Shqiptar te Bashkuar
android

Shfaq Rezultatet e Sondazhit: Krijimet e muajit maj

Votuesit
14. Ju nuk mund te votoni kete sondazh
 • Nje grusht dhe *

  7 50.00%
 • Vegimet e humbura

  2 14.29%
 • Nje grusht dhe 2*

  5 35.71%
Faqja 2 nga 2 I parėI parė 12
Duke shikuar rezultatet 31 ne 34 nga 34
 1. #1
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Loyalty
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Milano
  Postime
  3,745
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1433

  Krijimet e muajit maj 2018

  Njė grusht dhe*

  Mundohen tė gjithė tė dalin "tė larė"
  kjo jetė e shkurtėr i bėn dhe tinzarė
  aq herė sa mundohen tė rrojnė si sulltan
  kaq herė e shkelin “nėnė e baban”

  Njė grusht dheu pėr kėta tė mjerė
  nė ditėn e vdekjes do kish shum vlerė
  veē qiparisve pa goj ,qė do qeshnin me lot
  kortezhi funebėr me lopatat pėrplot

  Nėn hund e nėn zė gulēasin tė fshehtat
  shikimet nėn mjekėr s’guxojnė tė vėrtetat
  tė vėrtetat e lėmėshit sajuar ēdo ditė
  ato qė veē ditėt e fundit i nxjerrin nė dritė

  Qajnė e lotojnė klithin e pėrgjėrohen
  pėr veprat e kėqija tė mirat nuk ē’mohen
  tė heshturit belbėzojnė pas kuintave nė skenė
  aktorėt mė te mirė nisin dheun tė zenė

  Ustallar me meritė muratorė tė dalluar
  baltosin ē’do cep nė vrimat e shpuara
  ato vrimat ku jeta gjithmon ka krijuar
  ato hallet tona qė kurr s’kan t’mbaruar

  Ti marrin pėr bazė dhe fshehin tė tyret
  me grushtin plot dhe* s'pėrkasin mėnxyret
  Kujtojnė se ja hedhin, i vdekuri s’sheh
  mėkatet gjithmon falen, aq sa zemra rreh

  Pas grushtit tė dheut sapo kan hedhur
  mėkatet vaditur mbi tabutin e nėmur
  nis frika e madhe ,tė mė ndodh dhe mua?!
  vėshtrimin pėrreth, asnjė nga kėta nuk dua!

  Nuk duhet asnjė nė ditėn e fundit
  tė dashurit tė gėzojnė e mos tu falen mundit
  mundit tė dhimbjes qė dėm shkon kot
  mbeten veē kujtime tė jetuarit nė kėtė bot

  Andaj njė grusht dheu u bė si traditė
  kush ish i sinqert tė dėshmoj dashuritė
  e kėshtu me radhė pa menduar dy herė
  mbushėn gropėn me duar xhenazes sė mjerė

  Njė qiparis mbi varr i sheh kur largohen
  tė uritur lugjetėr tek dreka te shtrohen
  i trisht si gjithmon me teatrot servirur
  do te donte tė bėrtiste oohh ujqėr tė shtirur

  Tė keqen e vetes askush nuk e do
  e mira e tjetrit zili pėr kėdo
  kur ikėn njeriu nga kjo botė pa kthim
  ta hajnė drekėn e fundit, biles me rėnkim

  E kėshtu cdo dit kujtohen mė pak
  tė gjitha cfarė thanė i vurėn kapak
  nganjėher kujtohen por shum rrall
  i vdekuri me tė vdekur i gjalli me tė gjall

  Rėndėsi ka tė shohėsh, dėgjosh e jetosh
  te jesh i vėrtet edhe kur tė dėshtosh
  askush nuk te sheh se cili je
  nuk tė bėn hero nje grusht dhe*


  Vegimet e humbura

  Si u fshine te gjitha ne baltosjen e kohes.
  Si rruget u sterruan dhe shirat u terbuan.
  Hapat e vdekjes ecnin nder ne.
  Perpine shpirtra dhe endrra komplet pa ze.
  E ne te dehur nga erresira kerkojme nje vegim.
  Si u shuan te gjitha,pa nje ankim.
  Si sdegjuam as vaj,as britma, as fjale e as bese.
  Ku ishim ne?
  Neper hapat e harreses,kerkonim dritat e te vertetes.
  Kur ato grusht kujtimesh ndjen dhimbjen e vdekjes.
  Ne si te babziutur hidhnim vallen e vdekjes.
  Tani te dergjur ,vajtojme per nje shprese .
  E nesermja shfaq vrensira ,komplet brenda nesh.

  Nje grusht dhe 2*

  Nje grusht dhembi kraharor
  u jep jete ndjenjave e mahnit;
  fidane te vegjel po valeviten
  esence e ngrohte qe te cudit.

  tek ze nje vend ne toke ngjitet
  qetesisht me pas nis e vepron;
  ushqim per shpirtra enderrues
  dhe mjalt olimpit i dergon.

  Njerezise dy metra toke i duhen
  ne jete, ne vdekje a perjetesi;
  se zihen, puthen e metej pajtohen
  por s'rrojme me ajer eshte marrezi.

  Se besa besen o njeri kerkon,
  pa te nuk vemi dot kurrkund;
  pak dhe te gjitheve na takon
  heq hap pas hapi ēdo dhimbje e mund.

  Ca re te bardha le te zbresin
  se truallit tone i japin begati;
  te trung'i pemeve njerezit presin
  bekim nga qielli qe t'u vij.

  Keshtu largohet edhe dhimbja
  ēel nostalgjia si lule ne lendine;
  pejsazh magjepses mbi toke duket
  afrohen zogjte e vegjel ne lugine.

  Na duhet pra dheu o njeri
  qe bukuri t'i japim kesaj bote.
  rilindin prinderit dhe femije
  e drite i falin kesaj toke.
  Heren e fundit u redaktua nga Loyalty; 16-05-2018 ne 10:54.

  "Dignity consists not in possessing honors, but in the consciousness that we deserve them."

 2. #31
  plak gjufurrak fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i kitrra 123
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  39
  Postime
  17,976
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  8304
  Citim Origjinale Postuar nga Ketrush Shfaq Poten
  Yes, Erdhi, erdhi erdhi, mos ma prekni kush
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


 3. #32
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  38,515
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11738
  Loyyyy duam emrin e fituesit,dhe krijuesve,data 1 sott,cprett shpalliii...
   

 4. #33
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Loyalty
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Milano
  Postime
  3,745
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1433
  Sa te bej gati dipllomen e fituesit, te jete me bukur. :-)

  "Dignity consists not in possessing honors, but in the consciousness that we deserve them."

 5. #34
  Anėtar Aktiv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i KAON
  Antarėsuar nė
  Dec 2017
  Postime
  636
  Forca e Rrespektit
  420
  Citim Origjinale Postuar nga Ketrush Shfaq Poten
  hahahahhaah me ne fund u shprehe
   

Faqja 2 nga 2 I parėI parė 12

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •