Rekordet “Guiness 2019” / Nga DJ 83-vjeēare, te zaret e maceve (Foto)

Arritje tė ēmendura dhe karaktere tė pazakonta. Ēdo vit bėhet ‘regjistrimi’ i Rekordeve Botėrore tė Guinnessit (GWR), kėshtu qė autoriteti botėror pėr kompanitė rekorde, pėrditėson kėtė temė me kureshtje nė mbarė botėn. Edicioni 2019 u zbulua dhe kėshtu dhe yjet e rinj hynė nė Guinness. Ēfarė e nxit njė pensionist tė bėhet njė artist trapezėsh fluturues? Ose si mund tė mėsojė njė qen i adoptuar tė hidhet deri nė njė lartėsi prej pothuajse dy metra? Ja disa histori ndėrkombėtare:SUMIKO IWAMURO – DJ mė i vjetėr profesional – 83 vjeēe dhe 188 ditė ėshtė njė grua. Pronare e njė restoranti dhe kuzhiniere gjatė ditės, nė mbrėmje Sumiko Iwamuro (83 vjeē, nga Tokio, Japoni) kthehet nė yllin e muzikės rock DJ Sumirock. Kur pėrfundon duke punuar nė restorant, Sumiko bashkohet me Decabar Z pėr tė luajtur si DJ dhe ka shumė argėtim pėr t’u ndjerė i lodhur: “Tė bėsh diēka krejtėsisht tė ndryshme ju mbush me energji”, thotė ajo. Sumiko kurrė nuk imagjinonte tė bėhej DJ nė moshėn e saj, por nga debutimi i Sumirock nuk kishte mendime tė tjera: “Provoni diēka dhe mos hiqni dorė … ka mundėsi rreth ēdo kėndi”.

BETTY GOEDHART – Artistja mė e vjetėr e trapezit fluturues nė aktivitet – 84 vjeē dhe 249 ditė Betty Goedhart, ka hyrė nė kėtė rekord pėr artisten mė tė vjetėr tė trapezit fluturues nė aktivitet (grua): ėshtė njė shembull i shquar se si mosha nuk parandalon realizimin e ėndrrave. Qė nė moshė tė re, Betty gjithmonė ka besuar se ajo mund tė arrijė ēdo gjė me pėrkushtim dhe vendosmėri dhe pėr kėtė arsye ajo filloi tė merrte mėsime pėr t’u bėrė njė artist trapez tė fluturimit nė moshėn 78-vjeēare.

TOM BAGNALL – Aeroplani mė i shpejtė i fluturimit – 180.71 km / hTom Bagnall, 26 vjeē, nga Staffordshire, Mbretėria e Bashkuar, ėshtė krenar qė ka kartėn mė tė shpejtė nė botė. Tom mori 12 muaj pėr tė pėrfunduar projektin, por pasioni i tij pėr shpejtėsi ka lindur nė njė moshė tė re pėr t’u bėrė, me fjalėt e tij, njė varėsi e vėrtetė. Ai u interesua pėr inxhinieri dhe mekanikė qė punonin nė punėtorinė e tij deri vonė nė mbrėmje. Mantra e Tom-it ėshtė qė tė marrė diēka tė ngadalshme dhe tė parėndėsishme dhe ta transformojė atė, duke e forcuar atė, nė mėnyrė qė tė arrijė shpejtėsinė maksimale tė mundshme. Me avionin e tij tė go-kart, ai kishte njė fillim rekordi.

BARRY JOHN CROWE – Numri mė i madh i sallameve tė prodhuara nė njė minutė: 78 Barry John Crowe, 28 vjeē, kasap nga Cavern, Irlandė, ėshtė mbajtėsi aktual i rekordeve pėr numrin mė tė madh tė sallameve tė prodhuara nė njė minutė. Nė moshėn 10-vjeēare, Barry filloi t’i ndihmonte prindėrit e tij nė kasaphanė familjare dhe qė atėherė ka pėrsosur aftėsitė e tij pėr tė bėrė salsiēe. Barry tani drejton biznesin familjar dhe ėndrrat pėr t’i bėrė prindėrit krenarė.

MATT DENTON – Roboti mė i madh i mundshėm me shpatė – 2.8 m i gjatė, 5 m i gjerė Matt Denton, 45 vjeē, nga Winchester, Mbretėria e Bashkuar, ėshtė njė Specialist i Sistemit tė Kontrollit Animatronic dhe mban titullin GWR pėr robotin mė tė madh. Pasioni i Matt pėr animatronikė dhe inxhinierinė filloi shumė herėt, me certifikatėn e parė LEGO Technic qė u mor si dhuratė dhe u konsolidua pas shikimit tė kinemasė Star Wars: Episode V – Perandoria godet pėrsėri nė moshėn tetė . Si njė fėmijė, Matt ishte i hipnotizuar nga makinat qė mund tė ecnin si Walkers AT-AT dhe realizuan ėndrrėn e tij tė fėmijėrisė duke punuar nė Star Wars: Zgjimi i Forcės pėr tė krijuar BB-8 preferuar pėr tifozėt.

FEATHER – Kėrcimi mė i lartė i njė qeni – 191.7 cm Talenti i Feather u bė i qartė pėr zonjėn e tij, Samantha Valle (31) nga Maryland, SHBA, kur pa kėrcimin e saj aq tė lartė qė ajo goditi tavanin nė bodrumin e tyre! Samantha filloi trajnimin e kafshės pėr tė kaluar pengesat dhe pas njė kohe shumė tė shkurtėr qeni kėrceu lehtė 150 cm. Ai ishte adoptuar nga njė shtėpi pėr kafshė dhe Samantha ėshtė shumė krenare qė ka parė potencialin e tij teksa tė tjerėt e kishin braktisur pa u pėrpjekur tė merrnin mė tė mirėn prej tij.

GERONIMO – Numri mė i madh i kėrcimit tė njė qeni nė njė minutė – 128. Edhe Geronimo gjithashtu u shpėtua nga Samantha. Njė kryqėzim mes “border collies” dhe qenit tė kufirit, Geronimo ka njė karakter tė fortė dhe mban titullin GWR pėr numrin mė tė lartė tė kėrcimit tė njė qeni nė njė minutė. Pas gjashtė javėsh, kur qeni kishte vėshtirėsi pėr tė stėrvitur, Samantha pati idenė ta stėrviste me njė litar kėrcimi: shpejt u pa se nė kėtė “lojė”, Geronimo kishte njė talent tė natyrshėm.

Primate tė tjera kurioze janė:

Numri mė i madh i zareve ėshtė vendosur nė dorėn e njė maceje

Personi mė i modifikuar

50 m mė tė shpejta me patina nė duar – 8.55 sekonda

Koha mė e gjatė duke kontrolluar njė top futbolli me kėmbėt tuaja nė ēatinė e njė makine nė lėvizje – 93 sekonda

(gazeta-Shqip.com)