Si tė pengoni ndikimin negativ tė mendimeve nė karrierėn tuaj?


Mendimet negative jo vetėm qė ndikojnė negativisht nė gjendjen tuaj mendore, por edhe nė shėndetin tuaj, mirėpo ēojnė edhe nė rezultate dhe situata negative. Ja disa keshilla:


Mos i bėni presion vetes
Nėse vazhdimisht do tė prisni nga vetja maksimumin dhe do tė sforconi veten nėpėrmjet mundėsive vetjake, janė shanset tė mėdha qė kurrė nuk do tė jeni tė kėnaqur as me jetėn tuaj as me karrierėn tuaj. Rraskapitja dhe anksioziteti vėrtet nuk do t’ju ēojnė askund. Nėse keni ndonjė qėllim konkret, pėrmbajuni sepse do t’ju ndihmojė tė qėndroni pozitiv.


Inkurajojeni veten
A e keni ditur qė vetvetes mund t’i ofroni motivim? E gjitha ėshtė ēėshtje dėshire. Bėhuni tė guximshėm dhe kėmbėngulės, thoni vetes qė jeni i mirė nė atė qė bėni dhe se njė ditė do ta realizoni ėndrrėn tuaj.


Forcojeni vetėbesimin
Shkaktari mė i madh i negativitetit ėshtė mungesa e vetėbesimit. Nėse keni vetėm ndjenja negative kur mendoni pėr karrierėn tuaj – ndryshojeni atė shprehi. Mos humbni pėrqendrimin, orientoni vėmendjen drejt qėllimit dhe mėsoni tė gjitha.


Shmangni garėn
Nėse vazhdimisht do tė mendoni pėr karrierėn, rrezikoni tė zvogėloni efikasitetin tuaj nė punė. Shmangni garėn – nėse vėrtet jeni tė zellshėm dhe tė talentuar, suksesi nuk do t’ju anashkalojė. Ėshtė shumė me rėndėsi tė jeni tė pėrqendruar nė obligimet angazhimet aktuale, sesa nė tė ardhmen.


Mos i kopjoni tė tjerėt
Mos provoni tė bėni punėt ashtu siē i bėjnė tė tjerėt, sepse do tė jeni nėn presion. Bėhuni ai qė jeni, mos i pėrfillni tė tjerėt dhe bėni punėn tuaj ashtu siē ju pėlqen mė sė miri dhe ashtu siē mendoni se do tė duhej ta bėni.edu.