5 arsye tė mundshme pse ju nuk keni miqĖshtė e mundur qė ju tė mos keni miq pėr shkak tė vetėvlerėsimit tuaj tė ulėt dhe se kjo, nga ana tjetėr, varet nga mungesa e miqve. Kėshtu qė ju e gjeni veten nė njė rreth vicioz pėr tė cilin keni nevojė pėr ndihmė.

A po ankoheni se nuk keni miq? A ndiheni i vetmuar? Nėse po, ėshtė e rėndėsishme tė punohet pėr tė njohur arsyet e mundshme qė ju kanė sjellė nė kėtė situatė. Nė tė vėrtetė, ėshtė e mundshme qė ju bėni pa vetėdije diēka qė i largon ata nga ju. Ndonjėherė e kemi tė vėshtirė tė bėjmė autokritikė ose tė pranojmė gabimet tona. Sidoqoftė, ėshtė e nevojshme, dhe madje edhe mė shumė nė kėtė rast, nėse duam tė kemi miq.

Le tė shohim se cilat mund tė jenė kėto probleme.

1-Ju ankoheni vazhdimisht


Ankesat tuaja mund tė jenė njė nga arsyet pse nuk keni miq dhe shumė shpesh i bėjmė pothuajse pa i kuptuar ato. Ankesat ju bėjnė tė dukeni nė sy tė tė tjerėve si viktima dhe pesimistė.

Pėr mė tepėr, kjo praktikė ju bėn tė bėheni njerėz egoistė. Rėndėsia juaj konceptohet si e keqe, pra ju jeni aq i/e keqe sa kėrkoni vetėm mbėshtetjen e tė tjerėve pa reciprocitet. Kjo do tė thotė qė ata mund tė lodhen teksa dėgjojnė ankesat tuaja. Ndoshta pėr kėtė arsye nuk keni miq.

2-Kur jeni nė njė marrėdhėnie, harroni miqtė


Shumė njerėz, kur angazhohen nė njė marrėdhėnie nė ēift, i harrojnė miqtė e tyre. Ata thjesht duan tė jenė me partnerin e tyre dhe ėshtė e kuptueshme, por gjithashtu duhet tė lėmė hapėsirė ​​dhe kohė pėr miqtė.

Miqtė tuaj mund tė ndihen tė pėrdorur nėse ju i thėrrisni ata dhe i kėrkoni vetėm kur jeni vetėm. Duhet tė kujdeseni pėr miqėsinė e shėndoshė.

A e merr partneri juaj gjithė kohėn tuaj? Ju me tė vėrtetė nuk keni kohė pėr miqtė tuaj?

Faza e rėnies nė dashuri na bėn aq tė verbėr saqė ne vazhdimisht harrojmė ata qė janė gjithmonė atje duke na dėgjuar dhe duke na ngushėlluar kur kemi ndonjė problem. Ne nuk duhet t’i lėmė mėnjanė miqtė kur kemi marrėdhėnie, pasi ata janė me vlerė mė shumė se kjo.

3-Ju keni pritshmėri shumė tė larta


Njė arsye tjetėr pse nuk mund tė keni miq ėshtė sepse keni pritshmėri shumė tė larta se si duhet tė veprojnė. Kjo nganjėherė ndodh edhe nė marrėdhėniet nė ēift. E vetmja gjė qė fitojmė nga pritjet ėshtė zhgėnjimi. Nėse prisni qė tė tjerėt tė veprojnė siē mendoni se duhet tė bėjnė ose tė jenė miqtė tuaj nė njė mėnyrė tė caktuar, atėherė kėto janė pritjet mė tė vėshtira qė mund tė sjellin rrallė kėnaqėsi.

Askush nuk do tė sillet si ne, ose si duam ne qė tė tjerėt tė sillen. Ne duhet t’i eliminojmė kėto pritshmėri qė shkatėrrojnė miqėsitė tona.

4-Ju keni njė vetėbesim tė ulėt


Vetėbesimi i ulėt ėshtė njė nga arsyet pse nuk kemi miq dhe qė pėrsėrisim me njė frekuencė tė caktuar. Kur keni vetėbesim tė ulėt, mund tė lindin probleme tė ndryshme nė marrėdhėniet tuaja personale.

Ndoshta prisni shumė nga tė tjerėt, ndiheni tė bashkangjitur kur nuk ėshtė kėshtu, tė trishtuar nėse nuk jeni qendra e vėmendjes … Pėr kėto arsye ėshtė e mundur qė tė mbyllni veten, qė tė mos bashkėveproni pothuajse me miqtė dhe qė as nuk dėshironi tė merrni pjesė nė takime tė caktuara me ta.

Nė fund, marrėdhėniet do tė shkatėrrohen. Ėshtė e rėndėsishme qė tė kontaktoni njė profesionist pėr tė lehtėsuar kėtė vetėvlerėsim tė ulėt dhe pėr tė filluar tė dilni jashtė dhe tė takoni njerėz tė rinj. Regjistrohuni nė palestėr ose nė njė kurs tė ēdo gjėje qė tė kapni vėmendjen tuaj, tė dini nėse ka njerėz tė tjerė qė mund tė jenė pjesė e rrethit tuaj miqėsor. Hapni derėn pėr njerėzit.

5-Spiunoni pėr ta


Ka shumė njerėz qė kanė tendencė tė spiunojnė pėr tė tjerėt. Problemi ėshtė kur ju spiunoni pėr njė mik tek njė tjetėr mik juaji. Cili ėshtė problemi?

Ky qėndrim mund t’i bėjė shokėt tuaj tė mos ju besojnė dhe marrėdhėnia e miqėsisė mund tė prishet pėr shkak tė saj. Besimi ėshtė i rėndėsishėm nė ēdo marrėdhėnie. Ėshtė normale qė ndonjėherė flasim pėr miqtė tanė, por duke e bėrė atė nė mėnyrė tė pėrsėritur dhe konstante mund tė tregojmė njė qėndrim negativ ndaj miqėsisė.

Ndoshta disa nga arsyet e lartpėrmendura janė ato pse nuk keni miq? Edhe nėse e konsideroni veten si njerėz tė vetmuar, tė kesh obligacione miqėsie ėshtė e domosdoshme dhe e shėndetshme. Sigurisht, gjithmonė kujdesuni pėr kėto marrėdhėnie me pėrgjegjėsi maksimale.
(gazeta-Shqip.com)