments

 3. #2
  Larguar... fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv
  Antarėsuar nė
  Jan 2013
  Vendodhja
  Shqipėri
  Postime
  7,207
  Forca e Rrespektit
  3897
  Urime te gjitheve vellezerve e motrave muslimane Shqiptare muajin e RAMAZANIT.

  agjerim te lehte...

  Darius
  La vita č bella...

 4. #3
  мαи ωιтн α мιѕѕιои fv Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,607
  Forca e Rrespektit
  3469
  Agjerim te lehte kush agjeron, e Zoti na pranofte agjerimin dhe cdo adhurim tjeter qe bejme.
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 5. #4
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Abis
  Antarėsuar nė
  Feb 2016
  Postime
  11,215
  Forca e Rrespektit
  3399
  Agjerim te lehte per te gjithe ju qe agjeroni..te agjerosh,eshte nje ndjesi e mrekullueshme
  ____Nichts ist unmöglich____

  https://youtu.be/PEhjphZ6T9o  🐾

 6. #5
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  8,142
  Forca e Rrespektit
  4347
  Me fat e agjerim te lehte.
  I walk slowly, but I never walk backward

 7. #6
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  30,629
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Agjerim te mbare dhe e kalofshi sa me lehte
   

 8. #7
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i dangerous
  Antarėsuar nė
  Oct 2013
  Postime
  8,170
  Forca e Rrespektit
  2179
  Urime festen .
   

 9. #8
  Ju faleminderit

  Dhe une nga zemra per zemrat uroj Gezuar Ramazanin! Qofte zemra jone ne paqe me Zotin dhe me njerezit!
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 10. #9
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  8,803
  Forca e Rrespektit
  5068
  Gezuar Ramazanin e argjerim te lehte
  “La superficialitą mi inquieta ma il profondo mi uccide.” A.M

 11. #10
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  5,816
  Forca e Rrespektit
  529
  Agjerim te mbare... me krahe te lehte dhe zoti jua u pranofte.
   

 12. #11
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  39,678
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11797
  Rama tregon ndryshimin e Xhamisė Et’hem Beu: Agjėrim tė lehtė (Foto)  Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditėn duke postuar disa foto tė restaurimit tė Xhamisė Et’hem Beu nė kryeqytet. Krahas fotove, ai ka uruar edhe njė agjėrim tė lehtė pėr besimtarėt myslimanė.

  “Mirėmėngjesi dhe me kėto foto nga kantieri i restaurimit tė Xhamisė sė Et’hem Beut nė Tiranė, pjesė e programit ‘Rrugėt e Besimit’ qė mundėson restaurimin e objekteve tė Kultit si pjesė e zhvillimit tė Turizmit Kulturor, ju uroj tė gjithė qytetarėve myslimanė agjėrim tė lehtė”, thuhet nė postimin e tij nė Facebook.   

 13. #12
  Themelues i Forumit fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Arfenilla
  Antarėsuar nė
  Jun 2010
  Postime
  15,802
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  4591
  Agjerim te lehte per gjith ata se agjerojn...

  Urime muaj i BEKUAR...i Ramazanit.
  Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

 14. #13
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  17,548
  Forca e Rrespektit
  2292
  Perse Shqiptaret I thone Ramazan e gjithandej I thone Ramadan ?

  Ps... Agjerim te mbare per te tere besimtaret Shqiptare.
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 15. #14
  Ramadan eshte Arabisht dhe origjinali.
  Ne e kemi prej turqishtes qe i thone ramazan. ama Ramadan duhet.
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 16. #15
  Themelues i Forumit fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Arfenilla
  Antarėsuar nė
  Jun 2010
  Postime
  15,802
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  4591
  Citim Origjinale Postuar nga Soulmind Shfaq Poten
  Ramadan eshte Arabisht dhe origjinali.
  Ne e kemi prej turqishtes qe i thone ramazan. ama Ramadan duhet.
  MUndsisht shqip e duuam😜
  Me ruaj brenda endrrave edhe kur ato thyhen...

 17. #16
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  17,548
  Forca e Rrespektit
  2292
  Contradiction everywhere ... and ppl call it a religion . I see I got it
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 18. #17
  >> << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,228
  Forca e Rrespektit
  1514

  Urime Muaji i shenjte i Ramazanit per te gjith besimtaret muslimanė, kudo qe janė.

  Zoti qoftė me JU!

  Ju uroj agjerim tė lehtė, tė kėndshėm dhe tė pranuar....

  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 19. #18
  yes. thats true. it has a lot of contradiction. But u knw.. ppl like to believe somewhere.. stupid them.. let them be...
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 20. #19
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  17,548
  Forca e Rrespektit
  2292
  Not smth to be encouraged and be proud off ... I won’t say let it be on this case .
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 21. #20
  мαи ωιтн α мιѕѕιои fv Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,607
  Forca e Rrespektit
  3469
  Contradiction for 1 letter :p Meme of the year !
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 22. #21
  Moderatorė fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  12,587
  Forca e Rrespektit
  887
  Agjerim te leht.
  Zoti,u'a pranoft e ua lehtesoft .
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •