Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 5 nga 5
 1. #1

  9 shenjat e hershme tė atakut kardiak, si ta kuptoni njė muaj para se tė ndodhė

  9 shenjat e hershme tė atakut kardiak, si ta kuptoni njė muaj para se tė ndodhė

  lips.jpg

  Njė nė katėr persona mund tė vuajė nga sėmundjet e zemrės dhe numri i tė prekurve nga kėto tė fundit sa vjen e rritet. Shumica prej nesh njohin pėrciptazi shenjat paraljamėruese tė atakut kardiak, por megjithatė, ka disa simptoma nga tė cilat mund tė vuani njė muaj para se tė riskoheni nga njė goditje nė zemėr.

  Kėtu janė 9 shenjat qė njė person mund tė ketė njė sulm nė zemėr nė njė tė ardhme tė afėrt.

  Shtrėngimet nė kraharor
  Kjo lloj dhimbjeje ose sikleti ėshtė pėrshkruar shpesh si presion, shtypės mbi kraharor. Kjo gjė zgjat zakonisht mė shumė se disa minuta dhe mund tė ndodhė disa herė nė njė ditė.

  Dhimbje koke, apo dhimbje dhėmbi – Dhimbjet nga njė atak nė zemėr mund tė pėrhapen lehtė nė nofulla, kokė, apo edhe prapa koke. Nuk ėshtė e pazakontė pėr njerėzit tė raportojnė dhimbje dhėmbi apo dhimbje koke kur pėrjetojnė njė sulm nė zemėr.
  Gulēim – Gulēimi njė tjetėr shenjė e zakonshme e njė sulmi nė zemėr. Kjo mund tė ndodhė para njė sulmi nė zemėr ose gjatė. Ajo gjithashtu mund tė shfaqet pa dhimbje gjoksi. Kur zemra merr pak gjak, kjo do tė thotė se mushkritė tuaja nuk janė nė gjendje tė thithin oksigjenin e duhur. Janė dy sisteme tė lidhura me njėra-tjetrėn dhe pa funksionimin normal tė zemrės do tė kemi probleme dhe nė frymėmarrje.
  Tė pėrziera- Ndjesitė e pėrzierjes apo tė vjellės janė shenja mė pak tė zakonshme tė njė sulmi nė zemėr. Megjithatė, kėto simptoma lidhen mėsė shumti me gratė sesa me burrat
  Tė vjella – Nėse villni pa asnjė arsye tė dukshme, kjo mund tė jetė njė shenjė paralajmėruese e njė sulmi nė zemėr
  Marrje mendsh dhe djersė tė ftohta
  Qrkullimi i ngadalshėm i gjakut bėn qė truri mos tė marre sasinė e mjaftueshme te gjakut. Ky ėshtė njė kėrcėnim I fortė jete. Si rezultat do tė keni marrje mendsh dhe djersė tė ftohta.

  Urthi, djegia e stomakut
  Dhimbej krahu – Nuk ėshtė e pazakontė qė tė ndjeni dhimbje nė krahun e djathtė. Mos e nėnvlerėsoni kėtė shenjė
  Ndjenja e lodhjes
  Kur trupi juaj fillon dhe ndihet mė i dobėt kjo ėshtė pėr shkak se arteriet tuaja sa vinė dhe bėhen mė tė ngushta duke mos lejuar gjakun tė qarkullojė sic duhet. Muskujt tuaj nuk po marrin atė cfarė ju nevojitet dhe ndjeni trupin totalisht tė pafuqishėm. Zemra merr mė pak gjak nga sa i duhet pėr funksionim e saj normal. Kjo bėn qė zemra tė fillojė tė punojė shumė mė fort nga se duhet. Duke ju krijuar kėshtu lodhje tė tepėrt edhe kur jeni duke pushuar.

  Kini kujdes njoftoni menjėherė doktorin tuaj pasi po jeni drejt njė ataku.

  Pėr fat tė keq, sulmet e zemrės konsiderohen mėsė shumti problem I burrave. Megjithatė vlen tė thuhet se nėse njė grua pėson njė atak kardiak ka gjasa 95% tė ndėrrojė jetė, Ndryshe nga menshkujt, me tė cilėt shpesh herė ataku kardiak nuk rezulton tė jetė fatal.

  burimi.paagroup
   

 2. #2
  ◕‿◕ fv Avatari i Hope
  Antarėsuar nė
  Mar 2018
  Postime
  587
  Forca e Rrespektit
  197
  Ca dmthn gulcimi?

  E dyta - a dini te jepni ndihmen e pare nqs dikush ben atak kardiak afer jush?
   

 3. #3
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,256
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11799
  Citim Origjinale Postuar nga Hope Shfaq Poten
  Ca dmthn gulcimi?

  E dyta - a dini te jepni ndihmen e pare nqs dikush ben atak kardiak afer jush?
  Personalisht se kam te qarte piken e dyte.

  Mund te afrosh ndonje sqarim,informacion nese mundesh?
   

 4. #4
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,660
  Forca e Rrespektit
  418
  Citim Origjinale Postuar nga Hope Shfaq Poten
  Ca dmthn gulcimi?
  GULĒIMĖ f. sh.

  1. Frymėmarrje e shpeshtė e me zor, e shoqėruar edhe me kollė; kollė me shpirrė, gulē; zhurma qė del nga gulēimi i njeriut a i kafshėve. Gulēimė e rėndė (e mbytur). Gulēima e njeriut (e kalit). Qan me gulēimė.

  2. Zhurma e fortė dhe e mbytur qė bėn njė motor, njė automjet etj., kur nuk punon mirė. Gulēima e motorit (e lokomotivės).
   

 5. #5
  Administrator fv
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  31,463
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  Personalisht se kam te qarte piken e dyte.

  Mund te afrosh ndonje sqarim,informacion nese mundesh?
  Sikur ke nje peshe mbi gjoks e cila te ben te ndjesh mos mbushje me fryme dhe e shoqeruar me kolpo.
  Ajo qe ka pershkruar Artini me sakte.....
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •