Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 2 nga 2
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,259
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11799

  Ballkani quhej Skanderbeg; Zbulohet harta e rajonit e vitit 1455

  Ballkani quhej Skanderbeg; Zbulohet harta e rajonit e vitit 1455

  auto_Ballkani1-780x4391543432933-640x361.jpg

  Njė rast tjetėr i ngjashėm kur territoret pėrcaktohen me emrin e njė njeriu mund tė jetė vetėm nė rastin e Amerikės. Por ndodh edhe me heroin tonė kombėtar Gjergj Kastriot Skėnderbeu, nė kėtė hartė tė vitit 1455, kushtuar Papės Nikolla tė Pesė nė tė cilėn territori i Ballkanit ndeshet me toponimin Skanderbeg.
  “Zbulimi i kėsaj harte ka qenė njė nga gjėrat mė fatlume qė mė ka ndodhur nė jetėn time. Bėhet fjalė pėr njė toponim nė zemėr tė Ballkanit jugor ku nė qendėr tė kėsaj hapėsire midis detit Adriatik dhe detit Egje ndodhet toponimi Scanderbego”, shprehet Artan Shkreli, arkitekt, studiues i hartografisė sė Mesjetės.

  Ėshtė njė rast i jashtėzakonshėm ku emri i njė territori tė identifikohet me emrin e njė figure, i cili identifikohet me popullin e tij dhe me frikėrat metropolitane tė Evropės sė asaj kohe.

  “Harta ėshtė bėrė nė 455 nga Bartolomeo Pareto, i cili ishte njė hartograf qė furnizonte Vatikanin me hartat gjeografike. Ishte njė njeri i afėrt i Papės Nikolla V”, tha Artan Shkreli, arkitekt, studiues i hartografisė sė mesjetės.

  Kemi tė bėjmė me dy gjenovezė.

  “Ky ėshtė motive qė Gjenova ėshtė paraqitur kaq e madhe nė hartė nė raport me qytetet e tjera, sepse i jep rėndėsi kėtij fakti. Padyshim qė Gjenova nė SHek XV ishte njė nga qytetet mė tė rėndėsishme tė Evropės, sepse ishte Republikė. Sikurse Venediku. Ishin Republika detare tė cilat kontrollonin rrugėt e Mesdheut”, sqaron Artan Shkreli, arkitekt, studiues i hartografisė sė mesjetės

  Po pse paraqet rėndėsi zbulimi i kėsaj harte nė kėtė kohė?

  “Skėnderbeu paraqitet si njė hero europian kėtu. Sikurse ai ka qenė njė hero europian i rėndėsishėm. Dhe kjo hartė fashit nė mėnyrė definitive pėrpjekjet pėr tė thėnė qė Skėnderbeu u bė mit pas vdekjes sė tij. I gjithė enfatizimi i kėsaj figure bėrė pas vdekjes ishte shumė mė e vogėl nga ēka ai pėrfaqėsonte nė tė gjallė tė tij”, shprehet Artan Shkreli, arkitekt, studiues i hartografisė sė mesjetės.

  Kjo hartė do tė qėndrojė e ekspozuar pėr publikun dy javė nė COD nė Kryeministri. Mė pas ajo do tė kthehet nė Bibliotekėn Kombėtare Qendrore tė Romės, ku do tė ruhet nė rafte speciale./TCH

  auto_harta-11543432936.jpg
   

 2. #2
  Administrator fv
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  31,465
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Bravo skenderbeu....ulu 10
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •