Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 2 nga 2
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  38,956
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11794

  Si ėshtė njė ditė “normale” pune e njeriut mė tė pasur nė botė!

  Si ėshtė njė ditė “normale” pune e njeriut mė tė pasur nė botė!  “Njihuni” me Jeff Bezos, i cili tregon rutinėn e tij tė pėrditshme: Ora e alarmit nė agim dhe asnjė vendim pas orės 17:00

  Revista prestigjoze “Forbes” e rendit atė si ndėr Drejtorėt Ekzekutivė mė tė fuqishėm nė botė pėr kėtė vit. Renditja i referohet drejtuesve tė kompanive tė mėdha qė renditen nė listėn e personave mė tė fuqishėm tė botės, nė krye tė sė cilės Forbes renditi pėr 2018-ėn, presidentin kinez Shi Xhinping.

  Xhef Bezos, themeluesit i rrjetit mė tė madh tė blerjeve online Amazon renditet i pari ndėr rivalėt e tij, si Bill Gates, Uorren Bafet, Mark Zuckerberg etj. Kėtė vit, ai mori kryesimin e listės sė njerėzve mė tė pasur tė botės me mbi 132 miliardė dollarė pasuri.

  Kėtė vit ai ia doli edhe ta rendisė kompaninė e tij Amazon, tė dytėn pėr nga vlera pas gjigandit tė teknologjisė sė lartė Apple. Kėtė vit, ai zgjeroi gamėn e bizneseve tė tij duke blerė disa rrjete tė mėdha supermarketesh dhe librarish.

  Rutina e pėrditshme

  Jeff Bezos ėshtė njė njeri i zakonshėm. Kėtė gjė e ka zbuluar vetė ai, edhe pse ėshtė mė i pasur nė botė me njė pasuri prej 150 miliardė dollarėsh (128 miliardė euro). Gjatė njė konference tė mbajtur mė 13 shtator nė Klubin Ekonomik nė Uashington, para njė auditori prej 1,500 vetash, sipėrmarrėsi amerikan, i cili ėshtė gjithashtu pronar i Ėashington Post dhe themeluesi i kompanisė Blue Hapėsira e hapėsirės ajrore, ka treguar me detaje rutinėn e tij tė pėrditshme.

  Mėngjes i mirė dhe nė shtrat herėt

  Pronari i Amazonės ngrihet nė agim dhe shkon nė shtrat herėt: “Unė zgjohem herėt nė mėngjes kėshtu qė nuk bie nė gjumė vonė”, u shpjegoi dėgjuesve. Bezos nuk ėshtė njeriu i vetėm qė ngrihet herėt nė mėngjes mes administratorėve tė shkėlqyeshėm tė botės sė teknologjisė. Tė njėjtat zakone janė ndjekur pėr shembull nga Tim Cook, CEO i Apple. Bezos, megjithatė, deklaron se ai gjithmonė fle tetė orė nė natė: “Kėshtu unė kam mė shumė energji, – tha 54-vjeēari. – Dhe gjendja ime ėshtė mė e mirė”.

  Ai ha mėngjes me familjen e tij

  Kur zgjohet, Bezos nuk fillon tė punojė menjėherė, por gėzon orėt e mėngjesit: “Mė pėlqen tė marr kohėn time. Lexoj gazetėn, pi njė kafe dhe ha mėngjes me fėmijėt e mi para se tė shkojnė nė shkollė”.

  Mbledhja e parė

  Dita e vėrtetė e Bezosit fillon nė orėn 10 kur ka mbledhjen e parė. Sipas sipėrmarrėsit, koha mė e mirė pėr tė planifikuar takime tė rėndėsishme, tė cilat kėrkojnė disponueshmėri tė madhe intelektuale, ėshtė pak para drekės.

  Ndaloni vendimet e rėndėsishme nė pasdite

  Sap shkon ora 17:00, Jeff Bezos nuk merr mė vendime tė rėndėsishme sepse mendja nuk ėshtė mė nė majė tė shkėlqimit: “Sapo arrin kjo orė, i them vetes ‘Nuk mund tė mendoj pėr kėtė sot, le tė provojmė pėrsėri nesėr nė orėn 10:00’”.

  Asnjėherė mė shumė se tre vendime nė ditė

  Sė fundi, Bezos kurrė nuk merr mė shumė se tre vendime tė rėndėsishme nė ditė: “Nėse marr tre vendime nė ditė, ėshtė e mjaftueshme, – tha sipėrmarrėsi. – Dhe duhet tė sigurohem qė ata tė jenė tė cilėsisė mė tė mirė tė mundshme”.

  (gazeta-Shqip.com)
   

 2. #2
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,526
  Forca e Rrespektit
  418
  Nuk eshte ky me i pasuri ne bote.
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •