Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 3 nga 3
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,256
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11799

  6 shenja qė tregojnė se njė njeri “i mirė” ka qėllime keqdashėse

  6 shenja qė tregojnė se njė njeri “i mirė” ka qėllime keqdashėse  “Dikush mund tė buzėqeshi, dhe tė buzėqeshi, dhe tė jetė vetė djalli”,- Uilliam Shekspir

  A keni takuar ndonjėherė dikė qė ju ėshtė dukur i kėndshėm dhe i pėlqyeshėm nė pamje tė parė? Ata frymėzuan besim dhe ndjenja tė vėrteta miqėsore, qė mund tė lidhnin njė miqėsi midis jush. Por shpejt kuptuat se ka diēka tė dyshimtė, qė nuk shkon, me ta. Dashuria, qė ata duket se projektojnė qėllimisht, ėshtė vetėm njė maskė pėr tė fshehur synimet e tyre tė vėrteta nga bota. Personaliteti i tyre i vėrtetė nuk ėshtė aspak i ngjashėm me atė qė patė pėr herė tė parė.

  Ekzistojnė lloje njerėzish qė na duken tepėr tė kėndshėm nė fillim por qė nė realitet janė mashtruesit mė tė rrezikshėm.

  Ata janė Janus-ėt e ditėve tė sotme(Janus-hyjni e lashtė italiane, roje e portės dhe mbrojtės i vendit gjatė luftės. Ai kishte dy fytyra nė mėnyrė qė tė kontrollonte para dhe pas nė tė njėjtėn kohė) qė i fshehin qėllimet e tyre keqdashėse nga njerėzit. Duhet kohė qė tė zbulohet natyra e tyre e dyfishtė qė nga momenti kur i takoni, dhe sapo ta vini re njė gjė tė tillė, ju do tė donit tu largoheni pėr tė mirėn tuaj.

  Kėto janė 6 shenja qė mund t’ju ndihmojnė nė dallimin e njerėzve nė dukje “tė kėndėshm” por me qėllime tė kėqija.  1.Janė tepėr kėrkues

  Njė person, nė dukje i mirė, por qė nė realitet ėshtė manipulues, tenton tė bėjė shumė kėrkesa. Ai beson se ėshtė superior ndaj tė tjerėve dhe dėshiron t’i dominojė njerėzit. Njė person i tillė, pėlqen t’i pėrdorė njerėzit e tjerė pėr tė pėrmbushur axhendėn e vet. Ju mund tė refuzoni t’i plotėsoni dėshirat e tyre duke mbajtur vendin tuaj. Mundohuni tė mos thitheni nga negativiteti i tyre.

  2.Ata nxisin ndjesitė negative

  Pas bisedės me dikė qė ėshtė me tė vėrtetė i mirė, duhet tė ndihesh pozitiv. Nėse pėrfundon me humor tė prishur dhe i dėrrmuar emocionalisht, atėherė ai person sigurisht qė po shtiret si i mirė. Intuita juaj do t’ju paralajmėrojė kur keni tė bėni me njerėz tė tillė, atėherė patjetėr qė duhet t’i shmangni ata.  3.Kontakti me sy dhe gjuha e trupit

  Manipulatorėt e stėrvitur dinė mirė se si apo kur tė krijojnė kontakt me sy. Ata do tė pėrpiqen t’ju trembin me kontakte sysh tė sforcuar, qė janė tė gjata dhe tė dyshimta, gjė qė krijon situata tė pakėndshme. Ju mund tė jeni tė aftė te shihni pėrtej fasadės sė tyre. Leximi i gjuhės sė trupit mund tė jetė gjithashtu njė ndihmė nė zbulimin e tyre…prekja e njė pjese trupi nga shpatulla e poshtė, ėshtė njė shenjė e sigurt se keni tė bėni mė njė manipulator.  4.Janė shumė bindės

  Pėr ta, t’i mbushėsh mendjen dikujt ėshtė njė lojė nga e cila duhet tė dalin fitues, pa marė parasysh pasojat. Ashtu siē edhe e pėrmendėm, ata janė manipulatorė tmerrėsisht tė zotė. Sharmi i tyre dhe oratoria qė i karakterizon mund t‘ju robėrojė si njė mallkim. Jini shumė tė vėmendshėm kur ata flasin dhe mos u lini shkas t’ju vėnė nė lojė.

  5.Humori i zi

  Ata pėrdorin humorin si njė mjet pėr t’i ofenduar njerėzit. Nėse ata thonė diēka tė keqe apo ofenduese, ata do ta mbulojnė fajin duke thėnė “thjesht po tallesha”. Ata do tė pėrpiqen t’ju ulin nė sy tė tė tjerėve duke ju tallur vazhdimisht. Duke vepruar kėshtu, ata ndihen tė plotėsuar me njė ndjenjė superioriteti. I bėn tė mendojnė se kanė ēdo gjė nėn kontroll.

  6.Bota rrotullohet rreth tyre

  Sa herė qė jeni nė bisedė me njerėz tė tillė, ju do tė vini re se flisni gjithmonė rreth tyre. Tė gjitha temat dhe diskutimet duket se pėrfundojnė pėr ta dhe vetėm pėr ta. Ata kėrkojnė vėmendje si njė adoleshente histerike. E manipulojnė shumė mirė kursin e bisedės dhe do ta keni tė vėshtirė tė zini vend qoftė edhe nė njė diskutim tė vetėm.

  A njihni ndonjė njeri tė tillė?…/Bota.al
   

 2. #2
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,256
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11799
  Kjo pika me beri shume pershtpje,hem eshte kaq perhapur nder ne.

  5.Humori i zi

  Ata pėrdorin humorin si njė mjet pėr t’i ofenduar njerėzit. Nėse ata thonė diēka tė keqe apo ofenduese, ata do ta mbulojnė fajin duke thėnė “thjesht po tallesha”. Ata do tė pėrpiqen t’ju ulin nė sy tė tė tjerėve duke ju tallur vazhdimisht. Duke vepruar kėshtu, ata ndihen tė plotėsuar me njė ndjenjė superioriteti. I bėn tė mendojnė se kanė ēdo gjė nėn kontroll.
   

 3. #3
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,752
  Forca e Rrespektit
  11372
  Humori i zi seshte ai.

  Humori i zi eshte psh te jesh e ulur ne autobuz, afer ke nje invalid dhe nuk cohesh.
  Dhe here pas here ben sikur ngrihesh qe te afrohet invalidi e te largohet prap.
  Dhe pastaj i thua : o mik ti ke vetem nje krah me thuaj si masturbohesh?
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •