Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 9 nga 9
 1. #1
  Moderatorė fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  12,768
  Forca e Rrespektit
  887

  Gjumi dhe Shenjat


  Gjumi luan njė rol tė rėndėsishėm nė shėndetin tuaj fizik. Njerėz tė ndryshėm kanė veset e tyre personale tė gjumit, por njerėzit e sė njėjtės shenjė, priren tė kenė tė njėjtat vese gjumi:

  Dashi: Tė lindurit e Dashit janė hiperaktivė, dhe priren tė kenė shqetėsime nė gjumė. Ėndrrat e tyre janė shpesh tė thella dhe tė gjalla, Deshėt e kanė tė vėshtirė tė pushojnė natėn dhe i lėnė pasdore pėrfitimet qė sjell njė gjumė i mirė. Fjetja anash (nė njėrin krah) pėrmirėson cilėsinė tuaj tė gjumit.

  Demi: Gjumi mund tė jetė shumė i ērregullt (me hope) pėr tė lindurit e Demit nėse nuk e ndjejnė veten rehat. Janė shumė tė ndjeshėm ndaj ambientit qė i rrethon. Priren tė flenė shumė sidomos kur koha ėshtė e keqe, dhe pėlqejnė tė rrinė shtrirė. Ata shohin ėndrra me kuptim dhe flenė mė mirė kur janė tė shoqėruar.

  Binjakėt: Binjakėt mund tė mbijetojnė edhe me njė sasi tė vogėl gjumi, por tė paktėn e bėjnė gjumin e thellė. Mendja e tyre ėshtė gjithmonė nė aktivitet dhe gara tė lodhshme prandaj gjumi nuk ėshtė kurrė i rehatshėm pėr ta. Shumica prej tyre e shohin gjumin si njė shqetėsim dhe pagjuminėsinė si kohė shtesė pėr ta shfrytėzuar pėr diēka.

  Gaforrja: Tė lindurit e Gaforres mund tė kenė gjumė tė paqetė sepse shpesh priren tė vuajnė shumė nga ėndrrat e kėqija. Koha e gjumit ėshtė shumė e paqendrueshme pėr Gaforret sepse ata i pėrjetojnė tė gjitha shqetėsimet e tyre para se tė flenė. Zakonisht ata nuk ndjehen asnjėherė krejtėsisht “tė zgjuar nga gjumi” sepse ėndėrrojnė dhe me sy hapur.

  Luani: Shumica e Luanėve flenė me kurriz dhe priren t’i zėrė gjumi mjaft lehtė (shpejt); nėse nuk janė tė stresuar. Ata pėlqejnė tė rrinė nė krevat dhe tė flenė nė kushtet mė komode. Ata priren tė shohin ėndrra tė kthjellėta dhe me domethėnie.

  Virgjėresha: Virgjėreshat nuk mund tė flenė nėse janė tė stresuar apo kur kanė njė ambient tė ērregullt. Vesi i tyre kronik i tė menduarit gjatė e bėn tė vėshtirė qė ata tė pushojnė siē duhet para se t’i zėrė gjumi. Ata ndihen mė mirė kur caktojnė njė orar tė rregullt gjumi.

  Peshorja: Tė lindurit e Peshores lėkundėn ndėrmjet gjumit tė shumtė dhe gjumit tė pamjaftueshėm. Ka raste qė mund tė mbijetojnė edhe me pak gjumė, por herė tė tjera mund tė rrinė shumicėn e kohės nė krevat, sidomos kur nuk kanė njeri pranė. Njė gjumė i ekuilibruar ėshtė njė shenjė e mirė pėr ekulilibrin e brendshėm tė Peshores.

  Akrepi: Gjumi i Akrepit varet nga gjendja e tyre shpirtėrore. Njė Akrep mund tė mbijetojė edhe me pak gjumė, duke e shtyrė kohėn e gjumit sa mė vonė, sidomos kur bien nė gjėra qė i kanė fiksim. Njė Akrep i palumtur ka nevojė pėr shumė gjumė, por mund tė shohė dhe shumė ėndrra.

  Shigjetari: Tė lindurit e Shigjetarit mund t’i rezistojnė gjumit e tė flenė pak por priren ta lodhin veten shumė gjatė ditės, prandaj kanė nevojė pėr tė. Ata mund ta shtyjnė orarin e gjumit kur janė shumė nė qejf pėr gjėrat qė ndodhin natėn. Herė pas here bėjnė gjumė tė paqetė, por me ėndrra kuptimplote.

  Bricjapi: Tė lindurit e Bricjapit e vlerėsojnė gjumin e tyre dhe pėrpiqen tė flenė sa mė shumė, duke e ditur qė ėshtė njė ndėr interesat e tyre mė tė mira. Njė Bricjap i stresuar do tė ketė shqetėsime tė theksuara gjumi – pagjumėsia ėshtė shenjė e njė ankthi tė madh tė brendshėm pėr Bricjapin.

  Ujori: Tė lindurit e Ujorit kanė shqetėsime tė theksuara gjumi dhe priren tė jenė tė paqetė dhe tė parehatshėm nė gjumė. Mendimet e tyre tepėr stimuluese e bėjnė tė vėshtirė pėr ta tė pushojnė siē duhet natėn dhe pėrdorimi i teknologjisė apo leximi para se tė shkojnė tė flenė krijon njė gjumė tė pamjaftueshėm.

  Peshqit: Gjumi ėshtė opium pėr Peshqit; dhe nga tė gjitha shenjat e zodiakut, ata kanė nevojė pėr mė shumė orė gjumi. Natyra e tyre perceptuese nėnkupton qė ata janė tė shteruar nga tė tjerėt dhe gjumi ripėrtėrin rezervat e tyre tė energjisė. Shumė prej tyre nuk e ndjejnė veten vėrtetė “tė zgjuar nga gjumi” sepse ėndėrrojnė dhe me sy hapur; ėndrrat e tyre janė tė gjalla dhe me domethėnie.
   

 2. #2
  ◕‿◕ fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Hope
  Antarėsuar nė
  Mar 2018
  Postime
  587
  Forca e Rrespektit
  197
  Akrepi: Gjumi i Akrepit varet nga gjendja e tyre shpirtėrore. Njė Akrep mund tė mbijetojė edhe me pak gjumė, duke e shtyrė kohėn e gjumit sa mė vonė, sidomos kur bien nė gjėra qė i kanė fiksim. Njė Akrep i palumtur ka nevojė pėr shumė gjumė, por mund tė shohė dhe shumė ėndrra.
  Jo e vertet, gjumi eshte primar per akrepin

  Ps: ku eshte burrimi?
   

 3. #3
  Administrator fv
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  31,420
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Hope Shfaq Poten
  Jo e vertet, gjumi eshte primar per akrepin

  Ps: ku eshte burrimi?
  Sa gricesh o lumadh...i ben vete ajo, ia ka zene vendin Znj Suzi
   

 4. #4
  Administrator fv
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  31,420
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Shigjetari: Tė lindurit e Shigjetarit mund t’i rezistojnė gjumit e tė flenė pak por priren ta lodhin veten shumė gjatė ditės, prandaj kanė nevojė pėr tė. Ata mund ta shtyjnė orarin e gjumit kur janė shumė nė qejf pėr gjėrat qė ndodhin natėn. Herė pas here bėjnė gjumė tė paqetė, por me ėndrra kuptimplote.


  Njehere ne vit shoh...ama me nje kuptim te llaftarisur

  pjesa tjeter po....edhe pse duhet te fle me shume, dhe them sot do fle ..pa shkuar ora yyyyy nuk i mbyll ato sy!
   

 5. #5
  ◕‿◕ fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Hope
  Antarėsuar nė
  Mar 2018
  Postime
  587
  Forca e Rrespektit
  197
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Sa gricesh o lumadh...i ben vete ajo, ia ka zene vendin Znj Suzi
  Ne fakt ketu nuk guxon te hapesh gojen se te hidhen kucedrat ne fyte
  Ps: kush osht Suzi?
   

 6. #6
  Administrator fv
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  31,420
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Hope Shfaq Poten
  Ne fakt ketu nuk guxon te hapesh gojen se te hidhen kucedrat ne fyte
  Ps: kush osht Suzi?
  Na shave gjo??

  Dhe jemi nga ato kucedrat me 9 koka
   

 7. #7
  ◕‿◕ fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Hope
  Antarėsuar nė
  Mar 2018
  Postime
  587
  Forca e Rrespektit
  197
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  Na shave gjo??

  Dhe jemi nga ato kucedrat me 9 koka
  Jo une nuk shava njeri, thash nje shprehje popullore se mu duk vetja ne rrezik nqs hap gojen kundra shtetit
  PS: Suzi, kush eshte Suzi?
   

 8. #8
  Administrator fv
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  31,420
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga Hope Shfaq Poten
  Jo une nuk shava njeri, thash nje shprehje popullore se mu duk vetja ne rrezik nqs hap gojen kundra shtetit
  PS: Suzi, kush eshte Suzi?
  Home Page - Susan Miller Astrology Zone

   

 9. #9
  ◕‿◕ fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Hope
  Antarėsuar nė
  Mar 2018
  Postime
  587
  Forca e Rrespektit
  197
  Citim Origjinale Postuar nga Monique Shfaq Poten
  UUUUUU e supozohej qe ne ta njihnim kete teten?
  Apo te gjithe e njohin, vec meje
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •