Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 2 nga 2
 1. #1

  Vende dhe njerėz qė frymėzojnė, National Geographic ndalet nė Shqipėri

  “Vende dhe njerėz qė frymėzojnė”, “National Geographic” ndalet nė Shqipėri

  o_malet_e_shqiperise_.jpg  Nga Kina nė Japoni, Peru, Kosta Rika apo nė malet e Himalajeve, ekipi i “National Geographic” ka zgjedhur si pjesė tė dokumentareve edhe Shqipėrinė.


  Seria e radhės e projektit “Vende dhe njerėz qė frymėzojnė”, tė njė prej medieve mė tė njohura nė botė, do tė jetė zona e Kurveleshit, nė fshatin Nivicė.

  Pėr njė javė me radhė, ata po xhirojnė nė malėsitė e thella tė Kurveleshit, pėr tė dokumentuar jo vetėm jetėn dhe natyrėn e kėsaj zone tė panjohur, por edhe pėrpjekjet qė po bėhen pėr tė krijuar njė model turizmi tė bazuar nė mbrojtjen e natyrės dhe vlerat historike.

  Seria e “Vende dhe njerėz qė frymėzojnė” ėshtė njė cikėl dokumentarėsh i “National Geographic”, dedikuar projekteve qė ndryshojnė jetėn e njerėzve dhe vendeve ku ndodhin ato, pėr tė krijuar kėshtu njė filozofi turizmi ndryshe nga turizmi masiv, apo turizmi qė nuk respekton natyrėn dhe historinė.

  Pėr kėtė arsye, projekti “Nivica” qė ka filluar nė jugun e Shqipėrisė, i cili kėrkon tė ndėrtojė njė model unik turistik duke lidhur zonat bregdetare me ato malore, ėshtė pėrzgjedhur nga “National Geographic Explorer” si njė model pėr t’u mbėshtetur dhe promovuar.

  Po kėshtu, nė dokumentarin e “National Geographic” do tė paqyrohen edhe pėrpjekjet qė ka Shqipėria pėr tė ruajtur dhe mbrojtur site tė Trashėgimisė Botėrore, si Butrinti, nga zhvillimi i turizmit masiv, apo zhvillime tė pakontrollueshme nė sitin arkeologjik. Njė nga themeluesit e Parkut Kombėtar, Auron Tare ka treguar pėr “National Geographic” kėto sfida.

  Top Channel
  Heren e fundit u redaktua nga Lauraa; 2 Jave Me Pare ne 18:37.
   

 2. #2
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  8,142
  Forca e Rrespektit
  4347
  I bukur Kurveleshi.

  Shpresoj te kos e kene kerkuar perkthimin e emrit keta te National Geographic.

  Kurvelesh wtf.
  I walk slowly, but I never walk backward

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •